Лапаротомія по вентральній та боковій черевній стінці



Показання: як оперативний доступ до органів живота з лікувальною чи діагностичною метою.

Фіксація і знеболення: великих – стоячому і лежачому положенні, дрібних – у боковому чи спинному положенні.

У великих в стоячому положенні проводять місцеве знеболення, яке потенціюють нейролептиками, в лежачому – поєднане знеболення з використанням наркозу чи нейролептиків.

У дрібних – наркоз.

Застосовують блокаду за Мосіним, особливо у випадках використання кетаміну.

Техніка операції: У великих тарин розріз намагаються виконати на якомога вище розташованих ділянках черевної стінки, чим зменшується загроза випадіння нутрощів через розріз. У дрібних це не має великого значення.

Способи лапаротомії вентральної черевної стінки. Відкривають доступ до шлунку, кишечника, матки, сечового міхура, яєчників у дрібних. Кровотеча незначна.

Медіанний розріз виконують по білій лінії. Рану закривають двоповерховим швом: перший на очеревину і білу лінії, другий – на фасцію і шкіру.

У великих тварин очеревину і білу лінію закривають окремими швами.

Недолік – повільне загоювання, особливо білої лінії, можливість випадіння нутрощів.

Парамедіанний розріз (паралельно білій лінії) виконується у двох варіантах: а) через прямий м’яз живота; б) обминаючи цей м’яз.

При трансректальному розрізі розріз всіх тканин черевної стінки роблять паралельно білій лінії, відступивши від неї на 1-2 чи 3-4 см, в залежності від величини тварин.

У врх можна виконувати латерально чи медіально (на ширину долоні) від підшкірної вени живота, а у свиней – поблизу рівня здухвинно-колінної складки чи дещо нижче (ззовні від прямого м’яза живота).

Шов накладають триповерховий:

1). вузловий шов одночасно на очеревину та внутрішню стінку піхви прямого м’яза;

2). на м’яз із зовнішньою стінкою піхви;

3). на шкіру.

Можлива атрофія прямого м’яза живота.

Розріз в обхід прямого м’яза ведуть у дрібних на 1,5-2,5 см паралельно білій лінії, у великих – на 4-5 см. Після розрізу зовнішньої стінки піхви прямого м’яза, останній відтягують латерально і розрізують внутрішню стінку з очеревиною. Рану зашивають пошарово, як і в попередньому випадку, за виключенням накладання шва на м’яз, який іноді прикріплюють до білої лінії декількома стібками. Таким чином попереджується утворення грижі.

Розріз паралельно реберній дузі використовують у коней при доступі до сліпої кишки і ділянки правого коліна великої ободової кишки, а у собак – при доступі до печінки.

Розріз у пахвинні роблять при оперуванні крипторхів, кастрації телиць, інколи свинок (китайский спосіб), при доступі до низьхідного відділу ободової кишки у поросят при накладанні штучного анального отвору.

Методи лапаротомії бокової черевної стінки. Використовують при операціях на рубці, яєчниках, при кесаревому розтині, при ентеротомії малої ободової кишки тощо.

М’язи бажано роз’єднувати тупим способом за ходом волокон.

Паракостальний розріз– при руменотомії, в голодній ямці. Усі шари черевної стінки розсікають, відступивши від краю перечно-реберних відростків на 8-10 см; ведуть розріз паралельно ребру, відступивши від нього на 3 пальці на довжину 20-25 см.

Рану зашивають двоповерховим швом: очеревину і всі шари включно з внутрішнім косим м’язом – безперервним кетгутовим, а решту шарів – вузловим швом.

Можна накладати триповерховий шов: перший поверх – очеревину, поперечну фасцію і поперечний м’яз живота, другий – на косі м’язи живота, третій на шкіру.

Вертикальний розріз в центрі голодної ямки – при доступі до яєчників, малої ободової кишки.

Довжина 15-20 см. М’язи роз¢єднують тупим способом за ходом волокон. Шви накладають лише на очеревину, фасції і шкіру.

Паралюмбальний розріз – іноді у ВРХ при руменотомії. Горизонтальний розріз завдовжки 15 см, відступивши на ширину 3-х пальців латерально від поперечно-реберних відростків поперекових хребців. Із м’язів за ходом волокон роз’єднують тільки верхню частину внутрішнього косого м’яза. Можлива атрофія черевної стінки внаслідок пошкодження великих судин і нервових стовбурів.

Косий довгий розріз справа і зліва виконують при кесаревому розтині у корів, свиней і кобил. Великих тварин оперують у стоячому положенні.

Косий короткий розріз– використовують як доступ до яєчників. Їх напрямок співпадає з напрямком волокон внутрішнього косого м’яза живота – найбільш потужним в цій ділянці. Накладають двоповерховий шов: перший – на очеревину і поперечну фасцію, другий – на зовнішній косий м’яз, фасції та шкіру.

Вертикальний короткий розріз під переднім краєм маклока використовують при доступі до яєчників, переваг перед косим не має.

При оварієктомії свинок лапаротомію роблять на різних ділянках здухвини з правого боку.


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 1028; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!