Вимоги до екскурсійної методики.



Методика пред'явл. чіткі вимоги до всього екскурс. процесу, його організ. і змісту. Вся багатогранна робота з підготовки і провед. екскурсій повинна бути побуд.відповідно до вимог екскурс.методики до відбору екскурс. об'єктів. Необх. відбирати для спостереж. об'єкти, які мають безпосер. віднош. до теми; слід залишати найбільш типові і вдалі для створ. маршруту об'єкти; потрібно відмов. від тих об'єктів, які, хоча і розкрив. теми, але розташ. незручно (далеко, погана видимість і т. п.). Методика вимагає логічної послідовн. в показі об'єктів, виділення і використ. пауз між об'єктами, нейтралізації відволікаючих подразників (вуличн. шуму, сторонніх розмов, об'єктів, що не входять в тему, і ін.). При побудові маршруту забезп. max економія часу в пересув. екскурс. групи між об'єктами. Важл. уникати одноманітності демонстрованих об'єктів.

Одна з вимог методики – забезпеч. безперервності екскурсії як процесу засвоєння знань. Весь час ведення екскурсії заповнено сумою показу, розповіді і пауз між підтемами і основними питаннями теми.

Методика вимагає зв'язки і взаємодію між показом і розповіддю, передбач. в одному випадку їх поєднання, в іншому - чергування, в третьому відсутність обох елементів.

Методика виходить з того, що під час переїздів або переходів між об'єктами, в хвилини, вільні від показу і розповіді, екскурсанти дістають можлив. подумати над почутим, порівн. спостережуваний об'єкт раніше баченим, краще засвоїти побачене і почуте, закріпити матеріал в пам'яті. Важл.роль грає правильне використ. пауз.

Дотримання вимог методики допом. екскурсоводові донести до аудиторії знання у формі, відмінній від лекції, бесіди, усного журналу, тематичного вечора, а також забезпечити стійкий інтерес до теми впродовж всієї екскурсії. Екскурсійна методика рекомендує в мить, коли увага до розповіді починає слабшати, вводити новий об'єкт показу. Методика проведення екскурсій будується з урахув. інтересу екскурсантів.

 

Класифікація методичних прийомів.

Завдання методичних прийомів – забезпеч. ефективн. екскурс. методу повідомл. знань широкій аудиторії, знайти шлях простого та надійн. досягн. поставл. до екскурсії мети.

Загальні прийоми – прийоми, які використовуються у всіх видах екскурсій;

Спец. прийоми – прийоми, які застос. при показі тільки якогось конкретного об’єкта.

Поняття загальної та часткової методик.

Включає загальну і часткову методику: загальна методика - система методичних засобів розповіді і показу, незалежних від теми екскурсії, складу групи та ін. чинників; часткова методика - конкретизація методичних засобів щодо особливостей визначеного екскурс. маршруту. Загальна екскурс. методика склад. з 2 гол. розділів:

- підготовка екскурсії;

- проведення екскурсії.

Часткова методика проведення екскурсії – конкретизація методичних прийомів стосовно особливостей певного екскурсійного маршруту.

 

Характерні види показу для автобусної екскурсії.

Для автобусної екскурсії характерні чотири види показу:

1) на ходу автобуса з вікон при швидкості 50-60 км/ч екскурсовод коментує те, що бачать екскурсанти;

2) спостереж. з вікон в ході сповільненого руху автобуса при проходж. мимо зорових об'єктів. Це дає можлив. оглянути пам'ятники історії і к-ри, отрим. поверхневе враж. про них. Зазвичай такий показ використов. для знайомства з додатков. об'єктами;

3) спостереження об'єктів при зупинці автобуса без виходу екскурсантів з салону. Показ ведеться з вікна автобуса. Відбув. глибше знайомство з об'єктом, пам'ятними місцями. Можливість використання методичних прийомів показу обмежена;

4) на зупинці з виходом екскурсантів з автобуса. Відбувається глибший показ. Використовуються методичні прийоми показу, види екскурсійного аналізу об'єкту.

 

Види прийомів в екскурсійній методиці.

Методика провед. екскурсійспрямов. на те, щоб допом. екскурсантам легше засвоїти зміст екскурсій.

Робиться це за допом. методичних прийомів, які діляться на 2гр. - прийоми показу й прийоми розповіді, але практика вимагає застосув. ще більш складної класиф. методичних прийомів: по їхн. признач., часу й місцю використ. й т.д..

Завд. методичних прийомів – забезп. найкращу дієвість екскурс. методу повідомл. знань аудиторії.

Всі методичні прийоми, прав.використ. яких станов. 1 з основ профес. майстерності екскурсовода, можуть бути по своєму признач. підрозділені в такий спосіб:

 - прийоми безпосереднього ведення екскурсії (показ і розповідь);

 - прийоми, спрямовані на створення умов для ефективного проведення екскурсії;

 - методичні прийоми показу (прийом попереднього огляду, прийом панорамного показу, прийом зорової реконструкції, прийом зорового монтажу, прийом локалізації подій, прийом абстрагування, прийом зорового порівняння, прийом інтеграції, прийом зорової аналогії, прийом перемикання уваги тощо);

- методичні прийоми розповіді (прийом екскурсійної довідки, прийом опису, прийом характеристики, прийом репортажу, прийом монтажу, прийом цитування та ін.);

- особливі методичні прийоми (прийом дослідження тощо)

Методичні прийоми показу.

До основних методичних прийомів показу можна віднести:

- попередній огляд (екскурсовод показує і називає об'єкт);

- зоровий аналіз (історичний, мистецтвознавчий і т.д);

- зорова реконструкція (об'єкт, що не зберігся, відновлюваний за допомогою розповіді і матеріалами з портфеля екскурсовода;

- зорове порівняння (показуємо один об'єкт, що знаходиться перед екскурсантами, а іншою демонструємо зображенням, малюнком, фотографією і ін.);

- наочні посібники (фото, схеми, карти, буклети, графіки і ін.);

- панорамний показ;

- показ по ходу автобуса;

- інтеграція (напр., ансамбль площі «збирається» з довколишніх будівель);

- жест (показ треба підкріплюв. жестом витягнутої руки і ні в якому разі не пальцем).

Прийом попереднього огляду.

Цей прийом використов. в той момент, коли екскурсанти перебув. на місці розташув. пам'ятника. Він явл. собою 1 щабель спостереж. об'єкта. Існують 2 варіанти використ. прийому. 1 почин. зі слів екскурсовода: "А це такий-то пам'ятник, ознайомтеся з ним". Тим самим він запрош. екскурсантів самим провести первісне спостереж. об'єкта, познайом. з його зовн. виглядом, побачити якісь деталі. Після цього екскурсовод націлює увагу групи на визнач. сутності об'єкта, що дає екскурсантам можлив.: а) скласти уявлення про істор. місцевість, де відбув. розглянуті події; б) представ. даний об'єкт у прир. обстановці; в) дати певну оцінку об'єкту; г) одерж. подання про його прир. оточення.

 Другий варіант використ. прийому попередн. огляду поляг. в тому, що початком служ. коротке вступне слово екскурсовода, у якому він орієнтує групу на те, що саме варто побач. в ході спостереж. об'єкта, які його якості й конкретні особлив. рекоменд. виявити в ході спостереження.

Прийомзоровогоаналізу

Аналіз в будь-якій екскурсії завжди пов'язаний з показом об'єктів. При цьому аналізується той об'єкт, який учасники екскурсії оглядають в даний момент. Існує декілька видів екскурс. аналізу. Аналіз будь-якого виду екскурсії - це дослідження шляхом уявного розчленув. об'єкту, що сприйм. зоровим шляхом, на його складові частини з виділенням різних частин і ознак. Екскурс. аналіз є методичним прийомом, який направл. на формування понять про дійсність, що оточує людину. Екскурс. об'єкт може бути об'єктивно сприйнятий і правильно зрозуміл. учасниками екскурсії тільки після розділ. його на складові част. Це може бути зробл. на основі правильн. аналізу.

В основі екскурс. аналізу лежать різні сторони (ознаки) об'єкту — пам'ятки історії і к-ри. Серед видів такого аналізу в 1 чергу називають: мистецтвознавчий, в основу якого покладені, напр., прийоми показу творів образотворчого м-цтва і архіт.; істор. —базується на прийомах показу об'єкту (будівлі, споруди, де відбув. істор. події). Одне із завд. зорового аналізу об'єкту, який проводить екскурсовод, полягає в тому, щоб прищепити екскурсантам навики самост. аналізу, уміння при спостереж. ін. будівель без допомоги екскурсовода розділити об'єкт на складові частини (елементи), виявити найбільш важливі сторони пам'ятки і на основі цього повніше з'ясувати його суть.


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 1391; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!