Форми вивчення особового складу.



1.Постійне і всебічне накопичення матеріалу про особовий склад згідно з вимогами, що пред'являються до особистості.

2.Виявлення психологічних причин конкретних вчинків, подій у підрозділі, успіхів і невдач у особистому житті та у військовій діяльності.

3.Вивчення воїнів з метою прогнозування їхньої поведінки у майбутньому.

Система роботи передбачає вивчення індивідуальних особливостей особистих якостей військовослужбовців усіх категорій на протязі усієї їх служби та комплексне використання методів і засобів психологічно-педагогічного діагностування.

До даних методів відноситься:

- метод спостереження за поведінкою військовослужбовця;

- вивчення документів, результатів практичної діяльності кожного військовослужбовця;

- діагностична бесіда;

- опит (анкетування);

- діагностичний експеримент;

- узагальнення незалежних характеристик.

Метод спостереження передбачає наявність чіткої цілі, детальну фіксацію результатів. При вивченні індивідуальних особливостей воїнів, як правило, застосовується вибіркове спостереження в ході якого пізнаються певні сторони, грані властивостей і якостей особистості.

Метод вивчення документів, які відображають хід і результати бойової та гуманітарної підготовки, виховної роботи, дає можливість проаналізувати за певний період навчання та виховання стан бойового навчання, військової дисципліни, згуртованості особового складу, порівняти сьогоднішні результати з підсумками минулої діяльності підрозділу (частини), окремих військовослужбовців і на цій основі виявити тенденції та внести корективи в індивідуальний виховний процес.

Метод діагностичної бесіди, особисте спілкування з підлеглим дає най достовірніші дані. При вмілому проведенні бесіди можна виявити інтимні переживання воїна. його думки про стан справ у військовому колективі, про спів службовців та командирів. Результати бесіди допоможуть скласти "діагноз", на основі якого й будується індивідуальна робота з цим військовослужбовцем.

Діагностичний експеримент. Він дозволяє виявити здатність військовослужбовця сприймати педагогічний вплив і відповідати на нього позитивним ставленням і моральними вчинками.

Метод узагальнення незалежних характеристик. Суть його - в узагальненні якомога більшого числа відомостей про військовослужбовця, якого вивчають, при цьому дані збираються від начальників і старших, від рівних по службовому становищу, від підлеглих. Техніка отримання незалежних характеристик різноманітна: усні бесіди, експертні оцінки, письмові характеристики, анкети, опитувальники. Метод може бути націленим на вивчення окремих якостей, здібностей або особистості в цілому.

Порівняння результатів вивчення на початку і в кінці експерименту дозволяє зробити висновок про успішне оволодіння воїном своєю спеціальністю, формування у нього моральних, бойових та психологічних якостей.

В ході проведення дослідження встановлено, що найбільший ефект дає комплексне використання різних методів, вивчення індивідуальних особливостей особистості.

 

Основні етапи вивчення індивідуальних особливостей воїна

 

    Армійська і флотська практика накопичила різні засоби вивчення особового складу. Спочатку командир вивчає молодих солдатів і матросів за анкетними даними, для чого використовує службові картки, характеристики, медичні книжки та інші документи. Проте це тільки початковий ознайомчий етап великого і тривалого вивчення , інакше, як показує досвід, глибоко і всебічно пізнати людину зі всіма її індивідуальними особливостями і рисами, одержати повне уявлення про її характер, темперамент та інші якості можна тільки на основі постійного особистого спілкування з нею, спостерігаючи за її службою, поведінкою. Спілкування з воїном у процесі його ратної діяльності, повсякденної військової служби, на бойовому чергуванні, при виконанні бойових стрільб і пусків ракет, на навчаннях, у польотах і у морських походах завжди було і залишається основним засобом всебічного вивчення воїна.

Покладаючись на спільні закономірності військової психології, вміло використовуючи методи вивчення особистості, командир отримує достовірні і корисні дані про своїх підлеглих, що дозволяють йому прийняти рішення про їхнє доцільне призначення для виконання різних учбових та бойових задач, здійснювати індивідуальний підхід у повсякденному спілкуванні з ними.

На цій основі будуються:

- програма вивчення особового складу;

- методика збору даних про особистість воїна;

- система накопичення, обробки і узагальнення психологічної інформації.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 604; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!