Х-стика підготовчого етапу роботи над дипл роботою



На підготовчому етапі здійсн вибір і заг ознайомлення з темою ДР. Здійсн виявлення і відбір л-ри, визн об’єкт, мета, предмет і завдання досл. При визн об’єкта, предмета і завдань досл слід враховувати системні зв між ними. Обєкт вказує на те що досл в процесі підготовки роботи. Предмет вказує на ті сутєві зв і відношення які підлягають безпосередньому вивч. Предмет конкретизує об’єкт. Метапов’язана із кінцевим результатом досл.Кінцеви й результат від обр очікуваний від виконання позитивний ефект який форм у вигляді корисності щодо осн предмета досл. Завдання досл випливають із її мети і вказують на послідовність дій які потрібно реалізувати для досягнення мети.поставлені завдання обумовлюють змістовну структуру роботи. Для вирішення поставлених завдань необх ознайом з докум джерелами І з теми досл. Осн джерелами виявлення відомостей з докум-ва є фахові період видання, виданя що продовж. найбільш ціна і подається у наук статях, тезах. Доповідей, монографіях. Вся виявлена І описується відповідно до діючого стандарту і подається на окремих картках. Весь матеріал в картотеці групується в алфавітній послідовності.

Розробка програми соціол досл

Програма є обов'язковим вихідним документом будь-якого соціологічного дослідження, незалежно від того, чи є це дослідження теоретичним або прикладним. Програма, як правило, включає в себе наступні розділи: теоретичний (формулювання й обґрунтування проблеми, цілі, завдання, об'єкт та предмет дослідження, формулювання гіпо­тез); методичний (обґрунтування вибірки, обґрунтування методів збору даних, методів обробки й аналізу даних); організаційний (робо­чий план соціологічного дослідження, порядок дослідження підроз­ділів, розподіл людських та фінансових ресурсів і т. ін.) Важливим елементом теоретичного розділу тут виступає формулювання й обґрунтування проблеми соціологічного дослідження. Соціологічне дослідження повинно мати одну проблему. Не менш важливим елементом теоретичного розділу виступають цілі й завдання дослідження. Ціль дослідження визначає його теоре­тичну або прикладну орієнтацію. Ще один важливий елемент теоретичного розділу програми — визначення об'єкта та предмету соціологічного дослідження. Об'єк­том є діяльність людей та умови, в яких вона здійснюється, предметом прийнято вважати ту сторону об'єкта, яку планується безпосе­редньо вивчати. Одному і тому соціальному об'єкту можуть відпо­відати декілька різних предметів дослідження. Формулювання гіпотези — заключна частина теоретичної підго­товки емпіричного соціологічного дослідження. В дослідженні важливе місце має метдичний розділ програми, котрий включає в себе обґрунтування вибірки, обґрунтування методів збору даних, методи обробки й аналізу даних. Центральне значення в цьому розділі займає питання відбору одиниць аналізу. для вирішення завдань дослідження здійснюється вибірка. Вибірка— це части­на об'єктів сукупності, яка відібрана за допомогою спеціальних прийомів для отримання І про всю сукупність у цілому. Робочий план соціологічного дослідження впорядковує основні етапи дослідження згідно з його програмою, календарними строка­ми проведення, матеріальними та людськими затратами, а також основні процедурні заходи, підбір і підготовку виконавців, характер і порядок роз'яснювальної роботи, передбачає розробку форм контро­лю за проведенням дослідження. Важливий елемент про­грами — інструкція анкетеру (інтерв'юеру). В ній коротко форму­люються цілі, завдання соціологічного дослідження, основні проце­дури, які повинен здійснювати дослідник. Указуються місце і термін проведення опитування, коло осіб, з яким треба ввійти в контакт, характер опитування. Звіт — певна форма підведення підсумків соціологічного дослідження — містить опис усіх розділів програми дослідження. Звіт включає основні висновки, практичні рекомендації

Дипломна робота як кваліфікаційне досл

ДР – являє собою кваліфікац навч-наук досл яке викон студ на завершальному етапі фахової підготовки.ДР повина мати комплексний х-ер і бути пов’язаною з викор набутих знань, вмінь з фахових дисциплін. Підготовка ДР передб систематизацію закріплення теорем знань і практ навичок із спеціальності і застосов їх в процесі вирішення наук завдання. Види ДР

1. оглядові – викладаються різні точки зору на проблему і робляться авторські висновки;

2. наук-дослідні – спрямована на розвиток конкретного завдання. Вимоги до ДР

1. актуальність тематики, її відповідність суч стану науки і перспективам розвитку;

2. вивч і критичний аналізмонографічн і період видань з теми досл;

3. вивч і х-стика іст досл проблеми та її суч стану, аналіз передового досвіду функ-ня інф установ;

4. чітка х-стика предмета, мети і методів досл, опис і аналіз проведених автором сам досл;

5. узаг результатів, їх обгрун-ня, розробка висновків і практ рекомендацій


12.Специфіка фундаментальної, загально-науковий та частково наукової методології досліджень. Фундаментальна, мето-гіяє ви­щим рівнем методології науки, що визначає загальну стра­тегію принципів пізнання особливостей явищ, процесів, сфер діяльності.Розв. методології — одна зі сторін розвитку пізнання в цілому. Методологія ґрунтувалася на знаннях, які диктувала геометрія як наука, де містилися нормативні вка­зівки для вивчення реального світу. Потім методологія висту­пала як комплекс правил для вивч. всесвіту і перейшла у сферу філософії. Отже, фундаментальні принц. базуються на узагальню­ючих, філософських полож., що відбивають найсуттєвіші власт. і об'єктивної дійсності і свідомості з урахуванням досвіду, набутого в процесі пізнавальної діял. людини. До них належать принципи діалектики, , де­термінізму ,ізоморфізму. Загальнонаукова мето-гія викор. в усіх або в переважній більшості наук, оскільки будь-яке наукове відкриття має не лише предметний, але й методологічний зміст, спричиняє критичний перегляд прийнятого досі понятійного апарату, чинників, передумов і підходів до інтерпретації матеріалу, що вивч.До загальнонаукових принц. Дослід. належать: історичний, термінологічний, функціональний, системний, когнітивний (пізнавальний), моделювання. Частково наукова методоло'іія-це сукупність ідей або специфічних методів певної науки, які є базою для розв'язання конкретної дослідницької проблеми. Пошуки методологічних основ досл. Здійсн. за такими напрямами:*Вивч. наук. праць відомих учених, які застос. загальнонаукову методологію для вивч. конкрет­ної галузі науки;*аналіз наукових праць провідних учених, які одночас­но із загальними проблемами своєї галузі досліджували питання даної галузі;*узагальнення ідей науковців, які безпосередньо вивча­ли дану проблему;*вивчення наукових праць зарубіжних учених і практиків.

Опитування як метод досл

Найбільш поширеним методом збору соціологічної інформації є опитування. Опитування передбачає, по-перше, усне чи письмове звернення дослідника до певної сукупності людей — респондентів із запитаннями, зміст яких репрезентує проблему, що вивчається, на рівні емпіричних індикаторів, по-друге, реєстрацію та статистичну обробку отриманих відповідей, а також їх теоретичну інтерпре­тацію. За формою й умовами спілкування соціолога з респондентом розрізняють письмові (анкетування) й усні (інтерв'ю) опитування, Найбільш поширений вид опитування — анкетування. Воно є груповим і індивідуальним. Групове опитування застосовується за місцем роботи або навчання. Один анкетер найбільш ефективно працює з 15—20 особами. При цьому досягається 100% повернення анкет, підтримуються взаємні стосунки між анкетерами й респон­дентами. При індивідуальному анкетуванні анкети розповсюджу­ються на робочих місцях чи за місцем проживання респондентів. Соц анкета — це с-ма запитань, об'єднаних єди­ним дослідницьким задумом і спрямованих на з'ясування кіль­кісно-якісних характеристик об'єкта і предмета аналізу.


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 319; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!