Тема 12. Правоохоронна і правозахисна діяльність міжнародних організацій та суспільних інституцій в Україні.



Загальне уявлення про міжнародний правозахисний механізм. Правозахисна діяльність Організації Об'єднаних Націй. Характеристика регіональних правозахисних механізмів у світі. Правозахисна діяльність під егідою Ради Європи. Діяльність Організації з безпеки і співробітництва у Європі. Правозахисні утворення під егідою Співдружності незалежних держав.

Європейський суд з прав людини як орган захисту прав українських громадян. Право на звернення та юрисдикція Європейського суду з прав людини. Процедури складання звернень, розгляду справ і виконання рішень Європейського суду з прав людини.

Українські організації громадського сектору як суб'єкти правозахисту. Правове регулювання, сутність правозахисних завдань та класифікація громадських правозахисних організацій.

Міжнародна організація кримінальної поліції "Інтерпол" в системі правоохоронного співробітництва. Правоохоронні завдання «Інтерполу». Взаємодія «Інтерполу» з правоохоронними органами України.

План лекції:

1. Загальне уявлення про міжнародний правозахисний механізм

2. Європейський суд з прав людини.

3. Українські недержавні правозахисні організації.

4. Міжнародна поліція «Інтерпол»

 

Тези лекції

ЗАГАЛЬНЕ УЯВЛЕННЯ ПРО МІЖНАРОДНИЙ ПРАВОЗАХИСНИЙ МЕХАНІЗМ

Міжнародно-правовий механізм захисту прав І свобод людини включає:

· міжурядові, всесвітні і регіональні структури;

· неурядові організації;

· основи загальної політики у сфері прав людини, сформульовані на всесвітніх і регіональнихфо­румах;

· контроль за здійсненням обов’язкових принципів і норм у сфері людських прав;

· застосування мір за порушення прав, включаючи примусові (серед мір примусової дії особливе місце займають правопоновлюючі);

· можливість громадян звертатися до всесвітніх і ре­гіональних органів у випадку порушення їх прав і сво­бод після того, як національні засоби захисту вичерпані;

· процедури та правила розгляду звернень і скарг громадян, реалізації мір впливу на держав-порушниць.

Більшість міжнародних інстанцій зосереджена на загальному спостереженні за станом прав людини в державах, що підписали міжнародні угоди, на основі яких ці організації працюють. Таке спостереження перебуває в заслуховуванні періодичних доповідей держав, нечастих перевірках на місцях. Скарги або петиції на порушення прав людини, що надходять в такі організації, використовуються для формування уявлення про загальну ситуацію, яка склалася в сфері захисту прав людини у відповідній державі.

Багато міжнародних механізмів влаштовані так, що вони можуть безпосередньо реагувати тільки на масові або систематичні порушення прав тією або іншою державою, скарги ж на випадки порушень враховуються лише як ще один штрих до загальної ситуації захисту прав людини в окремих державах. Тобто, вони діють в рамках процедур «скарг до роздуму», коли відповідний орган не прагне до виправлення кожного порушення прав людини, про яких йому повідомляється.

Переважна більшість спеціалізованих міжнародних організацій по захисту прав людини засновує свій вплив на держав-порушників на своєму авторитеті і можливості впливу на міжнародну і внутрішньодержавну громадську думку. Наприклад, основний акт Європейського комітету по попередженню тортур – висновок за результатами перевірок на місці, готується секретно і спрямовується державі. Остання повинна вжити заходів з виправлення знайдених порушень.

Отже, основні способи впливу на держави, які порушують права людини:

1. Міжнародне висвітлення негативу діяльності держави (опублікування звітів, заслуховування позиції держави на самітах тощо).

2. Призупинення чи виключення членства держави з міжурядових організацій.

3. Введення економічних санкцій проти держави загалом чи її уряду.

Світові Наддержавні (міжурядові) правозахисні утворення

Провідне місце серед міжурядових структур з захисту прав людини займає Організація Об’єднаних Націй (ООН). У своїй діяльності вона керується Статутом, згідно ст.1 якого здійснення міжнародного співробітництва в розвитку поваги до прав людини та основних свобод являється однією з найголовніших цілей діяльності цієї організації. Головними органами ООН, які мають безпосереднє відношення до прав людини є Генеральна Асамблея, Рада Безпеки, Економічна та Соціальна Рада (ЕКОСОР), Секретаріат, Центр з прав людини.

У відповідності з міжнародними конвенціями створюються та працюють спеціальні органи ООН ¾ комітети:

§ Комітет з прав людини;

§ Комітет з економічних, соціальних та культурних прав;

§ Комітет з прав дитини;

§ Комітет з ліквідації расової дискримінації;

§ Комітет проти застосування тортур.


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 413; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!