Звалювання небезпечних дерев: сухостійних та гнилих.



Дерева з вадами стовбура і деревини (сухостійні, з кореневою гниллю, тріщинами) необхідно звалювати в сторону їх природного нахилу.Сухостійні дерева перед звалюванням слід перевірити звалювальною вилкою на міцність. Підпилок таких дерев виконують на глибину до 1/2 діаметра. При звалюванні сухостійних дерев необхідно уникати ударів по стовбуру, не можна підрубувати їх сокирою. При звалюванні дерев з повздовжніми тріщинами стовбура, підпилок виконують по лінії тріщини. Кореневою гниллю пошкоджуються товсті старі дерева. Особливість звалювання таких дерев полягає у складності визначення глибини розповсюдження гнилі. Наявність гнилі звалювальник визначає за кольором тирси. Якщо гниль захоплює частину недопилку, то недопилок залишають на 2 - 3 см ширшим, ніж недопилок у здорового стовбура. На малюнку показано порядок звалювання дерев з серцевинною та боковою кореневою гниллю. Прийоми звалювання дерев з кореневою гниллю

 

 

При підготовці лісосік до рубки звалювання сухостійних, під - гнилих, сильно нахилених дерев, з дефектами росту та стовбура проводять спеціальні бригади.

 

Звалювання дерев в гірських умовах.

Звалювання дерев в гірських умовах ускладнюється тим, що вальникам важко пересуватися по схилу, а дерева при падінні часто б’ються. Дослідженням встановлено, що в букових насадженнях з нахилом місцевості 25-35 0 влітку при падінні при ударах об землю пошкоджується 9%, а взимку – до 15 % всіх стволів. Особливо багато дерев розбивається якщо ґрунт кам’янистий. Для зменшення пошкодження дерев необхідно вірно вибрати напрям звалювання. Для забезпечення безпеки вальників більшість дерев звалюють вершиною в низ, а для зменшення пошкодження стволів дерев - напрям вибирають з деяким відхиленням від напряму схилу. При великій крутизні схилу крупні дерева прив’язують чокером чи ланцюгом до того ж пенька щоб запобігти падінню дерева далеко вниз. Звалювання дерев завжди розпочинають біля основи схилу з поступовим просуванням вверх по схилу, попередньо впевнившись, що як вверх так і вниз відсутня загроза обвалу гірської породи чи снігу. Гілляки на звалених деревах обрізують на місці падіння дерева дотримуючись правил техніки безпеки, так як трелювання в гірських умовах проводять стовбурами або сортиментами.

 

Звалювання нахилених дерев.

Особливу небезпеку становить звалювання дерев із значним нахилом.При нахилі стовбура дерева більше 5°, його слід звалювати в бік природного нахилу або застосовувати трелювальний трактор чи лебідку.Особливість звалювання дерев із зворотним нахилом стовбура в тому, що підпилок виконують на меншу глибину (1/5 діаметра) ніжу прямостоячих (1/4 діаметра). При звалюванні таких дерев важко встановити у пропил звалювальні пристрої, які повинні виключити затискання пиляльного апарату. 4. Певні труднощі і небезпеку представляє звалювання дерев з попутним нахилом стовбура, тобто дерев, в яких нахил дерева співпадає з напрямком звалювання. Застосування звичайних прийомів роботи для таких дерев може призвести до розколу стовбура, його падіння до закінчення

 

 

18

спилювання і травми лісоруба. Щоб уникнути розколу, підпилок дерева з попутним нахилом стовбура виконують на глибину 1/3 діаметра, а у дерев деяких порід(ясен, бук, клен і інші), навіть на 1/2 діаметра.Найбільш безпечним способом звалювання дерев з попутним нахилом є наступний. Спочатку виконується звичайний підпилок в бік напрямку звалювання. Після цього робиться наскрізний пропил через усе дерево із залишенням недопилку, шляхом введення бензопилки нижньою стороною шини в зворотньому напрямку до падіння. Залишається також невелика зовнішня частина стовбура, яка утримує дерево від падіння. Ця частина спилюється рухом пилки до центру стовбура.

 Інший спосіб звалювання нахилених дерев - це виконання V-подібного підпилку.Спочатку робимо два направляючі підпилки під кутом один до одного зпересіченням у вершині кута, який вказує на бажаний напрямок падіння. Після цього виконується основний звалювальний пропил з залишенням клиновидного недопилку. Дерево при цьому падає повільно.

 


Дата добавления: 2019-07-15; просмотров: 266; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!