Античний еллінізм / Александр Великий (336—323 до н. є.)



Александр Великий (336323 до н.є.)

Після забезпечення македонського пану­вання над фракійцями та іллірійцями придушується грецьке повстання (Фіви, Афіни, Пелопоннес).

335 до н. є. Розорення Фіві поневолення їхнього населення.

334 до н. є. Початок перського походу: вій­на як акт помсти для греків і як загарб­ницька війна для македонців (30 000 піхоти, 5000 вершників). Після переходу Геллеспонта:

Травень 334 до н. є. Перемога на Гранікунад малоазійськими перськими сатрапа­ми. За грецькими побережними містами здобувають Карію, Фригію (у Гордії розрубування "гордісвого вузла" мечем) і Кілікію. Македонські офіцери правлять як сатрапи в завойованих областях.

Літо 333 до н. є. Поразки через передчас­ний розпуск іонійського флоту. Перси здобувають Хіос і Мітілену.

Листопад 333 до н. є. Битва біля Ісса("косий бойовий порядок"). Перемога Александра над персами під проводом Даия IIIКодоманноса. Перська пропо­зиція миру відхиляється.

332—331 до н. є. Підкорення Сирії (332 до н. є. здобуття Тіра після семимісячної облоги), Єгипту (заснування Алексан-дрії, похід в оазис Сіва — святиню Зев-са Аммона й урочиста зустріч жерцями Александра як сина Бога) та Месопотамії.

331 до н. є. Придушення спартанського повстання Антіпатром у битві поблизу Мегалополя. Спарта стає членом Ко­ринфського союзу. Після форсування Єв­фрату і Тигру

1.10.331 до н. є. битва під Гавгамелами("ко­сий бойовий порядок" па Граніку та біля Ісса). Втеча Дарія. Проголошення Александра царем Азії; вступ до Вавилону і Суз. Захоплення перської золотої казни (50 000 талантів).

330 до н. є. Спалюють дощенту Персеполь, щоб помститися за зруйнування Акро­поля (480 до н. є.), здобувають Пасарга-ди і Екбатани. Греків відпускають додо­му в зв'язку із завершенням панелліністичного союзного походу.

Світова держава Александра

Після вбивства Дарія, вчиненого сатрапом Бессом, Александр бере царський титул, водночас претендуючи на те, щоб вважати­ся правоспадкоємцем Ахеменідів (носіння перського царського вбрання). У зв'язку із цим македонська опозиція проти Алексан­дра: страчено Філота, вбито його батька Пар-менюна. Здобуття сатрапій Аріана, Дран-гіана, Арахозія.

329 до н. є. Підкорення Схід. Ірану. Бесса захоплюють у полон і страчують. Наступ через Яксарт. 328 до н. є. Бої у Согдіані; шлюб Алексан­дра здочкою согдійського сатрапа Рок-саною (початок політики примирення). Запровадження перського придворного церемоніалу(ргозкупеке = коліно­преклоніння), незважаючи на опір маке­донсько-грецького почту. Страта Каалісфена, племінника Арістотеля, після "змо­ви пажів" (327 до н. є.). Александр у по­риві гніву вбиває свого друга юності Кліта.

327325 до н. є. Похід до Індіїдля досяг­нення півд. і схід, краю заселеного світу (ойкумени): ідея світового панування.

326 до н. є. Перемога біля Гідаспа над Пором та його бойовими слонами. Пор стає васалом Александра. Заколот військ біля Гідаспа примушує повернутися. Побудування флоту і плавання по Інду на південь. Зворотний похід сухопутного війська під проводом Александра і Крате­ра через Гедрозію і Карманію на Персе­поль. Повернення флоту під командуван­ням Неарха вздовж узбережжя Індійсько­го океану і Перської затоки до гирла Євфрату і Тигру.

324 до н. є. План об'єднання македонців і персіву нову панівну верству (ця полі­тика об'єднання є передумовою подаль­ших планів Александра: підкорення Захо­ду й асиміляція всіх народів шляхом пе­реселення). Масові весілля в Сузах між македонцями та іранками. Александр одружується з перськими принцесами. Проведення амністії для політ, засланців у Греції. Після заколоту — звільнення старих ветеранів в Опісі. Реорганізація держави у Вавилоні.Пер­си і македонці отримують рівноправ­ність (потопіа = єдність і коіпопіа = спільнота), персів приймають до війська. Об'єднання трьох частин імперії під вла­дою Александра в особистій унії: як пер­ського царя в Азії, як гегемона Ко­ринфського союзу в Греції, як македон­ського царя.

Відокремлення військового управління від цивільного в сатрапіях, однак управ­ління фінансами — для всієї імперії. Створення єдиної грошової одиниціна основі афінської монети. Замість схід, царської економіки (тезаврація золота

—накопичення золота у формі скарбів)

—світова економіка. Немає паралель­ного обігу золотих і срібних грошей: основою імперської валюти є срібло. Таким чином, виникають передумови створення велетенської екон. області. Грецька мова стає світовою (койне). Екс­педиції служать екон. плануванню (до­слідження причин повені Нілу, похід Не­арха та Онесікріта від дельти Інду до гир­ла Євфрату і Тигру.

Заснування майже 70 міст не лише як гарнізонів, а й як центрів поширення грецької культури. У розпалі підготовки до нових походів проти Карфагена і до Захід. Середземномор'я Александр поми­рає від лихоманки 13.6.323 до н. є. у Вавилоні (33 роки). "Ім'я Александра означає кінець однієї світової епохи і початок нової" (Й.Г. Дройзен).


 

Світ елліністичних держав

1-й період: 304—220 до н. є. Рівновага сил великих держав. Поширення і світове значення грецької культури.

2-й період: 220—30 до н. є. Занепад світу елліністичних держав. На передній план виходять схід, держави і культури. Втру­чання римлян. Підкорення усіх схід, зе­мель Римом.

Єгипет


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 165; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!