Слідчий апарат органів внутрішніх справ України



Згідно зі ст. 102 КПК України органами досудового слід­ства є слідчі прокуратури, слідчі органів внутрішніх справ, слідчі податкової міліції та слідчі органів безпеки.

Органами досудового слідства в системі МВС України є:

- Головне слідче управління Міністерства внутрішніх справ України (ГСУ);

- слідчі управління, відділи головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі й на транспорті;

- слідчі відділи, відділення міських, районних, міськрайонних, лінійних управлінь, відділів ГУМВС, УМВС, відділів спеціальної міліції.

Правову основу діяльностіорганів досудового слідства складають Конституція України, Кримінальний і Кримінально-процесуальний кодекси України, інші закони України, акти Президента України, Кабінету Міністрів України, постанови й інші рішення Верховного Суду України, Конституційного Суду України, указівки Генерального прокурора України з питань досудового слідства, нормативно-правові акти Міністерства внутрішніх справ України, міжнародні договори, згода на обов'язковість яких дана Верховною Радою України, а також Наказ МВС України "Про організацію діяльності органів досудового слідства системи Міністерства внутрішніх справ України" № 160 від 20 лютого 2006 року.

Діяльність органів досудового слідства здійснюється відповідно до принципів поваги прав і свобод людини, законності, справедливості, гуманізму, презумпції невинуватості, рівності всіх громадян перед Законом незалежно від соціальної, національної та расової належності, майнового, службового чи .іншого стану, віросповідання й політичних переконань.

Органи досудового слідства очолюють:

- у МВС України — заступник міністра внутрішніх справ України, він же начальник ГСУ;

- у головних управліннях МВС України в Автономній Республіці Крим, місті Києві та Київській області, управліннях МВС України в областях, місті Севастополі й на транспорті — заступники начальників ГУМВС, УМВС — начальники слідчих управлінь (відділів);

- у міськрайорганах, відділах міліції, відділах спеціальної міліції — заступники начальників цих органів (відділів), начальники слідчих відділів (відділень).

Керівництво слідчою групою, що створена в структурі органу, лінійному відділі, відділенні чи підрозділі спеціальної міліції, покладається на одного зі старших слідчих указаної групи.

Органи досудового слідства підпорядковуються Головному слідчому управлінню МВС України.

Головними завданнями органів досудового слідства є:

- організація та здійснення досудового слідства в кримінальних справах про злочини відповідно до чинного законодавства України;

- організаційно-методичне керівництво розслідуванням злочинів, що підслідні органам внутрішніх справ України;

- ужиття, у межах компетенції, відповідних заходів щодо припинення порушення законних інтересів і прав громадян та суспільства;

- забезпечення відшкодування фізичним і юридичним особам збитків, завданих злочинами;

- виявлення причин і умов, які сприяють учиненню злочинів, ужиття через відповідні органи заходів до їх усунення;

- визначення основних напрямків удосконалення слідчої роботи, запровадження в практику досягнень науки й техніки, позитивного досвіду, прогресивних форм і методів організації досудового слідства.

Основні функції органів досудового слідства.Згідно з покладеними на органи досудового слідства завданнями, вони виконують такі функції, як:

- усебічне, повне й об'єктивне дослідження обставин у справах про злочини в межах визначеної компетенції;

- аналіз слідчої практики, організації та результатів діяльності слідчих органів внутрішніх справ України, внесення на основі цього в установленому порядку пропозицій щодо підвищення ефективності функціонування органів досудового слідства, забезпечення правопорядку, посилення боротьби зі злочинністю, інформування населення з цих питань через засоби масової інформації;

- розроблення й реалізація заходів щодо зміцнення законності, підвищення якості слідства та скорочення його строків;

- вивчення, узагальнення та рекомендації з упровадження позитивного досвіду досудового слідства, розроблення для використання на практиці сучасних методик розслідування окремих видів злочинів;

- організація взаємодії слідчих органів внутрішніх справ України з органами, що здійснюють оперативно-розшукову й експертну діяльність, дізнання, прокурорський нагляд і судовий контроль у кримінальних справах;

- вивчення практики застосування слідчими органів внутрішніх справ України норм права та розроблення пропозицій щодо вдосконалення законодавства України;

- забезпечення добору, розстановки й виховання слідчих кадрів, підвищення їх кваліфікації та професійної майстерності;

- організація відповідно до чинного законодавства України розгляду й вирішення звернень, скарг і заяв громадян, які надходять у зв'язку із провадженням досудового слідства у кримінальних справах;

- здійснення інших функцій, що належать до їх компетенції.

Структура Головного слідчого управління МВС України.У структурі ГСУ функціонують:

- управління з розслідування особливо тяжких злочинів і вчинених організованими злочинними групами;

- управління з розслідування особливо тяжких злочинів у сфері економіки та службової діяльності;

- управління процесуального контролю;

- управління методичної та організаційно-аналітичної роботи;

- сектор роботи з персоналом.

ГСУ може також мати у своїй структурі відповідні підрозділи, які забезпечують виконання функцій, що належать до компетенції Головного слідчого управління.

Тема 6. Органи, які здійснюють оперативно-розшукову діяльність, дізнання і досудове слідство.

Поняття і призначення досудового розслідування. Сутність і складові частини досудового розслідування. Характеристика завдань досудового розслідування.

Оперативно-розшукова діяльність: поняття і призначення. Органи, які здійснюють оперативно-розшукову діяльність. Права і відповідальність працівників, що займаються оперативно-розшуковою діяльністю.

Дізнання: поняття і призначення. Органи дізнання і розмежування їх компетенції. Права і відповідальність працівників органів дізнання.

Досудове слідство: поняття і призначення. Органи досудового слідства і розмежування їх компетенції. Предметна і персональна підслідність. Права і відповідальність слідчих.

Взаємодія органів, які проводять досудове розслідування.

План лекції:

1. Поняття, значення та загальні походження оперативно-розшукової діяльності, дізнання та досудового слідства. Форми розслідування злочинів.

2. Перелік суб'єктів, які здійснюють ОРД, дізнання та досудове слідство у складі правоохоронних органів України їх завдання.

3. Права та обов'язки органів, які здійснюють ОРД, дізнання та досудове слідство.

4. Процесуальні засоби діяльності та стадії.

5. Кінцеві рішення.

Тези лекції:


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 354; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!