Звалювально-трелювальні машини



Звалювально-трелювальні машини (ЗТМ) призначені для зва­лювання дерев, формування пачки і переміщення її до лісовозної дороги. Вони можуть працювати в режимі звалювально-пакетувальних машин, кінцево формуючи пачку і укладаючи її на землю. їх можна використовувати і як звалювальні машини циклічної дії.

Відомі дві принципово різні групи звалювально-трелювальних машин: важільні і маніпуляторні. У машин важільного типу (іноді їх називають вузькозахоплювальними) пристрій підвішується збоку або спереду машини за допомогою важелів, які мають різну кон­струкцію і характеризуються відносно обмеженою робочою зоною. Маніпуляторні, або широкозахоплювальні ЗПМ, за рахунок пере­міщень маніпулятора із захоплюючо-різальним пристроєм можуть обробляти велику площу.

Звалювально-трелювальна машина ЛП-17А призначена для роботи в умовах суцільних лісосічних рубань без збереження під­росту в районах з помірним кліматом у режимах звалювання-трелювання, звалювання-пакетування. Вона працює в лісонасаджен­нях із середнім об'ємом стовбура 0,14...0,4 м. Найбільш раціональ­на відстань трелювання - до 300 м. Може бути використана в рів­нинній і слабопагорбистій місцевості з ухилами: влітку до 20°, а взимку і в сиру погоду - до 14°. Несуча здатність ґрунтів розроб­люваних лісосік повинна бути не нижчою за 90 кПа. Висота снігового покриву не повинна перевищувати 1,1м. Шасі базового трактора (ТБ-1) оснащене спеціальним техно­логічним обладнанням - гідроманіпулятором, затискним коником і передньою навісною системою із штовхачем. В гідромаиіпулятор входять такі вузли: опорна ферма з поворотною колонкою і механізмом повороту, стріла, важіль і гідроциліндри. Для виконання спеціальних операцій при звалюванні і складанні в коник спиляних дерев машина обладнана додатково захоплювально-різальним при­строєм (ЗРП) з підвіскою, які монтуються на маніпуляторі. В пантографну систему входять два коромисла і дві пари тяг. Над ка­біною змонтовано спеціальне захисне огородження.

Звалювально-трелювальна машина ЛП-49 призначена для зрізання дерев, формування із них пачок і трелювання їх на відвантажувальний майданчик у процесі суцільних рубань. Машина може працювати також в режимі звалювання-пакетування або тіль­ки звалювання і здійснювати допоміжні роботи з розчищення віт­ровалів і кряжування повалених дерев.

її можна використовувати для роботи в районах з помірним кліматом в рівнинній місцевості з ухилами не більше ніж 14°.

Технологічне обладнання машини ЛП-49 включає колону, ма­ніпулятор, підвіску, захоплювально-різальний пристрій (ЗРП), коник, штовхач, гідросистему і органи керування.

Колона служить для кріплення і повороту маніпулятора. Вона складається із нерухомої і рухомої частини; до останньої шарнірно закріплена стріла коробчастого перерізу. Піднімання стріли здійсню­ється двома гідроциліндрами, а повертання колони навколо вертикальної осі - рейковим механізмом. Другий кінець стріли з'єднаний з держаком, який переміщується за допомогою гідроциліндра. На нижньому кінці держака закріплена підвіска, за допомогою якої ЗРП переміщується в горизонтальній і вертикальній площинах. Нахил підвіски здійснюється гідроциліндром. До вертикального валу під­віски шарнірно закріплено ЗРП, який призначений для затискуван­ня, зрізування, спрямованого звалювання і вкладання дерев на коник. ЗРП включає зварену раму, на якій розміщені захоплюючі важелі, механізм зрізання, гідромотор привода пиляльного ланцюга, гідроциліндри, огородження пристрою і кожухи.

Коник важільного типу з канатною обв'язкою формує пачки де­рев і утримує їх під час трелювання, штовхач вирівнює відземки дерев. Задній щит призначений для огородження заднього моста при скиданні пачки і розміщення ЗРП в транспортному положенні.

Машину ВМ-4А використовують для механізації лісосічних ро­біт при суцільних рубаннях без збереження підросту. Вона виконує також комплекс операцій: спилювання і спрямоване звалювання дерев на навантажувальний важіль коника або на ґрунт; наван­тажування відземків спиляних дерев на коник і формування їх в пачку; трелювання пачки дерев до навантажувального

14

майданчика; збір і вирівнювання відземків дерев на навантажувальному май­данчику. Машину ВМ-4А використовують в крупномірних лісона­садженнях із середнім об'ємом стовбура не менше 0,5 м3, розмі­щених в рівнинній і слабопагорбистій місцевості з ухилом не біль­ше ніж 15°.

Технологічне обладнання машини складається із механізму зрі­зання з підвіскою, механізму звалювання дерев, огородження ка­біни, штовхана, коника, щита, привода насосів, гідросистеми, елек­трообладнання, допоміжного обладнання і снігоочисника, який вста­новлюється на машині за вимогою замовника. Машини можуть обробляти дерева, які знаходяться зліва (ВМ-4А) і позаду (ЛП-17А і ЛП-49) від них, на майданчику, обмеженому максимальним і мінімальним вильотами маніпулятора і кутом по­вертання його в горизонтальній площині. Одна з особливостей маніпуляторних ЗРП - здатність пере­міщатись у різних площинах. Звалювально-трелювальні машини працюють за такою технологічною схемою: пересуваючись у на­прямку до вуса, машина звалює дерева, які знаходяться зліва від неї (робота на стрічці починається з віддаленого кінця); після набору пачки машина трелює її до лісовозного вуса; далі в тому ж порядку на стрічці набирає другу пачку. Отже, набираючи пачку за пачкою, машина послідовно наближається до вуса; закінчивши пер­шу стрічку, розробляє другу, третю і всі наступні стрічки.

Розробку ділянки можна здійснювати стрічками, паралельними вусу. Ця схема доцільна при низькій трудомісткості прокладання лісовозних вусів. На щільних ґрунтах і в зимовий період лісовозний вус не залишається на одному місці, а вміру розробляння ділянки переміщується за нею, що зводить до мінімуму відстань трелювання. За допомогою бульдозера і лісовозних автомобілів прокладають новий вус, паралельний першому, на відстані 40...60 м від нього, потім, після від'їзду машини, - наступний і т.д.

 


Дата добавления: 2019-07-15; просмотров: 227; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!