Надплевральна новокаїнова блокада черевних нервів і симпатичних пограничних стовбурів та паранефральна патогенетична блокада у ВРХ.



В грудній порожнині вздовж і збоку від тіл грудних хребців проходить пограничний стовбур симпатичного нерва, який віддає великі й малі внутрішні нерви, іннервуючи органи черевної порожнини.

Показання: профілактика і лікування запальних процесів органів черевної і тазової порожнини, знеболення нутрощів, запобігання абдомінальному шоку, нормалізація тонусу гладкої мускулатури, поліпшення кровопостачання внутрішніх органів та секреції травних залоз, запальні процеси статевого члена, органів мошонки, трофічних порушеннях та ранах спини, черевної стінки, крупа та тазових кінцівок.

Техніка блокади: Голку 12120-20190 вколюють на пересіченні переднього краю останнього ребра з жолобом, утвореним найдовшим м’язом спини і клубово-реберним м’язом, у дрібних тварин - позаду ребра. Шкіру, підшкірну клітковину і м’язи інфільтрують 0,5 %-ним новокаїном. Неспокійним вводять нейролептик.

Голку вводять під кутом 30-350 до горизонтальної площини до зіткнення з тілом хребця. Ін’єктуючи новокаїн одночасно відхиляють її на 5-10° до сагітальної площини і просувають вглиб до моменту вільного входження розчину в надплевральну клітковину.

Перевіряють правильність положення голки і вводять великим тваринам загальну кількість р-ну 0,5%-го новокаїну з розрахунку 1 мл/1 кг.

Телятам, поросятам, вівцям, козам, собакам вводять по 15-30 мл; кролям, кішкам - по 3-5 мл з кожного боку. При гострому перебігу патологічного процесу блокаду проводять одноразово, при підгострому і хронічному - повторюють через 7-10 днів.

Наркоз коней.

Хлоралгідратний наркоз.Хлоралгідрат можна вводити в орга­нізм внутрішньовенно, орально й через пряму кишку. Перший із цих способів має найбільш широку дію і найраціональніший, оскільки ефект від препарату виявляється вже наприкінці введення. Особли­вістю хлоралгідрату є можливість його застосування на стоячій тва­рині при виконанні невеликих операцій в поєднанні з місцевою ане­стезією. Недолік хлоралгідратного наркозу полягає в тому, що для досягнення його достатньої глибини необхідні дози, близькі до ток­сичних.

Крім того, хлоралгідрат не повністю розслаблює черевні м'я­зи, що потребує додаткового використання інших засобів.

Премедикаціюпроводять з метою полегшення проведення пова-лу, посилення глибини та перебігу наркозу, зменшення дози наркоти­чного засобу.

Для запобігання салівації та активації дихання за 20 хв до наркозу слід ввести 1 %-ний розчин атропіну сульфату.

Коням також перед наркозом застосовують нейролептики. Кра­щим засобом седативної премедикації є ксилазин (ромпун, рометар). Внутрішньовенне ін'єктують 3-5 мл препарату на 100 кг маси тіла коня. Дія починає проявлятися відразу - настають аналгезія й м'язова релаксація, що дає змогу виконувати на стоячій тварині болісні до­слідження, хірургічну обробку ран, підковування. У самців випадає статевий член. Використовуючи місцеву анестезію, можна успішно каструвати жеребців без повалу.

Для посилення наркозу І. І. Магда зі співавт. запропонували ін'єк­тувати коню масою тіла 500 кг внутрішньом'язово або внутрішньо-венно літичну суміш за прописом: 2,5 %-ний аміназин - 10,0 мл, 2 %-ний промедол - 5,0, 1 %-ний димедрол - 5,0, 0,5 %-ний новокаїн -20 мл. Можна також застосовувати літичну суміш такого складу: 2,5 %-ний розчин аміназину - 10,0 мл, 1 %-ний димедрол - 5,0, 40 %-ний глюкози - 15,0 мл.

Внутрішньовенний хлоралгідратний наркоз. У вену розчин хлоралгідрату вводять повільно, стежачи, щоб він не потрапив під шкіру або периваскулярно, що може стати причиною некрозу навколосудинних тканин і призвести до пери- або тромбофлебіту!

Найчастіше це трапляється у сенсибілізованих коней на фоні їхнього загального септичного стану.

Враховуючи, що хлоралгідрат порушує лужно-кислотну рів­новагу в організмі, а також гемолітичні та коагулювальні влас­тивості цього препарату, рекомендується як розчинники застосо­вувати розчини: 5 %-ний глюкози, 5 %-ний натрію цитрату, фізіо­логічний розчин натрію хлориду та ін.! Додавання магнію сульфату до розчину хлоралгідрату значною мірою потенціює його аналгезивні властивості. Концентрація хлоралгідрату має не перевищувати 10 %, щоб не спричинити гемолізу! Внутрішньовенно хлоралгідрат засто­совують коням при операціях як у стоячому, так і лежачому поло­женнях.

Є дві різновидності наркозу: поверхневий (рауш-наркоз) наркоз і глибокий.

Поверхневий(рауш-наркоз) наркоззастосовують тваринам, яких оперують у стоячому положенні. При цьому коню вливають 8-12 г хлоралгідрату в 10 %-ній концентрації, але ця доза відносна, тому що в деяких коней можна викликати навіть глибокий наркоз.

Глибокий наркоззастосовують, якщо тварину оперують у лежачому положенні при складних і тривалих операціях. 10 %-ний розчин хлоралгідрату вводять внутрішньовенно з розрахунку 0,1-0,12 г сухої речовини на 1 кг маси тіла тварини. Сильним тваринам, а також при тривалому оперуванні (понад 1 год) застосовують дозу 0,12 г/кг маси тіла.

Оральний хлоралгідратний наркоз застосовують лише для оглу­шення (рауш-наркоз), щоб полегшити повал або фіксацію тварини в стоячому положенні. За добу перед наркозом тварині не дають води. Хлоралгідрат з розрахунку 0,1 г на 1 кг маси тіла розчиняють у 2-3 л підсолодженої води або бовтанці з висівок. Якщо тварина відмовляєть­ся випити розчин, тоді його вливають у шлунок через носостравохід-ний зонд. Дія препарату настає через 10-20 хв. Після цього тварину фіксують у потрібному положенні й приступають до місцевої анестезії.

Ректальний хлоралгідратний наркоз. У коня звільняють пряму кишку від калових мас і вливають через кружку Есмарха хлоралгідрат, який попередньо розчиняють в обволікаючій рідині (відвар льону, крох­малю). 4-5 %-ний розчин хлоралгідрату вливають у пряму кишку в дозі 0,1 г сухої речовини на 1 кг маси тіла. Щоб запобігти зворотному виливанню розчину при повалі та операції, анальний отвір у коня прикривають ватним тампоном, а потім під час повалу притискують його коренем хвоста. Застосовують для поверхневого наркозу.

Після припинення наркозу пряму кишку ретельно промивають. Цей вид наркозу також поєднують з місцевою анестезією.

Тіопентал-натрієвий(пентотал) наркоз.5 %-ний розчин препа­рату ін'єктують внутрішньовенно в дозі 15-20 мг/кг маси тіла. Наркоз триває 30-45 хв. Попередньо тварину готують до повалу, тому що наркоз настає миттєво - "на кінчику голки ".


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 969; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!