Поняття, структура блогерських мереж і перші бізнес моделі



Блогерська мережа (БМ) - це група блогів з визначеним спільним брендом, автори яких частково чи повністю узгоджують свої дії із центральним проводом або між собою. Також можливе застосування термінів блогова мережа, блог-мережа, мережа блогів. В англомовних джерелах таке об'єднання називають blog network. Іноді називають блогерської мережею портали на кшталт LiveJoumal.com або MySpacc.com, розраховані на користування і наповнення масовою аудиторією. Але це помилкове застосування терміну, бо подібні веб-портали позначають усталеним сполученням соціальна мережа (social network).

Сучасні ознаки БМ: логотип, назва, спільні риси в оформленні та подачі матеріалів. Разом це формує пізнаваний бренд. Майже у всіх БМ є центральна сторінка, де ведеться блог про розвиток самої БМ і наведено повний список учасників. Часто у блогерській мережі наявні правила поведінки, он-лайнові засоби для внутрішніх комунікацій, закриті для чужих.

Прообразом блогерської мережі можна вважати блогролл (blogroll). Це список посилань на блоги, які блогер розміщає де-небудь на головній сторінці свого сайту. Автор сигналізує читачам та іншим блогерам, які блоги він рекомендує і читає сам. Блогролл показав, що розміщати перехресні посилання між блогами - ефективний засіб для збільшення популярності та індексу цитування [23]. Блогролл - це продовження і розвиток концепції  веб-кільця (webring), популярної у середині та наприкінці 90-х років. Сайт, що брав участь у веб-кільці, посилався на сусідів по списку [41].

Основна ціль об'єднання блогерів у мережу - збільшення читацької аудиторії. Учасники розміщують на своїх сайтах логотип БМ і посилання на сайти інших учасників - або усіх або певної кількості, якщо учасників дуже багато. По-перше, читачі, потрапивши на один із всб-рсурсів мережі, часто переходять на сайти інших учасників. По-друге, збільшується індекс цитування. Посилання із зовнішніх джерел допомагає зайняти вищу позицію у результатах пошукових серверів. Сайти iз високим індексом цитування отримують помітний приток трафіку з серверів на кшталт  Google.com. Значна кількість таких відвідувачів може стати постійними читачами.

Мотиви об'єднання блогерів різні, але їх умовно можна поділити на комерційні та альтруїстичні. Блогерські мережі частіше виникають як комерційні проекти, що прагнуть отримувати прямі прибутки від реклами, спонсорства і партнерських програм. У такому випадку блогери-учасники переважно теж розраховують на прибутки від своєї публіцистичної діяльності. Блогери, які не ставлять собі за мету прямі прибутки, також об'єднуються у мережі, переважно громадські, які значно менше вимагають координації зусиль від учасників і не накидають жорстких правил. Блогери, що ведуть записи з альтруїстичних міркувань, можуть приєднатися і до комерційної мережі або в межах громадського об'єднання демонструвати рекламу. Розпочавши блог з альтруїстичних міркувань, блогер може здобути таку популярність, що реклама на сайті приноситиме стільки ж доходів, як основне місце роботи.

Обсяг і рівень розвитку рекламного ринку в англомовному Інтернеті дозволяє отримувати невеликі прибутки навіть малопопулярним авторам, І при цьому не витрачати зусилля на переговори з рекламними агентами. Системи контекстної реклами та партнерські програми діють як рекламні біржі. Розмістивши на своєму сайті рекламний блок, блогер перекладає пошук рекламодавців на плечі організаторів системи контекстної реклами. На Сторінках блога показується реклама релевантна до його тематики, а отже цікава читачам. За кожен перехід відвідувача на сайт рекламодавця блогер системи отримує від кількох центів до кількох доларів. Участь у партнерській програмі дозволяє отримувати відсоток від продажу товарів І послуг, якщо споживач, потрапивши до електронного магазина через блог, зробить замовлення.

Об'єм ринку онлайнової реклами у США склав $ 12,5 млрд. за 2010 р., що на 30-35% більше ніж у 2008 р. [21]. Результати першого кварталу свідчать, що темпи росту в 30-35% збережуться і цього року [9]. Динамічний ринок приваблює чимало блогерів, і протягом останньою року відкрилася величезна кількість блогових мереж.

Перша блогерська мережа Coranre.com виникла у 2000 р. Хоча організатори ставили на меті отримувати прибутки від реклами, мережа не стала надзвичайно популярною. На сьогодні усі сайти учасників мережі приваблюють біля 450 тис. відвідувачів на місяць [12]. що порівняно мало для західного ринку.

Тенденція до відкриття блогсрських мереж розпочалася у 2002-2003 pp. з відкриття найпотужніших мереж GawWcr.com І Wcblogsinc.com [24]. У жовтні 2005 р. корпорація AOL, що входить до холдингу Time Warner, купила мережу WeblOgSinc.com [40], як повідомляється, за 25 млн. [5]. Це стало поштовхом до масовою відкриття нових БМ.

Комерційні та неприбуткові БМ переслідують різні цілі, тому і рівень організації та ступінь координації діяльності у них різний. Некомерційні мережі виникли пізніше і перейняли модель комерційних БМ у спрощеній формі. Зазвичай громадські БМ дозволяють участь у кількох об'єднаннях, у той час як комерційні вимагають відданості лише одній БМ.

В основі діяльності комерційної блогерської мережі - розподіл праці. Центральний провід займається пошуком рекламодавців, просуванням мережі в онлайні та офлайні, менеджментом мережі, технічною підтримкою, пошуком нових авторів, фінансовими та юридичними питаннями. Блогери, що працюють в мережі займаються створенням контенту. Прибутки розподіляються між головним осередком і рядовими блогерами за певним принципом. Дуже рідко осередок комерційної БМ має офіс, зазвичай усі організатори та учасники працюють на видаленні та можуть знаходитися будь-де у світі. У випадку некомерційної мережі центрального осередку може взагалі не існувати. Ініціативна група, що організувала БМ. може час від часу розглядати питання про вступ нових членів, тощо [2].

Блогер може вступити до мережі, маючи власний сайт з окремим хостингом і доменом, або стати автором блога, який створить для нього центральний осередок До БМ рідко приймають блоги, розміщені на безкоштовних серверах на кшталт ВІоецсг.сот або LiveJournal.com. бо автори таких блогів не повністю контролюють власні сайти. Крім того, за умовами надання послуг безкоштовних порталів будь-який блог може бути видалений через порушення правил чи без пояснення причини.

Вступ до БМ зазвичай мас позитивні наслідки для блогера, але накладає і певні обмеження. Умови угоди, що пропонується тою чи іншою БМ, можуть бути невигідними для окремих блогерів.

Для рядового блогера вступ до БМ мас значні переваги. Збільшується читацька аудиторія та індекс цінування, зростають прибутки. Зростає авторитет автора у середовищі блогерів. Автор отримує доступ до внутрішніх форумів мережі, де відбувається спілкування учасників І обмін досвідом. Між учасниками БМ формуються доброзичливі та приязні стосунки, що приносить додаткове моральне задоволення. Головне, що блогер припиняє перейматися організаційними питаннями та зосереджується на публіцистичній діяльності [30].

Проте вступ до БМ накладає деякі обмеження, і тому це не завжди вигідно. Майнові авторські права на створені тексту та аудіовізуальні матеріали частково чи повністю переходять у власність БМ. Також блогерські мережі прагнуть володіти доменом, на якому розміщено блог. У кожній БМ є свої жорсткі чи гнучкі правила, дотримання яких обумовлено угодою. Росте відповідальність блогера, бо потрібно оновлювати блог із певною регулярністю, що вказано в угоді більшості БМ. Частина прибутків, які блогер міг би заробити наодинці, надходить до мережі, що не завжди вигідно для блогів з високою популярністю. Комерційні БМ не дозволяють участь в інших подібних об'єднаннях, у той час як громадські мережі прихильніше ставляться до цього. Зрештою репутація блогера залежить від репутації мережі [30], [31].

Організатори блогерських мереж по-різному формують стосунки і блогерами, входячи з власних інтересів, та намагаються максимально задовольнити потреби і бажання дописувачів, яких запрошують до мережі.

    Заможні мережі наймають блогерів на гонорарній основі. В серпні 2002 р. відкрився перший блог мережі Gawkcr Media за адресою gizmodo.com. Власник мережі Нік Дейтон, досвідчений американський інтернет-підприємець. Його підхід до створення сайтів називають «бутіковим», бо він ретельно добирає тематику, дизайн і авторів, для нових проектів. З самого початку Нік Дентон укладав з авторами контракти про виплату гонорарів за певну кількість записів до блога на день і щомісячних премій, якщо блог привертав увагу більшої кількості читачів, ніж було заплановано. Нік Дейтон єдиний власник усіх брендів та матеріалів, що розміщені на сайтах. [1, 24]. За деякими підрахунками мережа Gawkcr Media у 2005 p. заробила $2 млн. [39]. V травні 2006 р. сайти мережі відвідало приблизно 11,5 млн. унікальних відвідувачів, що є дуже гарним показником [13].

    Головний конкурент Ніка Дейтона у блогосфері - Джейсон Калаканіс, який разом із Браяном Елві заснував компанію Wеblogs, Inc. у вересні 2003 р. На початку вони укладали з блогерами угоди на досить поміркованих умовах, домовляючись про розподіл прибутків і спільну власність створеного контенту. Найбільш відомий і прибутковий блог мережі — Kngadgcl.com, на сторінках якого йдеться про технологічні новинки. Нині над блогом працює редакція з двох десятків людей, його перекладають кількома мовами. З часом WcblogS. Inc. також стала укладати контракти із блогерами на гонорарній основі. Текст контракту із рядовим автором потрапив в он-лайн у серпні 2005 р. Це викликало жваве обговорення, бо розцінки виявилися достатньо низькими: $ 4 за одну статтю. За умовами угоди на місяць потрібно написати мінімум 125 заміток, отримавши за це $500 [17].

У жовтні 2005 р. мережа була продана корпорації Time Warner за суму, що, імовірно, становить $25 млн. [5]. Програмне забезпечення Blogsmith. розроблене спеціально для менеджменту мережі, залишилося у власності Джейсона Калаканіса та Браяна Елві.

9nilcs.com - найвідоміша громадська блогерська мережа, що не женеться за прибутковістю. Мережу створили у 2003 р. троє успішних блогерів, Які

прагнули зібрати громаду найкращих авторів зі схожими цілями та принципами. До мережі відбирають блоги з гарним дизайном, якісними текстами та регулярними оновленнями. Головні вимоги до учасників - розмістити логотип мережі на власному сайті та брати участь у житті спільноти, тобто, спілкуватися та ділитися досвідом І порадами на внутрішніх форумах мережі. Іноді організатори знаходять спонсорів і рекламодавців для сайтів певної тематики [32].

Gawker Media, Weblogs Inc. та 9rules - найвідоміші блогерські мережі, про які найчастіше пишуть у блогосфері. Саме вони започаткували тенденцію до створення БМ і стали модельними зразками, та взірцем яких гуртуються інші об'єднання блогерів.

 


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 195; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!