Наукові закономірності та їх види



Розвиток кожної науки відбувається на основі притаманних їй закономірностей, законів, і визначається предметом цієї науки [2, с. 40]. Закон у науці — це стійкі зв'язки між окремими явищами, процесами, що вивчаються цією наукою і мають фундаментальне значення. Взаємозв'язки між науками визначаються у процесі їхнього розвитку. Закономірності науки — це її найбільш загальні закони. Закономірності є окремою ієрархією загальних і спеціаль­них законів. Вони характеризуються такими ознаками:

— об'єктивністю;

— кількісним або якісним вираженням;

— постійністю.

У загальній теорії судової експертизи існує поняття концепції такої ієрархії:

— фундаментальні закономірності, характерні для всіх судових
експертиз;

106


 

— закономірності «граничного характеру»;

— предметні закономірності [3, с. 97].

До фундаментальних закономірностей належать закономір­ності формування достовірного нового знання на базі вже відо­мого.

Для отримання об'єктивного, повного й достовірного висновку судовий експерт повинен застосувати методи, розроблені з ураху­ванням специфіки досліджуваних об'єктів. До предметних зако­номірностей слід віднести такі, що отримані на основі спеціальних знань і проведеного дослідження криміналістичне значущої інформації у доступній і зрозумілій суб'єкту доказування: слідчо­му, прокурору, судді й іншому учаснику процесу формі. Сюди на­лежать і закономірності постійного збільшення обсягу знань, які становлять спеціалізовані предметні науки і визначають їхню ком­петенцію.

Закономірностями цієї групи є відображення процесу виник­нення предметних наук і відповідних предметних судових експер­тиз або утворення нових підвидів у вже існуючих видах (родах).

Так, у кінці 80-х років у судовій техніко-криміналістичній екс­пертизі документів була виокремлена фототехнічна експертиза. До цієї групи належать і закономірності профілактики за допомо­гою експертиз, які сприяли або можуть сприяти вчиненню зло­чинів, а також розроблення на цій основі рекомендацій з усунення цих обставин. Такі суттєві рекомендації вносять керівникам під­приємств щодо усунення різних недоліків за результатами прове­дення судових експертиз холодної або вогнепальної зброї, яку виготовляють з використанням довоєнного обладнання тощо.

Закономірності «граничного характеру» — це закономірності наук, з якими взаємодіє кожна судова експертиза. Наприклад, за­кономірності «спеціальних предметних наук», що є базовими для відповідних родів: для окремих криміналістичних експертиз (хімія, фізика); для матеріалознавчих (товарознавство, еко­номіка).

До криміналістичних закономірностей, з якими пов'язана теорія судової експертизи, відносять механізм учинення злочину, виникнення інформації про злочин (відображення її в об'єктах матеріального світу), закономірності її збирання і дослідження.

107


Лекція 7

Предметні науки і предметні експертизи, підстави їх розмежування

Сучасні досягнення науки і техніки використовують для ство­рення спеціалізованих предметних галузевих наук тих чи інших родів судових експертиз. Тут проявляється закономірність інтеграції наукових знань для створення предметного знання кож­ного роду (виду) судових експертиз і постійного поновлення цьо­го знання, розкриття можливостей дослідження вже нових знань або їх модифікації, вдосконалення методів і методик, що застосо­вуються під час дослідження.

Судові предметні науки — це вираження форми застосування спеціальних знань, які трансформовані з відповідних фундамен­тальних (материнських) наук для цілей судочинства.

Предмет судової експертизи визначається об'єктом дослідження і питаннями, поставленими слідчим, судом або іншими органами.

Поняття предмета судової експертизи розрізняють в аспекті ро­ду, виду, підвиду (загальнонаукове визначення). Останнє визна­чається питаннями, поставленими в межах спеціальних знань. Тісно пов'язані з предметом і питання класифікації всіх судових експертиз. Це питання має не тільки теоретичне, але й велике практичне значення, його вирішення дає підстави для призначен­ня судових експертиз.

Кожний вид судової експертизи має закономірні зв'язки зі своєю предметною судовою науковою, а через неї або безпосеред­ньо — з її материнською (базовою) наукою. Для хімічних експер­тиз (КЕМРВ) предметною наукою є судова хімія, а фундаменталь­ною — хімія; для фізичних — судова фізика; для економічних — су­дова економіка, базовою наукою — економіка.

1. Судова хіміяяк предметна наука розробляє і впроваджує в судово-хімічну експертизу різні методи дослідження речовин і ре­чових доказів (хімічний крапельний метод, фотографічний, фізи-ко-хімічний органічний кількісний аналіз, термолюмінесцентний аналіз, хімічний аналіз продуктів пострілу).

Закономірності процесів математизації, комп'ютеризації судо­вих експертиз обумовлені метою практики об'єктивізувати судові експертні висновки шляхом застосування кількісних критеріїв для їх розмежування й оцінки правоохоронними органами.

108


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 288; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!