Систематизація наукових знань і предметних експертиз у судовій експертології...



Ситуаційні дослідження давно проводяться в межах кримі­налістичної експертизи. Об'єктом їх є досліджувана подія, а саме обстановка, що відображає подію. Для вирішення завдань ситуа­ційної експертизи використовуються криміналістичні, іноді й інші спеціальні знання. Експерт дає висновок про наявність або від­сутність причинного зв'язку, про причину і наслідок.

Основна відмінність судово-експертної предметної науки і відповідного виду судової експертизи полягає в їхніх цілях в аспекті гносеології. Так, кожна предметна наука як галузь відпо­відних знань має на меті виробництво наукових знань. Така мета не стоїть перед предметною судовою експертизою. Предметна су­дова експертиза вирішує поставлені перед нею питання на основі своїх спеціальних знань.

113


Лекція 8

Сучасні уявлення про класифікацію судових експертиз

План

1.Підстави класифікації судових експертиз.

2. Види експертиз у кримінальному судочинстві.

3. Формування нових видів судових експертиз.

Література

1.    Шляхов А. Р. Классификация судебных экспертиз и типизация их за-

дач. - М., 1977. - 36 с.

2. Основы судебной экспертизы. - М.: РФЦСЭ МЮ РФ, 1997. - Ч. 1:

Общая теория. — С. 89.

3. Зинин А. М., Майлис Н. П. Судебная экспертиза. — М.: Право и закон,
2002.-318с.

4. Гончаренко В. И., Степанова А. А. Классификация наук и судебная
экспертиза // Роль и значение деятельности Р. С. Белкина в становле­
нии и развитии современной криминалистики. Материалы междуна­
родной науч. конф. - М., 2002. - С. 246-250.

5. Российская Е. Р. Общеэкспертные методы исследования веществен­
ных доказательств и проблемы их систематизации // Сб. науч. тр.
ЭКЦ МВД России. - М., 1995. - С. 1-12.

6. Российская Е. Р. Судебная экспертиза в уголовном, гражданском и ар­
битражном процессе. — М.: Право и закон, 1996. — 245 с.

7. Российская Е. Р., Усов А. И. Судебная компьютерно-техническая екс­
пертиза. - М., 2001. - С. 134.

8. Грузкова В. Г. О классификации судебных экспертиз в судебной экс-
пертологии // Проблемы криминалистики и судебной экспертизы. —
Харьков: Право, 2002. - Вып. 2. - С. 76-79.

114


Сучасні уявлення про класифікацію судових експертиз

9. Басай В. Д. Криміналістична одорологія (теоретичні, правові і мето­
дичні основи). — Івано-Франківськ: Вік, 2003. — 502 с.

10. Шерстюк В. Н. Классификация судебных экспертиз // Теорія і прак­
тика судової експертизи і криміналістики. — X.: Право, 2002. —

s             Вип. 2. - С. 88-94.

И. Клименко Н. L, Колонюк В. П. Роль експертизи в захисті об'єктів інте­лектуальної власності // Проблеми криміналістичної і судової екс­пертизи. - X., 2003. - Вип. 3. - С. 554-559.

12. Експертизи у судовій практиці / Під ред. В. Г. Гончаренка. — К.:
Юрінком Інтер, 2005. - 386 с.

13. Щербаковский М. И, Судебные экспертизы: назначение, производст­
во, использование. — Харьков: Эспада, 2005. — 536 с.

Підстави класифікації судових експертиз

Класифікація судових експертиз відіграє значну роль в станов­ленні загальної теорії судової експертології. Цій проблемі приділялася значна увага в спеціальній літературі багатьма вчени-ми-процесуалістами і криміналістами (О. Р. Шляхов, Б. І. Шев­ченко, Л. Ю. Ароцкер, Г. Л. Грановський, Р. С. Бєлкін, М. Я. Сегай, І. П. Крилов, В. О. Снетков, В. Я. Колдін, В. Д. Арсеньєв, Ю. Г. Ко-рухов, Ю. К. Орлов, Н. П. Майліс).

Класифікація — необхідна умова кожного пізнавального акту, одна з головних цілей науки. Судова експертологія як молода на­ука і вид науково-дослідної діяльності не є в цьому розумінні винятком. Визначення меж і компетенції кожного виду судової експертизи повинно принципово детермінуватися предметними класифікаціями наук, бо чітка науково обґрунтована класифікація судових експертиз створить підстави для корисної практики і сприятиме об'єктивному розвитку кожного виду експертизи, що спирається на свою базову науку.

Проблема класифікації судових експертиз має не тільки теоре­тичне, але й практичне значення. Від правильного визначення ряду і виду судової експертизи і її можливостей залежить безпо­милкове призначення експертизи, вибір експертного закладу та експерта, а значить і саме належне використання експертизи у процесі судочинства.

Слід взяти до уваги зауваження В. Г. Гончаренка і Л. О. Степа-нової про те, що «визначення меж і компетенції кожного виду

115


Лекція 8

судової експертизи повинно принципово детермінуватися пред­метними класифікаціями наук, бо чітка науково-обґрунтована кла­сифікація судових експертиз, яка є безсумнівною, створює підста­ви для корисної тактики і сприяє об'єктивному розвитку кожного виду експертизи, що спирається на свою базову науку» [4, с. 246].

Від класифікації судових експертиз залежить організація робо­ти експертного закладу, напрямів вдосконалення технічної бази, підготовки спеціалістів-експертів.

Питання про класифікацію — це питання про структуру науко­вого знання. Побудова наукової класифікації повинна бути засно­вана на правильному виборі її підстав, тобто ознак чи якостей, на основі яких здійснюється групування.

За останній час вийшло багато праць, присвячених проблемі класифікації в судовій експертизі [4; 8; 10; 12; 13]. Це праці про класифікацію експертиз, експертних завдань, методів досліджен­ня, експертних спеціальностей тощо. Хоча вони є різноплановими і неоднозначними класифікаціями різних рівнів і порядків, проте повинні забезпечити консолідацію знань в цілому і його окремих елементів (блоків), задовольнити потреби у збиранні, аналізі й ви­користанні відповідної інформації.

Щоб класифікація була справді науковою, а не заснованою ли­ше на інтуїції, здоровому глузді чи на недостатньо обґрунтованих логічних посилках, слід дотримуватися трьох принципів розвитку, структурності, взаємозв'язку основних етапів: 1) вибір множин­ності об'єктів; 2) точне визначення ознак, за якими буде проводи­тися порівняння; 3) спосіб поділу на класи, тобто алгоритм виділення класів.

Це класифікація галузей і напрямів науки. Вона обов'язково повинна знайти відображення в загальній теорії судової експерто-логії, висвітлити головні завдання, поставити метою інтеграцію знань і зусиль.

Під час здійснення класифікації наукових напрямів слід врахо­вувати не тільки загальну теорію, але й окремі теорії.

Судові експертизи можна класифікувати за організаційно-про­цесуальними, науково-методичними та іншими підставами за­лежно від того, які завдання ставляться і кому доручається їх вирішення.

116


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 263; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!