Загальна теорія судової експертології (концептуальні основи)




 


го матеріалу і його первинну обробку, після якої він може включа­тися в наявне знання.

Пояснююча функція. Наукове пояснення — це розкриття зв'яз­ків між фактами, явищами, подіями, процесами, об'єктами та ін­шими закономірностями об'єктів, закономірностями дійсності на­укового пояснення (уже відомими) процесами, що дають змогу визначати пояснення в певній системі взаємозв'язків і законів.

Пояснення — це складний і тривалий дослідницький процес наукового пізнання, який досягається за допомогою певних при­йомів і методів, у формі висновків. Пояснююча функція є основ­ною, бо розкриває сутність теорії, розкриває закономірності розвитку об'єктів, їх наукове обґрунтування, з'ясування. У спе­ціальній літературі наводиться багато варіантів типології пояс­нень (причини пояснення, пояснення через закон, структурне, функціональне, генетичне пояснення).

Пояснення тісно пов'язане з описом. Опис — це початкове, відносно наближене пояснення того чи іншого факту чи явища, коли перелічуються відповідні ознаки, які більш-менш повно роз­кривають цей об'єкт [7; 8; 10; 13].

Синтезуюча функція упорядковує накопичений емпіричний матеріал своєї предметної галузі знань, узагальнює його, синтезує на основі певного єдиного принципу.

Синтезуюча функція виявляється також у тому, що вона здійснює закономірні зв'язки між частинами, елементами загаль­ної теорії, окремими теоріями в галузі судової експертології, що дає можливість простежити нові зв'язки.

Синтезуюча функція зводить весь накопичений емпіричний матеріал і окремі теоретичні концепції в галузі судової експерто­логії в єдину систему з єдиними принципами, а також через за­гальну теорію пов'язує її з іншими галузями наукового знання та іншими сферами діяльності.

Щодо прогностичної функції, то між поясненням і передбачен­ням існує зв'язок: пояснення є основою для передбачення. Пояс­нююча функція є внутрішньою функцією системи, а прогностична має зовнішню спрямованість, що виявляється в можливості перед­бачити перспективи розвитку судово-експертної галузі наукового знання і відповідної практичної діяльності, а також наукового по-

30


шуку. Реалізуються обидва аспекти прогностики — аналітичний (передбачення нового факту) і систематичний (створення нової теорії з передбаченням її ефективності). Прогностична функція загальної теорії судової експертології є основою створення вчення про експертне прогнозування.

Отже, загальна теорія є евристичною, дослідницькою програ­мою, визначає цілі та шляхи подальших наукових розроблень у га­лузі судової експертизи.

Окремі вчення у судовій експертології

Кожна наука має своє вираження у вигляді окремих теорій і вчень. Так, у судовій експертології слід виокремити дві групи вчень.

Перша група -— це вчення загальної теорії експертології, що є її структурними елементами, вчення про судово-експертну діяль­ність як вид практичної діяльності, вчення про предмет і завдання судової експертології, вчення про об'єкт, суб'єкт, методи загальної теорії, профілактику і прогнозування.

Друга група — це вчення, які є основою розроблення наукових методик окремих видів судових експертиз.

Морфологічне вчення про симптоми, якості та ознаки дослі­дження об'єктів (симптоматологія є основою постановки діагнозу і прогнозу) застосовується в діагностичних експертизах, у теорії криміналістичної ідентифікації, класифікація ознак впроваджена у предметних судових експертизах.

Вчення про судову субстанціологію — тобто про структуру і склад матеріалів (речовин), об'єктів (В. С. Мітричев). Завданням судової експертології є розроблення вчення про судову суб­станціологію, яке повинно виявляти закономірності, що прита­манні різним речовинам, класифікуючи ці закономірності за їх за­гальними ознаками.

Вчення про методи науку судових експертизах, тобто про те, що сприяє пізнанню предмета й об'єктів кожної судової науки, є інструментом виявлення і пізнання її закономірностей. Вчення про методи відображає і форми трансформації методів наукових досліджень у методи практичної діяльності, тобто методи загаль­ної теорії судової експертизи і методи експертних досліджень (Р. С. Бєлкін, Т. В. Авер'янова).

31


Лекція 1


 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 560; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!