Техніка валки дерев. Склад операції «Звалювання».



Одна з основних вимог, які ставлять до технологічного процесу механізованого звалювання дерев, - їх спрямоване звалювання, - укладання в заданому напрямку. Необхідно розрізняти загальні на­прямки звалювання дерев і напрямок звалювання окремих дерев, який залежить від нахилу дерева і потрібного напрямку звалювання стовбура, форми крони, напрямку і сили вітру, а також інших фак­торів. При вибиранні напрямку звалювання окремих дерев слід намагатися зберегти загальний напрямок звалювання, запобігти зламу оброблюваного і поруч зростаючого дерева, забезпечити зруч­ність виконання наступних операцій лісосічних робіт, зберегти жит­тєздатну памолодь і забезпечити безпеку процесу звалювання то­що. Механізоване звалювання охоплює підготовлення робочого місця, підпилювання дерева, спилювання, зіштовхування і падіння в заданому напрямку, а також перехід до наступного дерева.

Підготовка робочого місця вальника. Огляд дерева.

При огляді дерева лісоруб визначає стан дерева, діаметр і нахил стовбура, звертає увагу на форму крони, наявність гнилі, сухих гілок, а також враховує силу і напрям вітру, технологію розробки лісосіки, а при несуцільних рубках - наявність проміжку між кронами інших дерев, достатнього для падіння дерева без зависань.

Велике значення має правильний вибір напрямку звалювання дерева. Слід розрізняти загальний напрямок звалювання на конкретній площі лісосіки і напрямок звалювання окремого дерева.При виборі напрямку звалювання враховують і рельєф місцевості. Якщо ухил більше 15°, звалювання проводять вниз по схилу, а розробляють лісосіку знизу вверх.

Підготовка робочого місця та схема відходу при  падінні дерева.

15

У літній період в радіусі 0,7 - 1 м навколо дерева збираються каміння, гілки,які заважають процесу звалювання.У хвойних насадженнях помічник звалювальника лісу обрубує на дереві гілки від окоренка на висоту зросту робітника.Підготовка робочого місця та схема відходу при падінні дереваУ букових, грабових, ялинових насадженнях відпилюються розгалужені кореневі лапи. Спилювання лап проводять у послідовності; спочатку зверху вниз вертикально, потім горизонтально. У зимовий період при глибині снігу до З0—35 см його утоптують. Якщо глибина снігу більша 35 см, його навколо стовбура відкидають.

 

Підпил. Види підпилів.Розміри підпилів. Висота пенька.

Під час звалювання дерев необхідно дотримуватись таких вимог: дерева діаметром не більше 8 см. у місці спилювання дозволяється звалювати без підпилка. Під час звалювання дерев діаметром від 8 до 12 см. підпилок дозволяється виконувати одним різом, а спилювання робити на висоті 1 – 2 см. вище підпилка, без залишення недопилка. При звалюванні дерев діаметром більше 12 см. підпилок слід виконувати двома різами на глибину не менше ¼ діаметра у прямостоячих і 1/3 діаметра у похилених, а також дерев з однобічним розвитком крони або розташуванням снігу (льоду) на ній. Підпилок на деревах діаметром понад 12 см. потрібно виконувати так, щоб нижня його площина була перпендикулярна до осі дерева, верхня утворювала з нижньою площиною кут 25 – 55 градусів залежно від типу бензопили , яка використовується на звалюванні дерев. Горизонтальний і косий підпилки повинні сходитись, у дерев діаметром понад 1 м. клиновидний підпилок дозволяється заміняти на підпилок з двома паралельними різами, розміщеними на відстані 1/8 - 1/10 діаметра стовбура. Відпиляний під час підпилювання шматок деревини необхідно повністю видалити із дерева за допомогою сокири. Під час звалювання сильно нахилених дерев, які не відносяться до небезпечних і сухо вершинних та таких, що не мають на собі зависань деревної ламані та інших предметів, підпилок дозволяється заміняти на підруб з дотриманням глибин, названих у цьому підпункті. Кореневі лапи на рівні пенька, що з’єднуються з недопалком, повинні обов’язково спилюватись. Глибина підпилка рахується без розміру кореневих лап. При роботі з безредукторними бензопилами рекомендується звалювання дерев "у замок", коли підпилок виконується в такій послідовності; перший різ повинен здійснюватись 45 – 55 град. до горизонтальної площини спилювання, другий різ (горизонтальний) слід здійснювати на 2 – 3 см. вище глибини врізання при косому різі до моменту випадання вирізаного шматка деревини. При цьому методі дерево рідше відхиляється від вибраного напрямку звалювання, як правило, унеможливлюється виривання волокон та розколювання стовбура під час його спилювання. Висота пня не повинна залишатися більше 1/3 діаметра стовбура на рівні зрізу, а при діаметрі до ЗО см - не більше 10 см.

 


Дата добавления: 2019-07-15; просмотров: 274; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!