Вибір оптимальної технологічної схеми розробки лісосіки.



Види догляду за насадженнями: селективний, лінійний, ком­бінований або нелінійно-селективний (рис.11.1).

 

41


Під час селективного догляду вирубують лише безперспективні дерева і залишають їх як неліквіди для загнивання в насадженнях - молодняках, а також там, де ліс не використовують в рекреаційних цілях і немає підвищеної пожежонебезпєки. В менших обсягах про­водять технологічну підготовку насаджень (немає необхідності роз­мічати технологічні коридори, лісосіку розділяти на пасіки тощо): • накреслюють дороги і волоки для трелювання і підвезення лісу, вибирають напрям звалювання і трелювання та орієнтацію пачок заготовлених сортиментів, а також місця для верхніх складів.

При лінійному способі догляду вирубують коридори визначеної ширини на відповідну віддаль, а насадження, які знаходяться між коридорами, залишають без догляду. Такий спосіб простіше ме­ханізувати, але він менш ефективний, оскільки в коридорах ви­рубують і так звані дерева майбутнього, а на стрічках між кори­дорами залишають дерева, які належало б вирубати

Комбінований (лінійно-селективний) спосіб передбачає прору­бування технологічних коридорів на визначеній віддалі і прове­дення селективного догляду на стрічках між коридорами. Цей спо­сіб найбільш розповсюджений, оскільки задовольняє лісогосподар­ські вимоги і забезпечує комплексну механізацію рубань догляду.

Насадження, в яких рубання догляду проводять комбі­нованим способом (при наявності мережі технологічних ко­ридорів), прийнято називати організованими насадженнями, а спосіб рубання - організованим рубанням.

Під час рубань догляду для збереження дерев, які залиша­ються, велике значення має правильний вибір ширини пасік. На широких пасіках збільшуються віддалі переміщення вирубаних де­рев, що викликає пошкодження памолоді. Тому ширину пасіки слід вибирати з врахуванням як біологічного, так і технічного аспектів (параметри застосування машин).

Залежно від віддалі між технологічними коридорами, тобто від ширини пасік, розрізняють вузько пасічну (до 20 м), середньо пасічну (21...60 м) і широко пасічну технології розроблення організованих лісонасаджень. При вузько пасічній технології дерева з пасіки при­бирають гідроманіпулятором широкозахоплювальної звалювально-пакетувальної машини, при середньо пасічній - лебідкою або    гід­романіпулятором трелювального трактора, при широко пасічній -лебідками, в тому числі, і встановленими на тракторі.

З врахуванням цілей рубань, технології робіт і параметрів лі­соматеріалів рубання догляду поділяють на дві групи: 1) ранні ру­бання догляду (вирубувані дерева мають невеликі розміри, тому їх, зазвичай, залишають на лісосіці); 2) догляд за запасом насадження (збирання і використання дерев, які не зможуть досягнути віку го­ловного користування). В цілому по країні у висліді рубань проміжного користування отримують до 35% об'єму заготовленої деревини, в окремих ре­гіонах - до 50%.

Максимальний діаметр дерев, які вирубують при проріджуванні деревостану досягає 16...20 см, під час прохідних рубань -40...44 см.

Технологія розробки лісосіки без збереження підросту.

Пасіки без збереження підросту розробляють у випадку, якщо на лісосіці підросту є менше, ніж вказано вище, тобто коли лісо­відновлення на вирубаних площах природним шляхом із збере­женням підросту неможливе. Розглянемо способи розроблення па­сік без збереження підросту.

Пасіка (рис. 3.16 д) шириною 35... 45 м для зручності роз­роблення ділиться на стрічки шириною 8... 10 м. Дерева зва­люють під кутом 45... 60° до волока верхівкою на волок. Під час трелювання стовбурів гілки зрізують на волоку, при тре­люванні дерев гілки зрізуються. Спочатку

 

42

розробляють послідовно стрічки біля волока, потім після трелювання з них стовбурів або дерев, за верхівки беруться сусідні з першими стрічки.

 Розробку пасік стрічками паралельними до волока (рис. 3.16, є) застосовують при трелюванні деревинної сировини за від­земки. З перших від волока стрічок шириною 6... 8 м звалюють дерева кронами на волок під кутом 20... 30° рухаючись з даль­шого кінця пасіки. З наступних стрічок звалювання дерев ве­деться на зруб під кутом 45... 60°. Пачка набирається трактором безпосередньо на стрічці; після збирання пачки трактор виходить на пасічний волок. Стрічки розробляють послідовно, поступово віддаляючись від волока. Після віддалення волока від стіни лісу на 50... 60 м формується новий волок. Цей спосіб застосову­ється при неглибокому снігу взимку і на твердих фунтах влітку. Розробка пасік стрічками під кутом до волока (рис. 3.16, ж) також застосовують при трелюванні деревинної сировини за відземки. Пасічний волок готують з далекого кінця пасіки заздалегідь. Ши­рина пасіки 35... 40 м.

Розробка півпасіки здійснюється стрічками шириною 8... 10 м, що примикають до волока під кутом 45... 60°. Розробку пасіки по­чинають з її дальшого кінця. На одній стрічці повинно бути пова­лено стільки дерев, скільки необхідно для набору однієї пачки. Трактор при трелюванні деревинної сировини з волока не сходить. Трелювання повинно проводитись відразу після звалювання, оскільки інакше не можна приступити до звалювання на наступ­ній стрічці півпасіки і створити міжопераційний запас. Цей спосіб застосовується при глибокому снігу взимку і на слабких ґрунтах влітку.

Схема розробляння пасіки при біологічному сушінні дерев на лісосіках, що містять не більше за ЗО % м'яколистяних порід, на­ведена на рис. 3.16, и і, більше ніж ЗО % - на рис. 3.16, з. Після розроблення пасічного волока валять дерева на пасіці. При на­явності на лісосіці понад ЗО % м'яколистяних порід біологічному сушінню піддається вся деревинна сировина. Розробка прово­диться на підкладні дерева. Після висихання дерева трелюють відземками до переду. За наявності на лісосіці менше ніж ЗО % листяних порід біологічному сушінню піддається тільки листяна деревина. Тому на стрічки звалюють дерева листяних порід, а на них зверху - дерева хвойних порід, які зтрельовують безпосеред­ньо після звалювання (листяні залишаються для біологічного сушіння).

 


Дата добавления: 2019-07-15; просмотров: 292; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!