Основні вимоги до технології рубок догляду.         



Вирощування лісу і заготівлю слід розглядати як єдиний процес, який об'єднує заходи з відновлення лісу, догляду за деревостаном і збирання деревинної сировини під час рубань головного користуван­ня. Деревостани повинні бути чистими за складом із невеликими змі­нами розмірів дерев, оскільки змішані ускладнюють механізацію ру­бань догляду за ними. Зменшити ступінь пошкоджень залишеної час­тини деревостану можна за рахунок підвищення інтенсивності рубань догляду, тобто збільшення періодичності їх проведення.

Рубання проміжного користування складніші, порівняно з рубан­нями головного користування, оскільки дерева, що вирубуватимуть­ся, при цьому, мають невеликі розміри, і слід бути обережним, щоб не поранити залишені для росту дерева або їх корені, не руйнувати покрив ґрунту, не ущільнювати його. Крім того, об'єм зібраної де­ревини з одиниці площі при таких рубаннях у 4...20 разів менший.

Рубання проміжного користування призначені для вирощування цінних і високопродуктивних лісонасаджень, покращення умов зрос­тання залишених перспективних дерев. При вирубуванні небажа­них порід, залишених у підрості, хворих та уражених дерев, водно­час покращують якість лісу і отримують деревину. При ранніх ру­баннях догляду функції заготівлі деревини немає, а при пізніх вона набуває важливого значення. Рубання догляду поділяють на ру­бання освітлення, прочищення, проріджування і прохідні.

Рубання освітлення проводять у молодняках для створення ви­значеного складу насаджень. При цьому, у змішаних молодняках ви­даляють дерева другорядних порід, а чисті, занадто густі молодняки освітлюють для підсилення росту дерев. Рубання освітлення про­водять у шпилькових і листяних молодняках у віці до десяти років.

Прочищення проводять для догляду за складом насаджень у віці 11...20 років. На відміну від освітлення, при прочищенні ви­даляють окрім другорядних порід, також дерева низької якості із загущених груп головних порід. При цьому зберігають групове змі­шування порід.

Проріджування здійснюють для формування кращої повноти і форми стовбура у шпилькових і твердолистяних насадженнях у віці 21...40 років, а також листяних - 21...ЗО років, зберігаючи їх рів­номірну густоту.

Прохідні рубання проводять для збільшення приросту кращих дерев шпилькових і насіннєвих твердолистяних порід, починаючи з віку 41 року, м'яко-листяних - 31 рік.

40

Рубання освітлення і прочищення виконують з інтервалом 2...5 років, проріджування - 5...10 років, прохідні - 10...15 років. Розмір рубань догляду щорічно визначають при лісовпорядкуванні. Ру­бання догляду за лісом здійснюють в насадженнях різної повноти і складу.

Освітлення проводять у змішаних насадженнях будь-якої щіль­ності намету, у чистих - тільки в занадто густих молодняках; про­чищення - тільки у змішаних повнотою більше 0,6; у чистих насаджен­нях - більше 0,9; проріджування і прохідні рубання - більше 0,8.

Під час доглядових рубань інтенсивність проріджування вста­новлюють залежно від їх виду і складу насадження. В насаджен­нях повнотою 1,0 орієнтовні розміри рубань: освітлення і прочи­щення у чистих шпилькових і твердолистяних насадженнях -7...20, змішаних м'яколистяних - ЗО...75 і шпилькових 20...35% запасу насаджень; проріджування в насадженнях з перевагою шпилькових порід - 20%, у змішаних м'яколистяних 25...30% за­пасу насаджень; при прохідних рубаннях в насадженнях з пере­вагою шпилькових порід - 10...20%, з перевагою листяних 15...25% запасу насаджень.За допомогою рубань догляду можна отримати в середньому 25% загально-деревинного врожаю. Проте ціна деревинної сиро­вини, отриманої при рубаннях проміжного користування, набагато нижча від ціни лісоматеріалів - головного користування, а витрати на заготівлю деревини вищі. Зазвичай, для рубань догляду вико­ристовують 20...30% загального запасу, проте кількість лісомате­ріалів значно нижча, ніж при рубаннях головного користування.

Межу запасу деревостану, при якій виправдане використання мобільних машин для догляду за лісом, встановити важко, оскільки застосування важкої техніки навіть для отримання 10...20 м3 де­ревини з гектара при проведенні рубань викликає пошкодження найціннішої, залишеної частини деревостану. Втрати при цьому значно вищі за прибуток від заготовлених лісоматеріалів.

Технологія рубань догляду за лісом - це сукупність тех­нологічних процесів лісівничого догляду за насадженнями на різних етапах їх росту і розвитку з одночасною заготівлею деревинної сировини за допомогою відповідної техніки.

Механізація рубань догляду в молодняках (освітлення і про­чищення) базується в основному на застосуванні ручних моторних інструментів: кущорізів "Секор-2", "Секор-3" і кущорізів-прояснювачів КО-2, КО-3.

При рубаннях догляду у молодняках і середньовікових наса­дженнях застосовують АРУМ і ЕЛХА, малогабаритні лебідки ЛТ-400.

Рубання у середньовікових деревостанах механізують шляхом застосування, поряд із бензиномоторними пилками і машинами ЕЛХА і ЛТ-400, підтрелювального засобу на базі трактора МТЗ-882 (ПДР-0,3), трелювального трактора із чокерним комплектом (ТДТ-55А) і грейферним захоплювачем (Т-157Л), тракторів ТЛ-28 і Т-40Л, які, окрім лебідки і щита, оснащені робочими органами для машин­ного захоплювання і трелювання як стовбурів, так і сортиментів.

При плануванні рубань догляду важливе значення має влаш­тування мережі технологічних коридорів і технологічних візирів для підтрелювання, трелювання і вивезення дерев. Розрубування ко­ридорів і візирів зменшує продуктивну площу і розмір головного користування, проте дає змогу утилізувати вирубувану частину де­ревостану, не допускаючи перетворення її у сушняк.


Дата добавления: 2019-07-15; просмотров: 211; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!