Технологічне обладнання безчокерних тракторів.



До складу технологічного обладнання тракторів ТБ-1 (ТБ-1М) і ЛП-18А, оснащених маніпуляторами, входить власне маніпулятор, коник (канатний затискувач) і штовхач. Максимальний виліт ма­ніпулятор має на висоті 2,5...З м; виліт маніпулятора на рівні опор­ної поверхні гусениць становить 4,2...4,6 м. Технологічні розрахунки рекомендують вести по вильоту на рівні 1,2... 1,5 м від поверхні землі. При цьому виліт маніпулятора становитиме 5 м. Робоча зона маніпуляторного трактора зумовлена вильотом маніпулятора і кутом його повороту відносно вертикальної осі. Кут повороту маніпулятора трактора ТБ-1 дорівнює 280°.

Трактор може взяти дерево, відземок якого знаходиться в будь-якій точці робочої зони. Важлива умова надійного і продуктивного збирання дерев маніпулятором - виконання прийомів у оглядовій зоні, тобто на тій площі, яку тракторист бачить із свого робочого місця.

Затискний коник трактора ТБ-1 може вільно повертатися на­вкруги вертикальної осі, а також нахилятися вперед і назад на 42°. Все технологічне обладнання трактора приводиться в рух гідрав­лічною системою.

Трактор ЛП-18А обладнаний гідроманіпулятором і канатним за­тискувачем, за допомогою якого здійснюється зв'язування і утри­мування дерев (стовбурів) на щиті. Канатний затискувач, на відміну від коника трактора ТБ-1, не повертається навкруги вертикальної осі. Маневрування трактора з пачкою здійснюється за рахунок гнуч­кості канатного закріплення пачки. Для захисту заднього моста і плавного розвантаження пачки на тракторі встановлено щит.

 При формуванні пачки трактор потрібно встановити так, щоб дерева, які підлягають збиранню, знаходилися зліва від нього, тоб­то від робочого місця тракториста в межах зони оглядності. При встановленні трактора необхідно враховувати крупномірність де­рев, щоб крупні дерева брати на

29

мінімальних виставах маніпулято­ра. Маневрування трактора для підїзду до дерев невеликого і середнього діаметрів не обов'язкове. В цих випадках доцільніше рухатися в прямому напрямку і збирати дерева за рахунок вильоту маніпулятора. При роботі в комплекті із звалювальною машиною трактор бере з однієї стоянки одне-два, інколи і три дерева.

Трактор, за змогою, встановлюють паралельно до осі дерева. Відхилення може бути в межах ±20°.

Після під'їзду до дерев і встановлення трактора (ТБ-1, ЛП-18А) у вибраній позиції тракторист разом із сидінням повертається із транспортного положення в робоче. При цьому коник трактора ТБ-1 (ТБ-1М) відкидається до заду для укладання дерев водночас і на ножову підпору, і на валець. Канатний затискувач трактора ЛП-18А, навпаки, відкидається вперед і канатна петля розтягується. На­ведення маніпулятора на дерево полягає в коректуванні виставу маніпулятора і кута його повертання.

 Можливі два способи укладання відземка дерева в коник (чи канатний затискувач) - підтягуванням і перекиданням. Укладанняшляхом перекидання відземків дерева через важіль коника вико­нують із меншою кількістю прийомів і зусиль. Проте таке укладання вимагає точного вибору позиції трактора біля дерева, щоб відземок до моменту укладання в коник виступав на потрібну відстань і не потребував поздовжнього пересування. Укладання підтягуванням дозволяє збирати дерева з великої площі і вирівнювати відземки дерев шляхом поздовжнього їх переміщення.

Для збільшення продуктивності трактора потрібно брати з од­нієї зупинки найбільшу кількість дерев, за змогою, всі дерева, які знаходяться в межах робочої зони маніпулятора. При збиранні роз­киданих дерев можна застосувати такі прийоми: захоплювати не­велике дерево і переміщатись, утримуючи його в захоплювачі, до наступного дерева, після затискання якого відкрити коник і вклас­ти в нього обидва дерева.

При збиранні пачки маніпулятором потрібно брати дерева, які лежать вільно. Дерева з примерзлою кроною, заклинені між пнями чи затиснуті іншими деревами, витягують ходом трактора. Відземки таких дерев обережно підіймають маніпулятором, укладають в ко­ник і затискають у ньому; потім трактор плавно рухається вперед.

Дерева, які лежать під кутом більше 20° до трактора, реко­мендується спочатку взяти в захоплювач і витягнути ходом трак­тора для вирівнювання з іншими деревами в пачці, і тільки тоді по­класти в коник.

Трактори з гідроманіпуляторами можна застосовувати також для трелювання стовбурів за верхівки після звалювання дерев бензопилками. При цьому на деревах необхідно зрізати гілки, а також верхівку на діаметрі 8...12 см залежно від розміру дерева. Зва­лювання дерев проводять з підвищеною точністю - верхівками на смугу шириною 4...5 м, тобто в межах виставу маніпулятора (при наступному проході трактора).


Дата добавления: 2019-07-15; просмотров: 134; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!