Порядок оформлення документів для виїзду за кордон та поверенення в Україну



Основним документом, який посвідчує особу громадянина України за кордоном, та надає право на виїзд з України і в’їзд в Україну є паспорт громадянина України для виїзду за кордон.

Паспорт громадянина України для виїзду за кордон є документом, що посвідчує особу і підтверджує громадянство України особи, на яку він оформлений, і надає право цій особі на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Кожен громадянин України має право на отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Паспорт громадянина України для виїзду за кордон оформлюється:

· громадянам України, які постійно проживають в Україні та досягли 18-річного віку. У виняткових випадках за наявності вимог держави, до якої здійснюється виїзд, чи вимог міжнародної організації, для участі в заходах якої здійснюється виїзд, а також у разі виїзду на постійне проживання за кордон усиновленої іноземцями дитини-громадянина України, паспорт може бути оформлено до досягнення громадянином 18-річного віку;

· громадянам України, які постійно проживають, перебувають у довгостроковому відрядженні, на навчанні, стажуванні, працюють за контрактом або перебувають на лікуванні за кордоном та досягли 16-річного віку. Однак, у разі потреби в самостійному виїзді за кордон оформлення паспорта громадянам України може бути здійснено особі, яка не досягла 16-річного віку.

Паспорт громадянина України для виїзду за кордон оформляється на період до десяти років з можливістю продовження на такий же термін. Дипломатичними представництвами, консульськими установами України та МЗС паспорти громадянам України, які не досягли 16 років, оформляються на строк до 4 років.

За видачу або продовження строку дії паспорта справляється державне мито (консульський збір). За видачу паспорта особі, яка не досягла 16 років, державне мито (консульський збір) не справляється.

Для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон особа, яка бажає його отримати повинна звернутися із заявою-анкетою про оформлення паспорта для виїзду за кордон особисто або через своїх законних представників до:

- територіального органу або підрозділу Державної міграційної служби України, за місцем проживання громадян, які постійно проживають в Україні;

- до МЗС, дипломатичного представництва або консульської установи України, за місцем постійного проживання за кордоном; 

Крім того, дипломатичними представництвами та консульськими установами України оформлення і видача паспорта громадянина України для виїзду за кордон здійснюється громадянам, які перебувають у довгостроковому відрядженні, на навчанні, стажуванні, працюють за контрактом або перебувають на лікуванні за кордоном. 

Особи, які звертаються за отриманням паспорта, сповіщають дані про себе, відомості про сімейний стан і наявність неповнолітніх дітей та утриманців, про відсутність обставин, що обмежують право на виїзд за кордон.

Для оформлення паспорта для виїзду за кордон до заяви додаються такі документи:

- паспорт громадянина України (або документ, який посвідчує громадянство України), свідоцтво про народження (для осіб віком до 16 років) (після прийняття документів повертається);

- копія виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, крім осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи;

- дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра;

- квитанція про сплату державного мита/ консульського сбору або документ, що підтверджує право на звільнення від його сплати.

 Особи віком від 18 до 25 років, які підлягають призову на строкову військову службу, разом із заявою про оформлення паспорта подають довідку відповідного військового комісаріату щодо можливості виїзду з України, або військовий квиток (за відсутності - документ, що його замінює).

Для оформлення паспорта для виїзду за кордон у дипломатичних представництвах та консульських установах, крім зазначених документів додається також документ (відмітка в паспорті), що підтверджує постійне проживання за кордоном або право на тимчасове проживання чи факт такого проживання на території держави не менше шести місяців на момент подачі заяви-анкети на оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Для оформлення паспорта дітям до 16 років до заяви-анкети додається нотаріально засвідчена заява батьків (законних представників) або рішення суду, у разі потреби самостійного виїзду таких осіб за кордон.

Документи щодо оформлення паспорта для виїзду за кордон приймаються відповідною посадовою особою, яка перевіряє повноту поданих документів, правильність заповнення заяви-анкети, звіряє зазначені в ній відомості з даними паспорта громадянина України. При цьому особлива увага звертається на належність паспорта даній особі, для чого вміщена в ньому фотокартка ототожнюється із зовнішністю його пред'явника та фотокарткою на заяві-анкеті. Установлюється, чи є паспорт дійсним, тобто виданим відповідним органом, наявність у ньому необхідних підписів, відбитків печаток та інших реквізитів, своєчасність вклеювання фотокартки з досягненням 25-ти чи 45-річного віку. Перевіряється, чи немає в  паспорті слідів виправлень, витравлювання, підроблення відбитків печаток, штампів, інших записів, переклеювання фотокарток, заміни внутрішніх аркушів (номер та серія на всіх аркушах паспорта повинні збігатися).

Прийнята заява-анкета підписується посадовою особою, яка її прийняла, із зазначенням його прізвища, посади та дати прийняття документів на розгляд.

Прийняті матеріали реєструються у відповідному журналі і заявникам не повертаються (крім квитанції про сплату державного мита/консульського збору у разі відмови у видачі паспорта).

Заяви про оформлення паспорта розглядаються протягом не більш як одного місяця з дня подання документів. У разі виїзду на постійне проживання за кордон усиновленої іноземцями дитини – громадянина України, термін розгляду скорочено до десяти робочих днів, а якщо поїздка пов'язана з терміновим лікуванням від'їжджаючого, від'їздом особи, яка супроводжує тяжкохворого, чи смертю родича, який проживає за кордоном, - заяви розглядаються протягом трьох робочих днів.

Необхідність термінового розгляду заяв щодо оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон повинно бути підтверджено відповідними документами (у разі термінового виїзду особи для лікування – листом МОЗ України, МОЗ Автономної Республіки Крим, обласних управлінь, Київського, Севастопольського міського управління охорони здоров'я про необхідність термінової поїздки за кордон для лікування; у разі виїзду у зв’язку зі смертю родича, який проживає за кордоном – надісланим з-за кордону, у тому числі дипломатичними представництвами чи консульськими установами України, повідомленням засвідченим компетентним органом відповідної держави).

За окремою заявою громадянина, у разі сплати подвійної ставки державного мита та за наявності технічної можливості, паспорт може бути оформлено достроково – до 10 робочих днів. 

В разі необхідності здійснення запитів до компетентних органів, для з'ясування наявності чи відсутності в осіб, старших 14 років, підстав для тимчасової відмови у видачі паспорта термін оформлення паспорта подовжується на термін, необхідний для отримання відповіді компетентних органів України, але не може перевищувати три місяці. Порядок звернення із запитами щодо встановлення наявності підстав для тимчасового обмеження у праві виїзду за кордон до компетентних органів України визначено відповідно МВС України та МЗС України.

За наявності підстав для тимчасових обмежень у праві виїзду громадян України за кордон, враховуючи інтереси забезпечення безпеки, прав та законних інтересів інших осіб, відповідно до положень Закону України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» громадянинові України може бути тимчасово відмовлено у видачі паспорта для виїзду за кордон.

Підставою для оформлення паспорта чи обґрунтованої відмови у його видачі є рішення, прийняте начальником (або його заступником) відповідного територіального органу (підрозділу) ДМС або посадовою особою дипломатичного представництва чи консульської установи України в порядку, встановленому, відповідно, МВС України та МЗС України.

У разі обґрунтованої відмови у видачі громадянинові України паспорта для виїзду за кордон, мотиви такого рішення доводяться до відома заявника у письмовій формі. Повторне клопотання може бути прийнято до розгляду не раніш як через шість місяців після остаточного вирішення питання про відмову у видачі паспорта. При цьому беруться до уваги матеріали, подані раніше, якщо зазначені в них дані залишилися без зміни.

Наступним документом,що посвідчує особу і підтверджує громадянство України неповнолітньої особи, на яку він оформлений, і дає право цій особі на виїзд з України і в'їзд в Україну є проїзний документ дитини.

Оформлення проїзного документа здійснюється на підставі заяви батьків (законних представників), а у разі, коли батьки не перебувають у шлюбі між собою, - того з них, з ким проживає дитина, справжність підпису яких засвідчено нотаріально. За наявності заперечень одного з батьків документ може бути оформлено на підставі рішення суду. Для дітей віком від 14 до 18 років у заяві зазначається відсутність обставин, що обмежують згідно із законодавством право їх виїзду за кордон.

Проїзний документ дитини оформлюється територіальними підрозділами ДМС України за місцем проживання. Оформлення і видача проїзного документа дитини, здійснюється у тому ж порядку що й паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Проїзний документ дитини оформляється терміном на три роки або до досягнення нею 18-річного віку.

За видачу проїзного документа дитини державне мито не справляється. 

Ще одним документом, який виконує функцію посвідчення особи та підтвердження громадянства України за кордоном є посвідчення особи на повернення в Україну. Цей документ надає право на в’їзд в Україну й оформлюється і видається дипломатичними представництвами та консульськими установами України в інших державах у разі втрати особою документів, що дають право на виїзд з України та посвідчують особу під час перебування за її межами; якщо строк дії таких документів закінчився або встановлено, що вони є недійсні з інших причин.

Крім того, посвідчення на повернення в Україну, може бути оформлене у разі прийняття рішення про реадмісію компетентними органами іноземної держави відносно громадянина України, якщо це передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Посвідчення видається дипломатичними представництвами та консульськими установами України на підставі особистого клопотання заявника або звернення його законних представників, а також на підставі звернення міністерства закордонних справ або іншого компетентного органу іноземної держави у випадках, прийняття рішення про реадімісію громадянина України.

Для отримання посвідчення до заяви подаються такі документи:

Документ (протокол, довідку тощо), виданий компетентними органами країни перебування, що підтверджує факт звернення заявника з приводу втрати проїзного документа; або документ, що дає громадянину України право на виїзд з України та посвідчує особу під час перебування за її межами, якщо строк дії такого документа закінчився або встановлено, що він є недійсним з інших причин.

Заяву-анкету встановленого зразка (додаток 1).

Дві кольорові фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см.

Документи, які дозволяють ідентифікувати особу заявника, установити його місце проживання в Україні та підтвердити належність до громадянства України.

Свідоцтво про народження дитини в разі внесення даних про дитину до посвідчення та 2 її кольорові фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см (для дітей віком від 5 до 16 років).

 У разі надання заявником вищезазначених документів посвідчення має бути оформлене в день подання громадянином відповідної заяви та видане без попереднього запиту до органів внутрішніх справ за місцем проживання такого заявника в Україні.

У разі відсутності в заявника документів, що посвідчують його особу та підтверджують належність до громадянства України, дипломатичне представництво або консульська установа України в день подання відповідної заяви-анкети надсилає запит за формою додатка 4 до органів внутрішніх  справ за місцем реєстрації заявника в Україні (відповідно до інформації, наданої заявником) з метою підтвердження його належності до громадянства України та ідентифікації особи за фотокарткою.

Запити надсилаються безпосередньо до відділів у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб УМВС України, які розглядають їх у терміновому порядку і протягом трьох діб з моменту отримання запиту надсилають відповідь до дипломатичного представництва або консульської установи України відповідними засобами зв'язку.

Строк дії посвідчення визначається консульською посадовою особою, відповідальною за його видачу, виходячи з реальної можливості повернення пред'явника посвідчення в Україну, але не може перевищувати 30 днів, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України.

У разі хвороби, нещасного випадку та інших поважних причин строк дії посвідчення може бути продовжено іншим дипломатичним представництвом чи консульською установою на шляху прямування пред'явника посвідчення до України на термін, необхідний для повернення заявника на територію України, але не більше 30 днів.

Про це в місці, відведеному для особливих відміток, робиться відповідний запис, який засвідчується підписом консульської посадової особи і скріплюється малою гербовою печаткою. Термін дії посвідчення особи на повернення в Україну може бути продовжено не більше одного разу.

Консульська посадова особа, яка продовжила строк дії посвідчення, повинна письмово поінформувати про цей факт дипломатичне представництво чи консульську установу, яка видала посвідчення.

За оформлення та видачу посвідчення стягується консульський збір. 

У разі наявності обставин, що доводять неспроможність громадянина сплатити консульський збір за видачу посвідчення, керівником дипломатичного представництва або консульської установи України може бути прийняте рішення про видачу такому громадянину посвідчення без стягнення консульського збору. Крім того, не справляється консульський збір за оформлення посвідчення на звернення міністерства закордонних справ або іншого компетентного органу іноземної держави у разі прийняття рішення про реадмісію громадянина України.

Виїзд за межі України, як вже зазначалося, може бути здійснено й за наявностідипломатичного або службового паспортів. Ці документи, відповідно до Указу Президента Ук­раїни «Про дипломатичний та службовий паспорти України» від 26 лютого 1998 року,дають право на виїзд з Ук­раїни, в’їзд в Україну та посвідчують особу громадянина України під час перебування за межами України. Зазначені паспорти оформлюються Міністерством закордонних справ України на підставі пись­мового подання керівника відповідного органу на строк до п’яти років, який може бути продовжений Міністерством закордонних справ України, дипломатичним пред­ставництвом або консульською установою України за кордоном.

Дипломатичний паспорт України видається на строк перебування на відповідних посадах: Президентові України, Голові Верховної Ради України, Першому заступникові та заступникові Голови Верховної Ради України, Прем'єр-міністрові України, Міністрові закордонних справ України, Постійним представникам України при міжнародних організаціях та подружжю всіх вищезазначених осіб. 

Дипломатичні паспорти України видаються також, народним депутатам України на період здійснення ними своїх повноважень. Такі паспорти постійно зберігаються в Міністерстві закордонних справ України і видаються народним депутатам України на строк їх виїзду у службове відрядження за кордон.

На строк виїзду у службове відрядження за кордон дипломатичний паспорт України видається: членам Кабінету Міністрів України (крім Прем'єр-міністра України та Міністра закордонних справ України), Голові Конституційного Суду України, його заступникам та суддям Конституційного Суду України, Голові Верховного Суду України, його заступникам, головам судових палат, голові Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та секретарю Пленуму Верховного Суду України, Головам вищих спеціалізованих судів України, Генеральному прокуророві України, Секретареві РНБО України, та його заступникам, Голові Служби безпеки України, Голові Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Голові Державної митної служби України, Голові Державної прикордонної служби України, Голові Національного банку України, Голові Центральної виборчої комісії, Голові Рахункової палати, Голові Державної податкової адміністрації України, Голові Адміністрації Президента України, Державному секретареві Кабінету Міністрів України, Голові Ради міністрів Автономної Республіки Крим, Голові Верховної Ради Автономної Республіки Крим, головам обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, головам обласних рад, дипломатичним працівникам, дипломатичним кур'єрам України, главам і членам державних делегацій та делегацій Кабінету Міністрів України на міжнародних конференціях і переговорах відповідно до актів Президента України, Кабінету Міністрів України про утворення таких делегацій, якщо цими актами передбачено оформлення таким особам дипломатичних паспортів України.

Крім того, дипломатичний паспорт України видається: Президентові України та його дружині – після закінчення строку повноважень Президента України або у разі дострокового припинення повноважень Президента України, крім випадків, коли Президент України був усунений з поста в порядку імпічменту; та особам, яким присвоєно дипломатичний ранг Надзвичайного і Повноважного Посла, Надзвичайного і Повноважного Посланника першого класу, Надзвичайного і Повноважного Посланника другого класу. 

Також, дипломатичні паспорти України видаються дружинам (чоловікам), неповнолітнім дітям, іншим членам родини дипломатичних працівників, які проходять дипломатичну службу за кордоном, якщо вони проживають з такими дипломатичними працівниками за кордоном, - на строк проживання.

Дипломатичні паспорти України видаються й подружжю державних службовців, які перебувають на дипломатичній службі і мають дипломатичний ранг Надзвичайного і Повноважного Посла України, Надзвичайного і Повноважного Посланника України першого класу, Надзвичайного і Повноважного Посланника України другого класу, - на строк виїзду з такими дипломатичними працівниками за кордон.

Як виняток, дипломатичний паспорт України може видаватися й іншим особам, за письмовим розпорядженням Міністра закордонних справ України, якщо на це є дозвіл Президента України.

Особи, яким видано дипломатичні паспорти на строк виїзду за кордон або на строк проживання за кордоном, зобов'язані повернути дипломатичні паспорти України до Міністерства закордонних справ України у десятиденний строк від дня повернення в Україну.

Службовий паспортУкраїни видається на строк виїзду у службове відрядження за кордон, таким особам:

· державним службовцям першої, другої та третьої категорій, крім державних службовців, яким відповідно до Положення про дипломатичний паспорт України на строк виїзду у службове відрядження за кордон видається дипломатичний паспорт України;

· суддям Верховного Суду України, крім тих, яким відповідно до Положення про дипломатичний паспорт України видається дипломатичний паспорт;  

· першому заступникові та заступникам Генерального прокурора України;

· першим заступникам, заступникам голів, суддям вищих спеціалізованих судів України;

· першому заступникові та заступникам Голови, керівникам структурних підрозділів Національного банку України, Кримського республіканського управління Національного банку України;

· адміністративно-технічним працівникам дипломатичної служби;

· співробітникам торговельно-економічних місій у складі дипломатичних представництв України за кордоном, які не перебувають на дипломатичній службі;

· військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також працівникам органів внутрішніх справ України, органів прокуратури України, податкової міліції, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та Державної митної служби України, які мають спеціальні звання чи займають відповідні посади;

· главам і членам державних делегацій та делегацій Кабінету Міністрів України на міжнародних конференціях і переговорах, крім осіб, яким видається дипломатичний паспорт України; 

· громадянам України, які забезпечують обслуговування державних, парламентських делегацій України, делегацій Кабінету Міністрів України на міжнародних конференціях і переговорах.

Службові паспорти України видаються, також, дружинам (чоловікам), неповнолітнім дітям, іншим членам родини осіб, які відносяться до адміністративно-технічних працівників дипломатичної служби, та співробітників торговельно-економічних місій у складі дипломатичних представництв України за кордоном, які не перебувають на дипломатичній службі, якщо вони проживають з такими особами за кордоном, - на строк проживання.

Особи, яким видано службові паспорти України, зобов'язані повернути службовий паспорт до Міністерства закордонних справ України у десятиденний строк від дня повернення із службового відрядження в Україну.

Персональну відповідальність за своєчасне повернення службових паспортів України до Міністерства закордонних справ України несуть керівники відповідних органів, за поданням яких видані службові паспорти України, та особи, яким видано службові паспорти України.

За видачу дипломатичних та службових паспортів України державне мито та консульський збір не справляються.

Оформлення дипломатичних та службових паспортів проводиться МЗС на підставі письмового подання, що вноситься виключно керівником відповідного державного органу, установи чи організації. До подання додаються відомості про особу, якій оформлюється дипломатичний (службовий) паспорт України, дві фотокартки та паспорт громадянина України цієї особи.

Наявність актів Президента України, Кабінету Міністрів України щодо утворення державних делегацій та делегацій Кабінету Міністрів України для участі у міжнародних конференціях і переговорах не дає права на оформлення паспортів без письмового подання керівника державного органу, установи чи організації, де працює від'їжджаючий за кордон.

Народним депутатам України дипломатичні паспорти України, а працівникам апарату Верховної Ради України – службові паспорти оформляються за поданням керівника апарату Верховної Ради України, а у разі його довготривалої відсутності – посадової особи, що виконує його обов'язки, призначеної в установленому порядку.

Працівникам Адміністрації Президента України паспорти оформляються за поданням Глави Адміністрації Президента України, а у разі його довготривалої відсутності – посадової особи, що виконує його обов'язки, призначеної в установленому порядку.

Працівникам Секретаріату Кабінету Міністрів України паспорти оформляються за поданням Міністра Кабінету Міністрів України, а у разі його довготривалої відсутності – посадової особи, що виконує його обов'язки, призначеної в установленому порядку. 

Працівникам дипломатичної служби, дружинам (чоловікам), неповнолітнім дітям, іншим членам родини працівників дипломатичної служби, які проходять дипломатичну службу за кордоном, якщо вони проживають з ними, і особам, яким присвоєно дипломатичний ранг Надзвичайного і Повноважного Посла, Надзвичайного і Повноважного Посланника першого класу, Надзвичайного і Повноважного Посланника другого класу, але які не перебувають на дипломатичній службі, дипломатичні паспорти оформляються за письмовим клопотанням начальника Управління кадрів та учбових закладів МЗС.

Документи на оформлення паспорта розглядаються протягом трьох робочих днів з дня реєстрації у загальному секретаріаті МЗС, а у разі необхідності – протягом одного дня.

Паспорти заповнюються українською та англійською мовами відповідно до вимог, викладених у рекомендаціях Міжнародної організації цивільної авіації (IKAO, Doc 9303/1).

Наступним документом, що надає право на виїзд з України та в’їзд в Україну є посвідчення особи моряка. Відповідно до положень Указу Президента України «Про посвідчення особи моряка» від 5 червня 1993 року,цей видається громадянинові України, що займає будь-яку посаду на борту судна (крім військового судна), зареєстрованого на території України чи інших держав – учасниць Конвенції 1958 року про посвідчення особи моряків і звичайно використовуваного для морського плавання.

Посвідчення особи моряка може бути також видано моряку іншої держави, який несе службу на борту судна, зареєстрованого на території України, або який зареєстрований в Україні у службі зайнятості.

Власнику посвідчення особи моряка дозволяється за цим посвідченням виїзд з України та в'їзд в Україну на судні, до суднової ролі якого занесено власника посвідчення.

За посвідченням особи моряка його власнику дозволяється також виїзд з України в індивідуальному порядку під час прямування на своє судно чи переходу на інше судно і в'їзд в Україну в такому самому порядку.

Загальне керівництво роботою по оформленню, видачі, обліку та зберіганню посвідчень особи моряка здійснюється Міністерством інфраструктури України (Державна інспекція України з безпеки на морському та річковому транспорті). Посвідчення особи моряка видається строком до п'яти років. Строк дії посвідчення може бути продовжено один раз строком до п'яти років, після закінчення якого посвідчення підлягає заміні.

Оформлення, видача, продовження, облік і зберігання посвідчень особи моряка здійснюються за зверненнями моряка чи керівників підприємств, установ і організацій, які уклали трудовий договір з моряком, капітанами морських і річкових портів України згідно з Переліком морських, річкових портів України, капітани яких мають право видавати посвідчення особи моряка, який затверджено наказом Міністерства транспорту України № 322 від 27 вересня 1993 р.

При оформленні та продовженні терміну дії посвідчення особи моряка, капітан порту звертається із запитом щодо наявності допуску, доступу до державної таємниці, а також порушеної кримінальної справи проти особи, яка претендує на отримання посвідчення, у відповідні регіональні органи Служби безпеки України.

Посвідчення особи моряка не може бути використано на території України громадянином України, який його має, під час укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення довіреностей іншим особам для представництва перед третьою особою.

У разі списання з судна власник посвідчення особи моряка повинен здати посвідчення за місцем його одержання.

Ще одним документом, що дозволяє виїздити з України та повертатися в Україну у зв’язку з виконаннямособливого виду робіт пов’язаних із регулярним перетином кордонів є посвідчення члена екіпажу.

Посвідчення члена екіпажу є документом, що підтверджує громадянство України і видається громадянинові України, який є членом екіпажу повітряного судна, зареєстрованого в Україні відповідно до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію, для використання його під час виконання міжнародних польотів.

Відповідно до Положення про посвідчення члена екіпажу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1346 від 21 листопада 2007 року, посвідчення надає право члену екіпажу на виїзд з України та в'їзд в Україну на повітряному судні під час виконання ним польотного завдання. Член екіпажу може також за посвідченням здійснити виїзд з України в індивідуальному порядку в разі прямування до місця перебування повітряного судна і безперешкодний в'їзд в Україну за наявності документів про закордонне відрядження.

Оформлення та видача посвідчення члену екіпажу здійснюється Держаною авіаційною службою на строк до п'яти років за поданням керівника авіакомпанії чи авіапідприємства, де працює член екіпажу.

Для оформлення посвідчення керівник авіакомпанії чи авіапідприємства надає до Державіаслужби України такі документи:

- подання;

- паспорт громадянина України;

- довідку про присвоєння ідентифікаційного номера (картка фізичної особи – платника податків);

- паспорт громадянина України для виїзду за кордон (за наявності);

- документ, що містить відомості про групу крові;

- раніше одержане посвідчення (за наявності);

- документ про сплату державного збору за видачу посвідчення.

За результатами перевірки документів на отримання посвідчення керівником структурного підрозділу Державіаслужби України, відповідальним за видачу посвідчення, або особою, яка виконує його обов'язки, приймається рішення про видачу (або відмову у видачі) посвідчення.

Посвідчення видається отримувачу не пізніше ніж через тридцять днів після заповнення анкети. Про видачу посвідчення відповідальною особою в анкеті робиться відповідна відмітка, а факт його отримання засвідчується підписом отримувача посвідчення або іншої особи за довіреністю.

У видачі посвідчення може бути відмовлено у разі:

- неналежності заявника до переліку осіб авіаційного персоналу, які є членами екіпажу;

- надання неповного пакету документів;

- надання недостовірної інформації.

У разі зміни місця роботи або припинення льотної роботи член екіпажу здає посвідчення авіакомпанії чи авіапідприємству, де він працював, про що керівник авіакомпанії чи авіапідприємства протягом трьох робочих днів інформує у письмовій формі орган державного регулювання у сфері цивільної авіації. Посвідчення передається зазначеному органу не пізніше десяти днів з дати його здачі.

Посвідчення особи без громадянства для виїзду закордон є документом, що посвідчує особу без громадянства під час перетинання державного кордону України та перебування за кордоном

Посвідчення оформляється особам без громадянства, які досягли 16-річного віку і постійно проживають в Україні, за їх особистим зверненням (зверненням їх законних представників) про одержання посвідчення до територіального органу або підрозділу Державної міграційної служби України за місцем проживання. У виняткових випадках – за наявності вимог держави, до якої здійснюється виїзд, чи вимог міжнародної організації, для участі в заходах якої здійснюється виїзд, - посвідчення може бути оформлено до досягнення особою без громадянства 16-річного віку.

Посвідчення оформляється протягом трьох місяців (15 днів) від дня звернення про одержання посвідчення, а у випадках, коли поїздка пов'язана з терміновим лікуванням від'їжджаючого, від'їздом особи, яка супроводжує тяжкохворого, чи викликана смертю родича, який проживав за кордоном, - протягом трьох робочих днів.

Термін дії посвідчення – три роки.

За видачу посвідчення справляється державне мито.

Проїзний документ біженця є документом, що посвідчує особу, яка отримала статус біженця в Україні, та надає їй право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Документ видається також іноземцям та особам без громадянства, яких було визнано біженцями іншими державами - учасниками Конвенції про статус біженців 1951 року та (або) Протоколу щодо статусу біженців 1967 року і які перебувають в Україні на законних підставах та не мають дійсних проїзних документів для виїзду за кордон.

Оформлення документу здійснюється територіальним органом Державної міграційної служби за місцем проживання біженця, який досягнув шістнадцятирічного віку, за наявності посвідчення біженця, за його особистим зверненням або зверненням його законного представника.

Дитина, яка розлучена з сім'єю і якій надано статус біженця в Україні, має право за клопотанням її законних представників на отримання документа до досягнення шістнадцятирічного віку.

Для отримання документа необхідно подати крім заяви, дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 міліметрів, у разі потреби також дві фотокартки дітей.

Документ видається на термін дії посвідчення біженця, за умови, що цей термін не менше ніж три місяці.

 У разі втрати документа і бажання повернутися в Україну під час перебування за кордоном біженець повинен звернутися до дипломатичного представництва чи консульської установи України за кордоном з метою отримання документа для повернення в Україну.

Проїзний документ особи, якій надано додатковий захист є документом, що посвідчує особу, яку визнано особою, якій надано додатковий захист, та надає їй право на виїзд з України і в’їзд в Україну.

Документ видається на строк дії посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту.

Порядок оформлення зазначеного документу є однаковим із порядком оформлення проїзного документу біженця.

Крім цих документів, як вже зазначалося, існують випадки, передбачені законодавством, коли для перетинання державного кордону громадяни повинні мати також підтверджуючі документи.

Такі підтверджувальні документи необхідні у разі виїзду за кордон неповнолітніх. Так, виїзд з України на постійне проживання дітей віком від 14 до 18 років може бути здійснено лише за їх згодою, оформленою письмово і нотаріально засвідченою.

При виїзді за кордон дітей, разом з батьками (законними представниками), відомості про них вписуються в паспорти батьків чи одного з батьків (законних представників), якщо діти у віці від 5 до 18 років, у паспорти батьків вклеюються їх фотокартки і скріплюються печаткою. Внесення відомостей про дітей у паспорт здійснюється на підставі заяви громадянина, у чий паспорт вписуються діти.

Перетинання державного кордону для виїзду за межі України громадянами, які не досягли 16-річного віку, здійснюється лише за нотаріально засвідченою згодою обох батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їх супроводі або в супроводі осіб, уповноважених ними.

Без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків виїзд за межі України громадян, які не досягли 16-річного віку здійснюється:

- коли другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджує запис про батька у свідоцтві про народження дитини, та відсутній у пункті пропуску;

- коли у паспорті громадянина України для виїзду за кордон, з яким прямує громадянин, який не досяг 16-річного віку, або проїзному документі дитини є відповідний запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України чи відмітка про взяття на консульський облік в дипломатичному представництві України за кордоном;

- у разі коли другий з батьків позбавлений батьківських прав, визнаний судом безвісно відсутнім, визнання судом недієздатним, або у разі його смерті. Цей факт повинен бути підтверджений відповідним рішенням суду або свідоцтвом про смерть (оригінал або нотаріально посвідчена копія).

Крім того, за відсутності згоди одного з батьків виїзд неповнолітнього громадянина України за кордон може бути дозволено на підставі рішення суду.

У разі виїзду дитини у супроводі одинокої матері, виїзд здійснюється за наявності довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України.

У разі виїзду з України дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування, які не досягли 16-річного віку, необхідними підтверджуючими документами є:

1) для дітей які проживають (перебувають) у закладах охорони здоров'я, навчальному або іншому дитячому закладі, та виїжджають у супроводі уповноваженої ним особи – нотаріально посвідчена згода керівника цього закладу;

2) для дітей які влаштовані на виховання та спільне проживання до прийомної сім'ї, та виїжджають у супроводі прийомних батьків або одного з них – оригінал договору про влаштування дитини до прийомної сім'ї або його нотаріально засвідчена копії;

3) для дітей які влаштовані на виховання та спільне проживання до дитячого будинку сімейного типу, у разі виїзду у супроводі батьків-вихователів або одного з них – оригінал договору про організацію діяльності дитячого будинку сімейного типу або його нотаріально засвідчена копія;

4) для дітей які перебувають під опікою, піклуванням за рішенням органів опіки та піклування, та виїжджають у супроводі опікуна або піклувальника – оригінал рішення про встановлення опіки (піклування) або його нотаріально засвідчена копія;

5) для дітей які перебувають під опікою, піклуванням за рішенням суду, та виїжджають у супроводі опікуна або піклувальника – рішення суду про встановлення опіки (піклування) або його нотаріально засвідчена копія;

6) для дітей які відповідно до договору про патронат передані органом опіки і піклування на виховання в сім'ю іншої особи (патронатного вихователя) до досягнення дитиною повноліття та виїжджають у супроводі патронатного вихователя – оригінал зазначеного договору, посвідченого підписом уповноваженої особи відповідної місцевої держадміністрації або міської (за винятком міст районного значення) ради, скріпленим гербовою печаткою, або його нотаріально засвідчена копія.

Виїзд з України дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які не досягли 16-річного віку, після їх усиновлення іноземцями у супроводі батьків-усиновлювачів здійснюється у разі пред'явлення рішення суду про усиновлення або його нотаріально засвідченої копії.

Підтверджуючі документи необхідні й у разі виїзду за кордон громадян України, визнаних судом недієздатними. У такому разі підтверджуючим документом є нотаріально засвідчене клопотання їх законних представників або рішення суду.

Ще одним підтверджуючим документом є наявність страхового полісу, у разі виїзду до держави у якій виникла надзвичайна ситуація, що унеможливлює створення в ній умов для безпеки громадян України. У такому разі Кабінет Міністрів України приймає рішення про особливий порядок виїзду громадян України до цієї держави. Рішення та інформація про це доводяться до відома громадян, які мають намір виїхати до даної держави.

Законодавством передбачені й інші випадки за яких наявність підтверджуючих документів є обов’язковою для виїзду за кордон.


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 630; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!