Теми № 7, 8. «Правоохоронна діяльність інших державних органів України», «Органи юстиції України».



План семінару:

1. Правова основа діяльності та завдання: Державної прикордонної служби, Державної митної служби, Державної контрольно-ревізійної служби, ДПС, РНБО України.

2. Державний комітет фінансового моніторингу України. Антимонопольний комітет України. Рахункова палата

3. Уповноваженого ВР з прав людини,

4. Міністерство юстиції України: завдання, функції та структура.

5. Система органів і установ Міністерства юстиції, їх структура й основні напрямки діяльності.

6. Вища рада юстиції: склад, повноваження, порядок формування.

Методичні рекомендації

Під час самостійної підготовки студенти повинні засвоїти, що Міністерство юстиції України є центральним органом виконавчої влади, який організовує виконання державної правової політики.

Необхідно звернути увагу на те, що в результаті здійснення адміністративно-правової реформи відбулися структурні зміни в центральному апараті Мін'юсту.

Треба вивчити Положення про районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні управління юстиції, затверджене наказом Міністерства юстиції України № 47/5 від 14 лютого 2007 року. Відповідно до цього положення районні, районні в містах міські управління юстиції є територіальними органами Міністерства юсти­ції України й підпорядковуються Мін'юсту та безпосеред­ньо Головному управлінню юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласним, Київ­ському, Севастопольському міським управлінням юсти­ції.

Слід зазначити, що Конституцією України (ст. 131) закладено основи створення й діяльності нового інституту в системі організації правосуддя, раніше невідомого вітчизняній практиці судоустрою, - Вищої ради юстиції. Вища рада юстиції - це колегіальний незалежний орган,відповідальний за формування високопрофесійного суддівського корпусу, здатного кваліфіковано, сумлінно та неупереджено здійснювати правосуддя на професійній основі, а також за прийняття рішень щодо порушень суддями, прокурорами вимог про несумісність і, у межах своєї компетенції, про їх дисциплінарну відповідальність.

Прослухавши лекцію, вивчивши Положення про Міністерство юстиції та інші законодавчі й нормативні акти, студенти можуть перевірити свої знання, відповівши на питання для самоконтролю, розв'язавши задачі.

Питання для самоконтролю

1. Якими є основні завдання Міністерства юстиції України?

2. Які функції виконує Міністерство юстиції України?

3. Якою є структура центрального апарату Міністерства юстиції?

4. Що складає систему органів Міністерства юстиції України?

5. Які основні повноваження має Міністерство юстиції в областях, містах Києві та Севастополі?

6. Які основні повноваження мають управління юстиції в районах, містах (містах обласного значення)?

7. Якими є основні напрямки діяльності нотаріату, органів реєстрації актів цивільного стану, державної виконавчої служби, науково-дослідних інститутів судових експертиз?

8. Яким є порядок формування Вищої ради юстиції?

9. Якими є основні повноваження Вищої ради юстиції"?

10.Якою є структура Вищої ради юстиції?

11.Які вимоги ставляться до членів Вищої ради юстиції?

Завдання для самостійної роботи

Теми рефератів і доповідей

1. Міністерство юстиції в системі правоохоронних органів України.

2. Органи юстиції та їх завдання в умовах розбудови правової держави.

3. Вища рада юстиції в механізмі гарантування неза­лежності правосуддя.

Задачі

1. Викладачеві юридичного вищого навчального закладу Васюкову, який пройшов стажування в державній нотаріальній конторі й успішно склав іспит кваліфікаційній комісії нотаріату, у видачі свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю Міністерство юстиції України відмовило. Рішення було аргументоване тим, що нотаріус не може займатися будь-якою оплачуваною діяльністю, що не пов'язана з нотаріальною, а звільнитися з ВНЗ Васюков категорично відмовляється.

Чи є правомірним таке рішення?

2. Чикуненко після смерті свого батька звернувся до приватного нотаріуса Іванова з проханням видати йому свідоцтво про право на спадщину. Іванов відмовився видавати вказане свідоцтво, роз'яснивши Чикуненкові, що це можна зробити лише в державній нотаріальній конторі.

Оцініть правильність дій приватного нотаріуса?

3. З автомобіля Василенка, який він залишив у дворі свого будинку, було викрадено портфель. Серед інших речей у портфелі знаходився договір купівлі-продажу приватного житлового будинку, укладений за три місяці до факту вчинення крадіжки та посвідчений приватним нотаріусом Козлевичем. Василенко прибув до офісу, де працював Козлевич, з метою отримати дублікат викраденого договору купівлі-продажу. Проте з'ясувалося, що там уже працює приватний нотаріус Ліберман, а Козлевич два місяці тому припинив свою діяльність у зв'язку з анулюванням свідоцтва.

Куди повинен звернутися Василенко, щоб отримати дублікат договору купівлі-продажу?

4. На засідання Вищої ради юстиції з'явилися голова, його заступник і 15 членів ради. Один з членів Вищої ради юстиції запропонував перенести засідання, оскільки з'явилися не всі члени ради. Голова відхилив цю пропозицію та перейшов до оголошення питань, що підлягають розгляду на засіданні.

Чи є правомочним засідання Вищої ради юстиції в такому складі?

5. На засіданні Вищої ради юстиції було винесено питання про притягнення судді Вищого господарського суду України Каткова до дисциплінарної відповідальності. Раніше Катков був обраний до складу Вищої ради юстиції з'їздом суддів. Перед розглядом указаного питання Катков подав заяву з проханням допустити його до участі в засіданні, оскільки він зможе пояснити присутнім членам ради обставини, що необхідні для правильного вирішення дисциплінарного провадження.

Яке рішення має прийняти Вища рада юстиції? Яким є порядок його ухвалення?

Основна література

1. Про Вищу раду юстиції: Закон України від 15 січня 1998 року.

2. Про державну виконавчу службу: Закон України від 24 березня 1998 року.

3. Про нотаріат: Закон України від 2 березня 1993 року.

4. Про органи реєстрації актів цивільного стану: Закон України від 24 грудня 1993 року.

5. Про затвердження Положення про Міністерство юстиції України: Постанова Кабінету Міністрів України № 1577 від 14 листопада 2006 року.

6. Про систему органів юстиції: Постанова Кабінету Міністрів України № 592 від 30 квітня 1998 року.

7. Про затвердження Положення про Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, мм. Києві та Севастополі та Положення про районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні управління юстиції: Наказ Міністерства юстиції України № 47/5 від 14 лютого 2007 року.

8. Організація судових та правоохоронних органів: Підручник для студентів юрид. спец. вищ. навч. закладів / І.Є. Марочкін, Н.В. Сібільова, В.П. Тихий та ін.; За ред. І.Є. Марочкіна, Н.В. Сібільової. - X.: Одіссей, 2007.

9. Судебные и правоохранительные органы Украины: Учебное пособие. - 3-е изд., доп. и перераб. - X.: Одиссей, 2004.

10.Тимченко С.М. Судові і правоохоронні органи України: Навчальний посібник. - К.: Центр навчальної літератури, 2004.

11.Юзікова Н.С. Судові та правоохоронні органи України: Навчальний посібник. - 4-е вид., перероб. і доп. - К.: Істина, 2006.

Додаткова література:

Гончаренко О. Вища рада юстиції: питання статусу і повноважень // Право України. - 2006. - № 2. - С. 17 - 21.

Дубінська В. М. Про роботу судів області та органів юстиції щодо захисту прав неповнолітніх // Закон і підліток. — Донецьк, 2001. — С.22–28.

Євдокимов В. О. Вища рада юстиції — інститут демократичного суспільства // Правова держава. — К., 1999. — Вип.10. — С.97–111.

Железняк Н. А. Законодавство України, що регулює діяльність органів юстиції, та загальні проблеми його вдосконалення // Наукові записки. — К., 2002. — Т.20: Спец. вип., ч.2. — С.283–288.

Лук’яненко В. В. Удосконалення діяльності науково-дослідних установ судових експертиз Міністерства юстиції України // Збірник наукових праць. — Х., 2001. — Вип.2, ч.2: Державне управління та місцеве самоврядування. — С.76–80.

Міністерство юстиції України. — К. : Логос, 2004. — 91с.

Педько Ю. С. Роль адміністративної юстиції в процесі демократизації правової системи України // Європа, Японія, Україна: шляхи демократизації державно-правових систем. — К., 2000. — С.336–339.

Прийдак М.М. Удосконалення державного управління в галузі юстиції (організаційно-правові питання): Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / Одеський держ. ун- т ім. І.І.Мечникова; Юридичний ін-т. — О., 1996. — 26с.

Станік С. Р. Роль Міністерства юстиції України в систематизації законодавства // Систематизація законодавства в Україні: проблеми теорії і практики. — К., 1999. — С.34–43.

Стичинський Б. С. Реформування органів юстиції — нагальна потреба сьогодення // Київський інститут туризму, економіки і права. Наукові записки. — К., 2001. — Вип.1. — С.148–161.

Стьопін С. М. Питання взаємодії підрозділів судово-економічної експертизи з правоохоронними Чикун В. Н. Актуальные проблемы подготовки будущих работников органов юстиции и суда в условиях правового государства // Республиканская научно-практическая конференция «Всеобщая декларация прав человека как международный стандарт правового положения личности в Украине» (16–17 апр. 1999 г.). — Луганск, 1999. — С.342–346.

Федькович О. Роль органів юстиції України в організації та забезпеченні правосуддя // Право України. - 2004.-№ Ю. - С. 22-35.

 


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 240; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!