Техніка хірургічної антисептики рук



Підготовку рук перед операцією проводять у кілька послідовних етапів. Спочатку шкіру рук механічно очищають, потім знезаражують хімічними антисептиками і дублять.

Руки готують від кінчиків пальців до ліктів, дотримуючись наступних правил: 1) коротко обрізають нігті та очищають піднігтьові простори; 2) миють пальці, кисті та передпліччя, утримуючи весь час руки так, щоб вода збігала з кисті до ліктя, а не навпаки; 3) особливо ретельно миють щіточкою піднігтьові простори, нігтьові валики, міжпальцьові складки і бокові поверхні пальців, кисті та передпліччя; 4) праву і ліву руки обробляють однаковий час; 5) спочатку миють долонну, а потім тильну поверхню кожного пальця, нігтьове ложе, міжпальцьові складки, далі послідовно обробляють долонну і тильну поверхні лівої і правої кисті, лівого і правого зап'ястя, лівого і правого передпліччя до меж ліктьового суглоба; 6) після миття руки висушують стерильними серветками і лише потім обробляють антисептиком.

Механічне очищення рук має забезпечити їх підготовку до знезаражування антисептиками. Воно дозволяє видалити з шкіри до 60-80 % мікроорганізмів та продукти, які є їх живильним середовищем (бруд, жиропіт, лусочки епідермісу). Для цього руки миють з милом (використання антисептичного мила необов'язкове), рідше 0,5 %-ним розчином аміаку. При цьому для обробки навколонігтьових та міжпальцьових ділянок використовують м'які щітки, які попередньо повинні бути деянфіковані.

Знезараження шкіри здійснюють хімічними антисептиками. Вони повинні відповідати таким вимогам: мати широкий спектр антибактеріальної дії, яка швидко досягає максимальних значень на поверхні шкіри; достатньо високу бактерицидну активність; тривалий залишковий ефект; бути достатньо індиферентними щодо шкіри; відзначатися простотою приготування і використання.

Дублення шкіри має на меті звузити її пори, щоб запобігти виходу на поверхню мікроорганізмів з вивідних протоків сальних і потових залоз. Під дією дубильних речовин тимчасово знижується тургор поверхневих шарів шкіри, що зумовлює закриття вивідних протоків. Ряд ашисегггаків (аліфатичні спирти з коротким ланцюгом - етанол, пропанол, ізопропанол та їх суміші з йодофорами чи поверхнево-активними антисептиками) мають водночас бактерицидні та дубильні властивості.

Дублення шкіри можна замінити покриттям рук тонкими антисептичними плівками.

Способи підготовки рук із застосуванням поверхнево-активних антисептиків та окислювальних систем (рецептура "С-4" тощо) виключають необхідність етапу дублення шкіри.

Запропоновано багато способів підготовки рук до операції. Тривалий час використовували техніку обробки рук за Фюрбрингером, Альфельдом, Спасокукоцьким-Кочергіним, Кіяшовим, Напалковим, Заблудовським, Олівковим та іншими. Проте вони мали певні недоліки. Негативними моментами цих способів підготовки рук є тривалий термін обробки і короткочасність залишкової антимікробної дії, що викликало потребу у повторних обробках рук під час операції. Наслідками багаторазового використання розчину аміаку були сухість і лущення шкіри; їдкого калію - мацерація шкіри; ртуті дихлориду, сульфату цинку, таніну - огрубіння, переродження шкірного покриву, його запалення, яке важко піддається лікуванню. Крім того, ртуті дихлорид - високотоксична речовина. Спиртовий розчин (5-10 %) йоду, який широко використовували на заключних етапах підготовки рук, є сильним алергеном і спричинює дерматити.

Сучасні методи підготовки рук вигідно відрізняються від класичних. Вони простіші, виконуються із застосуванням антисептиків (поверхнево-активні речовини, первомур, йодофори), що мають істотно вищу бактерицидну активність, широкий спектр антимікробної дії, тривалий залишковий ефект і здебільшого не спричиняють контактних дерматитів. Проте, і традиційні способи підготовки рук, дещо видозмінені, можна з успіхом застосовувати і тепер. При цьому скорочено термін миття рук з 10 хв до 2-3 хв, бо як встановлено, тривале миття не збільшує коефіцієнт редукції мікроорганізмів і створює додатковий ризик побічної дії антисептика на шкіру. Замість етилового спирту з успіхом використовують інші коротколанцюгові аліфатичні спирти - 60 %-ний пропанол, 70 %-ний ізопропанол. На заключних етапах спиртові розчини йоду замінюють йодофорами.

Спосіб Альфельда (видозмінений). Миють руки з милом і щітками під краном протягом 2-3 хв, після чого висушують їх стерильним рушником чи серветкою. Потім сухі руки протягом 5 хв протирають серветкою (рис. 60), добре зволоженою 96 %-ним етиловим спиртом (або 60 %-ним пропанолом чи 70 %-ним ізопропанолом), який самостійно висихає через 1-2 хв. На заключному етапі нігтьові ложа, кінчики пальців, піднігтьові простори та складки шкіри на тильній поверхні згинів фаланг змащують одним із розчинів йодофорів (0,1 %-ним йодо-пірону, 0,1 %-ним йодовідону, 0,1 %-ним повідон-йоду).

Спосіб Спасокукоцького-Кочергіпа (видозмінений). Ґрунтується на розчиненні жирів на поверхні та в порах шкіри розчином аміаку. Руки миють стерильними серветками по 3 хв у двох тазах в щойно приготовленому 0,5 %-ному розчині аміаку. Після висушування рук стерильними серветками чи рушниками, їх обробляють протягом 5 хв 96 %-ним етиловим спиртом (або 60 %-ним пропанолом чи 70 %-ним ізопропанолом). Кінчики пальців, нігтьові ложа і складки шкіри на тильній поверхні пальцьових суглобів змазують одним із розчинів йодофорів.

Спосіб Оливкова (видозмінений). Протягом 5 хв руки миють гарячою водою з милом або в 0,5 %-ному розчині аміаку, просушують, а потім протирають тампоном, просоченим розчином йоду в спирті (1:1000 або 1:3000). Концентрацію 1:1000 застосовують у разі сильного забруднення рук. Додатково кінчики пальців обробляють одним із розчинів йодофорів.

У всіх трьох випадках повторна обробка рук необхідна через кожні 20-30 хв.


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 546; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!