Класифікація блогерських мереж.



Блогерські мережі можна поділиш на дві основні категорії - громадські (non-profil) та комерційні (commercial), які у свою чергу діляться на під категорії (Рис. І). Громадські БМ утворюються заради збільшення читацької аудиторії учасників та заради спілкування між блогерами, вряди-годи вони можуть приймати спонсорську рекламу. Комерційні БМ утворюють перш за все заради зиску. Поруч із громадськими та комерційними БМ можна виділити третій тип - особисті (personal) блогерські мережі. Коли одна особа робить кілька блогів на різну тематику І просуває їх разом під одним брендом.

 

Рис. І. Класифікація блогерських мереж.

 

     Громадські мережі у свою чергу можна поділити на ті, в яких учасники слабко пов'язані (loosely lied) та сильно пов'язані (lightly tied). Приклад мережі зі слабкими зв'язками - web20workgroup.com. Вона являє собою веб-сторінку на якій містяться посилання на півтора десятки популярних англомовних блогів, що пишуть на тему сучасних онлайнових медіа. 9rules.com приклад мережі із сильними зв'язками: від учасників вимагається дотримання

 

певних правил; на центральному сайті с закритими форуми, де учасників спільноти заохочують до спілкування. Сильно пов'язані громадські БМ можуть порівняно легко комерціалізуватися при бажанні та згоді більшості учасників.

Комерційні БМ можна поділити за типом фінансової моделі, що використовується при розподілі прибутків між блогерами та організаторами БМ. Мережі з розподілом прибутків (revenue share) ділять виручку від реклами з блогерами у певному процентному співвідношенні - блогер зазвичай отримує від 40 до 75% від того, що приносить реклама, яка показується на сторінках його блога. Найпотужнішим БМ, що отримують значні прибутки, вигідніше наймати авторів на гонорарній основі (fixed salary). У такому випадку блогерам платять фіксовану зарплатню за обумовлену кількість символів, а також премії, коли стрімко зростає кількість відвідувачів завдяки особливо вдалим заміткам. Деякі мережі комбінують обидва підходи до співпраці з авторами.

     Наприклад, мережа b5media.com працює з розподілом прибутків блогери отримують 40%  від рекламних надходжень, які приніс їхній блог. Це порівняно невигідні умови для блогерів. Мережа Gawkcr Media організована на гонорарній основі - автори отримують приблизно по $2000 на місяць та преміальні [24]. Це, імовірно, найвищі розцінки у блогосфері.

    Наприклад, Weblogs Inc. починала з розподілу прибутків з блогерами, а потім перейшла до гонорарної основи. Тому блогери мережі працюють за різних умов, бо перші автори стали співвласниками акцій компанії. Наприклад, Пітер Роджас. головний редактор найпопулярнішого блога Engadgel.com у складі БМ, став міліонером після продажу мережі корпорації Time Warner. Він отримав свій пай, але продовжує блогерську діяльність на старій посаді. Розпочинаючи переговори із відомим блогером, БМ готова укласти контракт на особливих умовах.

Ще один тип комерційної БМ - іміджева мережа (promotional network), Такий тип мережі створюється заради просування основного бізнесу засновників: товарів, послуг чи бренду компанії. Наприклад, організатори

193Smcditi.com надають консалтингові послуги у сфері виробництва І поширення відео. А мережа Projectdu.com, організована корпорацією аt&t як іміджевий проект, об'єднує 29 блогів різної тематики. Центральний сайт мережі функціонує як інформаційно-розважальне видання, для якого редактори добирають контент з блогів учасників. Прибутки від реклами на подібних блогах мають другорядне значення.

Блогерські мережі також можна розглядати з погляду володіння контентом. Усі громадські мережі не володіють контентом (without ownership) своїх учасників. Зазвичай мережі, що працюють на гонорарній основі, повністю володіють контентом (full ownership of contení), який продукують блогери. Наприклад, Gawker Media, b5mcdia.com. Мережі, які розподіляють прибутки з блогерами, зазвичай частково володіють контентим (partial ownership of contení). Наприклад, у мережі залишаються ексклюзивні права на поширення текстів в електронному вигляді, а блогер при нагоді може видати книгу на основі власних записів і йому не треба буде ділитися доходами від книги з керівництвом БМ. Комерційні БМ, як правило, воліють перебрати на себе якомога більше авторських прав на твори блогерів. Зазвичай контент, створений блогером під час перебування в комерційній мережі, назавжди залишається на сторінках сайту, що належить KM, навіть коли блогер покидає мережу. Якщо блогер прагне залишитися власником своїх статей, то йому потрібно вступати до мережі з власним сайтом на окремому домені та укласти відповідну угоду, що обумовлює умови виходу з мережі.

Наприклад, у мережі wurk.net поєднують обидві моделі володіння контентом - частина блогів залишається незалежними, а більшість розміщено на субдоменах wurk.net і наповнюються вони найнятими авторами. Статті, що розмішені на субдоменах, належать БМ.

 

Блогерські мережі також можна поділити за тематикою. Існують спеціалізовані (specialized) мережі, які висвітлюють вузьку тему. Наприклад, блогери wurk.net пишуть лише про рекрутинг і працевлаштування у різних галузях. Тематичні (Ihcmalic) мережі висвітлюють загальну тему у більш

широких рамках, змальовують яку-небудь сферу з погляду спеціалістів різних галузей. Наприклад, wcb20wotkj-roup.com описує веб-сервіси нового покоління і тенденції, що називають збірним поняттям web 2.0. Окремі блоги цієї БМ пишуть про вилив нових медіа на Public Relations, інші ведуть хроніку відкриття нових інтернет-компаній. Великі об'єднання блогерів зазвичай являються БМ широкого профілю (broad range of themes) і намагаються задовольнити якомога більше цільових аудиторій. Наприклад, Gawkcr Media, Wcblogs Inc., b5media.com.

Варіації тематичної спеціалізації - регіональні (local) мережі, то розповідають про події та життя великих міст і регіонів. А також національні (national) мережі широкого профілю, які копіюють бізнес-модель великих англомовних БМ, але діють у межах країни чи мовного середовища регіону.

Для комерційних мереж вирішальне значення мас кількість блогів, їхня активність і популярність. У великих БМ, що можуть містити від 100 до 200 блогів, сайти найчастіше розподілені по тематичних каналах (channels), таких як бізнес, технології, подорожі, тощо.

Блог має цінність, коли регулярно поновлюється. Великі БМ вимагають від авторів по кілька заміток на день. Коли автор залишає блог, то старі матеріали зазвичай залишаються у власності БМ. Деякі БМ, доки не знайдуть нового автора, імітують активність у блозі. Наприклад, щотижня автоматично у всіх блогах з'являється замітка із добіркою посилань на найбільш популярні записи по всій мережі. В активному блозі це один запис із кількох десятків на тиждень, а в «мертвому» чи покинутому блозі з часом може накопичитись багато подібних штучних статей. Часто БМ відкривають блоги приурочені до гучних подій, наприклад, виставок чи фестивалів. Вони активно оновлюються по кілька разів щодня протягом короткого періоду, коли подія викликає величезний інтерес публіки. Потім ведення блогу назавжди припиняється, але архів матеріалів залишається. Такий сайт зазвичай фігурує у підрахунках загальної кількості блогів мережі, що також штучним чином роздуває кількість блогів у мережі.

У жовтні 2010 р., коли Times Warner купила БМ Weblogs, Inc., було оголошено, що придбано 85 тематичних блогів. Скотт Кіддер, співробітник конкурентної Gawkcr Media, підрахував, що насправді у мережі на момент купівлі був 31 активний блог [22]. У блогах без авторів щотижня з'являвся анонс записів з інших блогів, підкатегорії най популярніших блогів значилися як окремі блоги, найпопулярніші блоги перекладалися Іншими мовами. Десяток блогів чесно перебували у тематичному каналі «На пенсії», але вони також були включені до кінцевого результату. Після обговорення у блогосфері підрахунку, зробленого Скоттом Кіддсром, БМ Weblogs, Inc. припинила практику штучного оновлення «мертвих» блогів. Тепер анонси про події у мережі з'являються лише у блогах, які регулярно оновлюються.

Для визначення прибутковості та інвестиційної привабливості БМ мало знати заявлену кількість блогів - потрібно визначитися, яка кількість із них активно поновлюється. Для того, щоб вважати блог активним можна прийняти якусь мінімальну кількість оригінальних записів, що мають з'являтися у блозі протягом певного періоду. Наприклад, якщо автор блога опублікував 3 замітки протягом останніх 30 днів, то блог вважати активним. Це може бути прийнятна активність для неприбуткового блога. Для комерційного блога така цифра статей надзвичайно мала, тому при оцінці інвестиційної привабливості БМ варто висувати жорсткіші вимоги, наприклад, 10 оновлень за 30 днів чи 125, як того вимагає контракт БМ Weblogs, Inc. Блоги, що тимчасово не оновлюються вважати пасивними (passive), а ті, що не публікували оригінальні статті протягом, наприклад, 90 днів варто відносити до категорії, що вже отримала традиційну назву, «на пенсії» (retired).

Моніторинг активності блогів у складі БМ порівняно легко провести. Кожен блог має RSS-канал через який розсилає анонси усіх оновлень чи повні тексти заміток. Таку інформацію легко обробляти програмними засобами - автоматично рахувати, скільки записів з'явилося протягом встановленого періоду та виключати з результатів однакові записи, що з'являються у кількох блогах мережі одночасно. Для прикладу, вручну підраховано і зведено результати найприбутковіших мереж Gawker Media і Weblogs, Ілс. (Таблиця 1). Подібні дані для всіх мереж динамічно змінюються і мають значення при оновленні в реальному часі.

На сьогодні до складу мережі Gawker Media входить 54 надзвичайно популярних блогів і веб-сервіс kinja.com. Блог Gizmodo.com перекладається кількома мовами за угодами по ліцензуванню контенту, які укладені між Gawker Media та медіа-компаніями у різних країнах. Але Gawker Media ніколи не додавала їх до заявленої кількості своїх веб-ресурсів.

До Weblogs, Inc. входить 67 активних блогів, 13 підкатегорій і перекладів іншими мовами блогів Autobtog.com і Engadgct.com, а також 30 блогів, що не оновлюються довше одного місяця, - 18 із них у тематичному каналі «На пенсії», 28 присвячені подіям, що минули, ще 4 знайшлися серед тематичних каналів активних блогів,

Weblogs, Inc. відкрила два тематичних канали, що нагадують дочірні мережі. У bloggingstocks.com, що стежить за акціями провідних компаній на фондовому ринку, функціонує 18 блогів (заплановано відкриття ще 12 у найближчі місяці). Регіональні блоги bloggingohio.com і bloggingncworIcans.com присвячено штату Огайо і найбільшим містам у ньому та Новому Орлеану відповідно. Імовірно, що Weblogs, Inc. розвиватиме мережу подібних регіональних блогів, бо компанія зареєструвала домени для 50 штатів [18]. Серед активів Weblogs, Inc. також програмна платформа Biogsmith, призначена для менеджменту блогів і блогових мереж.

При оцінці БМ виправдано враховувати загальну кількість блогів. Навіть після припинення оновлень архівні матеріали блога привертають відвідувачів, частина яких натискає на рекламні лінки та 6анерп. Таким чином блоги без оновлень, перебуваючи у стані «на пенсії», приносять невеликий прибуток. Саме загальну кількість блогів зазвичай вказують БМ у своїх вихідних даних.

Навіть «мертві» блогерські мережі, що припинили функціонувати, становлять інтерес для конкурентів, бо доменне ім'я з великою кількістю посилань із зовнішніх джерел - цінний актив, на якому можна заробити гроші. Після того, як блог припиняє оновлюватися, його ринкова цінність починає поступово падати, але не досягає нульової відмітки. Ціна блога визначається кількістю посилань на нього. Наприклад, БМ finefooIs.com, до якої входить 12 блогів (хоча заявлена кількість 5 - рідкісний випадок применшення справжньої ваги БМ), припинила діяльність у лютому 2011 p., але була продана у травні 2012 р. за $4500. БМ b5mcdia.com ладна була купити блоги finetbo1s.com, щоб інтегрувати їх до власної мережі, але припинила участь в аукціоні на сумі $3250 [38].

Популярність, впливовість, прибутковість і ринкову цінність БМ можна умовно підрахувати на основі кількості посилань із зовнішніх джерел - інших блогів і веб-сайтів. Сайт bIogncrworklist.com, що входить до БМ Blogmcdia.biz, займається підрахунком умовних рейтингів блогерських мереж і сайтів, що входять до них. Дані про зовнішні посилання беруться з «пошукових серверів» Tcchnorati.com, Googlc.com, Yahoo.com, Alexa.com І Search.msn.com. На основі цієї інформації формується зведений рейтинг. На початок червня 2012 р. у базі даних blogncfworklist.com 80 блогерських мереж, до яких входить 1720 блогів. На цей час найпопулярніша блог-мережа - Gawkcr Media, найпопулярніший блог - Engadgct.com (мережа Wcblogs, Inc.) [7].

    Сайт blognctworklist.com моніторить усі блоги, що занесені до їхньої бази даних. Вони могли би допрацювати своє програмне забезпечення, щоб враховувати активність блогів - наскільки часто блоги оновлюються, скільки блогів у кожній БМ перебувають у пасивному стані. Також вони могли би

 

відфільтровувати записи, що імітують активність блогів, порівнюючи RSS-смуги блогів, що входять до однієї мережі.

Запропонована класифікація не враховує якість наповнення блогів, кваліфікацію засновників БМ і блогерів, здатність впроваджувати інноваційні рішення та матеріально-технічне забезпечення. Саме ці складові визначають успіх подібної медіа-комнанії. Комерційні мережі зазвичай краще підготовлені до конкурентної боротьби на ринку.

 


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 233; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!