БІБЛІОТЕЧНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ ЧИТАЧІВ ЯК ВИД ІНФОРМАЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ БІБЛІОТЕКИ



Динамічний розвиток суспільства, а також комп' ютерних технологій потребує постійного і активного впровадження інновацій в свою діяльність. Сучасна бібліотечна система дозволяє автоматизувати всі технологічні процеси, починаючи від комплектування літератури до видачі її користувачам в автоматизованому режимі.  Інформація нині є важливим економічним, політичним та соціальним ресурсом людства, і ступінь розвитку та її доступність підносить рівень і якість обслуговування читачів. Зростання обсягів інформації вимагає її якісної переробки, нових форм роботи. Цей процес супроводжується значними змінами в усіх сферах людської діяльності і бібліотечна - не виняток.

Сьогодні діяльність бібліотеки вирішує проблеми з підвищення ефективності управління окремою бібліотекою і бібліотечною галуззю в цілому і слідкує за виконанням завдання з обслуговування читачів.

Розрізняють індивідуальне, групове та фронтальне бібліотечне обслуговування читачів. «Індивідуальне бібліотечне обслуговування читачів – процес, який забезпечує пряме і опосередковане спілкування бібліотекаря з одним або декількома читачами одночасно, враховуючи особливості кожного читача» [1, с. 21]. Основним методом індивідуальної роботи є бесіда з читачем.

Розрізняють такі види індивідуального бібліотечного обслуговування читачів як бесіди при запису до бібліотеки, коли бібліотекар, знайомлячи з правилами користування бібліотекою, розповідає про її можливості, в той же час отримує відомості про читача, які необхідні йому для подальшої роботи; бесіди при видачі документів -рекомендуються книги залежно від індивідуальних особливостей читача. Вести їх потрібно дуже тактовно, так, щоб читачу захотілося взяти саме те, що рекомендує бібліотекар; бесіда про прочитане ставить перед бібліотекарем завдання виявити ставлення до книги, міри її розуміння. Необхідно відмітити, що ще «Платон вважав бесіду одним із найважливіших мистецтв, тому вступити в розмову з читачем можна лише тоді, коли він сам на неї налаштований, коли склалися сприятливі умови» [2, с. 15].

Особистість працівника бібліотеки це головне в індивідуальному бібліотечному обслуговуванні.Читач може чекати тільки якщо бібліотекар обслуговує інших відвідувачів, але не в тому випадку, якщо бібліотекар зайнятий внутрішньою роботою. Не буває незрозумілих читацьких запитів. Якщо читач просить поради, бібліотекар намагається його зрозуміти, постійно проявляючи готовність дати довідку й пораду. Бібліотекар робить це обережно й ненав'язливо.

Важливим для бібліотекаря є етика спілкування із читачем, не тільки вміння говорити, але й мистецтво слухати. Професійна мораль бібліотекаря ґрунтується на безпосередньому спілкуванні з людьми, на постійній увазі до їхніх інтересів, прагненні найбільш повно задовольнити читацькі запити.

Культура спілкування бібліотекаря із читачем є складовою частиною створення комфортної обстановки в бібліотеці. При цьому цінується добре ставлення до читача, що означає людяність і привітність персоналу, занепокоєння комфортністю користування бібліотекою, довіра до користувача. Як ми вже відзначали, бібліотекарі повинні пам'ятати, що закони поведінки, властиві користувачам, властиві і їм самим. Бібліотекарі зобов'язані пам'ятати не тільки про людські особливості користувачів, але, в першу чергу про свої. Тільки тоді людський фактор може стати гарним помічником при пошуку й наданні інформації.

Бібліотека організовує диференційне обслуговування читачів на абонементі, у комп'ютерному і читальних залах, застосовуючи методи індивідуального і групового обслуговування. «Головною метою диференційного обслуговування є групове та фронтальне (масове) обслуговування. Групове та фронтальне обслуговування відбувається у кожній бібліотечній системі по різному, але мета цього обслуговування одна задовольнити інформаційні потреби окремих груп населення» [3, с. 44]. Отже, групове обслуговування - це сукупність форм і методів спрямованих на задоволення культурно-інформаційних потреб малих груп читачів, об'єднаних спільними інтересами.

Групове обслуговування тісно зв’язано з масовим обслуговуванням, це ніби один напрям розділений на дві частини. Масове обслуговування - шлях задоволення даної бібліотекою культурно-інформаційних потреб характерних для більшості читачів.

Спеціаліст який працює з відповідною групою читачів повинен здійснювати довідково-бібліографічне та інформаційне обслуговування читачів з метою максимального задоволення читацьких запитів. Вивчати ступінь задоволення читацького попиту з метою приведення складу та тематиками фондів у відповідності з інформаційними потребами читачів, бере участь у плануванні випуску популярних видань. Аналізує забезпеченість читачів цікавою літературою. За допомогою групового обслуговування здійснюється облік, розміщення фондів, їх збереження, режим зберігання і копіювання. Бібліотекар що проводить обслуговування групи читачів проводить заняття з основ інформаційно-бібліографічної культури, навчає читачів сучасним методам пошуку інформації в традиційних та автоматизованих системах, інформаційних мережах. Забезпечує читачам доступ до зовнішніх інформаційних ресурсів. Впроваджує передову бібліотечну технологію. Проводить соціологічні дослідження з метою вивчення читацьких інтересів.

Групові і масові заходи повинні проводитися так, щоб поставлені питання були зрозумілі і тим, хто добре знає рекомендовану книгу, і тим хто вперше зустрічається з нею. Орієнтирами для організації групового обслуговування є реально функціонуючі або умовно об'єднані групи читачів; для фронтального - всі користувачі бібліотеки і не користувачі, які проживають в районі її діяльності, - так звана читацька аудиторія бібліотек.

Постійне вивчення читацького попиту показує, що склад читачів кожної конкретної бібліотеки різноманітний. Читачі відрізняються професійними, віковими, освітніми, національними, психічними особливостями. Групові та індивідуальні особливості людей впливають на вибір і читання книг, і це обумовлює необхідність індивідуального підходу до кожного читача.

ЛІТЕРАТУРА

1. Давидова І. Бібліотека як складова інформаційної інфраструктури держави / І. Давидова // Вісник книжкової палати. – 2005. – № 6. – С.19-21.

2. Библиотечное обслуживание: теория и методика / Под ред. А.Я. Айзенберга. – М., 1996. – 200 с.

3. Горовой В. Бібліотеки як соціальні інформаційні бази сучасного суспільства: інформаційні аспекти / В. Горовий // Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія. – 2006. – № 2. – С. 43-46.

 

 


СЕКЦІЯ


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 589; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!