Підготовка тварин, операційного поля до операції.



Вибір способу стерилізації залежить від фізико-хімічних властивостей матеріалу, з якого виготовлений інструмент.

Стерилізації інструментів завжди повинне передувати ретельне їх очищення, оскільки забруднення органічного і неорганічного походження (залишки заводського мастила, згустки крові, ексудату, сечі тощо) створюють біля мікроорганізмів захисну оболонку, що різко знижує дієвість термічної і хімічної обробки. З інструментів необхідно попередньо зняти змазку шляхом занурення їх у гарячу воду (50-60 °С) чи 1 %-ні розчини миючих засобів та протерти чистою серветкою. При необхідності інструменти розбирають на складові частини. При неефективності такого способу інструменти протирають серветкою, зволоженою бензином чи ацетоном.

Вживані інструменти чистять дещо інакше. На першому етапі їх піддають антикорозійній обробці в 1 %-ному розчині натрію бензоату впродовж 1-7 годин. Якщо є можливість промити проточною водою інструмент зразу після використання, то в розчин інгібітора корозії його не занурюють. Корозійні плями видаляють сумішшю (2:1) крейди і 10 %-ного розчину аміаку або пастою для точіння безпечної бритви.

Далі інструменти полощуть у проточній воді і заливають на 15 хв миючим засобом (комплексом 3 %-ного перекису водню на 0,5 %-йому миючому засобі), який бажано підігріти до 50 °С. Защемлені шприци виправляють занурюванням в антиформін Форнеля (суміш 7,5 %-го їдкого натру та 6 %-го натрію хлориду).

Миють інструменти за допомогою йоржику чи ватно-марлевого тампона, після чого їх полощуть у воді і висушують у сушильній шафі, розклавши інструменти на рушник. Слід уникати тривалої сушки інструментів на повітрі, щоб запобігти процесом окислення і корозії металу. Особливу увагу надають передстерилізаційному чищенню ін'єкційних голок, які прочищають мандреном з ватою, зволоженою бензином, спиртом, ефіром чи 0,5 %-ним розчином аміаку.

Післяопераційні ускладнення при кастрації с.-г. тварин, усунення і їх профілактика.

Розрізняють ранні й пізні ускладнення після кастрації. Останні (вагіналіт, фунікуліт, набряк, і флегмона мошонки та препуція, перитоніт, актиномікоз і ботріомікоз сім'яного канатика, правець, сепсис) виникають внаслідок порушення правил асептики й антисептики з грубим проведенням оперативного втру­чання та зниження імунологічної реактивності організму тварин. Ранні ускладнення виникають безпосередньо під час кастрації або через кілька годин після її завершення, але до розвитку запального набряку.

Загальні зауваження. Під час усунення післякастраційних ускладнень велике значення ма­ють транквілізація та міорелаксація. Наркоз застосовують тоді, коли тварині треба надати лежачого положення.

Кровотеча з судин мошонки найчастіше виникає у жеребців. Кров стікає частими краплями з внутрішнього боку мошонки. Ко­ли через 30 хв після операції кровотеча самостійно не спиниться;, вживають необхідних заходів. Тварину фіксують у станку. Поміч­ник піднімає відповідну грудну кінцівку, а тазову підтягує реме­нем до стовпа станка. Розкриваючи рану пінцетом або гачками, намагаються торзувати гемопінцетом кровоточиву судину. Якщо джерело кровотечі виявити неможливо, у порожнину мошонки вкладають на 3-4 год марлеві стерильні тампони. Краї рани збли­жують на цей час одним — двома стібками вузлового шва.

Кровотеча з артерії сім'япроводу виникає внаслідок роз'єднання' пахвинної зв'язки безпосередньо біля хвоста придатка. Протягом тривалого часу кров витікає частими краплями з внутрішньої по­верхні загальної піхвової оболонки. Тварину фіксують, як і в попе­редньому випадку. Краї загальної піхвової оболонки виводять-пінцетом на рівень рани шкіри, в порожнину оболонки вміщують кілька марлевих тампонів, а краї рани мошонки на кілька годин зближують двома-трьома стібками вузлового шва. Іноді після ретельного огляду порожнини загальної піхвової оболонки встановлю­ють джерело кровотечі; його затискують гемопінцетом і торзують.

Кровотеча з кукси сім'яного канатика виникає переважно у бу­гаїв внаслідок неправильного накладання лігатури на сім'яний канатик (слабкий .вузол, накладання лігатури на розширену ді­лянку сім'яного канатика — на судинному конусі). Тварині нада­ють бокового положення. Пальці (або корнцанг) уводять у піхво­вий канал, щоб захопити кровоточиву куксу І витягти її до рівня кастраційної рани. У коня її затискують гемопінцетом або кишковим затискачем і фіксують бинтом, який перекидають через поперек тулуба. Через добу інструмент видаляють. Іноді кровоточиву куксу виймають пінцетом і накладають на неї лігатуру.

Випадання загальної піхвової оболонки трапляється переважно у жеребців "після малого її розрізу, що спричинює утворення ки­шеньки, накопичення в ній виділень і звисання з кастраційної ра­ни. Тварину міцно фіксують у стоячому положенні. Випалу частину оболонки витягують пінцетом і відрізують.

Випадання кукси сім'яного канатика спостерігається у жереб­ців внаслідок низького накладання кастраційних щипців, а також при надмірному витягуванні сім'яного канатика. Як і в попередньо­му випадку, тварину фіксують у станку. Випалу частину кукси сім'яного канатика ампутують за допомогою емаскулятора або від­сікають ножицями після попереднього накладання кетгутної ліга­тури.

Випадання сальника переважає у жеребців. Звичайно з мошон­кової рани звисає білувато-рожева складка, що має тенденцію до збільшення. Операцію виконують на лежачій тварині, застосовую­чи приголомшливий наркоз (рауш-наркоз). Сальник обережно ви­тягують на 5-10 см, перев'язують кетгутною ниткою і на 2 см ниж­че відсікають ножицями; куксу вправляють пінцетом у черевну по­рожнину. Загальну піхвову оболонку відпрепаровують від мошонки і разом із сім'яним канатиком перекручують на півтора — два обер­ти навколо осі. Лещата накладають так, як при закритому способі кастрації. Лещата знімають на 8-й день.

Випадання кишкової петлі найчастіше виникає у хряків і же­ребців. Тварині накладають суспензорій із стерильного рушника, щоб запобігти подальшому випаданню кишки. Виконують новокаї­нову блокаду за Мосіним. Тварину наркотизують хлоралгідратом і надають спинного або бокового положення. Випалу кишкову пет­лю зрошують фізіологічним розчином або розчином етакридину (1 : 1000) з 0,5 % новокаїну. Кишкову петлю обережно, вправля­ють, кк при випаданні сальшіка. Якщо це неможливо, діють так, як і при пахвинно-мошонковїй грижі.

Кнурів оперують аналогічно. Тварину фіксують униз головою або з піднятим задом і вправляють випалі нутрощі. Відпрепаровану загальну піхвову оболонку перекручують разом із сім'яним канатиком, перев'язують довгою ниткою, кінці якої проводять крізь лате­ральний і медіальний краї зовнішнього пахвин­ного кільця. Нижче на 2 см відрізують сім'яний канатик, а кінці лігатури зближують і зв'язу­ють (див. техніку операції при пахвинно-мошон­ковій грижі). Шкіру з'єднують вузловим швом.


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 980; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!