Навантажувальні площадки та верхні склади.Механізми для навантаження.



Завантаження лісовозного рухомого складу проводиться на відвантажувальних майданчиках (верхніх складах), розташованих біля лісо­вих доріг (вусів, віток, магістралей).

 

37

Основним призначенням лісових відвантажувальних майданчиків (верхніх складів) є нагромадження запасів лісоматеріалів і організація робіт, які проводять між операціями трелювання і навантажування. На них можуть виконуватись такі операції: очищення дерев від гілок, кряжування стовбурів, сортування круглих лісоматеріалів, штабелюван­ня дерев, стовбурів або сортиментів, навантажування. Можливе ви­робництво технологічної тріски. Відвантажувальні майданчики є ділянками певних розмірів, вони обладнані відповідними пристроями і спору­дами, необхідними для виконання запланованих робіт.

Технологія та організація робіт на відвантажувальних майданчиках і верхніх складах неоднакові і залежать від організації праці на лісо­січних роботах, способу трелювання і вивезення, типу лісовозного транспорту, змінного вантажообігу і місткості лісонавантажувального пункту або верхнього складу, сезонності робіт, застосування навантажувальних засобів та інше. Відвантажувальні майданчики влаш­товуються при вивезенні дерев або стовбурів. На них виконується одна-три операції: очищення дерев від гілок, штабелювання дерен (стовбурів) про запас і навантажування на рухомий склад лісових доріг.

Верхні склади влаштовують при вивезенні сортиментів на нижні склади або у двір (на біржу сировини) деревопереробних заводів, а також у гірській місцевості. Відвантажувальні майданчики і верхні скла­ди характеризуються місткістю і вантажообігом.

На рис. 8.5, а показана схема відвантажувального майданчика при завантаженні деревинної сировини щелепними навантажувачами перекидного типу. Лісонавантажувач знаходиться між штабелем і лісовою дорогою. Стовбури (дерева) для завантаження складають паралельно лісовій дорозі в штабелі. Глибина штабеля обмежу­ється допустимим переміщенням лісонавантажувача з піднятою пачкою і не перевищує 35...40 м. Збільшення глибини штабеля приз­водить до зниження продуктивності лісонавантажувача.

 

Висота штабеля визначається технічними можливостями ма­шини, яка проводить штабелювання, тобто трелювальним трак­тором, багатоопераційною машиною, машиною для очищення де­рев від гілок і дорівнює 1...1.8 м. При укладанні штабеля лісонавантажувачем висота штабеля може бути збільшена до 2,5 м. Ши­рина штабеля дорівнює максимальній довжині стовбура. Відстань між штабелем вздовж лісовозного вуса встановлюється 10...12 м, щоб трактор міг виїхати після розвантаження пачки. Лісонавантажувальні пункти переважно розміщуються вздовж лісового вуса (рис. 8.5, а).

При завантаженні деревини лісонавантажувачами маніпуляторного типу (рис. 8.5, б) штабелі складають вздовж лісової дороги, перпендикулярно до її осі. При використанні самозавантажуваль­них автопотягів, обладнаних маніпуляторами, штабелі стовбурів і сортиментів розміщують безпосередньо біля лісової дороги.Автопотяг встановлюється збоку штабеля, спускаючи аутригери. Процес навантажування полягає в тому, що пачка захоплюється ще­лепним захоплювачем і повертанням маніпулятора кладеться на автопотяг. Процес повторюється до повного завантаження.. Після закінчення завантаження аутригери забирають, маніпулятор при­водиться в транспортне положення і автопотяг відправляється в рейс. На лісосіці проводиться завантаження лісовозного транспорту сортиментами, стовбурами або деревами. Механізоване

 

38

наванта­ження може здійснюватися поштучно, пачками невеликого об'єму або великими пакетами, об'єм яких дорівнює вантажопідіймаль­ності одиниці рухомого складу.

Залежно від умов відвантаження застосовують самохідні або стаціонарні механізми. Невелике розповсюдження одержали са­мохідні навантажувальні механізми: самохідні щелепні наванта­жувачі, автомобільні і тракторні стрілові крани, самозавантажуваль­ні лісоавтопотяги, канатно-блочні установки для крупнопакетного навантажування з приводом від трелювального трактора і спрощені кабельні крани. Вибір типу навантажувального механізму залежить від серед­нього об'єму стовбура, фунтових умов і рельєфу місцевості, до­бового обсягу робіт, виду відвантажуваної деревинної сировини, територіального розміщення відвантажувальних пунктів (верхніх складів), типу та виробничої потужності машин на попередніх опе­раціях (звалюванні, трелюванні та ін.), типу лісовозного транспорту.

Навантажувальні механізми і обладнання повинні відповідати як загальним вимогам, так і специфічним умовам лісосічних робіт. Щелепні навантажувачі - основний навантажувальний механізм при концентрованих лісозаготівлях. На малих і розрізнених лісо­сіках навантажування доцільно здійснювати самозавантажуваль­ними автопотягами.

 


Дата добавления: 2019-07-15; просмотров: 191; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!