Оформ. результатів наукових досліджень.



Вимоги до викладення інф. у науковому тексті:

Наукову інформацію упорядковують в різних формах, найважливішими з яких є:

· вербальна (науковий звіт, доповідь, стаття, тези);

· символічна (знаки, формули);

· предметно-зображувальна (макети, фільми);

· графічна (схеми, графіки).

Наук. текст має відповідати таким вимогам: послідовн., логічність, дотрим. наук. кліше (специфіч. термінів, за доп. яких описують с-му наук. понять).

Форми висловлювань у науковому тексті:

· індуктивні — узагальн. емпіричний матеріал;

· дедуктивні — від загал. до конкретного (для висновків);

· аналогія — "трансдукція";

· тлумачення (інтерпретація) або коментарі — "перекодування", розкриття змісту одного тексту через створення іншого.

Порядок викладення матеріалу в науковій статті (звіті), присвяченій узагальненню результатів експериментального дослідження.

Автор статті, місце роботи.

Назва (не більше 15 слів).

Резюме (не більше 100-150 слів; містить інформацію про проблему дослідження, його предмет, коло досліджуваних, метод, результати та основні висновки).

Вступ.

Метод.

Методика та інструментарій.

Результати.

Обговорення результатів.

Бібліографічний апарат.

У вступі формулюють проблему, потім наводять огляд попередніх досліджень, зокрема, зазначають основні методи, які використовувались при цьому, а також аналізують суперечності в результатах.

Далі автор дає теоретичне обґрунтування власного дослідження, формулює його гіпотезу та спосіб її перевірки, наводить перелік незалежної, залежної, зовнішніх та додаткової змінних, формулює прогноз результату дослідження.

У розділі "Метод" докладно розкриваються особливості процедури дослідження, а саме: визначається план дослідження (експериментальний чи неекспериментальний), наводиться характеристика вибірки досліджуваних, стратегія формування груп, інформація про зовнішні умови, час і т. ін. Процедура дослідження розкривається детально (із викладенням інструкції досліджуваним). Розглядається спосіб контролю незалежної змінної, зовнішніх змінних, форми реєстрації залежної змінної (тобто її операційні характеристики). Також обговорюються способи балансування, контрбалансування, шляхи забезпечення сталих умов при здійсненні дослідження у двох або більше групах, способи спілкування експериментатора з досліджуваними.

У розділі "Методика та інструментарій" подаються відповідні відомості, зокрема про тести (зазначається дата їх створення, назва, місце і автори валідизації чи реалізації, основні психометричні характеристики тощо).

Розділ "Результати" є основним у статті чи звіті. Спочатку потрібно нагадати проблему й початкову гіпотезу. Потім навести результати, зазначивши критерії, рівні надійності і т. ін. Для пояснення додаються рисунки або таблиці.

У розділі "Обговорення результатів" викладаються висновки дослідження, які співвідносяться з гіпотезою і даними інших дослідників. Результати розглядаються в контексті теорії, яку вони підтверджують чи доповнюють. Висловлюються міркування щодо можливості практичного застосування результатів, подальших напрямків досліджень в обраній сфері.

 

Монографія як вид наукової публікації

Монографія – наукове книжкове видання певного дослідження однієї проблеми або теми, що належить одному чи декільком авторам.

Є два типи наукових монографій:

Наукова монографія як науково-дослідницька праця, предметом якої є вичерпне узагальнення теоретичного матеріалу з наукової проблеми або теми з критичним його аналізом, визнач. вагомості, формулюванням нових наук. концепцій. Дана монографія фіксує наук. пріоритет, забезп. первинною наук. інформацією суспільство, слугує висвітленню осн. змісту і результатів наукового, дисертаційного дослідження. Наукову монографію характеризує єдність змісту, вона свідчить про науковий внесок здобувача в науку і розглядається як кваліфікаційна наук.праця. За цих умов вона замінює дисертаційну роботу. Обсяг індивідуальної монографії здобувача наук. ступеня доктора наук, яка зараховується як дисертація, має становити не менше 10 авторських (друкованих) аркушів у галузі технічних і природничих наук і не менше 15 авторських аркушів у галузі гуманітар. і сусп. наук.

Другий тип наукової монографії – це наук. праця, яка є засобом висвітлення осн. змісту дисертації і є однією з осн. публікацій за темою дослідження.

Традиційно склалась така композиційна структура наукової монографії:

· титульний аркуш;

· анотація;

· зміст;

· перелік умовних позначень (при необхідності);

· вступ або передмова;

· основна частина (розділ. на розділи, підрозд. і т.д.);

· висновки або післямова;

· література;

· допоміжні покажчики;

· додатки.

Монографія призначена, перш за все, для вчених і має відповідати за змістом і формою жанру публікації. Особливе значення тут мають чіткість формулювань і викладу матеріалу, логіка висвітлення основних ідей, концепцій, висновків. Вимоги до викладу матеріалу в розділах монографії, аналогічні до вимог інших наукових публікацій.

45. Тези наук. доповіді як результат оприлюдн. результатів науково-дослідної роботи

Тези доповіді — опубліковані на початку наукової конференції (з'їзду, симпозіуму), матеріали попереднього характеру, що містять виклад основних аспектів наукової доповіді.

Алгоритм тези можна подати так: тезаобґрунтуваннядоказаргументрезультатперспектива.

Тези доповіді, будь-якої наукової публікації оформляють згідно з вимогами:

1. обсяг тез може бути в межах 2-3 сторінки машинописного тексту через 1,5-2 інтервали.

2. формулювання кожної тези починається з нового рядка, кожна з яких має самостійну думку, висловлену в одному або кількох реченнях;

3. у правому верх. куті розміщ. прізвище автора та його ініціали та доповн. відомостями про нього;

4. назва тез доповіді коротко відображає головну ідею, думку, положення (2-5 слів);

5. послідовність викладу змісту може бути наступна: актуальність, проблеми; стан розробки проблеми в науці і практиці; основна ідея, положення, висновки дослідж.; основні результати та їх практичне значення. В тезах зазвичай не викор. цитати, цифровий матеріал.

Формулювання кожної тези починається з нового рядка, кожна теза має самостійну думку, висловлену в одному або кількох реченнях.


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 360; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!