Методика підготовки екскурсій.



Створення нової екскурсії з будь-якої теми – складний процес, що вимагає активної участі цілого колективу працівників. У роботі з підготовки нової екскурсії можна виділити два основні напрями:

розробка нової теми екскурсії;

підготовка екскурсовода до проведення нової для нього, але вже раніше розробленої екскурсії, що проводиться в даній установі.

Підготовка нової екскурсії проходить три основні ступені:

Попередня робота – підбір матеріалів для майбутньої екскурсії, їх вивчення. Одночасно з цим відбувається відбір об'єктів, на яких буде побудована екскурсія.

Безпосередня розробка самої екскурсії включ.: складання екскурс. маршруту; обробку фактичного матеріалу; роботу над змістом екскурсії, її основною частиною; написання контрольного тексту; роботу над методикою проведення екскурсії; вибір найбільш ефект. методичних прийомів показу і розповіді під час провед. екскурсії; підгот. методичної розробки нової екскурсії; написання екскурсоводами індивід. текстів.

Завершальний ступінь – прийом (захист) екскурсії на маршруті.

Екскурсовод повинен вчасно підгот. до провед. екскурсії, враховуючи викон. календарн. планування. Робота над будь-якою новою екскурсією почин. з чіткого визнач. її мети. Наступним етапом буде визнач. теми екскурсії, як залеж. від замовлення. Далі відбув. відбір джерел для вивчення, а згодом і об’єктів на маршрут. Потім склад. маршрут, по якому необх. здійснити обхід перед екскурсією. Далі відбув.підгот. контрольного тексту екскурсії, комплектування "портфеля екскурсовода", визнач. методичних прийомів провед. екскурсії, визнач. техніки ведення екскурсії, склад. індивід. текстів, здача екскурсії і врешті її затвердження.

Екскурсовод складає розгорнутий план екскурсії за такою схемою: дата, група – тема – мета – маршрут – обладнання - проведення екскурсії (спосіб пересув., огляд об’єктів, пояснення, дослідницька робота екскурсантів, складання плану і т.д.) – опрацюв. матеріалів екскурсії. Вибираючи місце екскурсії, необх. враховув.пізнавально-виховне значення об’єктів. Перед екскурсією екскурсовод знайомить туристів з її ціллю, планом, маршрутом, визначає час провед. екскурсії.

У простому вигляді схема всіх екскурсій, незалежно від теми, виду і форми провед., однакова: вступ, основна частина, висновок. Інфа повинна повністю розкрив. в осн. частині розповіді. Висновок, як і вступ, не пов'яз. з екскурсійними об'єктами. Він повинен займати за часом 5-7 хв. і склад. з 2 частин. Перша – підсумок осн. змісту екскурсії, висновок по темі, що реалізовує мету екскурсії. Друга – інфа про ін. екскурсії, які можуть розширити і поглибити дану тему.

Організація процесу підготовки екскурсій.

При підгот. екскурсії доцільно скласти паспорт на кожний об'єкт, в який має бути внесено назву об'єкта, події, пов'язані з цим об'єктом та дати, коли відбувались ці події, місцезнаходження, джерела інформації про об'єкт та дані про авторів об'єкта, безпека при його відвідуванні, фотографії та відеозйомки та ін. дані.

Процес підгот. екскурсії також включ. в себе розробку екскурс. маршруту, тексту екскурсії, методики проведення, розробку і виготовлення демонстраційного матеріалу (фото, відео, плакати), калькуляцію витрат і розрахунок ціни на екскурс. послугу, затвердження екскурсії у встановленому порядку, рекламу екскурсійного маршруту.

При пробному обході або об'їзді маршруту екскурсовод зобов'яз. ознайом. з планом розташ. вулиць і площ, визначити місця стоянок трансп. засобів, місцезнаходж. об'єкта та площадки для найкращого показу, провести хронометраж маршруту та ін.

Після пробного обходу або об'їзду затверджується контрольний текст екскурсії, на основі якого екскурсовод готує індивід. текст, а також різні варіанти даної екскурсії.

На основі контрольного тексту, індивід. тексту екскурсовода, контрольного обходу або об'їзду, хронометражу маршруту, склад. паспорт екскурс. маршруту і всі ці документи разом подаються на засідання методичної комісії.

Етапи підготовки екскурсій.

В п-сі підгот. нової екскурсії можна виділ. ряд осн. етапів, які розташ. в певн. порядку.

Вперше поняття "етапи підготовки екскурсії" було введено в ужиток у 1976 р. Тоді ж було названо 15 етапів:

1. Визначення мети і завдань екскурсії.

2. Вибір теми.

3. Відбір літератури і складання бібліографії.

4. Визнач. джерел екскурс. матеріалу. Знайомст. з експозиц. і фондами музеїв по темі.

5. Відбір і вивчення екскурсійних об'єктів.

6. Складання маршруту екскурсії.

7. Об'їзд або обхід маршруту.

8. Підготовка контрольного тексту екскурсії.

9. Комплектування "портфеля екскурсовода".

10. Визначення методичних прийомів проведення екскурсії.

11. Визначення техніки ведення екскурсії.

12. Складання методичної розробки.

13. Складання індивідуальних текстів.

14. Прийом (здача) екскурсії.

15. Затвердження екскурсії.

 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 2588; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!