Практичне здійснення міжнародної співпраці в рамках Інтерполу



Прохання і запити Генерального секретаріату Інтерполу і НЦБ окремих держав щодо документи грифом «Інтерпол», надходять до місцевого НЦБ. Керівник НЦБ доручає підлеглим йому службам виконати запит шляхом співпраці з поліцій ним відомством. Цим досягається оперативність і висока ефективність в діяльності НЦБ і всього Інтерполу.

У «Доктрині НЦБ», прийнятій на 34-й сесії Генеральної Асамблеї Інтерполу в 1965 р., відмічено, що НЦБ як представник Інтерполу в державі повинно домагатися активної участі національної поліцейської служби в справах Інтерполу, роз'яснювати умови і принципи міжнародної поліцейської кооперації в його системі.

Під особливою увагою Інтерполу перебувають проблеми боротьби з незаконним поширенням наркотичних і психотропних речовин злочинність неповнолітніх, виявлення і вилучення розшук вогнепальної зброї, застосування електронно-обчислювальної техніки в поліцейській роботі, передача зображень відбитків пальців за допомогою засобів зв'язку і т.п.

Основні напрями діяльності Інтерполу:

1. Кримінальна реєстрація:

 А) злочинців: (демографічні дані, зовнішні ознаки об'єкта, спосіб здійснення злочину («модус операнди»), особливі прикмети людини, його звички, хода, манера поведінки та ін.) На початок 2004 р., наприклад, в ній означалося більше за 4 млн. злочинців, з них більше за З00 тис. активно діючих, на яких додатково ведеться персональне «досьє» з даними про їх судимості, переїзди тощо.

Б) картотека словесного портрета злочинців, де викладені відомості про зовнішності злочинців по 177 показниках;

В) картотека документів і назв (документи, які використовували злочинці, назви підприємств, суден тощо, які сприяли злочинній діяльності);

Г) картотека злочинів і способів їх здійснення;

Д) дактилоскопічна картотека;

Е) картотека орієнтовних портретів злочинців, за видами злочинів.

У Інтерполі ведуться і інші картотеки, що містять відомості про викрадені в різних країнах автомобілі, твори мистецтва і ін. цінності; про осіб, що зникли безвісти; про невпізнані трупи; картотека нарізної ручної вогнепальної зброї всіх країн світу та ін.

2. Міжнародний розшук злочинців, підозрюваних в здійсненні міжнародних злочинів. Він включає в себе оперативно-розшукові дії, що проводяться за межами території держави, де був вчинений злочин. У розшуку бере участь поліція декількох країн з дотриманням національного законодавства і відомчих інструкцій. Інтерпол не тільки координує дії поліції декількох країн, але і надає допомогу в постачанні інформацією з своїх картотек.

3. Міжнародний розшук осіб, що зникли безвісти, проводиться в рамках Інтерполу у випадках, коли національний розшук не приніс успіху. І, в-четвертих,

4. Міжнародний розшук викрадених цінностей. До їх числа відносяться автомобілі і інші транспортні засоби, твори мистецтва (картини, скульптури, антикваріат, інші музейні експонати), археологічні цінності, зброя і т.п.

Для полегшення розшуку викраденого Інтерпол рекомендує країнам-учасницям організації провести повний облік і скласти каталоги витворів мистецтва і інших художніх цінностей з їх фотографіями, (це утруднить продаж і вивіз викраденого за кордон), посилити умови купівлі-продажу і ввести сертифікати на купівлю картин і інших витворів мистецтва. Генеральний секретаріат веде облік всіх розкрадань таких цінностей (класифікує їх «модус операнди»), осіб, які брали участь в здійсненні таких злочинів, і оголошує міжнародний розшук викраденого.

Діяльність Інтерполу не обмежується реєстрацією злочинців і міжнародним розшуком. Статут наділяє Генеральний секретаріат Інтерполу повноваженнями технічного і інформаційного центра всієї організації. У основі цієї діяльності лежить збір інформації з питань боротьби з карною злочинністю, її узагальнення, обробка і поширення за допомогою технічних засобів і публікацій.

 

Основна література:

Конвенція про захист прав людини і основних свобод: прийнята Радою Європи 4.XI.1950 з Протоколами до неї/ Міністерство закордонних справ України // Комп’ютерна База законодавства “Инфодиск”.

Загальна декларація прав людини / Міністерство закордонних справ України // Комп’ютерна База законодавства “Инфодиск”.

Статут Організації Об'єднаних Націй / Міністерство закордонних справ України // Комп’ютерна База законодавства “Инфодиск”.

Статут Міжнародного Суду ООН/ Міністерство закордонних справ України // Комп’ютерна База законодавства “Инфодиск”.

Про ратифікацію Меморандуму про взаєморозуміння між Урядом України і Організацією з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) щодо створення нової форми співробітництва.— Відомості Верховної Ради (ВВР).— 2000.— № 9.— ст. 76.

Статут Співдружності Незалежних Держав// Комп’ютерна База законодавства “Инфодиск”.

Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією і правоохоронними органами держави: Закон України.— Відомості Верховної Ради (ВВР).— 2003.— № 46.— Ст.366.

Положення про Національне центральне бюро Інтерполу: затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 1993 р. № 220.

Устав Международной организации уголовной полиции Интерпола / Міністерство закордонних справ України // Комп’ютерна База законодавства “Инфодиск”.

Додаткова література:

Андріанов К. До питання про юрисдикцію Європейського суду з прав людини // Право України. — 2000. — № 8. — С. 46-51.

Бандурка О.М. Інтерпол: Міжнародна організація кримінальної поліції: Наук.-практ. посібник / Національний ун-т внутрішніх справ — Х. : Основа, 2003. — 323с.

Банчук М.В.Ідеологія та культура діяльності правозахисних органів України в контексті становлення громадянського суспільства (політологічний аналіз): Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.03 / Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова — К., 2004. — 19с.

Бессарабов В.Г. Европейский суд по правам человека. — М. : Юрлитинформ, 2003. — 247с.

Блищенко Игорь Павлович, Фисенко Игорь Викторович. Международный уголовный суд / В.П. Лозбяков (авт. предисл.). — М. : Закон и право, 1998. — 239с.

Вибрані справи Європейського суду з прав людини / Ю.Зайцев (уклад.), О. Павліченко (уклад.). — К. : Фенікс, 2003. — 288с

Возна Т.І. Діяльність правоохоронних органів і неурядових організацій та їх взаємодія щодо запобігання та боротьби з торгівлею людьми: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / Національний ун-т внутрішніх справ. — Х., 2003. — 19с.

Диланян А.Э. Международные суды и проблемы мирного урегулирования межгосударственных споров: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.06 / Ереванский гос. ун-т. — Ереван, 2004. — 27с.

Дягілєва Л. Д. Підготовка курсантів вищих навчальних закладів МВС України до діяльності в міжнародних правоохоронних організаціях // Проблеми дидактичного забезпечення навчального процесу. — К., 2001. — С.36–40.

Європейський Суд з прав людини: організація, процедура, правила звернення / Міністерство юстиції України. — К. : Видавничий Дім "Ін Юре", 2000. — 16с.

Запобігання тортурам в Україні. Виконання національних та міжнародних стандартів поводження з особами, що затримані та позбавлені волі: Посібник для працівників правоохоронних органів та спостерігачів за утриманням прав людини. — К. : Сфера, 2003. — 240с.

Казанчук І. Д. Засоби забезпечення зворотного зв’язку між правоохоронними органами і населенням // Проблеми правознавства та правоохоронної діяльності. — Донецьк, 2000. — №2, ч.2. — С.59–62.

Каламкарян Р.А. Поведение государств в международном суде ООН: Международно-правовые проблемы судебно-арбитражного производства / РАН; Институт государства и права. — М. : Наука, 1999. — 161с

Карпов О. М. Роль та місце сім’ї, школи і правоохоронних органів у правовому вихованні учнів // Педагогічно-правова профілактика правопорушень серед учнівської молоді. — К., 1997. — С.71–109.

Карташкин В.А. Как подать жалобу в Европейский Суд по правам человека: Комментарий к правилам обращения в органы Совета Европы по защите прав человека / Комиссия по правам человека при Президенте РФ. — М. : Норма-Инфра*М, 1998. — 96с.

Леженіна О. І. Аналіз та шляхи підвищення ефективності системи управління міжнародною правоохоронною діяльністю Леженіна О. І. Міжнародна правоохоронна діяльність: поняття, цілі, завдання, принципи, функції // Вісник НУВС. — Х., 2003. — Вип.21, ч.1. — С.164–170.

Леженіна О.І. Організаційно-правові засади участі органів внутрішніх справ України у міжнародній правоохоронній діяльності: Автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.07 / О.І.Леженіна; Нац. ун-т внутр. Справ.— Х. , 2004.— 20 с.

Лень В. В. До питання громадського усвідомлення роботи психіатрів і правоохоронних органів з душевнохворими // Проблеми правознавства та правоохоронної діяльності. — Донецьк, 2000. — №2, ч.2. — С.200–201.

Лєшукова І.В. Процесуальні особливості міжнародного співробітництва органів внутрішніх справ України при розслідуванні злочинів: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.09 / Національний ун-т внутрішніх справ. — Х., 2004. — 21с.

Липачова Л.М. Реалізація конституційного права людини та громадянина на звернення за захистом своїх прав і свобод до Європейського Суду з прав людини: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.02 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2002. — 20с.

Мармазов В.Є., Пушкар П.В. Захист прав та майнових інтересів у Європейському суді з прав людини: Навч.-практ. посіб. / М.В. Оніщук (ред.) — К. : Видавничий Дім "Юридична книга", 2001. — 156с

Международный Суд: Главный судебный орган Организации Объединенных Наций: вопросы и ответы / ООН; Международный Суд. — 10-е изд. — Нью-Йорк: Департамент обществ. информации ООН, 2001. — 80 с.

Міжнародно-правове співробітництво України з питань кримінального судочинства / Міністерство юстиції України / С.Р.Станік (заг.ред.), Л.М.Горбунова (уклад.). — Офіц. вид. — Ужгород : ІВА, 2001. — 366с.

Міжнародно-правові стандарти поведінки правоохоронних органів при підтриманні правопорядку: Документально-джерелознавчий довідник для співробітників правоохоронних органів (міліції) / Національна академія внутрішніх справ України; Інститут держави і права ім. В.М.Корецького НАН України / Ю.І. Римаренко (упоряд.). — К., 2002. — 126с.

Молдован В.В. Судоустрій: Україна, Велика Британія, Російська Федерація, США, ФРН, Франція. Судові органи ООН: Навч. посібник / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К. : Кондор, 2003. — 256с.

Музичук О. М. Щодо методів правоохоронної діяльності членів громадських формувань з охорони правопорядку // Актуальні проблеми права: теорія і практика. — Луганськ, 2002. — №4. — С.44–52.

Недержавна система безпеки підприємництва як складова національної безпеки України: Зб. наук. праць:Спеціаліз. вип. за матеріалами І Всеукр. наук.-практ. конф., 9-10 квітня 2003 р. / Президія НАН України. Секція прикладних наук ; Європейський ун-т ; Український союз промисловців та підприємців ; Міжнародна громадська організація "Міжнародна антитерористична єдність" / І.І. Тимошенко (голова ред. кол.) — К. : Видавництво Європейського університету, 2004. — 338с.

Ніколайчук Ю. А. Міжнародний кримінальний суд та питання ратифікації його Статуту Україною // Актуальні проблеми міжнародних відносин. — К., 2001. — Вип.29, ч.2. — С.232–235.

Обзор роли и деятельности неправительственных правозащитных организаций: Докл. о Международ. конф. для неправительственных правозащитных организаций стран Центр. и Вост. Европы, (Любляна, 11-13 нояб. 1994 г.) / Совет Европы / Л.Архипова (ред.), Г.Лукьянцев (пер.), Е.Морозова (художн.) — М. : Права человека, 1995. — 127 с.

Омельченко Т. В. Правовий статус учасника процесу як основа співробітництва населення з правоохоронними органами // Проблеми правознавства та правоохоронної діяльності. — Донецьк, 2000. — №2, ч.2. — С.138–141.

ООН. Устав Организации Объединенных Наций и Статут Международного Суда. — Нью-Йорк : ООН, 1998. — iv, 104 с.

Організація Північноатлантичного Договору та співробітництво України з НАТО: Інформ. матеріал до засідання Ради національної безпеки і оборони України. — Б.м., 2002. — 27с.

Парамонов Е. Ю. Взаємодія правоохоронних органів і навчальних закладів з профілактики правопорушень та наркоманії серед учнівської та студентської молоді // Сучасні підходи та моделі розв’язання проблеми попередження правопорушень, наркоманії серед учнівської і студентської молоді. — К., 1997. — С.72–74.

Подойма Д. Г. Міжнародний кримінальний суд-необхідний орган міжнародного правосуддя // Дипломатична Академія України. Науковий вісник. — К., 1999. — Вип.2. — С.215–222.

Пшеничний І.В. Організована транснаціональна злочинність і роль правоохоронних органів у протидії їй: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.08 / Національна академія внутрішніх справ України. — К., 2000. — 16с.

Собакар А. О. Організація основи співпраці правоохоронних органів України з населенням на територіях пріоритетного розвитку // Проблеми правознавства та правоохоронної діяльності. — Донецьк, 2000. — №2, ч.2. — С.107–111.

Супрун Д.М. Організаційно-правові засади та юрисдикційні основи діяльності Європейського Суду з прав людини: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.11 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2002. — 22с.

Федик С.Є. Особливості тлумачення юридичних норм щодо прав людини (за матеріалами практики Європейського суду з прав людини та Конституційного Суду України): Автореф. дис. канд... юрид. наук: 12.00.01 / Київський національний ун- т ім. Тараса Шевченка. — К., 2002. — 20с.

Эрделевский А.М. Обращение в Европейский Суд. — М.: Юристъ, 1999. — 158с.

Інтернет-ресурси

www.un.kiev.ua (сайт представництва ООН в Україні)

www.сoe.kiev.ua (сайт Бюро інформації Ради Європи в Україні)

www.cis.minsk.by, www.cis.solo.by (сайти Виконавчого Комітету СНД)

www.eurocourt.org.ua (український портал практики Європейського суду з прав людини)

www.echr.coe.int (сайт Європейського Суду з прав людини)

www.internetrights.org.ua (портал правозахисних організацій, які діють в Інтернет)

www.upp.org.ua (український правозахисний портал)

www.gurt.org.ua (сайт Ресурсного центру розвитку громадських організацій "Гурт")

www.ngo.org.ua (віртуальний ресурсний центр організацій громадського сектора)

www.khpg.org (сайт Харківської правозахисної групи)

www.interpol.int (сайт Міжнародної організації кримінальної поліції)

icpo.centrmia.gov.ua (сайт Національного центрального бюро Інтерполу в Україні)

 


Схема 3

 

 

 


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 248; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!