Античний Рим / Конфлікт з Карфагеном І (264—212 до н. є.)



1-ша Пунічна війна (264241 до н. є.)

Мамертинці (сини Марса, кампанські най­манці) надсилають з Мессани, як до Риму, так і до Карфагена, прохання про допо­могу проти Гієрона із Сиракуз. Після висад­ки римського війська Сиракузи і Карфа­ген укладають союз, однак Гїєрон із Сира­куз, дізнавшись про поразку їхніх військ поблизу Мессани, йде на союз із Римом. Завоювання Схід. Сицилії римлянами по Акрагант (Агригєнт, 261 до н. є.).

260 до н. є. Морська битва біля Міл.Пере­мога римлян за допомогою кораблів, збудованих за зразком пунічної п'ятареми, яка сіла на мілину. Завдяки винайден­ню абордажного містка тактика сухопут­ного бою переноситься на морську війну. 256 до н. є. Перемога на морі біля мису Екном дозволяє римлянам зробити висадку в Африці. Просування римського війська аж до Карфагена, який просить миру, проте відхиляє жорсткі умови Риму про мир.

255 до н. є. Битва біля Туніса.Перемога карфагенян під проводом спартансько­го ватажка найманців Ксантіппа за до­помогою кінноти і слонів. Римський флот з врятованими залишками війська зни­щено штормом. Римляни відмовляють­ся від морської війни, проте завойову­ють Сицилію, окрім карфагенських баз Лілібей, Дрепанум та Ерікс. Новозбу-дований римський флот перемагає 250 до н. є. біля Панорма,але згодом, у 249 до н. є., його знищено поблизу Дре-панума.Після виснажливих невеликих сутичок із Гамільклром Баркою, що три­вали роками, будівництво нового фло­ту на кошти римських громадян (200 пен-тср).

241 до н. є. Морська битва римлян біля Егатських о-вів.Укладення миру: Кар­фаген відмовляється від Сицилії (1-ша римська провінція)і сплачує репара­цію 3200 талантів протягом 10 років. Після повстань найманців та лівійців проти Карфагена сардинські найманці направля­ють до Риму прохання про допомогу, і той знову оголошує війну Карфагену (238 до н. є.) і примушує поступитися Сардинією (227 до н. є. її об'єднано з Корсикою), а також сплатити ще 1200 талантів. Тіррєн-ське море стає "своїм морем" (Маге позі-гшп) для римлян.

229228 до н. є. Римський флот бореться з іллірійським піратством.Данину спла­чує іллірійська цариця Тевта; з 219 іллірійське узбережжя переходить під рим­ське панування. Після наступу кельтів, у 222 до н. є., перемога римлян поблизу Кластідія,здобуття Медіолана — столиці кєль-тів-інсубрів. Заснування колоній (Плацентія, Кремона, Мутіна), будівництво Фламініївого шляху.

Із 237 до н. є.нова орієнтація карфаген­ської політики(дії Баркідів). Карфаген завойовує Іспанію як відшкодування за Сардинію і Сицилію, одержує 236 до н. є. рудний район у Південно-Східній Іспанії (Сьсрра-Морена), завдяки чому стає мож­ливою сплата решти репарацій Риму (231до н. є.). Заснування Нового Карфагена (227 до н. є.).

226 до н. є. Угода Ебро:Газдрубал відмов­ляється перейти Ебро з ворожими на­мірами. Римляни визнають карфагенське панування на південь від Ебро. Після вбивства Газдрубала (221 до н. є.) верхов­ним карфагенським полководцем стає старший син Гамількара Ганнібал(247— 183до н. є.).

219 до н. є. Римсько-карфагенський кон­флікт через Сагунт,взятий в облогу і здобутий Ганнібалом, незважаючи на втручання Риму. Римська вимога: повер­нення Сагунта і видача Ганні бала. Кар­фаген відмовляється, відтак Рим оголо­шує війну.

219 до н. є. Римсько-карфагенський кон­флікт через Сагунт,взятий в облогу і здобутий Ганнібалом, незважаючи на втручання Риму. Римська вимога: повер­нення Сагунта і видача Ганні бала. Кар­фаген відмовляється, відтак Рим оголо­шує війну.

2-га Пунічна війна (218—201 до н.є.)

Римський план ведення війни (наступ на Іспанію та із Сицилії — до Африки) зірва­но у зв'язку з раптовим наступом Глнш-бала (перехід Піренеїв і Альп) з 50 000 воїнів, 9000 вершників і 37 бойовими сло­нами. Кровопролитні бої призводять до зменшення війська перед наближенням до Верхньої Італії до 26 000 чоловік. Газ­друбал, брат Ганііібала, з військом охо­роняє Іспанію. Консул П. Корнелій Сципіон надсилає свого брата Гн. Кор-нелія Сципюнл Кальвша до Іспанії, від Рони повертаєтея до Італії, і восени 218 до н. є. біля Тиціна(Тессіна) його роз­биває Ганнібал. Програє також і консул Тіб. Семпроній Лонг, що наближається із Сицилії, разом із Сципюном зазнає по­разки у грудні 218 до н. є. в битві поблизу Требії.Кельти приєднуються до карфагенян. Після переходу Ганні бала через Альпив217 до н. є., поразка консула Г. Фламінія біля Тразіменського оз.,у зв'язку з цим К. Фабія Максима(Сипсіаіог = Нерішу­чий) призначають диктатором.Обереж­не ведення війни. За наступних консулів,

2.8.216 до н. є., битва під Каннами,най­тяжча поразка в римській історії. Рим­ське військо оточує карфагенська кінно­та і знищує майже 50 000 римлян, серед яких і консул Емілій Павел, за чисельнос­ті війська 86 000 чоловік. Зраджують Ка-пуя, самніти, лукани і бруттії. Римляни відновлюють оборонну політику (стратегія виснажування). Ганнібал займає зимові квартири в Кампанії, однак змушений, через недостатню підтримку Карфагена, відмовитися від наступальної війни.

215 до н. є. Союз Ганнібала з Філіппом VМакедонським(1-ша Македонська вій­на до 205 до н. є.), наступ якого в Ілліри-ку закінчився невдало.

Іспанія.Після першої перемоги на морі братів П. и Гн. Корнеліїв Сципюнш біля гирла Ебро (217 до н. є.) і захоплення Сагунта здобуває перемогу Газдрубал (216 до н. є.), який долає перешкоди під час прориву до Італії. Римляни пробиваються до Байтіса (Гвадалквівір) і укладають угоду із царем захід, нумідів Сі-факсом проти Карфагена (212 до н. є.)

Сицилія.По смерті Гієрона із Сиракуз (215 до н. є.) — союз його наступника з Карфа­геном. Після дворічної облоги римським військом (оборонні пристрої Архімеда) під командуванням консула Марцелла 212 до н. є. взяття і сплюндрування Сира­куз.Сицилію знову завойовано римля­нами й очищено від карфагенян (210 до н. є.). 212 до н.є. Ганнібал здобуває Тарент(вихід із союзу грецьких міст на південно-італій­ському узбережжі). Перемога Ганнібала поблизу Капуї. 212 до н. є. Союз Риму з Етолійським со­юзом для полегшення в боротьбі з Філіп-пом VМакедонським (пізніше — при­єднання Еліди, Мессени і Спарти, 211 до п. є.): завойовані області відходять до союзу, здобич — до Риму. Аттал із Пер-гама у 209 до н. є. приєднується до союзу. 211 до н. є. Римляни беруть в облогу і здо­бувають Капую,оскільки наступ Ганні­бала на Рим з метою відтягування сил зазнає невдачі (НаппіЬаІ апіе рогіаз). Капуя стає адег риЬІісиз (общинною землею). Іспанія.Після поразки від Газдрубала та нумі-дійського князя Масінісси і смерті Сци-піонів (211 до н. є.) римляни відступають до Ебро. Рим посилає П. Корнелія Сципіона (25 років) як привата замість консула (рго сопзиіс) до Іспанії (210 до н. є.), який у 209 до її. є. захоплює Новий Карфаген. Після кровопролитної битви під час прориву біля Бекули (208 до н. є.) Газдрубал іде до Італії. Рим тепер змушений вивести своє військо з Греції. Філіпп Vукладає мир з Етолій­ським союзом (206 до н. є.).

207 до н. є. Битва під Метавроюпоблизу Сени Галльської. Римляни під команду­ванням М. Лівія Салінатора і Ц. Клавдія Нерона перемагають за допомогою запо­зиченої від карфагенян тактики: охоплен­ня флангів війська, самостійні операції легіонів. Смерть Газдрубала. Після перемоги Сципіона біля Іліпи (206 до н. є.) над Магоном і Масініссою рим­ляни просуваються до Півд. Іспанії (здо­буття Гадеса). Відхід карфагенського фло­ту під командуванням Магона до Балеар, звідти до Генуї, щоб знову схилити лігурів і галлів до боротьби з Римом.

Кінець кар­фагенського панування в Іспанії.Сципюн повертається до Риму і його обирають кон­сулом (205 до н. є.). Мир між Римом і Філіппом V(205 до н.є.).

204 до н. є. Переправа Сципіона до Афри­ки(Масінісса приєднується). Після пе­ремоги римлян під Тунісом (203 до н. є.) і безрезультатних мирних переговорів Карфаген відкликає Ганнібала з Італії (203 до н. є. смерть Магона у Верхній Італії). 202 до н.є. Вирішальна битва під Замою.Карфагенське військо знищено, Ганні­бал рятується в Гадруметі й радить укла­сти мир. Укладення миру:відмова від Іспанії, передача Нумідії Масшіссі, спла­та за репарацією 10 000 талантів протя­гом 50 років, передача військових ко­раблів, окрім 10 трієр, заборона веден ня війн за межами Африки, ведення війн в Африці тільки за згодою римлян. Ра­йони Сиракуз відходять до провінції Сицилія. Карфагенська поразка засвід­чує про перемогу римського громадя­нина (готовність до самопожертви) над карфагенським торговцем. Сципюн отримує почесний титул — Афри­канський і право на тріумф. У наступний період в Іспанії постійно спалахують пов­стання. Перед першим (191—189 до н. е.Ь Іспанія поділяється на дві провінції: Іспанія Ближня й Іспанія Дальня (197 до н. є.). Повстанський рух кельтіберів і лузітаиів, що почався в 154 до н. е„ вождем яких з 147 до н. є. і до його вбивства (139 до н. є.) є Віріат, після багатьох римських поразок придушує посланий до Іспанії П. Корнелій Сципюн Еміліан (134 до н. є.) 133 до н. є., здобуваючи Нумантію.П. Кор­нелій Сципюн Еміліан отримує також почесний титул — Нумантійський.

Наслідки Пунічних війн.Утворюється аристократична партія (оріітаїез) під ке­рівництвом славнозвісних родів і народна партія (рорчіагез); подовжується річний термін повноважень чиновників з метою виконання довгострокових військових зав­дань. Після поширення римської влади за межі Італії в підкорених землях, які стають власністю римського народу, утворюються провінції. Земля, за умови сплати податку (зіірепгішт), залишається у володінні ко­лишніх власників. Управління провінція­миздійснюється преторами як намісни­ками римського народу. Експлуатаціяпро­вінцій шляхом передачі на відкуп податків і мита збирачам податків (риЬІісапі), які походять переважно з розряду вершників(огсїо еяиезіег), що виник у 2-му ст. Рим стає найбільшим центром банків і капі­талу. Чимало держав через клієнтські сто­сунки втрачають незалежність (Масінісса з Нумідіі, Прусій з Віфінії та ін.): вони визнають римську зверхність і терплять контроль над своєю зовнішньою політи­кою дипломатичними засобами. Рим, втручаючись у Схід. Середземномо­р'я, спершу не має наміру завойовувати елліністичні держави. Це передусім випли­ває із політ, міркувань: збереження рівно­ваги сил.


 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 185; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!