Технічні засоби наукової діяльності



Вході реалізації НД осн техн. Засобами є ПК, ксерокс, принтер, факс. ПК викор в 2 напрямках док-ня і орг.-ція роботи з д-ми. Бажано щоб ПК був підключений до Інтернет. Всі д-ти які одержані з інтернету потребують обов’язкового редан-ня. В ході НД форм особистий архів науковця. Він являє собою сукупність всіх д-тів які накопичуються в ході досл, а саме ксерокопій. Рукописів. Всі ці д-ти необх впорядковувати поч. якомога раніше. Розрізнені д-ти слід системат за темою. Формою у спец папках які мають відповідні назви і порядкові №. В ході досл необх робити копії матеріалів. Слід відокремити д-ти які вже опрацьовані і не опрацьовані. Оргтехніка
Значну допомогу у здійсненні наукової діяльності надає оргтехніка, зокрема, персональний компютер, що дозволяє друкування тексту, його редагування та автоматичну корекцію.
Компютер допомагає ефективно зберігати інформацію. Принтер уможливлює роздрук надрукованої інформації з метою її додаткової корекції та поширення. Сканер дає можливість оперативно копіювати друковану інформацію з метою її подальшого використання.Інтернет є невичерпною бібліотекою інформації..Види каталогівОперативний пошук інформації здійснюється через бібліотечні каталоги, які розміщені в бібліотеках та читальних залах

23.Форм вибіркової сукупності респондентів в процесі проведення соціол дослУявлення про ймовірність подій лежать в основі одного з найвідоміших методів формування вибірки — методу простого ймовірного відбору. Ймовірність — це відношення кількості подій, на які сподіваються, до кількості можливих.
Серед різновидів простого ймовірного відбору досить поширені такі форми вибірки: вибірка «першого зустрічного»; поштове опитування; метод «снігової кулі». Наприклад, методом опитувань першого зустрічного досить часто користуються журналісти теле- і радіомовлення.Метод «снігової кулі» використовують тоді, коли потрібно, скажімо, опитати декілька сот представників громадських організацій, а реальна можливість дає змогу проінтерв'ювати лише 10 з них. Перевага методу простого ймовірного відбору та його різновидів полягає ще й у тому, що він досить простий, тобто не потребує глибокого методологічного аналізу, а також доступний в реалізації. Для формування вибірки цим методом достатньо мати спрощену вихідну попередню інформацію про генеральну сукупність.
Наступним є метод систематичного відбору. Суть його полягає у визначенні так званого кроку вибірки. Однією з головних переваг цього методу є досить проста техніка відбору, яка за невеликої вибірки дає змогу відобразити параметри великих і навіть дуже великих генеральних сукупностей. Три наступні вибірки — гніздова, серійна та стратифікована — пов'язані з поняттям районування генеральної сукупності..
У гніздовій вибірці за одиницю відбору беруть групи чи колективи, далі проводять суцільне опитування в кожному з них. Метод серійної вибірки також належить до простих схем відбору, а покладені в його основу вимоги виділення замість гнізд статистичних серій роблять його гнучкішим.

Експеримент як метод досл

Рівень достовірності осн результатів і висновків НД значно підвищується якщо вони базуються на експериментальних даних. Експеримент – це комплексний метод дослідження, при якому відбувається активний вплив на досліджуване явище шляхом створення спеціальних умов (введення експериментальних факторів), що відповідають меті дослідника. Х-рні ознаки: спосіб форм умов; мету досл; форму проведення; структуру об’єктів і явищ, що вивч. Проведення експерименту базується на знаннях про об’єкт які дають змогу структурно визн ті чи ін фактори, передб висунення і доведення гіпотез досл. Експерименти повині служити обгрунтуваню та уточненю теорем положень експеримент потрібно проводити на основі теорії.

Сутність та функції методології досл. Поняття «методика досл»

Методологія розг як вчення про наук метод пізнання, або як с-ма наук принципів на основі яких базується досл і здійсн вибір сукупності пізнавальних засобів, методів та прийомів. Методика досл це сукупність прийомів досл, включа.чи техніку і різноманітні операції з фактичним матеріалом.

Ф-ції методології

* визн способи здобуття наук знань, які від обр динамічні процеси і явища;

* направляє, передб особливий шлях на якому досягається певна наук-досл мета;

*забезп всебічність отримання І про об’єкт що досл;

*забезп оточнення, збагачення і систематик термінів і понять в науці;

*ств рух, с-му наук І яка базується на об’єктивних фактах і логіко-аналітичн інструментах наук пізнання

Класиф методів досл

Метод –с-ма розумових практ операцій, які направлені на розв певних завдань з урахуванням певної пізнавальної мети.

 Класиф методів за метою

*м. емпіричного досл (спостереження, вимірювання, експеримент)

*м. що викор на емпіричн і теорем рівнях (абстрагування, аналіз і синтез, індукція та дедукція)

* м теоретичного досл (сходження від абстрагованого до конкретного)

Класиф методів за способом реалізації

*загально наук (для всіх наук)

*конкретні (для певних наук)

*спеціальні або специфічні (для конкретної науки)

Досить поширеним е поділ основних типів методів за дво­ма ознаками: мети і способу реалізації.

3а першою ознакою виділяються так звані первинні ме­тоди, що використовуються з метою збору інформації, ви­вчення джерел, спостереження, опитування та ін. Вторинні методи використовуються з метою обробки та аналізу отри­маних даних - кількісний та якісний аналіз даних, їх си­стематизація, шкалювання та ін. Третій тип представлений верифікаційними методами і прийомами, що дають змогу перевірити отримані результати. Вони зводяться також до кількісного та якісного аналізу даних на основі виміру спів­віднесення постійних і змінних чинників.

3а ознакою способу реалізації розрізняють логіко-аналі­тичні, візуальні та експериментально-ігрові методи. До перших належать традиційні методи дедукції та індукції, що різняться вихідним етапом аналізу. Вони доповнюють один одного і можуть використовуватися з метою верифі­кації - перевірки істинності гіпотез і висновків.

Візуальні, або графічні, методи - графи, схеми, діагра­ми, картограми та ін. дають змогу отримати синтезоване уяв­лення про досліджуваний об’єкт і водночас наочно показати його складові, їхню питому вагу.

Експериментально-ігрові методи безпосередньо стосуються реальних об’єктів, які функціонують у конкретній ситуації, і призначаються для прогнозування результатів.

Спостереження як метод досл

Важливий метод соціологічного дослідження — спостереження. У соціологічному дослідженні під спостереженням мається на увазі метод збору первинних емпіричних даних, котрий полягає у свідомому, цілеспрямованому, систематизованому, безпосередньо­му сприйнятті й реєстрації соціальних фактів, які можна прокон­тролювати й перевірити. Головною перевагою безпосереднього спо­стереження є те, що воно дозволяє фіксувати події та елементи людської поведінки в момент їх здійснення, в той час як інші мето­ди збору первинних даних базуються на попередніх або ретроспек­тивних судженнях індивідів.Спостереження як метод застосовується тоді, коли інформація, яка необхідна досліднику, не може бути отримана ніякими іншими способами.. Спостереження використовується як джерело інформації для побудови гіпотез, служить для перевірки даних, отриманих за допомогою інших методів.


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 562; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!