Джерело і шляхи мікробної забрудненості ран. Асептика і антисептика, їх види.



Шляхи мікробного забруднення операційних ран: 1. Екзогенний: - краплинне інфікування (з дихальних шляхів), пилова інфекція; - аутоінфекція (з поверхні шкіри оперованої ділянки); - контактне (з рук хірурга, інструменту та перев’язного матеріалу); - імплантаційне інфікування (шовний матеріал, імплантанти);   -вторинне інфікування: операція проведена з дотриманням асептики та антисептики, проте в післяопераціному періоді ранова поверхня забруднюється (контамінується); 2. Ендогенний шлях: проникнення з вогнищ інфекції через гемо- та лімфатичні шляхи. У сучасному розумінні асептико-антисептика – комплекс заходів, спрямованих на попередження чи розрив інфекційного процесу у тканинах організму. Асептика – комплекс профілактичних заходів, спрямованих на попередження або зведення до мінімуму потрапляння мікроорганізмів в рану, органи, тканини чи порожнини тіла. Методи: 1.Фізичні (ультрафіолетові промені, іонізюче випромінювання, ультразвук, фільтрування, дія високих температур та тиску) 2.Хімічні ( використовуються гази, пари чи розчини хімічних речовин) Антисептика – комплекс лікувально-профілактичних заходів місцевої чи загальної дії, направлених на переривання чи послаблення інфекційного чи бластоматозного (пухлинного) процесу в організмі. Види: 1. Механічна – з рани видаляють при хірургічній обробці тромби, некротизовані ділянки і нежиттєздатні тканини і сторонні тіла. 2. Фізична – основана на явищах гігроскопічності, осмолярності, капілярності. Використовують ватно-марлеві тампони, серветки, дренажі, всмоктуючі та відсмоктуючі пов’язки. Вони забезпечують відтік раневого вмістимого, з яким видаляються мікроорганізми, токсини, продукти розпаду тканин. 3. Біологічна – засоби біологічного походження: - засоби, що безпосередньо впливають на самі мікроорганзіми чи їх токсини: антибіотики, бактеріофаги, анатоксини; - засоби, які діють через організм, підвищуючи імунобіологічні властивості організму (вакцини, сироватки, імуностимулятори, гемотерапія, плазмотерапія, імуноглобулінотерапія). 4. Хімічна: хімічні речовини, що місцево діють на мікроорганізми, які знаходяться на шкірних покривах та слизових оболонках (бактеріцидно та бактеріостатично) – спирт, лактони, феноли, окислювачі, солі важких металів, барвники, поверхнево-активні речовини.

Антисептика буває: поверхнева: присипки, мазі, аплікації, промивання; глибока (вводять препарати у тканини ділянки рани, запального осередку або в магістральні судини). Застосування антисептиків через шлунково-кишковий тракт здійснює як загальну, так і місцеву дію. Результат ефективніший при використанні кількох видів антисептики. Вимоги до сучасних антисептиків: 1.Локалізація інфекту та зниження його поширення. 2.Попередження адгезії (прилипання мікроорганізмів) 3.Подавлення факторів патогенності мікроорганізмів 4.Довгий антимікробний ефект 5. Підвищення дії хіміотерапевтичних засобів та інших фізичних факторів.

Ділення м'якої черевної стінки на ділянки.

Шкіра. Підшкірна клітковина і слідуюча за нею поверхнева фасція тісно зрощені. Між листками поверхневої фасції знаходиться підшкірний м’яз тулуба Підфасціальна клітковина добре розвинена і вміщує у самок молочні залози, а у самців - препуцій, а також вище від колінної чашечки - надколінний лімфатичний вузол, в ділянці пахвини – поверхневі пахвинні лімфатичні вузли; підшкірну артерію і вену живота. У корів вена в період лактації досягає великих розмірів і її добре видно, вона впадає у внутрішню грудну вену через “молочний колодязь” Жовта черевна фасція є продовженням поперекоспинної фасції. Представляє собою жовтувату пластинку; вона зрощена з апоневрозом зовнішнього косого м’яза живота і відокремлює у самців глибоку фасцію для статевого члену, а у самок підтримуючу зв’язку для вимені. Зовнішній косий м’яз живота. Передній край м’яза кріпиться до задніх країв всіх ребер, починаючи з 5-го, своєю верхньозадньою частиною він прикріплюється до останнього ребра, доходить до маклоку і переходить в апоневроз, в якому розрізняють черевну, тазову і стегнову частини. Черевна частина бере участь у формуванні білої лінії живота. Тазова частина потовщена і поміж точками свого кріплення називається пахвинною, або пупартовою, звязкою. Поміж нею і кінцевою частиною черевного відділу розщепленого апоневрозу утворюється підшкірний, або зовнішній отвір пахвинного каналу. Внутрішній косий м’яз живота має виражену пучкувату структуру. У ВРХ він починається від поперекової фасції на рівні поперечнореберних відростків поперекових хребців, маклоці і частково на пахвинній зв’язці і йде веретеноподібно, розширюючись вниз до реберної дуги і до зовнішнього краю прямого м’яза. Апоневроз м’яза приймає участь в утворенні фасціальної піхви прямого м’яза живота. Поміж м’язом та нижньою частиною пахвинної звязки утворюється внутрішній або черевний отвір пахвинного каналу. Прямий м’яз живота розміщений на вентральній стінці живота в вигляді двох пластів, які йдуть вздовж білої лінії живота, починаючись від 4-5-го реберного хряща і закінчуються на лонній кістці. М’яз кожної сторони покритий фасціальною піхвою, яка створена апоневрозами косих і поперечних м’язів живота. Поперечний м’яз живота починається на поперечнореберних відростках хребців. Задній край м’язової частини м’яза співпадає з границею здухвинної і пахвинної ділянок. Місце переходу мяза в сухожилок співпадає з таким само переходом в свої сухожилки косих мязів живота. Ця апоневротична зона над прямим мязом є слабким місцем нижньобічної черевної стінки, де при дії механічних чинників виникають грижі.

Поперечна фасція, передчеревна клітковина і пристінкова очеревина тісно пов’язані одна з одною.


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 553; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!