Міліція, її основні завдання і функції, система органів



Міліція в Україні — державний озброєний орган виконавчої влади, який захищає життя, здоров'я, права та свободи громадян, власність, природне середовище, інтереси суспільства й держави від протиправних посягань.

Діяльність міліції будується на принципах законності, гуманізму, поваги до особи, соціальної справедливості, взаємодії з трудовими колективами, громадськими організаціями та населенням.

Правовою основною діяльності міліції є Конституція України, Закон України "Про міліцію", інші законодавчі акти України, постанови Верховної Ради України, укази Президента України, постанови Кабінету Міністрів України, нормативні акти Міністерства внутрішніх справ України, Загальна декларація прав людини, міжнародні правові норми, ратифіковані в установленому порядку.

Основні завдання міліції:

- забезпечення особистої безпеки громадян, захист їх прав і свобод, законних інтересів;

- запобігання правопорушенням, їх припинення;

- охорона й забезпечення громадського порядку;

- виявлення та розкриття злочинів, розшук осіб, які їх учинили;

- забезпечення безпеки дорожнього руху;

- захист власності від злочинних посягань;

- виконання кримінальних покарань і адміністративних стягнень;

- участь у наданні соціальної та правової допомоги громадянам, сприяння в межах своєї компетенції державним органам, підприємствам, установам і організаціям у виконанні покладених на них законом обов'язків.

Функції міліції.Міліція є єдиною системою органів, яка входить до структури Міністерства внутрішніх справ, виконує адміністративну, профілактичну, оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну, виконавчу й охоронну (на договірних засадах) функції.

Міліція складається з підрозділів:

- кримінальної міліції;

- міліції громадської безпеки;

- місцевої міліції;

- транспортної міліції;

- державної автомобільної інспекції;

- міліції охорони;

- судової міліції;

- спеціальної міліції.

Міліція як орган дізнання, його завдання та компетенція

Відповідно до ст. 103 Кримінально-процесуального кодексу України на органи дізнання покладається вжиття необхідних оперативно-розшукових заходів з метою виявлен­ня ознак злочину й осіб, які його вчинили.

Про виявлений злочин і почате дізнання орган дізнання негайно повідомляє прокурора.

Дізнання є формою досудового розслідування. Його провадження ґрунтується на тому ж законодавстві, що й досудове слідство, акти дізнання мають таке саме юридичне значення, як і акти досудового слідства.

Крім виконання загальних з органами досудового слідства обов'язків, на деякі органи дізнання покладається провадження необхідної оперативно-розшукової діяльності з метою виявлення та розкриття злочинів, викриття осіб, які їх вчинили. Ця діяльність не є дізнанням, а відноситься до са­мостійних функцій органів дізнання, передбаченим Законом України "Про оперативно-розшукову діяльність" та іншими актами. Її виконання покладається лише на органи дізнання, що мають у своєму розпорядженні оперативні підрозділи.

Перелік органів дізнання містить ст. 101 Кримінально-процесуального кодексу.

Згідно з чинним кримінально-процесуальним законодавством дізнання — це форма досудового розслідування, що передує досудовому слідству та відрізняється від останнього суб'єктами й термінами провадження. Після провадження дізнання кримінальна справа за відсутності підстав для її закриття передається слідчому для провадження досудового слідства.

Кримінально-процесуальне законодавство розрізняє два види дізнання:

- дізнання у справах про тяжкі й особливо тяжкі злочини;

- дізнання у справах про злочини, що не є тяжкими (ст.ст. 104, 108 КПК).

За обсягом роботи, пов'язаної з провадженням дізнання, органи міліції займають провідне місце серед інших органів дізнання. їх прийнято називати універсальними органами дізнання, оскільки вони вправі провести дізнання у будь-якій справі про будь-який злочин, якщо розслідування з провадження дізнання виконують міські та районні орга­ни внутрішніх справ.

З переліку органів дізнання видно, що на відміну від органів досудового слідства розслідування злочинів не є їх єдиною функцією. Наприклад, для міліції однією з основних функцій є охорона громадського порядку, для митних органів — виконання обов'язків з контролю провезення вантажів через кордон тощо. Однак дізнання (у тій або іншій формі) у більшості справ проводить міліція.


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 270; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!