РОЗДІЛ 1. НОРМАТИВНО-ПРАВОВА БАЗА ГРОШОВОЇ ОЦІНКИ ЗЕМЕЛЬ В УКРАЇНІ



ЗМІСТ

 

   

ВСТУП

 

РОЗДІЛ 1. НОРМАТИВНО-ПРАВОВА БАЗА ГРОШОВОЇ ОЦІНКИ ЗЕМЕЛЬ В УКРАЇНІ

   
 1.1    1.2   Наукові і теоретичні основи нормативної грошової оцінки земель. Нормативно-правові акти, які регулюють методичні засади здійснення грошової оцінки земель в Україні    

РОЗДІЛ 2. ХАРАКТЕРИСТИКА ОБ’ЄКТУ

 
2.1 Загальні відомості про населений пункт  
2.2 Природно-кліматичні умови  
2.3 Ґрунтовий покрив території населеного пункту  
2.4 Картографічні матеріали населеного пункту  

РОЗДІЛ 3. ПОРЯДОК ВИКОНАННЯ ГРОШОВОЇ ОЦІНКИ ЗЕМЕЛЬ НАСЕЛЕНОГО ПУНКТУ

3.1 Витрати на освоєння та облаштування території села

 
3.2 Земельно-оціночна структуризація населеного пункту. Виділення оціночних районів  
3.3 Розрахунок комплексного індексу цінності території та виділення економіко-планувальних зон    
3.4 Визначення локальних факторів  
3.5 Грошова оцінка земель різного функціонального використання  
3.5.1 Грошова оцінка земель несільськогосподарського використання  
3.6 Грошова оцінка земель, що використовуються як сільськогосподарські угіддя    
3.7 Грошова оцінка окремої земельної ділянки  

РОЗДІЛ 4. ОХОРОНА ПРАЦІ І БЕЗПЕКА ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ РОБІТ

   

ВИСНОВКИ ТА ПРОПОЗИЦІЇ

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

ДОДАТКИ

 

Вступ

Земля являється одним з основних елементів виробництва, за допомогою якого країна створює матеріальні цінності. Поряд з тим земля є природним об’єктом, який вже існує і не створюється людством.

Грошова оцінка земель є економічним механізмом земельних відносин, приватизації земельних ділянок, земельно-іпотечного кредитування, оподаткування та становлення ринку землі. Отже, актуальність грошової оцінки земель останнім часом зростає, а сфери застосування розширюються.

Грошова оцінка земель є складовою державного земельного кадастру. Земельним кодексом встановлено два різновиди грошової оцінки земель в Україні - нормативну та експертну.

Нормативна грошова оцінка різних категорій земель використовується в основному для цілей оподаткування.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі:

· визначення розміру земельного податку;

· визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності;

· визначення розміру державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом;

· визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва;

· розробки показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Багаторічний досвід застосування нормативної грошової оцінки як бази визначення податку свідчить, що покладені в основу нормативної грошової оцінки методичні підходи відповідають сучасним уявленням про вартість землі, створюють належні умови для ефективного та об'єктивного оподаткування земельних ділянок.

Основним призначенням експертної грошової оцінки є безпосередня підтримка ринку землі, яка полягає у встановленні оцінної вартості земельних ділянок для здійснення трансакцій із ними .

Експертна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі:

· відчуження та страхування земельних ділянок, що належать до державної або комунальної власності;

· застави земельної ділянки відповідно до закону;

· визначення інвестиційного вкладу в реалізацію інвестиційного проекту на земельні поліпшення;

· визначення вартості земельних ділянок, що належать до державної або комунальної власності, у разі якщо вони вносяться до статутного фонду господарського товариства;

· визначення вартості земельних ділянок при реорганізації, банкрутстві або ліквідації господарського товариства (підприємства) з державною часткою чи часткою комунального майна, яке є власником земельної ділянки;

· виділення або визначення частки держави чи територіальної громади у складі земельних ділянок, що перебувають у спільній власності;

· відображення вартості земельних ділянок та права користування земельними ділянками у бухгалтерському обліку відповідно до законодавства України;

· визначення збитків власникам або землекористувачам у випадках, встановлених законом або договором;

· рішення суду.

Нормативно-методичне забезпечення експертної грошової оцінки дає змогу встановлювати різні види оцінної вартості земельної ділянки - ринкову, стартову при проведенні аукціонів, заставну, ліквідаційну та інші.

Наявність оцінки землі створює можливість органам місцевого самоврядування поряд з нормативно-організаційними методами управління, розвитком території, реалізувати свої повноваження шляхом створення економічних умов і стимулів раціонального використання земель, забезпечити необхідні передумови для формування фінансово-економічної бази місцевого самоврядування за рахунок справляння плати за землю.

Використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Документом який визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку є Податковий кодекс України . Відповідно до Податкового кодексу України, базою оподаткування, при встановлені розмірів плати за використання земельних ресурсів є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Грошова оцінка земель здійснюється з метою створення умов для економічного регулювання земельних відносин при передачі земель у власність, у спадщину, під заставу, при даруванні, купівлі-продажу земельної ділянки та права оренди, визначенні ставок земельного податку, ціноутворенні, обліку сукупної вартості основних засобів виробництва, визначенні розмірів внеску до статутних фондів колективних підприємств, спільних підприємств, акціонерних товариств, об’єднань, кооперативів.

Відповідно до нормативно-методичної бази грошової оцінки земель, інформаційною базою для її виконання є:

1)матеріали державного земельного кадастру (кількісна і якісна характеристика земель, бонітування ґрунтів, економічна оцінка земель);

2)відомості інших галузевих кадастрів (містобудівного, лісового, водного);

3)матеріали внутрігосподарського землевпорядкування;

4)генеральні плани та проекти планування і забудови населених пунктів;

5)матеріали економічної оцінки території;

6)матеріали землевпорядної та містобудівної документації;

7)інвентаризація земель.

Грошова оцінка земель с. Коршів, Коршівської сільської ради Коломийського району Івано-Франківської області, здійснена відповідно до чинного законодавства України, з метою створення умов для економічного регулювання земельних відносин при передачі земель у власність, у спадщину, під заставу, при даруванні, купівлі-продажу земельної ділянки, здійсненні оренди, ціноутворенні, визначенні ставок земельного податку. Робота проводилась з метою актуалізації вихідних даних про територію населених пунктів та їх економіко-планувального зонування і нормативної грошової оцінки земель населених пунктів Коршівської сільської ради.

Експертна грошова оцінка проведена у відповідності з положеннями Методики експертної грошової оцінки земельних ділянок,затвердженої постановою Кабінету Міністрів від 11 жовтня 2002 року № 1531, та Порядку проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженого наказом Держкомзему від 9 січня 2003 року № 2.

Результати грошової оцінки земель, які наведені в цій роботі, включають:

1. розрахунок грошової оцінки 1м2 земель різного функціонального використання в розрізі економіко-планувальних зон;

2. розробку картограми розповсюдження агровиробничих груп ґрунтів, схеми прояву локальних факторів оцінки, схеми економіко-планувального зонування території населених пунктів;

3. експертну грошову оцінку земельної ділянки комерційного використання.

РОЗДІЛ 1. НОРМАТИВНО-ПРАВОВА БАЗА ГРОШОВОЇ ОЦІНКИ ЗЕМЕЛЬ В УКРАЇНІ


Дата добавления: 2018-10-25; просмотров: 796; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!