Тема 8. Органи юстиції в Україні.



Правозахисна сутність діяльності органів юстиції. Завдання і напрямки діяльності органів юстиції.

Система органів юстиції: міністерство юстиції, управління, територіальні органи юстиції. Державна виконавча служба в системі органів юстиції. Органи РАЦС в системі органів юстиції. Організації експертного забезпечення правосуддя в системі органів юстиції.

Сприяння органів юстиції проведенню в Україні правової політики і правової реформи. Захист прав і свобод людини органами юстиції. Забезпечення органами юстиції законотворчої роботи. Ведення органами юстиції реєстраційної діяльності. Представництво Міністерством юстиції України інтересів держави у міжнародних судових організаціях. Сприяння органів юстиції правовій освіті і правовому вихованню українських громадян.

План лекції

1. Міністерство юстиції України: завдання, функції та структура.

2. Система органів і установ Міністерства юстиції, їх структура й основні напрямки діяльності.

3. Вища рада юстиції: склад, повноваження, порядок формування.

Тези лекції

Міністерство юстиції України: завдання, функції та структура

Міністерство юстиції України (Мін'юст) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовує та координує Кабінет Міністрів України.

Мін'юст є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації державної правової політики.

Мін'юст у своїй діяльності керується Конституцією та за­конами України, а також указами Президента України, по­становами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України та Положенням про Міністерство юстиції України № 1577, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 14 листопада 2006 року.

Міністерство в установленому порядку в межах своїх повноважень вирішує питання, що випливають із загально­визнаних норм міжнародного права та міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Вер­ховною Радою України.

Основними завданнями Мін'юсту є:

- забезпечення реалізації державної правової політики та політики у сфері адаптації законодавства України до законодавства ЄС;

- підготовка пропозицій щодо проведення правової реформи, сприяння розвитку правової науки;

- забезпечення захисту прав і свобод людини та гро­мадянина у визначеній сфері;

- підготовка пропозицій щодо вдосконалення законодавства, його систематизація, розроблення проектів нор­мативно-правових актів і міжнародних договорів України з правових питань, проведення правової експертизи проектів нормативно-правових актів, державна реєстрація нор­мативно-правових актів, ведення Єдиного державного ре­єстру таких актів;

- планування за пропозиціями інших центральних органів виконавчої влади законопроектної роботи, роботи з адаптації законодавства України до законодавства ЄС, координація нормотворчої діяльності центральних органів виконавчої влади та контроль за провадженням такої діяльності;

- координація роботи з виконання Загальнодержавної програми адаптації законодавства України до законодавства ЄС;

- організація виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб) відповідно до законів, робота з кадрами, експертне забезпечення правосуддя;

- організація роботи нотаріату й органів реєстрації актів цивільного стану;

- розвиток правової інформатизації, формування у громадян правового світогляду;

- здійснення міжнародно-правового співробітництва.

Мін'юст України відповідно до покладених на нього завдань має такі повноваження:

- нормотворча діяльність;

- державна реєстрація нормативних актів;

- забезпечення діяльності судів;

- легалізація об'єднань громадян;

- забезпечення діяльності нотаріату;

- забезпечення діяльності адвокатури;

- забезпечення діяльності РАЦС;

- правова освіта;

- міжнародне співробітництво;

- співробітництво України з Радою Європи;

- представництво інтересів держави в судах України й іноземних держав;

- робота з кадрами;

- розгляд звернень громадян тощо.

Мін'юст здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління юстиції Мін'юсту в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, а також районні, районні у містах, міські (міст обласного значення) управління юстиції, підприємства, установи й організації, що належать до сфери його управління.

Мін'юст очолює міністр, якого призначає на посаду та звільняє з посади в установленому порядку Верховна Рада України за поданням прем'єр-міністра України.

Міністр має заступників, яких призначає на посаду та звільняє з посади Кабінет Міністрів України.

Пропозиції щодо кандидатур заступників міністра вносить на розгляд Кабінету Міністрів України прем'єр-міністр України за поданням міністра.

Для підготування рекомендацій з питань формування та реалізації державної політики, обговорення найважливіших напрямів діяльності в Мін'юсті утворюється колегія.

До складу колегії входять міністр (голова колегії) та заступники міністра, начальники головних управлінь юстиції Мін'юсту в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, керівники структурних підрозділів центрального апарату Мін'юсту й інші особи.

Членів колегії затверджує та звільняє міністр.

Рішення колегії запроваджуються в життя наказами Міністерства юстиції.


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 238; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!