КВАЛІФІКАЦІЙНІ КОМІСІЇ ТА ОБ’ЄДНАННЯ НОТАРІАТУ.



Нотаріуси можуть об'єднуватись у регіональні, загальнодержавні, міжнародні спілки та асоціації, які представлятимуть їх інтереси у державних та інших органах, захищатимуть їх соціальні та професійні права, здійснюватимуть методичну та видавничу роботу.

Українська нотаріальна палата є добровільною громадською організацією нотаріусів. Основною метою цієї палати є об'єднання на професійній основі зусиль нотаріусів для задоволення та захисту нею їх інтересів.

Основними завданнями Української нотаріальної палати є:

· підвищення ролі нотаріату а умовах формування в Україні ринкових відносин, престижу професії нотаріуса, створення умов для активної діяльності членів нотаріальної палати на основі єдності їх професійних інтересів;

· сприяння вдосконаленню діяльності нотаріусів по правовому обслуговуванню громадян, підприємств і організацій;

· забезпечення захисту законних соціальних інтересів членів палати, реалізації їх прав;

· сприяння міжнародним зв'язкам з метою зміцнення наукових і професійних контактів членів нотаріальної палати, обміну досвідом, співробітництву з міжнародними організаціями нотаріату.

Нотаріальні процесуальні обов'язки нотаріуса визначають його зобов'язання перед особою, яка звернулась за вчинен­ням нотаріальних дій, та перед державою, яка наділила його відповідними повноваженнями.

На підставі ст. 5 Закону можна виділити такі нотарі­альні процесуальні обов'язки нотаріуса:

· здійснювати свої професійні права та обов'язки відпо­відно до Закону і принесеної присяги;

· сприяти громадянам, підприємствам, установам і органі­заціям у здійсненні прав та захисті законних інтересів, роз'яснювати права й обов'язки, попереджати про наслідки вчинюваних нотаріальних дій для того, щоб юридична необізнаність не могла бути використана їм на шкоду;

· зберігати в таємниці відомості, одержані внаслідок вчи­нення нотаріальних дій;

· відмовити у вчиненні нотаріальної дії в разі її невід­повідності законодавству України або міжнародним до­говорам.

Якісний складнотаріату України забезпечують кваліфікаційні комісії. Кваліфікаційні комісії утворюються при Міністерстві юстиції Республіки Крим, управліннях юстиції обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій. Вища кваліфікаційна комісія утворюється при Міністерстві юстиції.

Строк повноважень кваліфікаційної комісії становить три роки.

Кваліфікаційна комісія діє у складі семи чоловік: чотирьох нотаріусів, двох представників відповідно від органів юстиції і одного представника від Української нотаріальної палати або іншого об’єднання нотаріусів.

Головним завданням кваліфікаційної комісії є визначення рівня професійної підготовленості осіб, які мають намір займатися нотаріальною діяльністю. Основним завданням Вищої кваліфікаційної Комісії є розгляд скарг на рішення кваліфікаційних комісій нотаріату.

 

Семінарське заняття № 7.

Теми № 9, 10. «Адвокатура України», «Нотаріат України».

Мета заняття:розглянути та засвоїти завдання адвокатури та нотаріату, принципи й організаційні форми їх діяльності, види адвокатської діяльності, права й обов'язки адвоката та нотаріуса; сформувати в студентів уявлення про адвоката та роботу нотаріуса, діяльність яких пов'язана із захистом прав та інтересів громадян, про юридичні межі їх діяльності, гарантії дотримання професійних прав, честі й гідності.

Основні поняття:адвокатура, адвокат, нотаріус, нотаріат.

План семінарського заняття

1. Поняття, завдання, принципи та організаційні форми діяльності адвокатури.

2. Адвокати, їхні права й обов'язки. Дисциплінарна відповідальність адвоката.

3. Припинення адвокатської діяльності.

4. Поняття, завдання, принципи і система нотаріату України. Правові основи діяльності нотаріату України.

5. Кваліфікаційні комісії та об’єднання нотаріату.

Методичні рекомендації

Під час підготовки до семінарського заняття з цієї теми студенти мають ретельно вивчити Закони України "Про адвокатуру" від 19 грудня 1992 року та «Про нотаріат» від 2 вересня 1993 р. Увагу при цьому необхідно приділити поняттю адвокатури та нотаріату, вимогам, що ставляться до кандидата на посаду адвоката та на посаду нотаріуса, завданням, принципам і організаційним формам діяльності адвокатури та нотаріату України, а також змісту їх професійних прав та обов'язків.

Готуючи перше питання плану, слід знати, що згідно з Законом "Про адвокатуру" адвокатура України є добровільним професійним громадським об'єднанням, покликаним згідно з Конституцією України сприяти захисту прав, свобод та представляти законні інтереси громадян України, іноземних громадян, осіб без громадянства, юридичних осіб, подавати їм іншу юридичну допомогу. Необхідно також пам'ятати, що адвокат має право займатись адвокатською діяльністю індивідуально, відкрити своє адвокатське бюро, об'єднуватися з іншими адвокатами в колегії, адвокатські фірми, контори й інші адвокатські об'єднання, які діють відповідно до цього закону та статутів адвокатських об'єднань.

Адвокатські об'єднання діють на засадах добровільності, самоврядування, колегіальності та гласності. Реєстрація адвокатських об'єднань провадиться у Міністерстві юстиції України в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Адвокатські об'єднання письмово повідомляють місцеві органи влади про свою реєстрацію, адвокат ти - про одержання свідоцтва про право займатися адвокатською діяльністю.

Адвокатські бюро, колегії, фірми, контори й інші адвокатські об'єднання є юридичними особами. Адвокати, адвокатські об'єднання відкривають поточні та вкладні (депозитні) рахунки в банках на території України, а в установленому чинним законодавством порядку - і в іноземних банках, мають печатку та штамп зі своїм найменуванням.

Види адвокатської діяльності наведено в ст. 5 Закону України "Про адвокатуру".

Слід засвоїти, що адвокатом може бути особа, яка має вищу юридичну освіту, підтверджену дипломом України або відповідно до міжнародних договорів України дипломом іншої країни, стаж роботи у галузі права не менше двох років, володіє державною мовою, склала кваліфікаційні іспити, одержала в Україні свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю та прийняла Присягу адвоката Ук­раїни.

Студенти повинні твердо запам'ятати, що адвокат може займатися адвокатською діяльністю як індивідуально, так і в межах адвокатських об'єднань. Однак, здійснюючи професійну діяльність, він зобов'язаний суворо дотримуватися вимог закону, що визначають його права й обов'язки. Інакше він може бути позбавлений свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю.

Рівень своїх знань студенти мають змогу перевірити, відповівши на питання для самоконтролю.

Питання для самоконтролю

1.Що таке адвокатура, якими єпринципи її діяльності?

2. Які існують організаційні форми діяльності адвокатури?

3. Які функції виконують адвокати й адвокатські об'єднання?

4. Чим характеризуються основні професійні права й обов'язки адвоката?

5. Які існують гарантії адвокатської діяльності?

6. Якими є склад і повноваження атестаційної палати адвокатури?

7. Якими є склад і повноваження дисциплінарної палати адвокатури?

8. Які існують правила притягнення адвокатів до дисциплінарної відповідальності, види дисциплінарних стягнень?

9. У яких випадках припиняється адвокатська діяльність?

10.У чому суть роботи нотаріату України?

11.Які види нотаріальної діяльності ви знаєте?

12.Чи є різниця між повноваженнями державного та приватного нотаріусів? Якщо є, то у чому вона полягає?

13.Які нотаріальні дії належить вчиняти нотаріусам згідно з Інструкцією про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України.?

14.Які існують гарантії нотаріальної діяльності?

Завдання для самостійної роботи

Теми рефератів і доповідей

1. Адвокатура України: історія та сучасність.

2. Відносини адвокатури з державними органами й громадськими організаціями.

3. Адвокатура та захист прав громадян.

4. Історія виникнення нотаріату та його сучасний стан.

Задачі

1. До слідчого Ленінського районного відділу УМВС України в Луганській області Петренка із заявою звернувся обвинувачений у кримінальній справі № 1021 Пучков. У заяві було зазначено, що Пучков уклав договір у письмовій формі з адвокатом Ротенфельдом. Згідно з договором Ротенфельд за винагороду в сумі 2000 грн. повинен був виконувати обов'язки захисника Пучкова під час досудового розслідування та розгляду кримінальної справи № 1021 у суді. Отримавши гроші, адвокат від виконання обов'язків за договором відмовився, аргументуючи свої дії надмірною завантаженістю в інших кримінальних і цивільних справах, гроші Пучкову не повернув, пояснивши це тим, що до порушення кримінальної справи одного разу консультував Пучкова з приводу тих свідчень, які необхідно давати під час досудового розслідування.

Після проведення перевірки заяви Пучкова, що підтвердила достовірність наведених у ній відомостей, слідчий Петренко щодо Ротенфельда порушив кримінальну справу за ч. 1 ст. 190 (шахрайство).

Чи є правомірними дії слідчого Петренка? Відповідь обґрунтуйте, посилаючись на положення Закону України "Про адвокатуру".

2. Адвокат Сидоров звернувся зі скаргою до Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури з вимогою скасувати рішення дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії про анулювання свідоцтва Сидорова про право на зайняття адвокатською діяльністю, оскільки за це рішення проголосували тільки 5 з 9 членів дисциплінарної палати.

Чи є в цьому випадку підстави для скасування рішення дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії?

Основна література

1.Кримінально-процесуальний кодекс України (ст.ст. 44 - 48).

2.Про адвокатуру: Закон України від 19 грудня 1992 року.

3.Положення про Вищу кваліфікаційну комісію адвокатури: указ Президента України від 5 травня 1993р. № 155/ 93 // Голос України. – 1993. – 13 травня.

4.Положення про Кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури: указ Президента України від 5 травня 1993р. № 155/ 93 // голос України. – 1993. – 13 травня

5.Положення про порядок реєстрації адвокатських об’єднань: постанова Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1993 р. – № 302. // Урядовий кур’єр. – 1993. – 20 квітня.

6.www.lawyersunion.org.ua (сайт Спілки юристів України)

7.Організація судових та правоохоронних органів: Підручник для студентів юрид. спец. вищ. навч. закладів / І.Є. Марочкін, Н.В. Сібільова, В.П. Тихий та ін.; За ред. І.Є. Марочкіна, Н.В. СІбільової. - X.: Одіссей, 2007.

8.Закон України. Про нотаріат: Прийнятий 2 верес. 1993 р. // Голос України. - 1993. - № 188. - С. 3-8.

9.Про затвердження Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України: Наказ Міністерства юстиції України 03.03.2004 № 20/5.

10.Інструкція про порядок вчинення нотаріальних дій посадовими особами виконавчих комітетів сільських, селищних, міських Рад народних депутатів України: Наказ Міністерства юстиції України від 25 серпня 1994 р. № 22/5

11.Положення про Вищу кваліфікаційну комісію нотаріату: Постанова Кабінету Міністрів України від 22 лютого 1994 р. № 114

12.Положення про кваліфікаційну комісію нотаріату: Наказ Міністерства юстиції України від 28 грудня 1993 р. № 22/5

13.Положення про державний нотаріальний архів: Наказ Міністерства юстиції України від 07.02.94 № 8/5.

14.Положення про порядок реєстрації приватної нотаріальної діяльності: Наказ Міністерства юстиції України № 10/5 від 4.03.94

15.Судебные и правоохранительные органы Украины: Учебное пособие. - 3-е изд., доп. и перераб. - X.: Одиссей, 2004.

16.Тимченко С.М. Судові і правоохоронні органи України: Навчальний посібник. - К.: Центр навчальної літератури, 2004.

17.Юзікова Н.С. Судові та правоохоронні органи України: Навчальний посібник. - 4-е вид., перероб. і доп. - К.: Істина, 2006.

Додаткова література

Адвокати й адвокатські об'єднання в Україні: Довідник / Спілка адвокатів України ; Академія адвокатури України / В.В.Медведчук (голова ред.кол.), К.В. Гутаріна (упоряд.). — К. : Редакція журналу "Адвокат", 2003. — 459с.

Адвокатура в Україні: Навч.- метод. матеріал / Міжрегіональна академія управління персоналом / Г.С. Семаков (уклад.). — К. : МАУП, 1999. — 41с.

Адвокатура України: правове регулювання і судова практика: Практ. посіб. для адвоката / Вища кваліфікаційна комісія адвокатури при Кабінеті Міністрів України / С.Ф.Сафулько (ред.), Т.Г.Захарченко (упоряд.), О.Д.Святоцький (ред.) — К. : Видавничий Дім "Ін Юре", 2003. — 768с.

Ариванюк Т. О. Проблеми правового забезпечення реформування нотаріату України // Проблеми гармонізації законодавства України з міжнародним правом. — К., 1998. — С.354–355.

Баpанкова В.В. Нотаріат у системі юстиції: Конспект лекції/ Hац. юpид. акад. Укpаїни ім. Яpослава Мудpого.- Х., 1997.- 19с.

Баранкова В. В. Сприяння фізичним та юридичним особам в релізації їх прав як функція нотаріальної діяльності // Проблеми законності. — Х., 1999. — Вип.38. — С.132–138.

Баранкова В. Правова природа нотаріальної діяльності // Академія правових наук України. Вісник. — Х., 1998. — №3 (14). — С. 137–143.

Баранкова В.В. Проблеми нотаріальної форми охорони та захисту прав: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.03 / Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого. — Х., 1997. — 24с.

Барщевский М.Ю. Адвокат, адвокатская фирма, адвокатура: Учеб. пособие. — М. : Белые альвы, 1995. — 143с.

Вакуленко Т. Право на захист відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав та основних свобод людини // Право України. - 2004. - № 2. - С. 38 - 43.

Бондаренко Г. Діяльність нотаріуса // Уряд. кур’єр. - 1999. - 2 груд. - С. 7.

Варанкова В. О правовом статусе частнопрактикующего нотариуса // Предпринимательство, хоз-во и право. - 1998. - № 11. - С. 22-26.

Воронцов Г.А. Нотариат в Украине: Учеб.-метод. пособие для студ. по курсу "Основы права" / Днепропетровская областная госадминистрация; Институт предпринимательства "Стратегия". — Д. : Наука и образование, 2001. — 207с

Вчинення нотаріальних дій (довідкові матеріали): [Пpакт. посіб.] / [Авт.-упоpяд.: О. В. Запісочний та ін.]. - К.: Асоц. нотаpіусів Київ. обл. КП "Інюpсеpвіс", 2000. - 83 с.

Глущенко П.П., Седов А.М. Основы нотариальной деятельности: Учеб. пособие. — С.Пб. : Изд-во Михайлова В.А., 1999. — 368с.

Головань І.В. Бізнес-адвокатура в Україні. — Донецьк : ТОВ "Юго-Восток, ЛТД", 2004. — 128с.

Головченко В. Державний нотаріат України: Захищає чи порушує права людини і громадянина? // Юрид. вісн. України. - 1997. - №38 (116). - 18-24 верес. - С.3.

Гуледза С. Державний нотаріат: проблеми, перспективи // Нотаріат для Вас. - 2002. - №11. - С.5,6.

Гулєвська Г.Ю. Організаційно-правові аспекти державного регулювання нотаріальної діяльності в Україні: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / Державна податкова адміністрація України ; Національна академія держ. податкової служби України. — Ірпінь, 2004. — 19с.

Долинська М. Ведення діловодства нотаріусами України // Нотаріат для Вас. - 2002. - № 11. - С.16-20.

Єдиний реєстр адвокатів України / Вища кваліфікаційна комісія адвокатури при Кабінеті Міністрів України. — К. : Концерн "Видавничий Дім "Ін Юре", 2004. — 1168с.

Єpух А. М. Довідник нотаpіуса /Єpух А. М., Козьяков Ю. М., Кpуковес H. В. - К.: Істина, 2000-. Вип.4: Загальні питання вчинення нотаpіальних дій /Відп. pед. С. Р. Станік. - 2002. - 190 с.

Єрух А.М., Козьяков Ю.М., Круковес Н.В. Довідник нотаріуса / С.Р. Станік (відп.ред.). — К. : Істина, 2000. Вып. 3 : Нормативні документи. — 448с.

Жарков Д.Ф. Об имущественной ответственности лиц, совершающих нотариальные действия: (По рос. и укр. законодательству) // Гос-тво и право. - 1996. - № 3. - С. 92-99.

Зубарев В. В. О правосубъектности института адвокатуры в Украине. Практические аспекты // Проблемы толкования и реализации законодательства в Украине и задачи адвокатуры: Материалы регион. науч.-практ. конф. (март, 2003): [Сборник]. — Симферополь, 2003. — С.4–12.

Исаченко И. Консульства в роли нотариусов: [Рос. Федерация] // Закон. - 1999. - № 3. - С. 24-27.

Ковалёв Л. Нотариат и правоохранительные органы: аспекты деловых взаимоотношений // Нотариус. - 1998. - № 5/6. - С. 60-71.

Комаров В.В., Баранкова В.В. Нотариат и нотариальный процесс: Учебник для студ. юрид. вузов. — Х. : Консум, 1999. — 240с.

Косило А. Б. Реформа адвокатури України в контексті судово-правової реформи (досвід Республіки Польща) // Актуальні проблеми вдосконалення чинного законодавства України: Зб. наук. ст. — Івано-Франківськ, 2002. — Вип.8. — С.206–210.

Кушнір Ю. Нотаріальне посвідчення угод: чи можна обійтись без нього // Галицькі контракти. - 1996. - № 21 (трав.). - С. 30-31

Лауріні Д. Чи є в нотаріату майбутнє в Євросоюзі? // Нотаріат для Вас. - 2002. - № 11. - С.21-,22.

Левицкий Р. Проблемы реформирования частного нотариата на Украине // Юрид. практика. - 1999. - № 11 (1-15 июня). - С. 6.

Лесницкая Л. Некоторые вопросы нотариата в судебной практике // Право и экономика. - 1998. - № 3. - С. 85-88.

Логінова С.М. Адвокатська таємниця: теорія і практика: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.10 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2002. — 19с.

Лужковська В. Застосування судами України при здійсненні правосуддя ст. 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини // Право України. - 2004.- №8.- С. 30-33.

Миргородский Д.Ю., Спичак А.В. Налогообложение адвокатов и частных нотариусов в Украине. — Д. : Издательский Дом "Владимир Дудник", 2001. — 236с.

Миргородский Д.Ю., Спичак А.В. Налогообложение адвокатов и частных нотариусов в Украине. — Д. : Издательский Дом "Владимир Дудник", 2001. — 236с.

Мічурін Є.О. Правочини. Зразки нотаріальних документів: Навчально-практ. посібник:Коментар цивільного законодавства, нові види договорів, зразки нотаріальних документів, коментар до окремих зразків документів — Х. : Еспада, 2004. — 464с.

Нотаріальне оформлення цивільно- правових документів. Зразки. Роз'яснення. Нормативні акти: Довід. / Українська нотаріальна палата / В.М. Черниш (ред.), М.О. Лещенко (авт.- упоряд.), Ю.М. Козьяков (авт.- упоряд.). — К. : Юрінком Інтер, 2000. — 399с.

ООН. Комиссия по правам человека. Сессия (60) Гражданские и политические права, включая вопросы независимости судей, отправления правосудия, безнаказанности: Докл. Спец. докладчика по вопросу о независимости судей и адвокатов г-на Леандро Деспуи. — Женева : ООН, 2004. — 31 с.

Проблемы толкования и реализации законодательства в Украине и задачи адвокатуры: Материалы регион. науч.-практ. конф. (март 2003) / Союз адвокатов Украины; Крымская коллегия адвокатов / Г.Г. Шмелева (отв.ред.) — Симф. : Таврия-Плюс, 2003. — 146с.

Програма навчальної дисципліни "Організація роботи адвокатури України" / Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого / Т.Б.Вільчик (уклад.). — Х., 2002. — 7 с.

Програма навчальної дисципліни "Нотаріат" / Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого / Вячеслав Васильович Комаров (уклад.), Вікторія Валеріївна Баранкова (уклад.). — Х. : Національна юридична академія України, 2002. — 6с.

Радзієвська Л.К., Пасічник С.Г. Нотаріат в Україні: Навч. посіб. / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка / Л.К. Радзієвська (ред.). — 2. вид., стереотип. — К. : Юрінком Інтер, 2001. — 528с.

Сарайкина О. Компетенция и ответственность нотариусов // Закон. - 1999. - № 3. - С. 20-21.

Святоцька В. Адаптація законодавства України про адвокатуру до європейських стандартів: деякі питання // Право України. - 2005. - № 10. - С. 87 - 89.

Святоцький О.Д., Медведчук В.В. Адвокатура: історія і сучасність. — К. : Ін Юре, 1997. — 319с.

Святоцький О.Д., Михеєнко М.М. Адвокатура України: Навч. посібник. — К. : Ін Юре, 1997. — 222с.

Стешенко Л.А., Шамба Т.М. Нотариат в Российской Федерации: Учебник для вузов. — М. : Издательство НОРМА, 2001. — 416с.

Трофанчук Г. Історико-правові аспекти зародження та поширення нотаріальної справи в Україні // Проблеми державотворення і захисту прав людини в Україні. — Львів, 2003. — С.105–106.

Фурса С.Я. Адвокатура України: Програма курсу для студ. Вищої школи права / Інститут держави і права ім. В.М.Корецького НАН України. Вища школа права., 1998. — 10 с.

Фурса С. Довіреність та інститут представництва в цивільному законодавстві, нотаріальному і цивільному процесах України // Право України. - 1999. - № 4. - С. - 94-97.

Фурса С. Нотаріальна процедура та правосвідомість: [Необхідність створення певної галузі знань, яка забезпечуватиме нотаріальну діяльність, її розвиток, вдосконалення] // Право України. - 2001. - № 2. - С.101 - 104.

Фурса С.Я. Предмет і методи науки про нотаріат // Підприємництво, госп-во і право. - 2002. - № 5. - С.6 - 10.

Фурса С.Я., Фурса Є.І. Hотаpіат в Укpаїні: Заг. частина: Hавч. посіб./ [Відп. pед. Ковтун H.І.].- К.: Вентуpі, 1999.- 207 с.

Фурса С.Я. Нотаріальний процес. Теоретичні основи. — К. : Істина, 2002. — 320с.

Фурса С.Я. Теоретичні основи нотаріального процесу в Україні: Автореф. дис... д-ра юрид. наук: 12.00.03 / НАН України; Інститут держави і права ім. В.М.Корецького. — К., 2003. — 40с.

Фурса С.Я., Драгнєвіч Л.Ю., Фурса Є.І. Настільна книга нотаріуса: Сімейні відносини в нотаріальному процесі. — К. : Видавничий дім "Ін Юре", 2003. — 351с.

Фурса С.Я., Фурса Є.І. Нотаріат в Україні. Особлива частина: Навч. посіб. для студ. юрид. вузів та факультетів. — К. : Вентурі, 1999. — 288с.

Фурса С.Я., Фурса Є.І. Нотаріат в Україні. Теорія і практика: Навч. посібник для студ. вищ. навч. закл.. — К. : А.С.К., 2001. — 976с.

Хотенець П.В. Правовий статус адвоката в Україні: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.10 / Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого. — Х., 2002. — 19с.

Черниш В. Вдосконалення архівної справи в системі сучасного нотаріату України /Президент Української нотаріальної палати. // Право України. - 2001. - №5. - С.59-65.

Черниш В. М. Незалежний нотаріат — необхідна умова становлення громадянського суспільства в Україні // Київський інститут туризму, економіки і права. Наукові записки. — К., 2001. — Вип.1. — С.178–188.

Черниш В. М. Проблеми впровадження міжнародних принципів самоврядування в діяльності нотаріату України // Правова держава. — К., 2003. — Вип.14. — С.377–385.

Черниш В.М. Цивільно-правові засади розвитку нотаріату в Україні: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.03 / НАН України; Інститут держави і права ім. В.М.Корецького. — К., 2003. — 16 с.

Чорнооченко С. І. Правові питання забезпечення нотаріальної таємниці // Практична філософія та правовий порядок. — Х., 2001. — С.221–223.

Яновська О.Г. Правові гарантії діяльності адвоката- захисника в кримінальному процесі України: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.09 / Київський ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1997. — 19с.

Ярков В. Публично-правовой характер нотариальной деятельности // Рос. юстиция. - 1997. - № 6. - С. 31-32.

Яртых И.С. Адвокатура и власть / А.Д. Бойков (ред.). — М. : Юрлитинформ, 2003. — 174 с.

Ясінська Л. Виникнення та розвиток інституту нотаріату // Проблеми державотворення і захисту прав людини в Україні. — Львів, 2003. — С.113–114.

 


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 388; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!