Інформаційне забезпечення і математизація експертної діяльності




 


 


визначається шляхом фізичних параметрів штрихів (їхньої оптич­ної тотожності, ширини і глибини рельєфу), побудовані фізичні моделі і відповідні їм методики отримання інформації про натиск­ний «паттерн»). Наприклад, криміналісти Німеччини використо­вують систему «Денситрон», яка визначає особливості натиску за щільністю штрихів. Вчені Литовського НДІСЕ і колишнього Все­союзного НДІСЕ визначали ритмічну структуру натиску за шири­ною штриха з допомогою кібернетичної системи «Densi».

Криміналісти Казахського НДІСЕ розробили і впровадили в практику фізичну модель розподілу натиску шляхом фотографу­вання штрихів у полі струму високої частоти. О. Ф. Аубакіров розробив два підходи дослідження малоінформативних простих підписів: метод фізичного моделювання шляхом фотографування підписів у полі струму високої частоти та їх фотометрична харак­теристика в графічній формі, що свідчило про: а) її справжність; б) її підробку.

У сучасний період, якщо додаткова інформація про структуру натиску письмово-рухового навику прив'язана до просторово-гео­метричних параметрів почерків за умов розпізнання її ЕОМ, вона визначає усереднену структуру натиску незалежно від контуру конкретних письмових знаків або літерних написів.

Найважливіше завдання експертної ідентифікації — виділення конкретного об'єкта з сукупності інших об'єктів матеріального світу — вирішується і в інших видах експертиз за допомогою мате­матичних методів.

Так, під час дослідження слідів у трасологічній експертизі про­водиться їхнє вимірювання в трьох чи більше напрямах.

Експерти використовують сучасні експертні методики з чутли­вими і точними вимірювальними приладами, які можуть реєстру­вати просторові та часові вимірювання не тільки на молекулярно­му рівні, але й на рівні елементарних частин. Проведено дослі­дження щодо вимірювання (визначення) кольорового рівня об'єктів. Складність вирішення цієї задачі пояснюється суб'єктив­ним визначенням кольору за наявності 109 характеристик (позна­чень) основних кольорів і багатьох їх відтінків. Правильне вимірювання кольорового рівня сприяє ідентифікації або встанов­ленню групової належності предметів, визначенню сутності явищ

102


тощо. Практичне значення вимірювань рН полягає в тому, що течія води в річці, підвищена вологість повітря можуть за корот­кий час змінити склад змісту викидів (скидів) неочищеної стічної води заводів чи фабрик у водойми, хімічних реакцій на вироб­ництві, заважаючи отриманню важливих доказів.

Тому під час будь-якого огляду необхідно по можливості час­тіше вимірювати об'єкти. Так, різні предмети, сліди, що мають або можуть мати значення для розслідування, необхідно порівнювати не менше ніж з двома постійними орієнтирами. При цьому слід-зазначитти відстань з достатньою точністю, залежно від місцезна­ходження і характеру цих предметів або слідів (слід протектора транспортного засобу, доріжки слідів ніг, відбитків пальця, кулі тощо). Проводиться вимірювання ознак зовнішності людини з ме­тою ідентифікації у фотопортретній експертизі.

У сучасний період розроблено лазерну систему, яка застосо­вується з метою вимірювання динамічних відхилень. Лазерне моделювання дає змогу визначити відстань до предмета, товщину віддалених предметів, напрям пострілу. Лазерні мас-спектромерти використовуються для вимірювання виробів дуже малої площини і невеликого обсягу. Цей спосіб застосовується в хімії, біології, ме­дицині. За його допомогою можна проводити аналіз повітря під час одорологічних досліджень, дослідження мінеральних вклю­чень з метою визначення складу речовин, сплавів, складу волосся людини, кераміки тощо.

Переваги порівняно зі звичайними вимірюваннями має і фото­графічний метод, який є точним і об'єктивним. Вимірювальний знімок передає такі деталі об'єктів, описання яких викликає труд­нощі. Вимірювальна фотозйомка дає змогу зафіксувати, а в по­дальшому точно відтворити обстановку місця події й отримати до­даткову інформацію [7, с. 35-36].

Таку роль відіграють логіко-математичні методи (і засновані на них методи вимірювання, ймовірно-статистичні методи) у вирі­шенні завдань судової експертизи.

103


Лекція 7


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 198; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!