Розробка лісосіки методом «широкого фронту» .Переваги і недоліки.



Метод широкого фронту. По принципу розробки пасік і трелювання лісу ця схема одинакова з паралельною схемою і відрізняється лиш тим, що навантаження лісу проводиться з декількох навантажувальних пунктів, розміщених вздовж вуса лісовозної дороги. Вона використовується в випадках, коли навантаження лісу проводиться щелепними навантажувачами. Затрати на влаштування лісонавантажувальних пунктів дуже малі. На одну лісонавантажувальну площадку хлисти трелюють з 1-2 пасічних волоків. Ця схема використовується при створенні запасів лісу біля лісовозних вусів і доріг. Завдяки використанню щелепних навантажувачів ця схема отримала широке примінення.Середня відстань трелювання лісу можна визначити за формулою: lср. = 0,5b.

33

Середня відстань трелювання при різних схемах розробки лісосіки.

При паралельній схемі середня відстань трелювання більша, ніж при інших:lср. = 0,5b + 0,5 l.

Середню відстань трелювання лісу при методі широкого фронту можна визначити за формулою

lср. = 0,5b.

Середня віддаль трелювання лісу при радіальній схемі визначають за формулою: lср. = 0,5b + 0,4 l.

Канатні установки для трелювання деревини.

Канатні лісотранспортні установки призначені для трелювання та транспортування деревинної сировини з лісосік, розташованих на крутих схилах, до відвантажувального майданчика. Канатно-блокові системи оснащені стаціонарним або самохідним приводом. Вони поділяються на підвісні та півпідвісні. Найбільше поширення на крутих схилах отримали підвісні канатні установки.

Відповідно до ДСТ 13-81-80 "Установки канатні підвісні для лі­созаготівель. Типи і основні параметри" випускають канатні уста­новки трьох типів залежно від характеру виконуваної ними роботи: трелювально-транспортні, транспортні і короткодистанційні.

Трелювально-транспортні установки, оснащені несучим та тягово-вантажопідіймальним канатами, забезпечують підтрелювання деревини до несучого каната з відстані до 50 м і підвісне чи пів-підвісне транспортування (спуск) деревини на відстань до 1200 м. Найбільш розповсюджені установки ЛЛ-26А, ЛЛ-26Б, ЛЛ-26В, ЛЛ-33, УКТ-3,2 і УТТ-3,2.

Транспортні канатні установки призначені для переміщення стовбурів або сортиментів (у повністю підвішеному стані) з лісосік на верхній склад. Вони можуть також навантажувати деревину на лісовозний транспорт безпосередньо з несучого каната. При трелю­ванні сортиментів можна використовувати одну секцію, при цьому вантажопідіймальна сила знижується в два рази.

Півпідвісні коротко дистанційні канатні установки використо­вують для трелювання деревини від пня до лісовозної дороги або волока при відвантаженні на лісоавтопотяг. На відміну від підвісних систем, при переміщенні такими установками у підвішеному стані знаходиться лише передня частина стовбурів (сортиментів чи пів-стовбурів), а задня - волочиться по землі. З цієї групи найбільше розповсюдження отримали ЛЛ-25 (на заміну СТУ-ЗС), ЛЛ-33, МЛ-43, УКТ-1,6, LАRІХ 550, LАRІХ-ЗТ. Трелювально-транспортна установка ЛЛ-26А вантажопідіймаль­ною силою 32 кН належить до двоканатних систем. Каретка ус­тановки складається із вмонтованого стопора для фіксування її в будь-якому місці несучого каната, командного механізму, приводом якого служать ходові колеса каретки, а також вантажозахоплювального механізму, який фіксує гакову підвіску у каретці. Зупинка ка­ретки на несучому канаті і її звільнення від вантажу здійснюється за допомогою тягового каната в будь-якому місці траси (рис. 9.1). Установка ЛЛ-26А може працювати як у режимі піднімання, так і спуску. Пачку сортиментів чи півстовбурів причіпають до тягово-підіймального каната 9 і трелюють до несучого каната 3 півпід-вішеним способом. При підніманні вантажу вантажний гак звільняє каретку 4, яка після послаблення тягово-підіймального каната 9 за рахунок сил гравітації сходить з гальмівних клинових колодок і переміщається донизу - на розвантажувальний майданчик.При трелюванні деревинної сировини тільки на спуск ефектив­нішим є використання канатної установки ЛЛ-26Б зі спрощеною кареткою, яку оснащено окремим виносним стопором. Удосконалений варіант ЛЛ-26А (ЛЛ-26В) обладнано дистан­ційно керованим командним механізмом з гідроприводом.

 

34

 

Рис. 9.1. Схема канатної установки ЛЛ-26А: 1 - затискач несучого канату; 2 - канат для закріплення затискача;З - несучий канат; 4 - каретка з вантажем; 5 - канат для підтриманняпроміжного башмака; 6 - проміжний башмак; 7 - поліспаст;8 - лебідка; 9 - тягово-вантажопідіймальний канат; 10 - розтяжка;11 - уловлювальний блок.

Транспортну модифікацію використовують на схилах крутизною 0...400 при поступовихсуцільнихрубаннях для роботи в режимах спуску і піднімання. Транспортують деревину у підвішеному і суворо спрямованому вздовж несучого канату положенні. Це дає змогу за­безпечити високу швидкість руху, зберегти підрістта ґрунт на трасі.Канатна установка ЛЛ-25 призначена для півпідвісного трелю­вання при освоєнні лісосік з невеликим запасом деревини (до 500 м3) протяжністю до 400 м, що характеризуються складним рельєфом і великою крутизною схилу, девикористання тракторів малоефек­тивне або й зовсім неможливе.В установці ЛЛ-25 (рис. 9.2) ходове колесо опирається на тя­гово-несучий канат, один кінець якого, що огинає блок тилової щогли, кріпиться до корпусу каретки, інший, який огинає блоки головної щог­ли, канатонапрямний пристрій і шків самохідної лебідки - до сто­порної муфти. Муфта автоматично фіксується до корпусу каретки защіпкою; розфіксування муфти виконується вручну. Навісне об­ладнання встановлюють на тракторі ТТ-4М або ТДТ-55А. Канато-ведучий шків, який є фрикційним робочим органом, - барабан або обід, ступиця якого посаджена на привідний вал тракторної ле­бідки. Робоча частина шківа виконана у вигляді жолоба з пара­болічними ділянками профілю. В середній частині жолоба знахо­диться горизонтальний майданчик. При запасовуванні двох-трьох витків каната в жолоб і відпо­відному монтажному натягу шків може розвивати значне тягове зусилля. В процесі обертання набігаючий виток каната намотується на параболічну поверхню шківа і відбувається поперечне ковзання витків у напрямку до центра жолоба. При реверсуванні шківа витки переміщаються на протилежну сторону жолоба. Пристрій для спрямовування руху канатавстановлюється на щиті трактора і складається з корпуса звареної конструкції, в якому на осях вільно обертаються чотири ролики.

 

Рис. 9.2. Схема канатної установки ЛЛ-25: 1 - трактор; 2 – канатоведучийшків; 3 - головна щогла; 4 - тягово-несучий канат; 5 - каретка (вузол А); 6 - корпус каретки; 7 - ходове колесо; 8 - напрямний ролик; 9 - стопорна муфта; 10 - защіпка.

Навісне обладнання характеризується простотою і дешевиз­ною, а також можливістю швидкого монтажу і демонтажу. Трелю­вальний трактор, обладнаний навісним обладнанням, окрім пря­мого

35

призначення, можна використовувати як привід канатної уста­новки ЛЛ-25, Така багатофункціональність особливо ефективна при розробленні лісосік із складним рельєфом місцевості.

Рухом трактора вперед натягують канатну систему. Канатоведучий шків, обертаючись, переміщує каретку у вихідне положення. За сигналом зачіплювача каретку зупиняють і заднім ходом трак­тора опускають канат до повного його укладання на фунт. До ка­ретки під'єднують канат із заздалегідь зачепленими стовбурами, звільняючи стопорну муфту. Трактор натягує канатну систему, фор­муючи при цьому пакет стовбурів і переміщаючи його до траси ус­тановки. Вмиканням канатоведучого шківа завантажену каретку пе­реміщують до місця відчеплення. Біля головної щогли канатну сис­тему послаблюють і укладають пачку стовбурів на ґрунт. Потім хо­дом каретки витягають збірний канат і фіксують стопорну муфту. Відчеплення чокерів виконують при повному послабленні канатної системи. При необхідності самохідну лебідку (трактор) від'єднують від канатної системи та трактором відвозять стрельовані стовбури на відвантажувальний пункт, де укладають їх у штабель.

Установку ЛЛ-20 обладнано тягово-несучим канатом змінної довжини. Вона призначена для транспортування деревини з гір­ських і заболочених лісосік у підвішеному та напівпідвішеному ста­нах. Базою установки служить трактор ТТ-4М, з якого зняті тре­лювальний щит та лебідка. На шасі трактора змонтована двоба-рабанна лебідка і щогла, яка складається.

Підвісну установку ЛЛ-24 (рис. 9.3) використовують для тре­лювання стовбурів і сортиментів у напідвішеному стані при роз­робленні лісосік з обмеженим вирубуваним запасом деревостану і перш за все в дрібномірних насадженнях. її основна перевага -самохідність привода. Лебідку, змонтовану на базі трактора Т-40А, встановлюють біля траси лісовозної дороги. Каретка переміщується по несучому канату за допомогою нескінченного тягового каната.

Барабан і канатоведучий шків встановлюють співвісно на одному валу в задній частині трактора. Вал змонтований на спеціальній рамі і обладнаний приводом від коробки передач трактора. Крутний момент на привідний вал лебідки передається з допомогою до­поміжної шестерні, що знаходиться в постійному зачепленні з шес­тернею коробки передач. Допоміжна шестерня встановлена на при­відному валу лебідки і через зубчасті втулки та півмуфти передає

 

 

Рис. 9.3. Схема канатної установки ЛЛ-24: 1 -лебідка на колісному тракторі.2 -тяговий канат; 3 - вантажопідіймальний канат; 4 - несучий канат;5 - каретка двосекційна з вантажем

крутний момент валу, на якому встановлена муфта включення ба­рабана і канатоведучого шківа. Під час роботи лебідки спеціальним пристроєм відключаються колеса трактора і вмикається блокування диференціала трактора. Гальмування барабана і канатоведучого шківа виконується галь­мівною системою трактора, їх повна зупинка - храповими зупи-нювачами. Зсування трактора при роботі лебідки унеможливлює спеціальний упор, який шарнірно закріплений на рамі лебідки. Установка працює таким чином: за допомогою тягового каната каретка установки переміщується до місця чокерування лісома­теріалів. Тут на піднімальному канаті встановлюють затискач, який виконує роль буфера. Стикаючись з буфером, каретка при русі усуває ослаблення піднімального каната. При зміні напрямку руху каретки піднімальний канат послаблюється і гакова обіймиця вільно опускається. Гакову обіймицю подають до наперед зачокерованих стовбурів. Після зачіпляння чокерів за гак стовбури верхівковою частиною переміщують під несучий канат. Рухом каретки до верху пакет стовбурів укладають вздовж несучого каната відземками в напрямку

36

вантажного ходу каретки. Підчепивши відземкові частини стовбурів, натягують піднімальний канат і піднімають пакет до ка­ретки. Переміщення каретки по несучому канату забезпечується канатоведучим шківом при допомозі нескінченного тягового каната.Мобільна короткодистанційна канатна установка ЛЛ-33 при­значена для механізації трелювання та підтрелювання стовбурів (півстовбурів) чи сортиментів у півпідвішеному і напідвішеному ста­ні в гірській місцевості з крутизною схилу до 40°.Канатну установку змонтовано на самохідному шасі трактора МТЗ-80 (рис. 9.4). Барабани намотування тягово вантажопідіймального і зворотного канатів приводяться в рух від вала відбору по­тужності через реверсивний редуктор, карданний вал зчеплення та зубчасту пару. Основні щогли обладнано сферичним шарніром під­п'ятника. Щогла виконана шарнірно-складаною за допомогою гід­роциліндра. У верхній частині щогли на її кінці встановлено блок для несучого каната і два напрямні блоки для решти канатів, у нижній частині - барабани. Керування барабанами здійснюють із кабіни трактора. Несучий канат намотується на барабан, який роз­міщений попереду трактора.Установку монтують при допомозі зворотного каната: щоглу встановлюють в робоче положення гідроциліндром, несучий канат натягують при допомозі поліспаста, розтяжки - ручною лебідкою. Каретку встановлюють на несучий канат і з'єднують з тягово-ванта­жопідіймальним і зворотним канатами. До вантажозахоплюючого органу каретки - гака приєднують допоміжний канат діаметром 5...6 мм, довжиною 10... 15 м. Рухому втулку на шийці гака встановлю­ють у верхнє положення і каретку за допомогою зворотного каната переміщують вверх на лісосіку. У місці зачіпання стовбурів допо­міжний канат кріплять за дерево (пень) і рухом каретки вверх при розгальмованому барабані тягово-вантажопідіймальний канат ви­тягують на необхідну довжину. Каретку опускають до місця зачеп­лення, витягнутий канат відносять" до місця стовбурів, встанов­люючи рухому втулку гака у нижнє положення. Вантаж чокерують і підтрельовують під несучий канат до фіксування гака в каретці. Відпускаючи барабан зворотного каната, каретку переміщують до низу. Біля розвантажувальної площадки каретку зупиняють і тягово-вантажопідіймальним канатом вантаж спочатку припіднімають, по­тім опускають, в результаті чого відбувається автоматичне відчеп­лення конуса гака. Рухому втулку встановлюють у верхнє поло­ження і цикл повторюється. Зупинку, чіпляння і відчеплення ван­тажу виконують в будь-якому місці траси.У Карпатах застосовують також і деякі типи чеських КПУ - LS2-500, LАRІХ 550 та LАRІХ-ЗТ, які призначені для транспортування деревинної сировини чи круглих лісоматеріалів як в рівнинних, так і в гірських районах: як донизу за схилом, так і доверху в напів-підвішеному чи в повністю підвішеному стані.Приводом і транспортним засобом цих установок є сільсько­господарський трактор, на якому розміщено комплект додаткового обладнання з майже рівномірним навантаженням від його ваги на задньому і передньому мосту трактора. Канатна система включає несучий, тяговий, підіймальний та допоміжний канати.

 

Рис. 9.4. Мобільна канатна установка ЛЛ-33: 1 - самохідний привід;2, 5 - барабани відповідно тягово-вантажно підіймального та зворотногоканатів; 3 - опорна щогла; 4 - підп'ятник; 6 - обвідний блок; 7 – зворотнийканат; 8 - тилова опора; 9, 18 - розтяжки; 10 - гак; 11 - каретка;12 - допоміжний канат; 13 - несучий канат; 14 - аварійний упор;15 - тягово-вантажопідіймальний канат; 16,17 - блоки; 19 - поліспаст.


Дата добавления: 2019-07-15; просмотров: 209; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!