Тема 8. Робота редактора над текстом, що містить терміни



Видавнича якість матеріалів масової інформації, робота над ними при підготовці до друку набули у наші дні першорядного значення. Змістовність авторського тексту та його досконалість за формою – поняття нерозривні. Одне із найважливіших завдань редакторсько-видавничої справи, яка трактується як галузь суспільної діяльності, – допомогти авторові досягти такої досконалості.

За своєю суттю редакторсько-видавнича робота – це фахове опрацювання текстів різних стилів, зокрема це і редагування наукових видань, де зустрічається значна кількість термінів. До редактора тут висувається, крім спеціальних, ще й особливі вимоги:

- наявність базових знань з тієї галузі знань, якій присвячена подана для редагування робота;

-  вільна орієнтація в сучасному ринку літератури з наявної проблеми.

Таким чином, оцінити авторський матеріал, і тим більше належним чином виправити його редактор зможе лише тоді, коли він достатньою мірою володіє термінологічними поняттями з окремої галузі (науки, техніки, культури) і власними редакційно-видавничими (фаховими) термінами.

Мабуть, у жодній галузі суспільної діяльності не співпрацює одночасно стільки фахівців найрізноманітніших сфер виробництва і надання послуг, як у видавничо-поліграфічній справі. До виходу в світ друковане видання готують автор, літературний чи технічний редактор, технологи поліграфічного виробництва, науковці. Досконалий зміст і висока якість виконання видання залежить від рівня їх кваліфікації та ефективності співпраці. Кожен із згаданих спеціалістів повинен мати як комплексну підготовку із загальноосвітніх і прикладних дисциплін, зі своєї спеціальності, так і певні знання про специфіку роботи інших фахівців. Наукова і технічна термінологія повинна бути зрозуміла і виробнику, і працівнику, і освітянину. Редактор видавництва, який слідкує за поліграфічним виконанням на кожному етапі технологічного процесу, мусить не лише правильно оцінити якість роботи, але й зрозуміло і грамотно висловити свої зауваження та дати вказівки щодо виправлення виявлених недоліків.

У фаховому мовленні побутують професіоналізми, жаргонізми, які не завжди зрозумілі навіть колегам по роботі і вилучити їх з обігу не допоможуть жодні нормативи. У цьому випадку допускається специфічне використання термінів для внутрішнього вживання. Довільне тлумачення термінів спеціалістами широкого профілю особливо у фаховій літературі, може викликати серйозні труднощі у роботі.

Боротьба за чистоту й високу мовну культуру – це боротьба за культуру взагалі. Дбати за очищення мови від усякого засмічення й за дальше піднесення її куль­турного рівня – це обов'язок усього суспіль­ства, не кажучи вже про тих людей, що безпосередньо працюють над мовою – вчених-мовознавців, письменни­ків, журналістів, дикторів, редакторів, викладачів рідної мови. Адже без мови наших підручників, газет, науково-популярної й художньої літерату­ри багато залежить, чи мова мільйонів читачів удоско­налюватиметься й збагачуватиметься, чи, на жаль, засмічуватиметься.Редакторові треба мати на своєму робочому столі різноманітну довідкову літературу.

Важливим завданням у процесі редакторського опрацювання тексту є аналіз його у аспекті перенасиченості термінами. Часто автори зловживають використанням спеціальних термінів, що робить текст занадто складним і подекуди незрозумілим.

Запитання і завдання

1. Що допомагає кваліфікованому редакторові у опрацюванні текстів з різноманітних галузей науки і техніки?

2. Що таке перенасиченість тексту термінами? За якими критеріями редактор оцінює текст у цьому аспекті?

Завдання 1. На місці крапок поставити, де потрібно, пропущені букви. Пояснити правопис слів. Із виділеними словами скласти ре­чення

 

Ком...уна, аб...ревіатура, кор...ектор, ак...орд, кас...ета, ак…ордеон, коміс...ар, ак...умулятор, артил...ерист, конгрес..., тон...а, ком...уністичний, форт...с...мо, грип.., ком...ентатор, бон...а, п'ятитон...ка, кол..оїд, ат...естат, брут...о, крос..., труп...а, бар...икада, ал...я, ас...иміляція, гам...а, барок...о, дес...ерт, стак...ато, новел...а, клас...ицизм, мас...ивний, гум...анізм, віл...а, кас...ир, діаграм...а, ван...а, депрес..я, ам...іак, бал...онний, бел...етристика, дол..ар, дон...а, ан...отація, ім...унітет, дис...ртац.ія, кол...ега, ат...аше, бел...адон...а, ат...ракціон, суф...ікс, стел...аж.

 


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 245; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!