Порядок прийняття до громадянства



 

Особа, яка відповідає умовам визначеним у Законі України «Про громадянство України», та бажає бути прийнятою у громадянство України повинна особисто подати відповідне клопотання, яке оформлюється на ім'я Президента України та інші документи, що засвідчують виконання умов прийняття до громадянства, до органу міграційної служби за місцем проживання особи в Україні, або до дипломатичного представництва чи консульської установи, якщо особа постійно проживає за кордоном.

Відповідно до умов прийняття до громадянства, до клопотання (заяви) про прийняття до громадянства України, крім документів, що посвідчують особу, додаються такі документи:

§ декларація про відсутність іноземного громадянства - для осіб без громадянства, або зобов'язання припинити іноземне громадянство - для іноземців. При цьому, якщо іноземці, перебувають у громадянстві (підданстві) кількох держав, вони повинні подати зобов'язання припинити громадянство (підданство) цих держав. Не вимагається зобов'язання припинити іноземне громадянство від іноземців, законодавство держав громадянської належності яких передбачає автоматичне припинення громадянства (підданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства іншої держави, або якщо міжнародні договори України з державами, громадянами яких є іноземці, передбачають припинення громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України. У разі, якщо іноземці, є громадянами держав, міжнародні договори України з якими передбачають припинення громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України – такі іноземці подають заяву про зміну громадянства;

§ документ, що підтверджує безперервне проживання на законних підставах на території України протягом останніх п'яти років (копія паспортного документа). Особа, яка в'їхала в Україну особою без громадянства подає документ, що підтверджує безперервне проживання на законних підставах на території України протягом останніх трьох років, разом із документом, який підтверджує, що особа в'їхала в Україну особою без громадянства (копія паспорта громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року, або копія проїзного документа особи без громадянства, або копія посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон);

§ копія документа, що підтверджує отримання дозволу на імміграцію в Україну, або копію посвідки на постійне проживання;

§ документ, який підтверджує володіння державною мовою, або розуміння її в достатньому обсязі для спілкування, який видається в Україні керівником навчального закладу, місцевим органом виконавчої влади України або виконавчим органом місцевого самоврядування. Ця умова може бути підтверджена й копією атестату чи витягом із залікової відомості диплома, якщо особа закінчила навчальний заклад з вивченням української мови. У разі, якщо особа має фізичні вади (сліпа, глуха, німа) замість цих документів надається документ, що підтверджує інвалідність;

§ документ про наявність законних джерел існування протягом останніх шести місяців на момент подання заяви про прийняття до громадянства України. У разі подання особою документа про наявність власних фінансових заощаджень сума коштів на банківському рахунку повинна бути не менше ніж дванадцять прожиткових мінімумів на одну особу (виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого на момент подання заяви про прийняття до громадянства України).

Крім того, разом із заявою про прийняття до громадянства України іноземець подає документ (або документи - за наявності в іноземця громадянства кількох держав), виданий уповноваженим органом іноземної держави, про те, що особа на території іноземної держави не вчиняла тяжких або особливо тяжких злочинів, злочинів проти людства та не здійснювала геноцид.

 Особа без громадянства подає такий документ, виданий уповноваженим органом іноземної держави, на території якої постійно проживала до прибуття в Україну.

Як вже зазначалося, для деяких категорій осіб, законодавством встановлені спрощені процедури прийняття до громадянства. Відповідно, таким особам дозволяється набути громадянство за умови виконання лише окремих вимог щодо прийняття до громадянства. У зв’язку з чим, від таких осіб не вимагається надання окремих документів, які підтверджують виконання тієї, або іншої вимоги, замість них надаються документи, які підтверджують наявність відповідного спеціального правового статусу.

Так, відповідно до положень ст. 9 Закону України «Про громадянство України» умова, щодо безперервного проживання на законних підставах на території України протягом останніх п'яти років, не поширюється на іноземців чи осіб без громадянства, які перебувають у шлюбі з громадянином України понад два роки, і на іноземців чи осіб без громадянства, які перебували з громадянином України понад два роки у шлюбі, що припинився внаслідок його смерті. Відповідно ці особи замість документа, що підтверджує виконання зазначеної умови подають документ, що підтверджує перебування особи у шлюбі з громадянином України терміном понад два роки та копію документа, що підтверджує перебування чоловіка (дружини) у громадянстві України, а якщо шлюб був припинений внаслідок смерті додається ще копія свідоцтва про смерть чоловіка (дружини).

Крім того, законом визначено, що до осіб, яким було надано дозвіл на імміграцію поза квотою імміграції, у зв’язку з перебуванням у шлюбі з громадянином України понад два роки, не застосовується навіть дворічний термін перебування у шлюбі з громадянином України. Тому, такі особи до заяви додають довідку про надання іноземцю чи особі без громадянства дозволу на імміграцію за цією підставою.

Для осіб, яким надано статус біженця або захист в Україні, та які бажають набути громадянство України, термін безперервного проживання на законних підставах на території України встановлюється три роки з моменту надання їм відповідного статусу. На таких осіб, також, не поширюється умова, щодо отримання дозволу на імміграцію, та необхідності наявності законних джерел існування. Тому від цих осіб, вимагаються лише документ, що підтверджує володіння державною мовою або її розуміння в обсязі, достатньому для спілкування, а також декларація про відсутність іноземного громадянства для осіб без громадянства, або декларація про відмову від іноземного громадянства - для іноземців. Натомість, до заяви обов’язково додаються документи, що підтверджують надання особі статусу біженця або визнання особою, яка потребує додаткового або тимчасового захисту в Україні, а також факт безперервного проживання особи на законних підставах на території України протягом трьох років з моменту надання їй такого статусу або захисту (довідка територіального органу Державної міграційної служби, копія посвідчення біженця або особи, яка потребує додаткового захисту, копія проїзного документа біженця). Але при цьому, від таких осіб не вимагається виданий уповноваженим органом іноземної держави документ про те, що особа на території іноземної держави не вчиняла тяжких або особливо тяжких злочинів, злочинів проти людства та не здійснювала геноцид.

Можливість набуття громадянства України значно полегшується для осіб, які мають певні заслуги перед нашою державою. У разі прийняття до громадянства осіб, які мають визначні заслуги перед Україною, або осіб, прийняття яких до громадянства України становить державний інтерес для України, безперервне проживання на законних підставах на території України протягом останніх п'яти (трьох) років, отримання дозволу на імміграцію, володіння державною мовою або її розуміння в достатньому для спілкування обсязі та наявність законних джерел існування не вимагається, тому такі особи до заяви надають лише документ, який свідчить про відсутність іноземного громадянства, або зобов'язання припинити іноземне громадянство а також подання центрального органу виконавчої влади України про те, що особа має визначні заслуги перед Україною або що прийняття особи до громадянства України становить державний інтерес для України.

Не вимагається дотримання таких умов, а також умови щодо визнання і дотримання Конституції України та законів України, у разі прийняття до громадянства України дитини, яка проживає в Україні і один із батьків якої, або інша особа, яка є її законним представником має дозвіл на імміграцію в Україну. До заяви про набуття громадянства такої особи, яка подається одним із її батьків або законним представником, які мають дозвіл на імміграцію в Україну, додається документ, який підтверджує відсутність іноземного громадянства, або зобов'язання припинити іноземне громадянство, або заяву про зміну громадянства, або декларацію про відмову від іноземного громадянства, якщо дитині надано статус біженця, або захист в Україні, разом із документом, що підтверджує надання дитині статусу біженця або надання захисту в Україні. Якщо дитина досягла 14 річного віку, до заяви обов’язково додається згода такої дитини на набуття громадянства України. Також, до заяви обов’язково додається документ, який підтверджує, що один із батьків дитини або інший законний представник має дозвіл на імміграцію в Україну.

Якщо документи про прийняття до громадянства України дитини подає законний представник дитини, який не є одним з її батьків, також подається копія рішення про встановлення опіки чи піклування або копія угоди про організацію діяльності дитячого будинку сімейного типу, або копія договору про влаштування дітей на виховання та спільне проживання до прийомної сім'ї, або копія договору про патронат.

Дозвіл на імміграцію в Україну не вимагається, якщо законним представником дитини є особа, якій надано статус біженця в Україні або притулок в Україні.

Орган міграційної служби, до якого були подані документи, протягом двох тижнів перевіряє відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України. Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, орган міграційної служби повертає їх заявникові для усунення недоліків. У разі, якщо заявник протягом двох місяців не подає документи повторно, начальник органу міграційної служби приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.

Якщо подані заявником документи належно оформлені, орган міграційної служби надсилає їх за належністю до головного управління (управління) міграційної служби в АРК, областях, м. Києві та Севастополі, де крім відповідності оформлення поданих документів вимогам законодавства України, перевіряється також, підтвердження документами виконання умов прийняття до громадянства України та відсутність підстав, за наявності яких прийняття до громадянства України не допускається. Для цього документи надсилаються до органів Служби безпеки України та Міністерства внутрішніх справ України, які повідомляють про результати перевірки головне управління (управління) міграційної служби в АРК, областях, містах Києві та Севастополі не пізніш як у двомісячний строк з дня одержання документів.

За результатами перевірки, якщо подані документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, зазначені документи не пізніш як у двотижневий строк з дня їх надходження повертаються до органу міграційної служби, до якого документи були подані заявником, та протягом тижня з дня повернення документів надсилаються заявникові для усунення недоліків, на що також надається двомісячний строк. У разі не подання документів повторно, начальник органу міграційної служби своїм рішенням припиняє провадження за цією заявою. У разі, якщо документи оформлені відповідно до вимог законодавства, головне управління (управління) міграційної служби в АРК, областях, м. Києві та Севастополі готує висновок про можливість задоволення клопотання заявника або про відсутність підстав для задоволення клопотання заявника, у зв'язку з виконанням/невиконанням умов прийняття до громадянства України, або наявністю підстав, які не дозволяють прийняття до громадянства України, та не пізніш як у тримісячний строк з дня надходження документів надсилає цей висновок разом із поданими документами до Державної міграційної служби України.

ДМС України повторно протягом місяця перевіряє відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України, підтвердження виконання умов прийняття до громадянства України та відсутність підстав, які перешкоджають прийняття до громадянства України. Якщо подані документи не оформлені відповідним чином, вони не пізніш як у місячний строк з дня надходження через головне управління (управління) міграційної служби в АРК, областях, м. Києві та Севастополі, повертаються до органу міграційної служби, за місцем проживання заявника, який протягом тижня з дня їх отримання надсилає документи заявникові для усунення недоліків та повторного подання.

Якщо документи оформлені відповідно до вимог законодавства, за результатами перевірки, ДМС України затверджує висновок головного управління (управління) міграційної служби в АРК, областях, м. Києві та Севастополі, про можливість задоволення клопотання заявника та надсилає його разом із поданими документами до Комісії при Президентові України з питань громадянства, або припиняє провадження за цією заявою, якщо подані заявником документи не підтверджують виконання умов прийняття до громадянства України, а також будуть виявлені підстави, за наявності яких прийняття до громадянства України не дозволяється, про що через головне управління (управління) міграційної служби в АРК, областях, м. Києві та Севастополі повідомляється орган міграційної служби, за місцем проживання заявника, який не пізніш як у тижневий строк з дня одержання повідомлення про припинення провадження за заявою повідомляє про це відповідну особу в письмовій формі із зазначенням причин припинення провадження.

У разі звернення особи, яка бажає набути громадянство України із заявою про прийняття до громадянства України до дипломатичного представництва чи консульської установи України, провадження з розгляду та перевірки документів здійснюється у тому ж порядку, але із деякими особливостями, пов'язаними із галузевою структурою системи органів дипломатичної служби. Дипломатичне представництво чи консульська установи України також здійснюють заходи спрямовані на перевірку відповідності оформлення поданих документів вимогам законодавства України, а також перевіряють підтвердження ними виконання умов прийняття до громадянства України. За результатами перевірки дипломатичне представництво чи консульська установа України готує висновок про можливість задоволення клопотання заявника, або про відсутність підстав для задоволення клопотання заявника (якщо подані заявником документи не підтверджують виконання умов прийняття до громадянства України), і не пізніш як у місячний строк з дня надходження документів надсилає цей висновок разом із поданими документами до МЗС України, або, якщо документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, повертає їх заявникові для усунення недоліків. У разі повернення документів, заявнику надається двомісячний строк з дня повернення йому документів для усунення недоліків. Якщо заявник після закінчення цього строку не подає документи повторно, керівник дипломатичного представництва чи консульської установи України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.

МЗС України також перевіряє відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України та підтвердження документами виконання умов прийняття до громадянства України. Якщо подані документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, зазначені документи у місячний строк, з дня їх надходження, надсилаються до дипломатичного представництва чи консульської установи України, до якої звернувся заявник, для повернення, протягом тижня, заявникові для усунення недоліків. Якщо у двомісячний строк документи не були подані повторно, провадження за цією заявою припиняється за рішенням керівника дипломатичного представництва чи консульської установи України.

Крім того, для перевірки підстав, за наявності яких прийняття до громадянства України не допускається, МЗС України надсилає відповідні документи до МВС України та Служби Безпеки України. Які не пізніш як у двомісячний строк з дня одержання документів повідомляють МЗС України про результати перевірки.

Якщо документи оформлені належним чином і підтверджують виконання умов виходу з громадянства України, а також відсутні підстави, за наявності яких прийняття до громадянства України не допускається, МЗС України затверджує висновок дипломатичного представництва чи консульської установи України про можливість задоволення клопотання заявника та надсилає його разом із поданими документами до Комісії при Президентові України з питань громадянства.

Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не підтверджують виконання умов прийняття до громадянства України, а також будуть виявлені підстави, за наявності яких прийняття до громадянства України не допускається, МЗС України припиняє провадження за цією заявою, про що повідомляє дипломатичне представництво чи консульську установу України, яке в свою чергу, у тижневий строк, повідомляє про це відповідну особу у письмовій формі із зазначенням причин припинення провадження.

Загальний строк розгляду МЗС України, дипломатичними представництвами чи консульськими установами України або органами міграційної служби заяв з питань прийняття до громадянства не повинен перевищувати восьми місяців з дня їх надходження.

Після отримання документів Комісією при Президентові України з питань громадянства попереднє опрацювання та підготовку матеріалів здійснює Служба забезпечення діяльності Комісії при Президентові України з питань громадянства Адміністрації Президента України.

Якщо під час попереднього опрацювання та розгляду матеріалів з питань громадянства України буде встановлено, що подані заявником документи про прийняття до громадянства України та додані до них необхідні документи не оформлені відповідним чином, такі документи повертаються до ДМС України чи МЗС України для доопрацювання та усунення недоліків.

У разі відповідності документів вимогам законодавства України та міжнародних договорів України з питань громадянства, такі документи передаються на розгляд до Комісії при Президентові України з питань громадянства, яка також перевіряє: відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України, підтвердження документами виконання умов прийняття до громадянства України, відсутність підстав, за наявності яких прийняття до громадянства України не допускається.

За результатами розгляду Комісія приймає рішення про внесення пропозицій Президентові України щодо задоволення заяви про прийняття до громадянства України, або про відсутність підстав для задоволення заяви. У разі прийняття рішення про відсутність підстав для задоволення заяви Комісія повертає зазначені матеріали відповідно до ДМС України чи МЗС України разом із копією такого рішення.

Загальний строк розгляду заяв і подань про прийняття до громадянства України не повинен перевищувати одного року з дня їх надходження. Загальний строк розгляду заяв про прийняття до громадянства України дітей, осіб, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, та осіб без громадянства не повинен перевищувати дев'яти місяців з дня їх надходження.

Рішення про прийняття особи до громадянства України приймає Президент України шляхом видання відповідного Указу. Особа вважаться громадянином України з дати видання відповідного Указу Президента України.

Рішення Президента України про прийняття особи до громадянства України надсилається до ДМС України, яке через головне управління (управління) міграційної служби в АРК, областях, м. Києві та Севастополі надсилає його до органу міграційної служби за місцем проживання особи, щодо якої прийнято рішення, або до МЗС України, яке надсилає відповідне повідомлення дипломатичним представництвам чи консульським установам України за місцем постійного проживання осіб, щодо яких прийнято рішення.

Органи міграційної служби або дипломатичні представництва чи консульські установи України у тижневий строк повідомляють у письмовій формі відповідну особу про прийняте Президентом України рішення.

Іноземці, які подали зобов'язання припинити іноземне громадянство, повинні подати документ про це, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту прийняття їх до громадянства України. Якщо іноземці, маючи всі передбачені законодавством цієї держави підстави для отримання такого документа, з незалежних від них причин не можуть отримати його, вони подають декларацію про відмову від іноземного громадянства. Особа, яка набула громадянство України і подала декларацію про відмову від іноземного громадянства, зобов'язується повернути паспорт іноземної держави до уповноважених органів цієї держави. Вимога про взяття зобов'язання повернути паспорт іноземної держави не поширюється на осіб, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні. Невиконання цих умов – може викликати припинення громадянства.

 

 


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 234; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!