Організаційно-правові засади протидії нелегальній міграції в Україні



ЗМІСТ

1. Нелегальна міграція як прояв міжнародних міграційних процесів

2. Адміністративно-правовий механізм протидії нелегальній міграції

3. Заходи адміністративного припинення, що застосовуються до іноземців та осіб без громадянства за порушення міграційного законодавства.

4. Адміністративна відповідальність за порушення міграційного законодавства.

5. Інформаційне забезпечення протидії нелегальній міграції.

 

 

Основні поняття:нелегальна міграція, протидія нелегальній міграції, механізм протидії нелегальній міграції, органи протидії нелегальній міграції, запобігання, взаємодія, спеціальні операції, адміністративнийпримус, заходи адміністративного попередження, заходи адміністративного припинення,адміністративна відповідальність, адміністративне правопорушення, адміністративне затримання, контроль, прикордонний режим, перевірка, протокол, постанова, стягнення, примусове повернення, видворення, державний кордон України, база даних, інформаційно-пошукова система.

 

Нелегальна міграція як прояв міжнародних міграційних процесів

На сьогодні, нелегальна міграція – є явищем глобального масштабу, і світові процеси нелегального переміщення населення не залишили осторонь й нашу країну. Так, розпад СРСР та становлення демократії на теренах колишніх союзних республік, у тому числі й на території України, сприяло спрощенню процедури переміщення через кордони. З одного боку, це мало позитивний характер, що виражається у закріпленні соціальних і культурних зв’язків між різними групами, верствами населення, націями. З іншого боку, даний процес обумовив ряд негативних явищ, одним з яких є нелегальна міграція.

Нелегальною (незаконною) міграцією є незаконне переміщення через державний кордон, тобто поза пунктами пропуску або з приховуванням від прикордонного та митного контролю, при використані підроблених документів, візи або без таких, самостійно чи за допомогою третіх осіб, а також проживання на території країни без належного дозволу компетентних державних органів.

Нелегальна міграція є одним з видів міграції, і для неї характерні усі ознаки процесу переміщення людей, однак при цьому вона має свої специфічні ознаки, пов’язані перш за все із протиправністю перетинання кордону, або незаконним перебування в країні.

Так, залежно від мети призначення, нелегальні переміщення поділяють:

- на транзитні;

- переміщення з метою постійного проживання;

- переміщення з метою тимча­сового притулку.

Крім того, нелегальні міграції розрізняють і за часом ви­никнення:

- з моменту порушення правил в’їзду на територію дер­жави та виїзду з неї;

- з моменту порушення правил перебування на тери­торії держави, що зумовлює необхідність подовження візи та реєстрації на території країни перебування.

Особи, які беруть участь у процесах нелегальної міграції визначаються як нелегальні мігранти – тобто, іноземці, або особи без громадянства, що прибувають в Україну з країн візового режиму без українських віз та офіційних запрошень, або проживають без чинного документального оформлення, або намагаються незаконно виїхати з України (останнє положення поширюється й на громадян України).

З урахуванням вищезазначеного, в структурі нелегальної міграції виокремлюють чотири основні категорії нелегальних мігрантів:

а) особи, що в’їжджають в країну нелегально без документів, а також іноземці, у яких заявлена мета в’їзду не відповідає їхнім намірам;

б) іноземні громадяни, які навчалися в країні або працювали, проте після завершення термінів навчання або працевлаштування не повернулись на батьківщину;

в) транзитні мігранти, які мають намір виїхати в країни Заходу;

г) біженці, які уникають виїзду з країни після отримання відмови щодо надання притулку;

д) громадяни України, які незаконно перетинають державний кордон.

Для нелегальної міграції характерні ті ж причини, та фактори, що й для інших видів міграційних процесів, які спонукають до прийняття рішень про залишення місця постійного проживання з метою пошуку кращих умов життя, однак враховуючи ризик нелегального переміщення, або незаконного проживання у іноземній країні, вони мають більш глобальний або трагічний масштаб, що й штовхає на протиправні дії, пов’язані з порушенням міграційного законодавство тієї або іншої країни.

Аналіз міграційних процесів в Україні дає змогу виділити два блоки причин, які спричиняють процеси нелегальної міграції в нашій країні:

а) причини, що обумовлені особливостями країни донора (різноманітні дискримінації і переслідування, стихійні лиха, державні реформи, причини інтелектуального, соціально-культурного, економічного характеру);

б) причини, що обумовлені особливостями країни перебування або транзитного перетинання:

· специфіка географічного положення;

· відсутність мовної та культурної ізоляції;

· відсутність національної та расової дискримінації, толерантність та лояльність візової політики України, узгодження міграційної політики держави з міжнародними стандартами на противагу національним інтересам;

· економічна нестабільність, низький рівень життя і соціальної захищеності населення України загалом та західних прикордонних областей зокрема (можли­вість заробити на емігрантах не лише організованим злочинним групам, а й приватним особам), дешеві соціальні послуги;

· усунення “залізної завіси”, "прозорість" державного кордону і недоліки в його охороні;

· правова неврегульованість питань міграції, відсутність низки адміністративно-контрольних правових режимів, аргументованих обмежень на в’їзд іноземців в Україну, відсутність налагодженого механізму депортації іноземців з України, які нелегально прибули або перебувають на території України;

· відсутність ефективної системи органів регулювання міграційних процесів, у тому числі правоохоронних органів, недостатнє фінансування і слабка організаційна та профілактична робота органів існуючої системи протидії нелегальній міграції;

· брак організаційного впливу на нелегальну міграцію;

· відсутність методик протидії конкретним видам нелегальної міграції.

Останній блок причин є «благодатним ґрунтом» для подальшого процвітання процесів нелегальної міграції в Україні. У зв’язку з чим, процеси нелегальної міграції набувають організованих форм, створюються постійно діючі канали нелегального переправлення осіб до України. На сьогодні виділяють декілька основних організованих каналів, якими нелегальні мігранти дістаються України:

1) В’єтнамський. Контингент порушників становлять громадяни Соціалістичної Республіки В’єтнам, які колись прибули на територію СРСР для роботи за контрактами і не побажали повернутися на батьківщину. Останнім часом відмічається зростання спроб порушення кордону з боку в’єтнамських громадян, що прибувають до країн СНД туристичними каналами. Основним способом переправлення цих осіб є використання підроблених закордонних паспортів Соціалістичної Республіки В’єтнам, виготовлених з цією метою у Москві.

2) Пакистано-Індійський. Громадяни Індії, які бажають виїхати на роботу до країн Західної Європи, вербуються працівниками туристичних агентств, розташованих в місті Делі. За 75-120 тис. рупій їм оформляють візи до Москви, де здійснюється формування груп і вибір маршруту через територію України, Білорусії або прибалтійських країн. До цих груп включаються також громадяни Пакистану, які прибули в Російську Федерацію по лінії туризму. У ряді випадків пакистанцям, що проживають в Москві, за додаткову плату оформляють підроблені дозвільні записи на виїзд у країни Західної Європи.

3) Шрі-ланкійсько-бангладешський. Громадяни Шрі-Ланки з метою проникнення в Західну Європу через територію України на підставі підроблених дозволів на роботу приїжджають до об’єднаних Арабських Еміратів, де їм влаштовується подальший чартерний переліт до Одеси. Національні паспорти цих осіб мають фальшиву українську візу. В Одесі їх зустрічають посередники, які за 500 доларів США проставляють у паспортах фальсифіковані відбитки печатки, що свідчать про проведену реєстрацію. Після цього нелегальні мігранти прибувають до Києва і очікують часу, коли питання перетинання українсько-польського кордону буде врегульовано з прикордонниками та іншими посередниками. Ще один канал нелегальної переправи громадян Шрі-Ланки і Бангладеш до Німеччини організований з Москви через Гомель і далі через лісосмугу на територію України. Потім вони перетинають державний кордон на Мостиському (Львівська область), Ужгородському (Закарпатська область) і Герцаївському (Чернівецька область) напрямках за допомогою переправників – громадян суміжних держав та співвітчизників, які проживають на їх територіях.

4) Афганський. Основний контингент порушників кордону становлять біженці, які осіли на території Росії і країн Середньої Азії. Комплектування груп і оформлення документів здійснюють їх співвітчизники, які проживають у Москві. Ці групи роблять спроби перетину кордону переважно на Мостиському напрямку для виїзду в Польщу і далі в Німеччину.

5) Румунський. Громадяни Румунії, у зв’язку зі складністю одержання документів для виїзду в країни Західної Європи, використовують безвізовий порядок в’їзду в Україну або Молдову через пункти місцевого пропуску і прибувають до нас з метою подальшого переходу в країни призначення переважно через територію Польщі.

6) Китайський. За даними Служби Безпеки України, рух громадян Китайської народної республіки здійснюється, в основному, за маршрутом: Пекін-Москва-Київ-Львів-Краків-Мілан. Групи громадян Китаю формуються вербувальниками, переважно представниками Малайзії та В’єтнаму, і відправляються рейсовими літаками з Пекіну до Москви під виглядом туристів за дійсними закордонними паспортами. В Москві їх розміщують у невеликих готелях чи на приватних квартирах на строк, необхідний для виготовлення підроблених малазійських або сінгапурських закордонних паспортів. Національні документи при цьому вилучаються. Після одержання фальшивих паспортів групи китайців у супроводі провідників направляються з Москви за вказаним маршрутом. Їх пересування координується із спеціального центру, який знаходиться в Празі. За наявною інформацією, деякі громадяни КНР, які тимчасово мешкають на території України, займаються організацією нелегальних перевезень своїх співвітчизників автотранспортом в Чехію і далі в інші країни Західної Європи. Існує ще один канал нелегальної міграції вихідців з Китаю за маршрутом: Москва-Мінськ-Гомель-Київ-Сараєво-країни Західної Європи. Громадяни КНР прибувають в Росію, використовуючи запрошення російських фірм, а потім переправляються в міста Мінськ, Гомель, де їх співвітчизники формують групи для подальшого переправлення в Україну.

7) Курдський. З 1995 року значно збільшилася кількість громадян Іраку, курдів за національністю, які прибувають в Україну морським, повітряним і сухопутними шляхами, найчастіше за дійсними національними паспортами з метою подальшої міграції на Захід. Мігранти-транзитники після прибуття в Україну до пунктів призначення не прямують, а залишаються на її території й вишукують можливість нелегально перетнути кордон України.

За даними прикордонної служби України, на теперішній час існують основні чотири умовні ділянки кордону, на яких відбуваються активні спроби проникнення на територію України незаконних мігрантів:

1) Східний кордон з Російською Федерацією – тут пролягають шляхи переправлення нелегалів із країн Середньої Азії та Кавказу. Нині у багатьох з цих країн відбуваються збройні конфлікти і влада не може навести правопорядок. Цим користуються злочинці, які налагоджують канали переправлення нелегалів;

2) Північний кордон з Республікою Білорусь має вихід через її територію до Росії і країн Балтії. Використання цього коридору пов’язане з тим, що між Білоруссю і Росією відсутній митний контроль;

3) Причорноморське узбережжя характеризується жвавим судноплавством і близькістю до Туреччини. Звідти нелегалів переправляють транзитом через територію України до Західної Європи;

4) Західний регіон – на цій ділянці кордону є вихід до Молдови й країн Східної Європи, який використовується для транзитного перевезення нелегалів, які в’їжджають в Україну через східний і південний кордони.

Стан процесів нелегальної міграції, які відбуваються протягом останнього десятиріччя на території України, свідчить про наступні тенденції у цій сфері:

1) організаторами нелегального переправляння мігрантів все більше використовуються можливості легального прибуття їх в Україну під виглядом навчання, туризму, з метою подальшого прямування до країн Західної Європи;

2) розширення посередницької мережі нелегального переправлення через кордони України, та постійні спроби організаторів нелегальної міграції залучити до злочинної діяльності посадових осіб правоохоронних органів;

3) збільшення кількісних показників нелегальної міграції жінок. Досить розповсюдженим явищем стає незаконне переміщення жінок, дівчат та дітей з метою сексуальної експлуатації. За оцінками експертів, щорічно на світовий ринок інтимних послуг потрапляє від 700 тис. до 4 млн. осіб.

Останнє викликає особливе занепокоєння, враховуючи, що процеси нелегальної міграції в Україні мають стійку тенденцію до зростання.

 Міжнародний досвід свідчить, що нелегальна міграція вийшла за межі окремих держав і являє собою серйозну проблему. Останнім часом вона перетворилася на помітний дестабілізуючий фактор у сфері правопорядку. Саме з нею пов’язується зростання окремих видів правопорушень, поширення небезпечних захворювань, розвиток підпільного ринку праці, відтік коштів в тіньовий сектор економіки, діяльність щодо підробки документів тощо. Канали нелегальної міграції активно використовуються для переправлення через територію України зброї, вибухівки, боєприпасів, радіоактивних речовин та інших предметів, що можуть бути використані як засоби вчинення терористичних актів, що, в свою чергу, викликає напруження відносин з прикордонними державами, та привертає увагу з боку спецслужб іноземних держав. Більш того, контрабандне переміщення мігрантів-нелегалів через державні кордони стало однією із форм організованої злочинності, яка подекуди набуває вираз у таких найганебніших проявах злочинної діяльності – як торгівля людьми. У зв’язку з чим, сучасний стан розвитку процесів нелегальної міграції в Україні вимагає від держави створення дієвого та ефективного механізму протидії її проявам.

 

 


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 601; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!