Особливості техніки видалення пухлин та розтину абсцесів.



Розрізування абсцесу або розрізи при флегмоні - поєднують 2 етапи. Назва операції - з назви органу і термін, що визначає оперативний прийом. Руменотомія (tome-розріз), уретростомія (stoma-отвір), ентеректомія (ectome - вирізування, висічення), колпотомія, гістеректомія.
Широко використовують терміни, що позначають певну операцію: резекція - часткове висічення, екстирпація - вилущення, ампутація - видалення периферичної частини органа.
Операціїї передує постановка діагнозу на основі клінічного, а часто і спеціальних досліджень.
Показання можуть бути абсолютними (злоякісні пухлини, випадіння нутрощів, кровотеча, задуха, пневмоторакс, тимпанія рубця та ін.) і відносними, коли можна не оперувати (доброякісні новоутворення, незащемлена грижа та ін.).
Протипоказання - внаслідок поганого загального стану тварини в даний момент: виснаження, вік, загострення процесу, великі враження, пізні строки вагітності, статева охота.
Не виконують до зняття карантину в господарстві, при гострозаразних захворюваннях за винятком екстренних операцій. Не оперують перед перегоном чи в період профілактичних вакцінацій (за 2 тижні до і після).
Складають план проведення (спосіб, фіксація, знеболювання, інструменти, особливості етапів операції, можливі ускладнення, способи їх попередження та усунення...).
Кожне оперативне втручання має певний ступінь ризику.
Ступінь ризику залежить від характеру втручання (втрати сил і крові, тривалості операції), припустимої дії анестезії й самої операції, порушення функції дихання і прохідності кишок, часу іммобілізації і, нарешті, від наявності супутніх захворювань. Виходячи із вищесказаного, можна умовно розділити хворих тварин перед операцією на три групи (Л. А. Тихонюк):
І - легку ("Good Risk"), при якій ризик можна вважати незначним. У цих хворих тварин задовільний стан, їм буде виконана відновлювальна операція. Порушення, які є, не чинять на хворих загальної дії й не визивають явних порушень функції інших органів;
// - середньої тяжкості ("Intermediate Risk"), для кожного пацієнта повинен бути по можливості точніше встановлений ступінь ризику.
Це відноситься, наприклад, до термінової операції, коли у хворої тварини защемлена грижа поєднується із достатньо компенсованою недостатністю серця або помірно вираженою недостатністю дихання;
/// - тяжка ("Poor Risk") - мова йде про тих хворих тварин, у яких локальне ураження життєво важливих органів настільки значне, що може визвати загальновиражене порушення (наприклад, рак шлунково-кишкового тракту). До цієї групи відносяться також хворі з гострою недостатністю дихання, інфарктом міокарда, який виник менше трьох місяців назад, діабетом, який важко піддається корекції, недостатністю мозкового кровообігу тощо.
Ступінь ризику зростає зі збільшенням кількості супутніх захворювань. Установлено, що при сукупності трьох захворювань хвора тварина схильна до значного ризику. Однак досить часто хірургічне втручання є єдиним ефективним методом лікування (небезпечна тривала кровотеча, евентрація внутрішніх органів, субдуральна гематома тощо).
Будь-яка операція, пов'язана з ризиком для життя тварини, повинна виконуватись за згодою юридичного власника тварини, його представника або іншої довіреної особи власника. Якщо йдеться про тварину, що є суспільною або державною власністю, то лікар, усвідомлюючи необхідність операції, зобов'язаний наполягати на її виконанні, а в невідкладних випадках оперувати, не чекаючи згоди. В усіх сумнівних і важких випадках потрібно скликати консиліум лікарів.

Підготовка рук хірурга до операції.

Ретельна підготовка рук хірурга та його асистентів перед операцією має запобігти контактному мікробному забрудненню рани. Дослідженнями встановлено, що шкіра рук, крім фонових для неї епідермальних стафілококів, пропіонобактерій, коринебактерій, нерідко і у великій кількості містить золотистий стафілокок, акінетобактерії, кишкову паличку, клебсіели. У працівників ветеринарної медицини, які часто проводять антисептичну підготовку рук, превалюють нехарактерні для шкіри грамнегативні бактерії, в тому числі стійкі до антибіотиків штами. Це свідчить про те, що руки хірурга можуть бути не тільки механічними факторами передачі інфекційного агента подібно інструментам і предметам догляду, але і джерелом інфекції.

Раніше вважалося, що передопераційна підготовка рук повинна забезпечити повне знешкодження мікроорганізмів на шкірі. Однак виявилося, що така задача є недосяжною. При будь-якому безпечному способі антисептичної обробки рук частина мікробів залишається у шкірі, особливо у волосяних мішечках, у вивідних протоках потових і сальних залоз.

Отже заходи, спрямовані на зменшення чисельності мікроорганізмів на руках, слід розглядати як антисептичні, а не як дезінфекцію, що нерідко має місце. При цьому розрізняють гігієнічну та хірургічну антисептику.

Гігієнічна антисептикавиконує гігієнічну та естетичну функції. Руки спеціалістів ветеринарної медицини, що беруть участь у проведенні оперативних втручань, нерідко можуть бути резервуаром і фактором передачі потенційно патогенних мікробів до організму тварини. У зв'язку з цим, працівникам ветеринарної медицини необхідно проводити гігієнічну антисептику рук до і після контакту з хворими тваринами, роботи з патологічним матеріалом, після проведення мануальних чи інструментальних досліджень тощо. Для цього використовують різноманітні антисептичні мила та засоби хірургічної антисептики.

Перед початком роботи та після кожної маніпуляції руки ретельно миють водою з антисептичними милами, які містять 2-5 % фенолу, 5 % дьогтю, 10% іхтіолу, 5-10% сірки, 5-10% борної кислоти, 0,3 % хлор-крезолу, 0,8 % повідон-йоду, 4 % хлоргексидину, 1-2 % триклозану тощо.

Для гігієнічної антисептики застосовують спирти, спиртові і водні розчини антисептиків. Тип препарату, концентрація, експозиція залежать від характеру контакту з твариною чи патологічним матеріалом, нидового складу мікроорганізмів, проміжків між черговими обробками рук. Особливо ретельно, як і при хірургічній антисептиці, повинні оути оброблені піднігтьові простори та міжпальцьові складки. Руш протирають 1-2 хв 0,5 %-ним хлоргексидином в 70 %-ному етиловому спирті, 0,5 %-ним хлораміном, 1 %-ним дегміном, 1 %-ним етонієм, 70-96 %-ним егаловим спиртом. У випадках сильного забруднення руки перед втиранням антисептика миють водою, рідким чи анти­септичним милом. Витирати руки після антисептика не рекомендується. При використанні спиртів чи спиртових розчинів вони самі висихають протягом 1-2 хв.

Підвищити ефект гігієнічної антисептики можна за рахунок обмеження прямого контакту рук з патологічним вогнищем шляхом використання інструментів та гумових рукавичок.

Здорова, еластична і м'яка шкіра рук менш схильна до розвитку на її поверхні мікрофлори і легше піддається обробці завдяки відсутності тріщин, мікротравм. Підтримання шкіри у здоровому стані потребує регулярного догляду з використанням кремів, емульсій тощо, які пом'якшують, санують та дезодорують шкіру рук. Добре себе й рекомендували: рідини Тушнова (олія рицинова - 5,0; гліцерин -20,0; спирт етиловий - 75,0) та Гірголави (гліцерин, спирт етиловий, 10 %-ний розчин аміаку - по 25,0).

Хірургічна антисептика рук

Метахірургічної антисептики - попередження заносу з рук хірурга та його асистентів в операційну рану мікроорганізмів і розвитку в зв'язку з цим післяопераційних інфекційно-запальних процесів.

Вона досягається шляхом різкого зниження чисельності заносних та автогенних мікробів на руках. Поверхня шкіри рук вкрита мікроорганізмами, які утримуються на ній разом з елементами бруду і жиропоту. Крім того, мікроби нагромаджуються між лусочками епідермісу, в порах, проникають у вивідні протоки потових і сальних залоз. Місцями їх скупчення є піднігтьові простори, нігтьові щілини, міжпаль-цьові складки. У великій кількості патогенна мікрофлора може знаходитися під каблучками чи перснями на пальцях, а тому перед підготовкою до операції їх слід знімати. Також з нігтів слід зняти лак, бо в ньому присутні мікроорганізми. До 90 % мікробів на руках знаходиться в піднігтьових просторах, тому нігті необхідно коротко обрізати.


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 404; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!