Колективна думка і її особливості.



 

Одним з структурних компонентів психології військового колективу є колективна думка.

Колективна думка - це система раціонально-оцінюючих стереотипів, що поділяються членами колективу, мають нормативний вплив, значну спонукальну силу. Роль колективної думки досить велика. Вона виконує важливу соціальну функцію - контролює, направляє, коригує вчинки і поведінку людей. Колективну думку можна розглядати як канал зворотного зв'язку і як дуже важливе для особистості джерело соціально-психологічної інформації від безпосереднього оточення, середовища. Воно інформує людину про реакції на її дії та вчинки з боку інших людей і тим сприяє прийняттю адекватних рішень. Отже особистість у взаємодії з колективом виступає як саморегулююча система.

Група здійснює по відношенню до особистості певні соціальні функції. Вона безперервно спів ставляє поведінку кожного члена з системою норм, що існують всередині групи, і виражає результати своїм відношенням до людини в колективі, яке може виражатися у вигляді:

- оцінки;

- похвали;

- схвалення;

- осудження;

- догани.

У цих формах виражаються не лише ідеї, погляди, але й воля і почуття маси людей. Колективна думка поєднує в собі і переконання, і навіювання, і психологічне примушення.

Слід враховувати, що одні воїни оцінюють вчинки товаришів з врахуванням норм і правил суспільства, ряд інших - користується обивательськими критеріями.

Тому є дві колективні думки:

- офіційна;

- внутрішня, кулуарна, більш дієздатна, глибоко захована в міжособистicних відношеннях.

Велика сила колективної думки зумовлена її особливостями:

1. Категоричність колективної думки;

2. Оперативність реакції на події;

3. Велика динамічність суспільної думки;

4. Носить публічний характер, її не можна сховати:

5. Авторитетність колективної думки;

6. Незаперечність оцінюючих суджень.

Колективна думка торкається почуттів, які в свою чергу породжують активне прагнення до самовдосконалення. Сила оцінюючих суджень пояснюється нерідко тим, що раз виникнувши і закріпившись, вона перетворюється в певні стереотипи, стандарти. Подібні штампи в колективній думці тримаються досить довго. Тоді вони сприймаються на віру.

Враховуючи динамізм колективної думки необхідно постійно аналізувати її, визначити тенденцію розвитку.

Етапи розвитку колективної думки.

Перший етап. Суспільна думка народжується в сфері індивідуальної свідомості. Особистість отримує, оцінює і переживає інформацію. На цій стадії колективна думка носить дифузний характер.

Другий етап. Люди обмінюються почуттями, поглядами, оцінками. Думка переходить індивідуальні межі, починається процес становлення групової, а потім колективної думки. Офіцер дуже уважно слідкує за розвитком колективної думки, бо різні думки об’єднуються навкруги основних точок зору. Думка набуває поляризованого характеру. Небезпека поляризованої думки полягає в тому, що коли вона стає діаметрально протилежною, колектив розбивається на дві мікрогрупи, які можуть конфліктувати.

Третій етап. Формується колективна думка, саме така єдина думка зміцнює колектив, об'єднує людей в діях. Виходячи з феномену психічної  інерції, відомо, що той, хто перший доповів інформацію, легше формує колективну думку.

- Інформація повинна бути оперативна, достовірна, змістовна, авторитетна, безперервна, йти по ділових каналах.

- Якщо інформація запізнюється, то на другому етапі офіцеру тяжче змінити невірні судження.

Для аналізу колективної думки можуть використовуватись різні методи. Це можуть бути: письмові опитування; особисті бесіди; інтерв'ю; тестування.

Висновки-рекомендації командиру взводу стосовно формування і керування колективною думкою.

1.офіцер повинен мати постійний двосторонній зв'язок з особовим складом підрозділу.

2.командири повинні оперативно доводити до особового складу інформацію про події у повсякденному житті.

3.колектив потрібно заздалегідь і постійно готувати до сприйняття колективної думки, формувати відношення до колективної думки.

4.постійна увага приділяється гласності думки, широкому розповсюдженню інформації.

5.вихователі повинні бути прикладом у спілкуванні і вчити підлеглих культурі дискусій.

 


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 1088; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!