Тема 9. Адвокатура в Україні.



Роль правника у демократичному суспільстві. Адвокатура в системі судово-правоохоронних органів України. Поняття та завдання адвокатури в Україні. Правове регулювання діяльності адвокатури в Україні.

Принципи і організаційні форми діяльності адвокатури. Сутність вимог до осіб, які бажають займатися адвокатською діяльністю. Завдання кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури та Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури. Види адвокатської діяльності. Правове становище адвоката в Україні: професійні права та обов'язки.

Оплата праці адвоката. Надання адвокатом юридичної допомоги на громадських засадах.

Дисциплінарна відповідальність адвоката та припинення адвокатської діяльності. Гарантії адвокатської діяльності та адвокатська таємниця. Соціальні права адвоката та його помічника.

Стан і реформування адвокатури в Україні.

 

План лекції:

1. Правозахисна сутність діяльності адвокатури.

2. Організаційні форми діяльності адвокатури.

3. Права, обов’язки і гарантії адвокатської діяльності.

 

Тези лекції

Правозахисна сутність діяльності адвокатури

Адвокатура - це громадська, самостійного виду організація професійних юристів, яка виконує важливу суспільну функцію – захист прав і законних інтересів громадян і організацій.

Держава покладає на адвокатуру здійснення правозахисної функції. Це прямо випливає з чинної Конституції України інших Законів і нормативних актів.

У ст. 59 Конституції визначено, що адвокатура України діє для забезпечення права на захист від обвинувачення і надання правової допомоги при вирішенні справ у судах і інших державних органах. Участь адвоката-захисника є обов'язковим при провадженні дізнання, досудового слідства й у розгляді кримінальної справи в суді першої інстанції (ст. 45 КПК). У спеціально передбачених законом випадках адвокат, що виступає в якості захисника, здійснює цю діяльність за рахунок держави. Але виконуючи функцію захисту, адвокатура не є державним органом, вона не підконтрольна і не підзвітна ні якому державному органу. 

Таким чином, адвокатура виступає самостійним правовим інститутом, який забезпечує реалізацію конституційних гарантій прав громадян на одержання правової допомоги, виконує за дорученням держави функцію захисту. За Законом України «Про адвокатуру» від 12 грудня 1992 року – адвокатура України є добровільним професійним громадським об’єднанням, покликаним сприяти захисту прав, свобод та представляти законні інтереси громадян України, іноземців, осіб без громадянства, юридичних осіб, надавати їм різноманітну юридичну допомогу (ст.1).

Таке визначення поняття адвокатури як правового інституту є значним кроком у напрямі визнання адвокатури як громадської організації, адже до цього часу в законодавстві не робилося акцентування на цю важливу ознаку юридичної природи адвокатури. За своєю природою вона є вільною професією, а звідси й має громадський характер.

 

Організаційні форми діяльності адвокатури.

Особа, що одержала свідоцтво на право заняття адвокатською діяльністю, має право:

- практикувати індивідуально;

- відкрити своє адвокатське бюро;

- об’єднуватися з іншими адвокатами в колегії, адвокатські фірми, контори та інші адвокатські об’єднання.

Діяльність адвокатських об’єднань ґрунтується на засадах добровільності, самоврядування, колегіальності та гласності.

Закон про адвокатуру України відносить порядок утворення адвокатських об’єднань, питання їх діяльності, реорганізації та ліквідації, структури, штатів, функцій, порядку витрачання коштів, прав та обов’язків керівних органів, порядку їх виборів та інші питання до компетенції об’єднань.

Адвокатські бюро, колегії, фірми, контори тощо є юридичними особами. Вони, як і адвокати, що приватно практикують, мають рахунки у банках на території України (а у встановленому законодавством порядку – і в іноземних банках), печатку і штамп із своїм найменуванням.

Адвокати за законом виконують такі функції (види адвокатської діяльності):

- дають консультації та роз’яснення з юридичних питань, усні і письмові довідки щодо законодавства, складають заяви, скарги та інші документи правового характеру, посвідчують копії документів у справах, які вони ведуть;

- здійснюють представництво в суді, інших державних органах, перед громадянами та юридичними особами;

- надають юридичну допомогу підприємствам, установам, організаціям;

- здійснюють правове забезпечення підприємницької та зовнішньоекономічної діяльності громадян та юридичних осіб, виконують свої обов’язки відповідно до кримінально-процесуального законодавства у процесі дізнання та досудового слідства;

- разом з тим адвокату надається можливість здійснювати згідно з законом і інші види юридичної допомоги.

Закон про адвокатуру вперше надав адвокатам та адвокатським об’єднанням право створювати регіональні, загальнодержавні та міжнародні спілки та асоціації, які представляють інтереси адвокатів у державних органах і громадських об’єднаннях, захищають їх соціальні та професійні права, здійснюють методичну і видавничу діяльність, сприяють підвищенню професійного рівня адвокатів, а також створюють спеціальні фонди. Об’єднання і асоціації діють на підставі статутів і реєструються в Міністерстві юстиції України.

Зробимо деякі висновки:

1.Адвокатура - представляє добровільне, самоврядне об'єднання юристів - професіоналів, покликане виконувати функції правового захисту і надання всебічної правової допомоги фізичним і юридичним особам;

2.Адвокатура як особливий інститут у системі інших правових інститутів покликана виконувати три найбільш важливі функції:

- захист підозрюваних і обвинувачуваних на досудовому слідстві, підсудних у суді першої інстанції, засуджених в апеляційній і касаційній інстанції;

- надання правової допомоги фізичним і юридичним особам при розгляді справ у судах і інших державних органах;

- консультативна робота з дачі порад, консультацій населенню і юридичним особам по правових питаннях.

 


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 221; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!