Звалювання буреломних і вітровальних дерев.



Дерева з поваленими вітром стовбурами, вивернутими кореневими системами (вітровал) і зі зламаними стовбурами (бурелом) розробляють тільки звалювальних з помічником.У вітровального дерева перш за все необхідно відділити кореневу систему, попередньо підперши її з обох сторін кілками.

Небезпечним є звалювання дерев зі зламаною, не відділеною від стовбура вершиною, яка лежить на землі. До початку звалювання дерево пробують вилкою на міцність з'єднання окоренком і пробують відокремити зламану вершину ручною або тракторною лебідкою. Якщо це не вдається, а місце злому знаходиться на висоті менше 1 м, стовбур відпилюють там, де закінчується злом.

а - висота злому менше 1 мПеред цим під стовбур встановлюють підкладки. Перший різ виконують зверху до початку затиснення шини пилки, після чого спилюють знизу на відстані 2 - 3 см від площини першого різу. Якщо місце злому вище 1 м від землі, то стоячу окоренкову частину звалюють разом з вершиною.

б - висота злому більше 1 м

За окоренкову частину зачіплюють канат лебідки трактора та звалюють її під кутом 90° до

19

напрямку падіння зламаної частини дерева. На ділянках бурелому окремі дерева мають повздовжні тріщини вгору від окоренка. При звалюванні таких дерев може виникнути розширення тріщин, або розколювання стовбура. Внаслідок цього окоренкова частина може відхилитися в непередбаченому напрямку. На такі дерева накладають бандаж, а потім виконують звалювання звичайним способом. Бандаж накладають і на дерева із значним нахилом.

 

Очистка дерев від сучків. Інструменти та механізми.

Обрубування гілок та сучків виконують вручну сокирами. Основна вимога до якості очистки дерев від сучків - зрізування їх на рівні із поверхнею стовбура. Сокира повинна відповідати ГОСТ 1399-73 "Топорьі стронтельньїе иклинья, Общие технические условия". Топорище повинно бути без сучків, добре відшліфоване, один кінець якого розклинений для закріплення сокири. Лезо добре загострюють, а кінці його затуплюють. Важливо правильно підібрати довжину топорища. Для цього робітник, стоячи прямо з витягнутою вздовж тіла рукою, повинен тримати вертикально сокиру за кінець топорища. Лезо при цьому повинно торкатись землі. Довжина топорища сокири 600 - 800 мм.Обрізування сучків зі стовбурів повалених дерев за допомогою безредукторних пилок "Січ", "Штіль", "Хускварна" ефективна і безпечна, якщо робота буде виконуватись раціональними прийомами. При обрізуванні сучків рекомендується:

- знаходитись з лівої., по ходу руху, сторони стовбура;

- робочий рух повинен бути від окоренка до вершини дерева;

- насувати пиляльний апарат до сучка слід на підвищенихобертах двигуна;

- не починати різання консольною частиною (носком) пиляльного апарата, так як це може призвести до зворотнього удару;

- підводити пиляльний апарат до сучка під прямим кутом, що покращить якість зрізуваннясучків;

- зрізувати сучки на рівні поверхні стовбура.  

Застосовуєтьсядекілька методів раціонального обрізуваннясучків - важільний, маятниковий та інші.Це характерно для дерев хвойних порід. Якщо відстань між мутовками менше 70 см, то сучки зрізуються за шість робочих циклівЯкщо більше 70 см, то за три цикли

Обрізування товстих сучків проводитьсяіндивідуально якза один, так і за декілька прийомів

Спочатку обрізують гілки, які заважають роботі. Потім обрізують гілки, які нависають і можуть створити напруження волокон. Після цього виконують основний різ на рівні поверхні стовбура.Обрізування нижніх сучків - повинно проводитись тільки після обрізування всіх верхніх і бокових сучків і звалювання (прокручування) стовбура дерева. Це виконується після розкряжування хлиста на сортименти.

Машини для очищення дерев від гілок дають змогу повністю механізувати цей процес, суттєво підвищити продуктивність і уник­нути ручної праці. На відміну від механізованого, машинне очищення дерев від гілок виконується виключно на відвантажувальних пунктах або поблизу них.

Гілкозрізувальна машина ЛП-ЗОБ призначена для зрізування гілок з попередньо звалених і сформованих у пакети і штабелі де­рев шпилькових порід із середнім об'ємом стовбура 0,14...0,3 м3. Конструктивні особливості машини дозволяють застосовувати тех­нологію зрізування гілок методом протягування дерева як за вер­хівку, так і за відземок.

 

20

Гілкозрізувальна машина ЛП-ЗОБ складається з по­воротної стріли з встановленим на ній захоплювачем, а на ЇЇ кінцях - гілкозрізувальної та приймальної головки. Стріла під­вішується на осі в поворотному кронштейні, встановленому на задній опорі. На тій же опорі встановлена обіймиця блоків. За допомогою бугеля і верхньої балки задня опора з'єднана з пе­редньою. Вся система утримується в заданому стані розкосом. У транспортному стані стріла укладається на кронштейн. Лебідка за допомогою карданного вала, закритого кожухом, з'єднана з коробкою передач трактора. Робоча зона освітлюється додат­ково розташованим електрообладнанням.

Гілкозрізувальна машина ЛП-ЗОВ - модернізований варіант ЛП-ЗОБ, призначена для зрізування гілок дерев шпилькових і м'ягколистяних порід з середнім об'ємом стовбура 0,14...0,35 м3.

Гілкозрізувальна машина ЛП-33 служить для зрізування гілок з попередньо звалених і сформованих у пакети або штабелі дерев шпилькових і листяних порід із середнім об'ємом стовбура 0,35... 0,8 м3. Допускається експлуатація машин у лісонасадженнях з середнім об'ємом стовбура до 1 м3 (за винятком модрини). Завдяки новому технологічному обладнанню на тракторі не встановлюють вантажний пристрій (щит), змінена також кабіна і гідравлічна система.

Гілкозрізувальна машина ЛП-33 складається з базового трак­тора ТТ-4 з розташованою на ньому опорою. На осі опори кріпить­ся стріла, - балка коробчатого перерізу, в нижній частині якої зна­ходяться напрямні для переміщення захоплювача. Стріла за допомогою двох гідроциліндрів повертається у вертикальній і гори­зонтальній площинах. Захоплювач виконаний у вигляді рами із вста­новленими на ній котками і двома затискними важелями, що здійс­нюють стискування і протягування оброблюваного дерева поміж трьох ножів гілкозрізувальної головки, які охоплюють стовбур за допомогою канату лебідки. Гілкозрізувальна машина ЛП-51 служить для очищення від гі­лок дерев діаметром до 75 см у відземку, що складені у пакети чи штабелі, а в окремих випадках - на лісосіці, після звалювання де­рев і пакетування їх звалювально-пакетувальною машиною ЛП-19 (ЛП-19А). Машину можна експлуатувати на рівнинній і горбистій місцевостях зі схилом до 15°, а у вологу погоду і взимку - до 10°.

 


Дата добавления: 2019-07-15; просмотров: 214; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!