До н. є. Правління Птолемеїв,



започатковане істориком і полководцем Александра Великого Птолемеєм і, іменем якого називаються всі наступні пра­вителі. Заснування Музейонув Александрії. За наступників боротьба із Селєвкідами за володіння Сирією і Палестиною (далекі торгові шляхи); на тривалий час удається втримати лише Єгипет. Роз­брат навколо трону і вплив Риму призводять 3.8.30 до н. є. до захоплення Александрії.Єгипет стає римською провінцією. Держава.Алєксандрія ("вузол Землі") — центр чітко централізованої держави. Прав­ління країною (царська приватна власність) здійснює чиновницька бюрократія за єги­петським зразком. Доходи для царя — з державних монополій (гірництво, зерно, олія, пивоваріння, будівлі), з експорту (па­пірус, скло), від передачі на відкуп і стя­гування податків та підневільної праці міс­цевого населення.

Македонія

До н. є. Правління Антігонідів,

започатковане Антігоном Гонатом, си­ном Деметрія, після перемоги Лісімахії над Галатією (277 до н. є.).

215 до н. є. Союз Македонії за Філіппа V[221 —179 до н. є.] з Карфагеном, внаслідок чого в

215—205 до н. є. 1-ша Македонська війна, яка завершується Фінікійським миром (відновлення зіаіин дио апїе).

202 до н. є. Союз з Антюхом III проти Єгипту. Рим на прохання Пергаму, Афін і Родосу втручається в

200—197 до н. є. в 2-гу Македонську війну. Після поразки під Кіноскефалами (197 до н. є.) втрата македонських володінь.

196 до н. є. Проголошення автономії всіх грецьких містФламініном під час Істмійських ігор. 179—168 до н. є. Персей. Конфлікт з Евменом IIз Пергаму, який підштовхує Рим до війни проти Македонії.

171168 до н.є. 3-тя Македонська війна.Поразка Персея біля Підни в битві з рим­лянами під командуванням Л. Емілія Пав­ла (168 до н. є.). Кінець царювання Антігонідів. Розподіл Македонії на 4 самостійні області. Переслідування ворогів Риму в Греції (страти і депортація 1000 заручників з Ахайї, в тому числі Полібія). 148 до н. є. Після повстання — ліквідація македонських держав і утворення рим­ської провінції Македонія.


 

Античний еллінізм / Держави діадохів II

Греція

323—322 до н. є. Ламійська війна.Спробу здобути самостійність зриває Антіпатр. Запровадження тимократії і самогуб­ство Демосфена. Грецію окуповують ма­кедонські гарнізони.

266—261 до н. є. Хремонідова війна. Спро­ба звільнитися Афінам не вдається, про­те загарбники після переговорів відсту­пають (262 до н. є.). Афіни стають вільни­ми, хоча політ, ролі не відіграють, однак визнаються духовною столицею Греції(школи філософів).

Політ, новоутвореннями є союзи,які виникають на місці колишніх міст-дер-жав:

1. Етолійський союз.Він найбільше роз­ширюється після відсічі галлам під Фер­мопілами і під Дельфами (279 до н. є.), однак послаблюється у Війні союзників (220—217 до н. є.) через втручання Ма­кедонії з приводу свавілля етолійських піратів у Егеях.

2. Ахейський союз(бл. 280 до н. є.: Сікіон, Коринф, Аргос, Егіна), спрямований проти Етолійського союзу і Спарти, цар якої Клеомен III робить спробу соціаль­ної реформи (скасування ради ефорів, прийняття періойків у повноправні гро­мадяни, звільнення ілотів).

222 до н.є. Поразка Спарти під Селласієювід Ахейського союзу та Македонії (ліквідація царської влади). Боротьба союзів між собою і вправна дипломатія Риму призводять до політ, занепаду Греції. Після повстання Ахей­ського союзу проти римлян і його по­разки на Істмі

146 до н. є. — розпуск Ахейського союзу і розорення Коринфа.Автономія для Спарти, Афін і Дельф.

145 до н. є. Приєднання переможених грецьких міст до провінції Македонія.

Месопотамія, Персія, Мала Азія 304-—64 до н. є. Правління Селевкідів,за­початковане Селевком і Нікатором. Відсутність суцільної території спричи­няє заснування самостійних царств у Малій Азії і на Сході, чому сприяє і не-жорстке (федералістичне) правління: збереження перського поділу на сатрапи за правління грецько-македонських на­місників областей (стратегів). Столиця Селевкія (замість Вавилона) та заснуван­ня багатьох інших міст у Малій Азії і Сирії. Співіснування греків (запозичен­ня афінської грошової системи і грець­кої офіційної мови) і македонців (вій­ськові колонії) та місцевих жителів (ара­мейська офіційна мова поряд із грець­кою).

Селевк іпокидає індійську провінцію Чандрагуптл за поставку 500 бойо­вих слонів для боротьби проти Антігона і Деметрія. Відокремлення малоазійських земель за його наступників Антіоха і Сотера Рятівника. Бл. 280 дон. є. Мітрідат І засновує Понтійське царствона Чорному морі. По­ступова еллінізація в 2-му ст. до н. є. Після трьох війн Мітрідата проти Риму зменшення Боспорської держави за Фар-нака, якого 47 до н. є. розбиває Цезар під Зелою.

279 до н. є. Вторгнення кельтів(галатів) до Малої Азії, закликаних на допомогу Нікомедом, який, спираючись на них, засновує царство Віфініюзі столицею у Нікомедії.

74 до н. є. Віфінія стає римською (через успадкування).

275 до н. є. Антюх І витісняє галатів до однойменної області Галатія у Малій Азії.

263133 до н. є. Пергамська держава,заснована Евменом і.

230 Перемога його племінника Аттала ібіля Пергаму над галатами ("галльські групи"). Заснування бібліотеки.За його наступ­ників Евмена II і Аттала II будівництво монументального Пергамського вівта­ря Зевса (нині зберігається в Берліні). 133 до н. є. Аттал Ш залишає свою дер­жаву у спадок римлянам.

За Антіоха IIТеоса (Бога) та Селевка IIКал-лініка (Переможця) — втрата Сходу:

247227 до н. є. Парфянська держава,заснована Аршаком і; виникла у зв'язку з вторгненням скіфських племен парнів (рагШег = парфянин) — феодальна дер­жава із врахуванням традицій Ахеме-нідів.За Мітрідата І ("Цар царів", 171—138 до н. є.) з 140 до н. є. — поширення влади на весь Іран і Месопотамію. Смерть його сина Фраата IIв оборонній війні з зак­ликаними ним проти Селевкідів саків. Владу відновлює Мітрідат II[ 124—87 до н. є.]. За його наступників — внутріш­ньополітичний розбрат і сутички з рим­лянами.

53 до н.є. Битва під Каррами.Перемога парфян над Крассом завдяки перевазі кінних лучників. Тривалі конфлікти з Римом через Вірменію.

227 до н. є. Ардашир з дому Сасанідівперемагає парфянського царя Артаба-наУ.

239130 до н. є. Грецько-бактрійська держава.Боротьба на півн. кордоні зюешами і тохарцями, яких відтісняють гуми. 130 до н. є. Крах держави, спри­чинений нападами парфян, саків і то-харців.

223187 до н. є. Антіох IIIВеликий,най­визначніший правитель із Селевкідів, після початкових успіхів у Сирії, Пале­стині й на Сході (здобуття індійських земель) вступає в конфлікти з римляна­ми (192—188 до н. є.).

190 до н. є. Битва під Магнесією. Поразка Антіоха. Апамейський мир: втрата Ма­лої Азії. Початок занепаду панування Селевкідів. Повільний занепад зумовлю­ють внутрішньополітичні конфлікти, боротьба з парфянами і суперечки за престол.

64 до н. є. Кінець державі Селевкідів кладе Гней Помпей.


 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 206; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!