Підстави та порядок припинення громадянства України



З питаннями набуття громадянства України тісно пов'язане питання про підстави і порядок його припинення.

Припинення громадянства – це припинення правового зв'язку особи з певною державою. У світовій практиці громадянство може припинятися, як правило, за власним бажанням, при виході особи із громадянства (експатріація) та внаслідок примусового позбавлення громадянства (денатуралізації).

Позбавлення громадянства звичайно є санкцією держави щодо особи, яка вчинила протиправні дії. Такий захід, як правило, застосовується лише щодо тих громадян, які набули громадянства у порядку натуралізації, причому протягом порівняно нетривалого часу після цього.

Законодавство України увібрало в себе загальновизнані у світовій практиці положення з питань громадянства, а тому, також, передбачає можливість припинення громадянства України у разі бажання особи набути громадянства іншої держави, а також, коли громадянин України вчинив дії, які згідно з законодавством унеможливлюють перебування його в громадянстві України. Так, Законом України «Про громадянство України», у ст. 17, передбачено наступні підстави припинення громадянства:

§ внаслідок виходу з громадянства;

§ внаслідок втрати громадянства;

§ а також за підставами, передбаченими міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Особа, яка є громадянином України, згідно з положеннями ст. 18 Закону України «Про громадянство України», може за власним бажанням вийти з громадянства України, за умови виїзду на постійне проживання за кордоном. Така умова не потрібна, у разі виходу з громадянства дитини, яка набула громадянство України за народженням, але її батьки (або хоча б один з них) на момент народження, були іноземцями чи особами без громадянства, або яка усиновлена іноземцями чи особами без громадянства, або подружжям, один з якого є громадянином України, а другий є іноземцем. Така дитина може вийти з громадянства незалежно від місця проживання.

Крім того для виходу з громадянства, необхідно, щоб особа на момент подання заяви про вихід з громадянства України виконала усі зобов'язання перед державою, майнові зобов'язання, з якими пов'язані інтереси юридичних чи фізичних осіб на території України, та вирішила, громадянство якої держави вона хоче набути. Також, для виходу з громадянства повинні бути відсутні умови передбачені у ст. 18 Закону України «Про громадянство України», за наявністю яких вихід з громадянства України не допускається, а саме:

§ підозра особи, яка має намір вийти з громадянства, у вчиненні кримінального правопорушення;

§ або наявність стосовно такої особи в Україні обвинувального вироку суду, що набрав чинності і підлягає виконанню.

Особі, яка відповідає вимогам, щодо виходу з громадянства не може бути відмовлено у виході з громадянства України, для цього особа повинна звернутися до органів державної влади, надати відповідні документи та пройти перевірки для встановлення відповідності зазначеним вимогам.

Вихід з громадянства України здійснюється за клопотанням особи, яка хоче припинити своє громадянство. Клопотання подається особисто до дипломатичного представництва або консульської установи. У разі виходу з громадянства дитини, яка разом з батьками, або з одним з батьків виїхала на постійне проживання за кордоном, клопотання про це подається одним з батьків, який вийшов або виходить з громадянства України. Разом з клопотанням подаються документи, які посвідчують особу, громадянство та підтверджують виїзд на постійне проживання за кордон.

Враховуючи, що дитина, яка набула громадянство України за народженням, але її батьки (або хоча б один з них) на момент народження, були іноземцями чи особами без громадянства, або яка усиновлена іноземцями чи особами без громадянства, або подружжям, один з якого є громадянином України, а другий є іноземцем може вийти з громадянства не проживаючи за кордоном, а перебуваючи на території України, клопотання про вихід з громадянства таких осіб можуть бути подані їх батьками або усиновителями до органу міграційної служби за місцем проживання. У разі виходу з громадянства дитини, яка усиновлена подружжям, один з якого є громадянином України, а другий є іноземцем, клопотання подається тим з усиновителів, який є іноземцем.

Крім того, враховуючи, що вихід з громадянства України допускається, лише якщо особа набула громадянство іншої держави або набуде громадянство іншої країни, якщо вийде з громадянства України, до клопотання обов’язково додається документ, який свідчить, що заявник (або дитина) набув громадянства іншої держави (держав) або документ, виданий уповноваженим органом іншої держави про те, що громадянин України набуде громадянства цієї держави, якщо вийде з громадянства України. Останній документ не вимагається, якщо законодавство держави, громадянство якої набуває дитина, передбачає набуття громадянства цієї держави дитиною внаслідок набуття громадянства її батьками чи одним із них.

Якщо з громадянства України виходить дитина, яка набула громадянство України за народженням, але на момент її народження батьки (або хоча б один із них) були іноземцями чи особами без громадянства, до клопотання ще додається документ, який підтверджує, громадянську належність батьків на момент народження дитини.

Для виходу з громадянства України дитини, яку усиновлено подружжям осіб, які не є громадянами України, один з якого є громадянином України, а другий іноземцем – до клопотання додаються документи, які підтверджують, громадянську належність усиновителів, засвідчують шлюбні відносини між усиновителями дитини на момент її усиновлення, а також копія рішення суду або дипломатичного представництва чи консульської установи України про усиновлення дитини або рішення органу держави, на території якої проживає дитина, про усиновлення дитини, яке визнається дійсним в Україні.

Якщо з громадянства України виходить дитина віком від 14 до 18 років до документів обов’язково додається заява дитини про згоду на це.

Провадження з розгляду заяв щодо виходу з громадянства та перевірки підтвердження виконання умов виходу з громадянства України здійснюється у тому ж порядку що й провадження з розгляду заяв та перевірки умов щодо прийняття до громадянства України.

Загальний строк розгляду заяв про припинення громадянства України не повинен перевищувати одного року з дня їх надходження. Остаточне рішення про припинення особою громадянства України приймає Президент України, шляхом видання відповідного указу.

Рішення Президента України про припинення особою громадянства України надсилається до ДМС України або МЗС України. ДМС України, надсилає повідомлення про прийняті Президентом України рішення через головні управління (управління) міграційної служби в АРК, областях, м. Києві та Севастополі, до органу міграційної служби за місцем проживання осіб, щодо яких прийнято рішення. МЗС України, в свою чергу, надсилає повідомлення про прийняті Президентом України рішення дипломатичним представництвам або консульським установам України, до яких були подані заяви.

Орган міграційної служби або дипломатичні представництва чи консульські установи України у тижневий строк повідомляють у письмовій формі відповідну особу про прийняте Президентом України рішення, вилучають документи, які підтверджують громадянство України, та видають довідку про припинення громадянства України.

Таким чином, припинення громадянства України внаслідок виходу з нього, незважаючи на доволі складну процедуру, є результатом вільного волевиявлення особи, яка бажає набути громадянства іншої держави у разі відсутності підстав, які перешкоджають припинення правовідносин з державою. Поряд з цим за певних обставин, зокрема якщо громадянином України вчинено дії, що порушують законодавство нашої держави, громадянство України ним може бути втрачене, як це передбачено ст. 19 Закону України «Про громадянство України». Так, відповідно до положень зазначеної норми підставами для втрати громадянства України є:

1) добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави, якщо на момент такого набуття він досяг повноліття (не застосовуються, якщо внаслідок цього громадянин України стане особою без громадянства);

2) набуття особою громадянства України внаслідок обману, свідомого подання неправдивих відомостей або фальшивих документів;

3) добровільний вступ на військову службу іншої держави, яка відповідно до законодавства цієї держави не є військовим обов'язком чи альтернативною (невійськовою) службою (не застосовуються, якщо внаслідок цього громадянин України стане особою без громадянства).

Щодо першої підстави, то слід звернути увагу на те, що набуття громадянства іншої держави вважається добровільним тоді, коли громадянин України повинен був звертатися із заявою чи клопотанням, відповідно до порядку, встановленого національним законодавством, для набуття громадянства цієї держави. При цьому Закон України «Про громадянство України» визначає випадки, коли набуття іншого громадянства не вважається добровільним, та не тягне за собою припинення громадянства України. Так, не вважається добровільним одночасне набуття дитиною за народженням, разом із громадянством України, громадянства іншої держави чи держав, а також набуття дитиною, яка є громадянином України, громадянства своїх усиновителів унаслідок усиновлення її іноземцями. Також, не вважається добровільним автоматичне набуття громадянином України іншого громадянства внаслідок одруження з іноземцем, або внаслідок досягнення повноліття, якщо громадянин України не отримав документ, що підтверджує наявність у нього громадянства іншої держави.

У разі виявлення підстави для втрати громадянства України органами міграційної служби щодо особи, яка проживає на території України, орган міграційної служби за місцем проживання особи повідомляє про це головне управління (управління) міграційної служби в АРК, областях, м. Києві та Севастополі, відповідно, за територіальною належністю. Головне управління (управління) міграційної служби в АРК, областях, м. Києві та Севастополі, перевіряє наявність підстави для втрати громадянства України, в ході перевірки наявності підстав для втрати громадянства України, у разі необхідності Головне управління (управління) міграційної служби в АРК, областях, м. Києві та Севастополі, може звернутися із відповідними запитами до органів внутрішніх справ або органів Служби безпеки України. Які повинні дати відповідь не пізніш як у двомісячний строк з дня одержання звернення.

У разі підтвердження наявності підстави для втрати громадянства України Головне управління (управління) міграційної служби в АРК, областях, м. Києві та Севастополі, готує подання про втрату особою громадянства України та надсилає його разом із документами, що підтверджують наявність такої підстави та підтверджують перебування особи у громадянстві України до ДМС України.

Наявність підстави для втрати громадянства України може підтверджуватися документами що засвідчують добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави після досягнення повноліття, добровільний вступ на військову службу іншої держави, яка відповідно до законодавства цієї держави не є загальним військовим обов'язком чи альтернативною (невійськовою) службою, або документами, які засвідчують, що особа набула громадянство за територіальним походженням або була поновлена у громадянстві внаслідок обману, свідомого подання неправдивих відомостей або фальшивих документів.

Це може бути підтверджене довідкою про те, що іноземець, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство не подав документ, виданий уповноваженим органом відповідної держави, про припинення цього громадянства протягом двох років з моменту прийняття його до громадянства України, якщо при цьому не існувало незалежних від особи причин, які б перешкоджали отриманню цього документу. Набуття або поновлення громадянства внаслідок обману, свідомого подання неправдивих відомостей або фальшивих документів може бути підтверджене також інформацією про те, що іноземець, який подав декларацію про відмову від іноземного громадянства, не повернув паспорт іноземної держави до уповноважених органів цієї держави, або про те, що на момент прийняття до громадянства України існували підстави, за наявності яких особа не приймається до громадянства України, або інформація про інші неправдиві відомості та фальшиві документи, які були подані на підтвердження виконання умов прийняття до громадянства України.

ДМС України розглядає подання про втрату громадянства України та подані разом із ним документи. У разі підтвердження наявності підстави для втрати громадянства України, та підтвердження, що громадянин України, який добровільно набув громадянство іншої держави, або вступив на військову службу іншої держави, внаслідок втрати громадянства України не стане особою без громадянства, ДМС України затверджує подання про втрату громадянства України та надсилає його разом із поданими документами до Комісії при Президентові України з питань громадянства.

У разі виявлення підстави для втрати громадянства України особою, яка постійно проживає за кордоном, дипломатичне представництво чи консульська установа України готує подання про втрату особою громадянства України та надсилає його разом з документами, що підтверджують наявність такої підстави до Міністерства закордонних справ України.

МЗС України розглядає подання про втрату громадянства України та подані разом з ним документи, та для перевірки наявності підстав для втрати громадянства України надсилає зазначені подання та подані разом з ним документи до Міністерства внутрішніх справ України і Служби безпеки України. МВС України та СБУ повідомляють про результати перевірки МЗС України не пізніш як у двомісячний строк з дня одержання документів.

У разі підтвердження наявності підстави для втрати громадянства України МЗС України затверджує подання про втрату громадянства України та надсилає його разом з поданими документами до Комісії при Президентові України з питань громадянства. Загальний строк розгляду органами міграційної служби або органами Міністерства закордонних справ України подань щодо втрати громадянства, як і заяв про набуття та вихід з громадянства, не повинен перевищувати восьми місяців з дня їх надходження.

Після надходження документів до Служби забезпечення діяльності Комісії при Президентові України з питань громадянства Секретаріату Президента України, вони розглядаються у тому ж порядку, як і заяви про прийняття або вихід з громадянства України. Загальний строк розгляду подань про припинення громадянства України, не повинен перевищувати одного року з дня їх надходження. Рішення про припинення особою громадянства України приймає Президент України шляхом видання відповідного указу. Про прийняте рішення повідомляється особа, щодо якої це рішення прийняте у тому ж порядку, який встановлено для повідомлення осіб, які прийняті, або виходять з громадянства України. Громадянство України вважається припиненим з моменту видання Президентом України відповідного указу.

У особи, щодо якої прийняте рішення про припинення громадянства внаслідок втрати, органами внутрішніх справ, або дипломатичними представництвами чи консульськими установами, вилучаються документи, які підтверджують громадянство України, та видається довідка про припинення громадянства України.

 

 

Питання для самоконтролю

1. Визначте правові засади громадянства в Україні.

2. Назвіть основні форми набуття громадянства України.

3. Які органи беруть участь у вирішенні питань громадянства України?

4. Розкрийте порядок провадження за заявами щодо оформлення громадянства.

5. Визначте умови прийняття до громадянства України.

6. Які особи можуть бути прийняті до громадянства України у спрощеному порядку.

7. Перерахуйте умови за яких особі може бути відмовлено у наданні громадянства.

8. Визначте підстави та порядок скасування рішень про оформлення громадянства України.

9. Визначте форми припинення громадянства.

10. Назвіть підстави втрати громадянства.

 

Література

1. Про громадянство: Закон України від 18 січня 2001 року № 2235-III // Відомості Верховної Ради України. – 2001. - № 13. - ст. 65.

2. Про правонаступництво України: Закон України від 12 вересня 1991 року № 1543-XII // Відомості Верховної Ради України. – 1991. - № 46. - ст. 617.

3. Положення про паспорт громадянина України: затверджено постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року N 2503-XII // Відомості Верховної Ради України. – 1992. - № 37. – ст. 545.

4. Положення про свідоцтво про народження: затверджено постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-XII // Відомості Верховної Ради України. – 1992. - № 37. – ст. 545.

5. Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень: указ Президента України від 27 березня 2001 року № 215 (в редакції Указу Президента України від 27 червня 2006 року № 588/2006) // Офіційний вісник України. – 2006. - № 26. – ст. 1875.

6. Порядок реалізації Угоди між Україною і Республікою Білорусь про спрощений порядок зміни громадянства громадянами України, які постійно проживають в Республіці Білорусь, і громадянами Республіки Білорусь, які постійно проживають в Україні: затверджено наказом МВС України, МЗС України, Мін'юсту України 28.04.2000 № 317/95/15/5а (у редакції наказу МВС, МЗС, Мін'юсту 30.05.2007 N 169/115/321/5) // Офіційний вісник України. – 2007. - № 45. – ст. 1850.7. Порядок реалізації Угоди між Україною і Республікою Казахстан про спрощений порядок набуття і припинення громадянства громадянами України, які постійно проживають у Республіці Казахстан, та громадянами Республіки Казахстан, які постійно проживають в Україні, і запобігання випадкам безгромадянства та подвійного громадянства: наказ Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства закордонних справ України, Міністерства юстиції України 9 серпня 2001 N 664/146/45/5 // Офіційний вісник України. – 2001. - № 34. – ст. 604.8. Порядок реалізації Угоди між Україною і Республікою Таджикистан про спрощений порядок зміни громадянства громадянами України, які постійно проживають у Республіці Таджикистан, і громадянами Республіки Таджикистан, які постійно проживають в Україні: затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства закордонних справ України 26.08.2003 N 936/173 // Офіційний вісник України. — 2003. - № 39. – ст. 208.9. Про затвердження зразків документів, які подаються для встановлення належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України та скасування рішень про оформлення набуття громадянства України: наказ МВС України № 716 від 20.07.2006 року // Офіційний вісник України. – 2006. - № 33. – ст. 2401.

10. Про затвердження зразків документів, які подаються для встановлення належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України: наказ МЗС України від № 185 15.09.2006 року // Офіційний вісник України. – 2006. - № 45. – ст. 3029.

11. Конституційне право України: Погорілко В.Ф. – К.: Наукова думка. – 2002. – 734 с.

12. Копиленко О.Л. З історії законодавства про громадянство України / О.Л. Копиленко. – К. : Новий парлам. ін-т : Парлам. вид-во, 2001. – 72 с.

13. Лазарєв В.В. Основні етапи становлення і розвитку інституту громадянства / В.В. Лазарєв //Право і безпека. – 2009. - № 1. – С.113-117.

14. Рубач Л. Громадянство: набуття та припинення / Л. Рубач, М. Мілорава, В. Коцюба. – К.: Фурса С.Я., 2009. – 68 с. 

15. Майданник О.О. Про інститут громадянства України / О. О. Майданник // Право України. – 1999. – № 2. – С. 70 – 75

16. Суржинський М.І. Основні етапи становлення та розвитку інституту громадянства в Україні / М.І. Суржинський // Держава і право. – 2006. – № 34. – С. 186–19

17. Суржинський М.І. Теоретико-правові питання набуття громадянства / М.І. Суржинський // Держава і право: Зб. наук. праць. Юридичні і політичні науки. – Вип. 42. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2008. – С. 227-233;

18. Тодика Ю.М. Громадянство України: конституційно-правовий аспект : навч. посіб. / Тодика Ю. М. – Х. : Факт, 2002. – 278 с.

19. Янковський С.А. Міжнародно-правові аспекти інституту громадянства у контексті європейської правової традиції / С. А. Янковський // Форум права. – 2011. – № 3. – С. 909–914 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua /e-journals/FP/2011-3/11jcaept.pdf


Тема №


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 527; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!