Семінарське заняття № 5 (2 година за темами № 5, 6).



Мета заняття:розглянути й засвоїти завдання, функції та структуру Міністерства внутрішніх справ та його органів, зокрема, тих що входять до складу кримінальної міліції, міліції громадської безпеки, слідчих підрозділів тощо.

Опорні поняття: Міністерство внутрішніх справ України, міліція, досудове слідство, слідчий, оперативні підрозділи, підрозділи громадської безпеки.

План семінарського заняття

1.Міністерство внутрішніх справ України: завдання, функції та структура центрального апарату.

2.Міліція, її основні завдання та функції, система органів (кримінальна міліція, міліція громадської безпеки, міліція охорони, міліція досудове розслідування).

3.Міліція як орган дізнання.

4.Завдання та функції підрозділів міліції, що здійснюють ОРД, забезпечують громадську безпеку та проводять досудове розслідування.

Методичні рекомендації

Готуючи відповідь на перше питання плану семінарського заняття, студенти повинні знати, що згідно з Положенням про МВС Міністерство внутрішніх справ України є головним органом у системі виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері захисту прав і свобод громадян, інтересів суспільства й держави від протиправних посягань, організовує, координує діяльність органів внутрішніх справ у боротьбі зі злочинністю, охороні громадського порядку та забезпеченні громадської безпеки.

Студенти мають засвоїти найважливіші пи­тання цього положення, у тому числі основні завдання, що стоять перед Міністерством внутрішніх справ, функції, які воно виконує, права, котрі воно має, керівну структуру МВС.

У ході підготовки відповіді на друге запитання треба вивчити основні положення Закону України "Про міліцію", прийнятого 20 грудня 1990 року. Згідно з ним міліція є державним озброєним органом виконавчої влади, який захищає життя, здоров'я, права та свободи громадян, власність, природне середовище, інтереси суспільства і держави від протиправних посягань. Закон України "Про міліцію визначає завдання, що стоять перед міліцією; принципи діяльності й організаційну структуру міліції; права й обов'язки міліції; застосування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів і вогнепальної зброї; кадрові питання, до яких відносяться: прийняття на службу до міліції, порядок проходження служби та звільнення зі служби; правове становище працівників міліції.

Відповідаючи на третє питання, варто звернутися до статей 103, 104 КПК України.

Під час підготовки до четвертого питання семінарського заняття студентам рекомендується розглянути такі поняття, як "досудове слідство", "слідчий".

Досудове слідство —це діяльність уповноваженої на те законом посадової особи — слідчого, яка проводиться у встановленому кримінально-процесуальним законодавством порядку і полягає у з'ясуванні всіх обставин справи, виявленні та викритті винних у здійсненні злочину осіб, виявленні причин і умов, що сприяють вчиненню злочину.

Слідчий —це особа, на яку закон покладає провадження досудового слідства. Його здійснюють слідчі прокуратури, слідчі органів внутрішніх справ, слідчі податкової міліції, слідчі органів служби безпеки (ст. 102 КПК України).

Необхідно також звернути увагу на основні положення законодавчих і нормативних актів, що регламентують структуру, компетенцію та діяльність органів досудового слідства, а також повноваження слідчого. Насамперед це Кримінально-процесуальний кодекс України (ст.ст. 102, 114, 114-1), Наказ МВС України № 160 від 20 лютого 2006 року "Про організацію діяльності органів досудового слідства системи Міністерства внутрішніх справ України". Вивчаючи тему, студенти повинні чітко уявляти взаємовідносини з органом дізнання, правову основу цих взаємин — процесуальні й непроцесуальні форми взаємодії. Процесуальні форми взаємодії викладено в чч. З, 4 ст. 104 КПК України, де вказано, що органи дізнання зобов'язані виконувати оперативно-розшукові дії з установлення осіб, які скоїли злочини у справах про тяжкі злочини, а також виконувати доручення слідчого щодо проведення слідчих і розшукових дій.

Не процесуальні форми взаємодії визначаються різними відомчими наказами й інструкціями: створення слідчо-оперативних груп, планування слідчих дій і оперативних заходів для розкриття злочинів, викриття винних тощо.

Свої знання в ході підготовки до семінару студенти можуть перевірити, відповівши на питання для самоконтролю.

Питання для самоконтролю

1. Що являє собою система органів внутрішніх справ України?

2. Які основні завдання виконує МВС України?

3. Якими є складові структури МВС України?

4. Якою є структура головних управлінь, управлінь МВС вАвтономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Се­вастополі?

5. Чим характеризується діяльність міліції, якими є її завдання та функції?

6. Із яких підрозділів складається міліція?

7. Які права й обов'язки має міліція?

8. Які існують органи дізнання, якою є їх специфіка в контексті окремих злочинів?

9. Якими є завдання та компетенція міліції як органа дізнання?

10. Яким є правове становище працівників міліції, порядок проходження служби?

11. Що таке досудове слідство, які завдання стоять перед ним?

12. Які існують види слідчих апаратів?

13. Які завдання стоять перед органами досудового слідства?

14. Якими є принципи діяльності органів досудового слідства в системі МВС України?

15. Які саме слідчі підрозділи функціонують у системі МВС України, якою є їхня структура?

16. Які вимоги ставляться до кандидата на посаду слідчого? Якими є повноваження слідчого?

17. У яких напрямках здійснюється взаємодія слідчих підрозділів системи МВС України з іншими службами органів внутрішніх справ?

Завдання для самостійної роботи

Теми рефератів і доповідей

1. Місце органів внутрішніх справ у системі правоохоронних органів України.

2. Міліція на варті громадського порядку.

3. Міліція в боротьбі зі злочинністю.

4. Розвиток структури, форм і методів роботи міліції України.

5. Система органів досудового слідства в Україні, їхні види, завдання та компетенція.

6. Розмежування повноважень органів досудового слідства та дізнання.

7. Слідчий органів внутрішніх справ.

Задачі

1. До Жовтневого районного відділу УМВС України в Луганській області звернувся із заявою про прийняття на службу на посаду міліціонера-водія Чуйков. Він зазначив, що в 1995 році був засуджений Жовтневим районним су­дом м. Луганська за ст. 140 ч. 2 КК України до 2 років позбавлення волі умовно з відстроченням виконання вироку на 1 рік. Оскільки судимість у встановленому порядку погашено, а Чуйков не вчиняв упродовж 10 років ніяких правопорушень, він просив не враховувати факт його притягнення до кримінальної відповідальності при вирішенні питання про прийняття на службу.

Чи може Чуйков бути прийнятий на службу до міліції? Відповідь обґрунтуйте, виходячи з положень Закону України "Про міліцію".

2. Під час складання нормативів із бойової та фізичної підготовки слідчий міського відділу Краснодонського УМВС України в Луганській області Боханов отримав незадовільні оцінки. Начальник міського відділу наклав на слідчого дисциплінарне стягнення — догану.

Чи є правомірним рішення начальника? Хто має пра­во притягати слідчого до дисциплінарної відповідальності?

3. У кримінальній справі № 342 слідчий пред'явив обвинувачення Іваненку та Мірошнику, які за попередньою змовою вчинили квартирну крадіжку. Захисником Іваненка на початковому етапі розслідування виступав адвокат Бобков. Згодом Іваненко відмовився від послуг Бобкова, уклавши угоду з іншим адвокатом. Мірошник висловив побажання, щоб адвокат Бобков захищав його інтереси у кримінальній справі, та подав відповідну заяву слідчому. У заяві Мірошник указав, що просить допустити до участі в справі адвоката Бобкова, який має право бути його захисником, оскільки він та Іваненко дають у справі правдиві свідчення, а отже, їх інтереси не суперечать один одному.

Яке рішення повинен прийняти слідчий?

Основна література

1. Кримінально-процесуальний Кодекс України. — Відомості Верховної Ради України (ВВР). — 1961. — № 2. — С. 15

2. Про внутрішні війська Міністерства внутрішніх справ України: Закон України від 26 березня 1992 року.

3. Про центральні органи виконавчої влади: Закон України від 17 березня 2011 р. № 3166-VІ.// [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.zakon.rada.gov.ua

4. Про міліцію: Закон України від 20 грудня 1990 року зі змін, і доп.

5. Про оперативно-розшукову діяльність: Закон України від 18 лютого 1992 року.

6. Про затвердження Положення про Міністерство внутрішніх справ України: Указ Президента України від 06.04.2011 р. № 383/2011. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.zakon.rada.gov.ua

7. Про організацію діяльності органів досудового слідства системи Міністерства внутрішніх справ України: Наказ МВС України № 160 від 20 лютого 2006 року.

8. Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю: Закон України. - Відомості Верховної Ради (ВВР). -1993.-№35. -Ст.358.

9. Про боротьбу з тероризмом: Закон України. - Відомості Верховної Ради (ВВР). - 2003.- № 25. - ст. 180.

10.Положення про Державний департамент у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 червня 2002 р. № 844.

11.Положення про Державну службу охорони при Міністерстві внутрішніх справ: затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1993 року № 615.

12.Організація судових та правоохоронних органів: Підручник для студентів юрид. спец. вищ. навч. закладів / І.Є. Марочкін, Н.В. Сібільова, В.П. Тихий та ін.; За ред. І.Є. Марочкіна, Н.В. Сібільової. — X.: Одіссей, 2007.

13.Суд, правоохоронні та правозахисні органи України: Навчальний посібник / В.С. Ковальський (кер. авт. кол.), В.Т. Білоус, СЕ. Демський та ін.; Відп. ред. Я. Кондратьєв. — К.: Юрінком Інтер, 2002.

14.Тимченко С.М. Судові і правоохоронні органи України: Навчальний посібник. — К.: Центр навчальної літератури, 2004.

15.Дізнання та слідство: Зб. Нормативних документів / Державна податкова адміністрація України; Академія держ. Податкової служби України / В.К. Шкарлупа (уклад.). — Ірпінь: Академія ДПС України, 2003. — 475 с.

Додаткова література:

1. Антонов К.В. Проблеми використання матеріалів оперативно-розшукової діяльності у кримінальному судочинстві // Проблеми оперативно-розшукової діяльності й забезпечення прокурорського нагляду за її законністю: Міжнар. наук.-практ. конф. (21-22 лют. 2000 р.): [Збірник]. — Луганськ, 2000. — С. 194 — 208.

2. Бандурка О.М. Оперативно-розшукова діяльність: Підруч. для вищ. закл. освіти / Національний ун-т внутрішніх справ. — Х.: Видавництво Національного університету внутрішніх справ, 2002. — 336 с.

3. Баулін О.В. До проблеми організаційної побудови органів досудового слідства // Проблеми права на зламі тисячоліть: Матеріали  між нар. наук. конф. — Дніпропетровськ, 2001. — С. 86-91.

4. Бондаренко І.В. Органи внутрішніх справ в системах правоохоронних органів України, Російської Федерації та інших зарубіжних країн: теоретичні аспекти: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Національна академія внутрішніх справ України. - К., 2004. - 24с.

5. Галаган В.І. Особливості провадження дізнання у внутрішніх військах МВС України // Проблеми правознавства та правоохоронної діяльності: Зб. наук. ст. — Донецьк, 2001. — № 2. — С. 221-218.

6. Головін А.П. Адміністративно-правове регулювання діяльності міліції громадської безпеки: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / Національна академія внутрішніх справ України. - К., 2004. - 20 с.

7. Грохольський В.Л. Організаційно-правові засади управління спеціальними підрозділами МВС України по боротьбі з організованою злочинністю / Національний ун-т внутрішніх справ / О.М. Бандурка (заг.ред.). - X.: Видавництво Національного університету внутрішніх справ, 2003. - 307 с.

8. Грохольський В.Л. Управління діяльністю спеціальних підрозділім МВС України по боротьбі з організованою злочинністю: Автореф. дис... д-ра юрид. наук: 12.00.07 / Національний ун-т внутрішніх справ. - X., 2004. - 39 с.

9. Доценко О.С. Організація управління міліцією громадської безпеки в сучасних умовах: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / Національна академія держ. податкової служби України. - Ірпінь, 2003. - 19 с.

10. Сущенко В.Д., Олефір В.І., Константінов С.Ф. та ін. Адміністративна діяльність органів внутрішніх справ / Навчальний посібник для викладачів юридичних вузів, слухачів і курсантів вищих навчальних закладів МВС України, практичних працівників органів внутрішніх справ / Тернопіль: ТзОВ «Терно-граф», 2006. - 176с

11. Штанько О.Ф. Про вдосконалення системи досудового слідства в Україні // Проблеми пенітенціарної теорії і практики. — К., 2001. — № 6. — С. 19-24.


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 204; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!