ВІДРОДЖЕННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО ДУХУ СТУДЕНТСЬКОЇ МОЛОДІ НА ЗАНЯТТЯХ З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «ІСТОРІЯ УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ» У ХАРЬКІВСЬКОМУ ДЕРЖАВНОМУ УНІВЕРСИТЕТІ ХАРЧУВАННЯ І ТОРГІВЛІ



Виховання національної самосвідомості і патріотизму у студентської молоді є важливим завданням вищого навчального закладу України незалежно від його профілю і рівня акредитації. У зв’язку з цим необхідно зазначити, що вже остаточно минув час негативного ставлення молодіжного середовища до історико-культурного минулого своєї країни, зневаги до патріотичних цінностей.

 Сучасний процес національного відродження в Україні активно привертає увагу студентської молоді до духовного життя суспільства, історії культури українського народу у контексті розвитку світової цивілізації. Знайомство з історією української культури – невід’ємна частина інтелекту випускника вузу, складова його інтелігентності.

 Цьому сприяє запровадження у вищій школі дисципліни «Історія української культури», яка допомагає формувати у студентів гуманістичний світогляд, уявлення про українську культуру, що складає цілісну державотворчу систему, невід’ємною частиною якої є громадянин незалежної України.

 Метою курсу «Історія української культури» є ознайомлення студентів із закономірностями виникнення та функціонування української культури, її історичним буттям і фундаментальними досягненнями, які у різні часи досліджували видатні українські вчені М.С.Грушевський, І.І.Огієнко, І.П.Крип’якевич, М.В.Попович та багато інших сподвижників.

У Харківському державному університеті харчування та торгівлі студентам усіх спеціальностей навчальну дисципліну «Історія української культури» репрезентують викладачі кафедри суспільних та гуманітарних дисциплін, яку очолює професор А.С.Міносян.

Теоретична і практична частини курсу допомагають студентам зрозуміти, що постійний розвиток української культури стимулює вирішення низки завдань щодо творення, збереження, поширення та засвоєння духовних здобутків нації. У зв’язку з цим особливої актуальності набувають проблеми філософського, етнологічного та мистецтвознавчого осягнення ними художньо-культурної сфери життя українського народу і суспільства як в далекому минулому, так у новий і новітній час.

Відповідно до характеру висунутих завдань, мети навчальної дисципліни, специфіки обраного для викладання матеріалу і прийомів його аналітичного опрацювання програма курсу набула чіткої структурної організації. Вона складається з восьми тем:

1. Специфіка українського типу культури.

2. Архаїчні культури на теренах України.                                              

3. Культура Київської Русі.                                                                      

4. Українська культура в період її формування (ХІV-перша пол. ХVІІ ст.)                      5. Культурні процеси в Україні другої половини ХVІІ-ХVІІІ ст.                 

  6. Українське національно-культурне відродження (кінець ХVІІІ-ХІХ ст.)                     7. Українська культура у ХХ-на початку ХХІ ст.

8. Культура Слобожанщини.

Кожен з відповідних розділів розглядає конкретне питання з того комплексу, який визначає специфіку історичного розвитку української культури. Усе це спрямоване на вирішення одного з найважливіших завдань навчальної дисципліни: представити студентам українську культуру як цілісне, своєрідне і унікальне явище у царині світового культурного простору.

Успішне засвоєння матеріалу неможливе без систематичного контролю та самоконтролю набутих знань. На допомогу студентам на кафедрі були підготовлені навчальний посібник «Історія української культури» (А.С.Міносян, І.П.Коршунова) [1] та посібник для виконання практичних занять з курсу (О.В.Головко, І.П.Коршунова) [2].

Теоретичні знання обов’язково закріплюються студентами на позааудиторних заняттях практичною участю у культурно-масових заходах: екскурсіях до музеїв і відвідуваннях мистецьких установ Харкова, підготовкою і проведенням різних за тематикою патріотично спрямованих вечорів (наприклад: до дня Перемоги у Великій Вітчизняній війні, відзначення 90-ліття від дня народження видатного українського письменника-патріота Миколи Руденка, вшанування пам’яті жертв політичних репресій тоталітарного режиму). Набуття практичних навичок сприяє подальшому духовному відродженню і збагаченню інтелекту студентської молоді.

Прослухавши курс «Історія української культури», студенти ХДУХТ, спираючись на знання конкретно-історичної проблематики, отримують навички і вміння адекватно сприймати національні культурні цінності, щоб виховання засобами українського мистецтва і культури перетворилося на рушійну силу національного самоусвідомлення з метою формування почуття національної гідності і патріотизму.  

 

ЛІТЕРАТУРА

1. Міносян А.С. Історія української культури: навч. посібник / А.С.Міносян, І.П.Коршунова. – Харків : Харк. держ. ун-т харчування та торгівлі, 2010. – 215с.

2. Головко О.В. Історія української культури: тести, контрольні питання, практичні завдання до всіх тем курсу (денна та заочна форми навчання) / О.В.Головко, І.П.Коршунова. – Харків: Харк. держ. ун-т харчування та торгівлі, 2011. – 90 с.

 

 

УДК 004.5.37.03                                                                                                     Н.А.Лемешева

/м. Харків/

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 174; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!