Показ і розповідь як головні елементи проведення екскурсій.



Будь-яка екскурсія базується на поєднанні двох головних елементів: показу екскурсійних об'єктів і розповіді про них. Теоретики екскурсійної справи показ вважають первинним елементом екскурсії, а розповідь – вторинним.

Співвідношення вказаних елементів може і повинно змінюватися. Показ об'єктів під час екскурсії на певну тему відрізн. від показу під час ін. екскурсії на одну і ту ж тему як за часом показу, так і за метод.Провед.. Це ж саме стос. і розповіді.

Показ – це глибоке ознайомл. з особливостями об'єкта. Показ на екскурсії – це спостереж. об'єкта під керівн. кваліфікованого фахівця-екскурсовода. Під час показу екскурсант не лише бачить пам'ятку, а й за допом. екскурсовода розрізн. у ній усілякі елементи, бере участь у їхн. аналізі, складає з допом. акцентув. уваги та супровідних пояснень екскурсовода к-сне візуальне й уявно-емоційне враж. про цю пам'ятку.

Показ в екскурсії є сумою 3 елем.: самост. спостер. екскурсантами об'єкта; ознайомл. екскурсантів з експонатами "портфеля екскурсовода"; показ під керівн. екскурсовода.

Показ на екскурсії має свої особливості: 1. Активність показу. 2. Логічна послідовність показу. 3. Випереджувальна роль показу.

У деяких випадках показ і розповідь викор. одночасно, іноді розповідь передує показу.

Розповідь – умовно прийнята в екскурсійній діяльності назва усного мовлення, тобто повідомлення і пояснення, які екскурсовод дає групі.

Розповідь екскурсовода виконує два завдання:

а) коментує, пояснює, доповнює побачене;

б) реконструює, відновлює те, що не може в цей момент побачити екскурсант.

Екскурсія – це та "золота середина", де вдається досягн. оптимального сполуч. між показом об'єктів і розповіддю про них і пов'яз. з ними події. При поруш. цієї "золотої середини" екскурсія може перетвор. на банальну лекцію поза лекторієм чи навпаки.

Розповідь екскурсовода систематизує спостереж. екскурсантів, збуджує їх інтерес до теми, націлює увагу на різні сторони досліджуваного об'єкта, активізує їхнє мислення, допомагаючи скласти потрібні узагальнюючі висновки.

Розповідь під час екскурсії у музеї має декілька особливостей: 1. Залежність розповіді від швидкості пересування екскурсійної групи. 2. Підпорядкованість розповіді показу. 3. Використання у розповіді зорових доказів.

Технологічні основи проведення екскурсії.

Провед. екскурсії звод. не лише до передачі певних знань і донес. їх до відвідувачів. М-цтво екскурсовода поляг. у поєдн. нових знань з тими, які людина вже має. Суть технології здійсн. екскурс. впливу поляг. в тому, що отримана інфа в процесі екскурсії засвоюється, коригується, порівн-ся і стає власністю одержувача цієї інфи. Найефект. цей процес відбув. у випадку, коли розповідь підкріпл. ораторським м-цтвом, мімікою та жестами екскурсовода. Все це значно підсилює змістове навантаження інформації.

 

Вимоги до розповіді на екскурсії.

Ро́зповідь в екску́рсії — це умовно прийнята в екскурсійній справі назва усної частини екскурсії, тобто повідомлення і пояснення, які екскурсовод дає групі.

Вимоги до розповіді: тематичність, сюжетність, конкретність, зв'язність, логічність, стислість, переконливість, доступність викладу, завершеність суджень, зв'язок із показом, науковість.

За співвідношенням названих елементів, екскурсії можна поділ. на 3 види:

1.Екскурсія, в якій розповідь переваж. показ, викор. для того, щоб заповнити час екскур. на маршруті між осн. об'єктами показу. До таких екскурсій також можна відн. археолог. екскурсії прадавн. городищами, де зберегл. мізерна к-сть об'єктів показу.

2. Екскурсія, в якій розповідь рівнозначна показу.

3. Екскурсія, в якій показ важливіший за розповідь. Обсяг показу збільшується і займає основне місце. Розповідь будується у відповідності до об'єктів, що спостеріг.. Відсутні зорові ланки заповнюються експонатами з "портфеля екскурсовода".

Сутність екскурсійного методу.

Поняття "метод" ширше, ніж поняття "спосіб" і "прийом". У простому вигляді кожен прийом є як би частинкою методу.

Гол. вимога до методу - він повинен забезп. досягнення мети з найб. ефективністю і найменш. витратами ресурсів. У екскурсіях до числа таких ресурсів вход. словесний матеріал (розповідь), демонстров. об'єкти (показ), трансп. засоби, роб. час екскурсов..

Для екскурсійного методу характерний облік таких ознак екскурсії, як наочність, речова довідність. Екскурс. метод побудов. на приматі показу. У більшості екскурсій (окрім літературн.) висунуті в розпов. екскурсовода полож. аргумент-ся за допом.зоров. доказів. Нерідко розпов. є лише коментарем до зоров. х-стики екскурс. об'єктів.

Екскурс. метод направл. на вивчення головн. в темі. Він допускає, щоб окремі сторони виділялися і вивчалися більш поглиблено, ціле розчленовувалося на окремі частини, але за умови збереж. тісного зв'язку між ними. Підставою для того, щоб назвати екскурс. метод к-ксним, є те, що в нім органічно поєдн. методи навч. і методи вихов..

Отже, екскурс. метод є основою екскурс. процесу і є сукупністю способів і прийомів повідомлення знань. Основу сукупності складають: наочність; обов'язкове поєдн. 2 елементів - показу і розповіді; оптим. взаєм. 3 компонентів - екскурсовода, екскурс. об'єктів і екскурсантів; рух екскурсантів по певному маршруту з метою вивч. об'єктів по місцю їх прир. розташув.. К-ксний характер екскурс. методу знаходить свій вираз у дії механізмів повідомл. знань екскурсоводом і засвоєння цих знань екскурсантами.

Схема екскурсійного аналізу


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 1037; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!