Визначення прибутку і коштів на відшкодування ризиків підрядника.



В ціні своєї пропозиції претендент враховує економічно обґрунтований прибуток, що він планує отримати від виконання запропонованих робіт і кошти на покриття ризиків, які пов'язані з виконанням робіт.

На розмір прибутку впливають: вид будівництва; технічна і технологічна складність будови; спосіб будівництва; спосіб фінансування будівництва; кон’юнктура ринку трудових ресурсів та будівельних організацій спроможних виконати роботи по об’єкту замовлення в певному регіоні.

По будовах, (об’єктах), будівництво яких здійснюється із залученням бюджетних коштів або коштів підприємств, установ і організацій державної власності, розмір прибутку, якщо він планується, приймається в межах усереднених показників, рекомендованих Держбудом за погодженням з Мінекономіки.

Якщо для виконання запропонованих будівельно-монтажних робіт претендент планує здійснювати власними силами перевезення будівельних вантажів, виготовлення окремих матеріальних ресурсів і виконання будівельно-монтажних робіт з використанням власної будівельної техніки, то прибуток в таких випадках розраховується з врахуванням трудомісткості таких робіт, визначеної у встановленому порядку.

Розмір коштів на покриття ризику, зв’язаного з виконанням запропонованих робіт, залежить від сукупності цілого ряду факторів: стадії проектування, виду будівництва; технічної і технологічної складності будови; строків будівництва; способів фінансування будівництва; оснащення будівельної організації матеріально-технічними ресурсами, необхідними для виконання робіт на об’єкті замовлення, та наявності робітників відповідної професії; виду договірної ціни тощо.

Вказані кошти враховуються:

при твердій договірній ціні ─ як правило, в розмірі не більш ніж 1,5%;

при динамічній договірній ціні ─ як правило, не враховується;

при періодичній договірній ціні ─ як правило, в розмірі не більше
ніж 1,0%.

Розмір цих коштів цілком залежить від повноти інформації про об’єкт замовлення та способи виконання робіт, яка зменшує небезпеку непередбачених ситуацій на будівельному майданчику при виконанні робіт.

Під час вивчення проектної документації претендент визначає можливість виникнення ризиків для себе та, обчисливши ціну своєї пропозиції, визначає умови, що запобігали б виникненню ризикованих ситуацій або компенсували б його втрати на такий випадок.

Аналіз ризику проводиться з метою розгляду можливих ризикованих ситуацій, ймовірності настання відповідних подій і втрат претендента, а також можливостей їх компенсації, що необхідно передбачити у контракті.

При аналізі ризику, що може виникнути під час спорудження об’єкту, доцільно виділяти такі три його групи:

1.Ризик, пов’язаний з проектною документацією.

Ймовірність такого ризику пов’язана з можливістю виникнення непередбачених проектом робіт, або невідповідністю передбачених проектом обсягів робіт дійсності.

Зменшення такого ризику можна досягти шляхом детальної перевірки технічної документації і усунення припущених помилок. Після виявлення ризику, пов’язаного з проектною документацією необхідно вимагати від замовника внесення необхідних змін у проектну документацію. Компенсацію ризику, усунення якого є неможливим, слід враховувати в ціні пропозиції.

2.Ризик, пов’язаний з зовнішніми причинами і аварійними ситуаціями.

Ймовірність повені, землетрусу стихійного лиха, аварій тощо створюють для претендента загрозу значних матеріальних втрат, а тому відшкодування додаткових витрат підрядника в зазначених випадках має передбачатися умовами контракту.

Комерційний ризик претендента.

До такого ризику відносяться умови, що передбачені у проекті контракту і можуть призвести до погіршення фінансового стану претендента (розмір авансового платежу; порядок оплати виконаних робіт та вид контрактної ціни; порядок вирішення претензій замовника та підрядника тощо).Розглядаючи пункти проекту контракту претендент має оцінити їх прийнятність для себе та ризик для фінансового стану, з яким вони пов’язані (порядок змін проектної документації та обсягів робіт в процесі будівництва, порядок страхування ризику, фінансові гарантії тощо).При залученні претендентом для виконання предмету замовлення субпідрядників кожний з них повинен аналізувати власний ризик та передбачати його компенсацію у ціні пропозиції

 5.Особливості погодження договірних цін і розрахунків за виконані роботи

Договірна цінаце кошторис вартості підрядних робіт, за яку підрядна організація, визначена виконавцем робіт, згодна виконати об’єкт замовлення.

Договірна ціна входить до складу вартості будівництва і використовується при проведенні взаєморозрахунків.

Договірна ціна на будівництво об’єкта формується претендентом на виконання робіт (генпідрядником) із залученням субпідрядних організацій, погоджується з замовником і є невід’ємною частиною контракту.

Договірні ціни можуть встановлюватися твердими динамічними і періодичними.

Твердий кошторис (тверда договірна ціна), як правило, встановлюється для будівництва тривалістю до 1,5 років. Тверді договірні ціни встановлюються незмінними на весь обсяг будівництва і не уточнюються, за винятком випадків, якщо:

а) замовник змінює в процесі будівництва проектні рішення, що призводить до зміни обсягів робіт та вартісних показників;

б) в процесі будівництва в проектній документації та інвесторських кошторисах виявлені безперечні помилки, які не було виявлено на стадії тендерної пропозиції та складання договірної ціни, а підрядник не є виконавцем проектно-кошторисної документації;

в) виникають обставини непереборної сили ─ надзвичайні обставини та події які не можуть бути передбачені сторонами під час укладання підрядного контракту.

Приблизний кошторис (динамічна договірна ціна) установлюється відкритим і може уточнюватися протягом всього строку будівництва, при цьому маса прибутку, що врахована в договірній ціні на початок будівництва, не уточнюється, крім випадків, наведених вище.

Якщо в договірній ціні підрядник при визначенні маси прибутку врахував трудовитрати на перевезення матеріальних ресурсів власним автомобільним транспортом, виготовлення окремих матеріальних ресурсів власними силами і виконання будівельно-монтажних робіт власною будівельною технікою, а при виконанні робіт це не відбулось, або відбулось частково, в цьому випадку маса прибутку також уточнюється виходячи із фактичних умов виконання будівельно-монтажних робіт.

Періодичні договірні ціни установлюються відкритими і мають елементи як динамічної, так і твердої договірних цін.

Особливість такої ціни полягає в тому, що на обсяги робіт, які плануються на визначений період (як правило, рік) установлюється тверда договірна ціна (фіксована частина ціни). Формування та застосування фіксованої частини періодичної договірної ціни проводиться за правилами як для твердої договірної ціни.

По закінченні періоду дії твердої ціни (в складі договірної ціни), вартість залишків робіт може уточнюватися з подальшим встановленням твердої ціни на весь залишок або його частину.

При погодженні договірної ціни замовник, розглядаючи її складові, перевіряє вартість матеріальних ресурсів, яка не повинна перевищувати тої, що склалася в регіоні за цінами виробників, крім випадків, підтверджених відповідними обґрунтуваннями і розрахунками. До таких випадків, зокрема, належать:

─ особливі вимоги до технічних характеристик і якості матеріалів, виробів і конструкцій;

─ технологічні умови здійснення будівництва.

Після погодження договірної ціни складається контракт на виконання робіт, в якому зазначається: документ покладений в основу визначення вартості будівництва; вид договірної ціни; порядок та терміни уточнення договірної ціни; умови фінансування та розрахунків за обсяги виконаних робіт; гарантії замовника і підрядника тощо.

Уточнення динамічної договірної ціни проводиться виходячи зі співставлення регіональних рівнів цін матеріально-технічних ресурсів на час узгодження договірної ціни, середньої їх зміни на момент уточнення та цін ресурсів, пред’явлених підрядником.

За необхідності може проводитися уточнення вартості окремих складових вартості будівельної продукції або конкретних видів робіт та ресурсів, що обумовлюється в контракті.

Якщо збільшення вартості матеріально-технічних ресурсів, пред’явлених підрядником до оплати, вище середнього зростання цін на такі ресурси в регіоні, рішення щодо рівня уточнених вартісних показників та джерел покриття різниці приймається замовником на підставі відповідних обґрунтувань підрядника.

Уточнення динамічної частини періодичної договірної ціни здійснюється за правилами як для динамічних договірних цін.

Розбіжності, що виникають між учасниками будівництва в період формування договірних цін і взаєморозрахунків за обсяги виконаних робіт, розглядаються відповідними службами місцевих органів виконавчої влади і Держбудом України. Остаточне рішення приймається в установленому законодавством України порядку.

Взаєморозрахунки за обсяги виконаних робіт проводяться за період, встановлений в контракті (щомісячно, за етап тощо).

За твердої договірної ціни взаєморозрахунки проводяться на підставі виконаних обсягів робіт та їхньої вартості, визначеної в договірній ціні.

При взаєморозрахунках за динамічної договірної ціни:

─ вартість прямих витрат визначаються на підставі нормативних витрат матеріально-технічних ресурсів, виходячи із фізичних обсягів робіт та уточнених цін ресурсів, передбачених в договірній ціні;

─ кошти на покриття решти статей загальновиробничих витрат та рівень заробітної плати працівників, заробітна плата яких враховується в загальновиробничих витратах, уточнюється в порядку передбаченому контрактом;

─ кошти на покриття витрат підрядника на зведення або пристосування і розбирання тимчасових будівель і споруд визначаються або на підставі виконавчого кошторису, погодженого із замовником, та фактично збудованих (пристосованих) будівель і споруд з урахуванням рішень проекту організації будівництва, або за відсотковими показниками, які надається Держбудом, що обумовлюється контрактом.

В випадках, коли в договірній ціні кошти на покриття цих витрат визначені за відсотковим показником, який за ДБН не перевищує 5 відсотків, при оформленні актів виконаних підрядних робіт, затрати на зведення тимчасових будівель і споруд або на пристосування для цих цілей існуючих підрядником не розшифровуються і зворотні суми не вказуються.

При взаєморозрахунках за обсяги робіт, що виконуються в зимовий період, кошти передбачені на це в договірній ціні уточнюються на підставі довідок місцевих органів гідрометеорологічної служби у таких випадках:

─ коли в окремі місяці що відносяться до зимового періоду спостерігається температура повітря вище нуля загалом не менш ніж вісім робочих днів на місяць, тоді на роботи, що виконуються в такі дні не враховуються додаткові витрати на подорожчання робіт в зимовий період;

─ якщо, натомість у місяці, що не належить до зимового періоду, спостерігається температура повітря нижче нуля загалом не менш ніж вісім робочих днів на місяць, тоді на роботи, що виконуються в такі дні, враховуються додаткові витрати на подорожчання будівельно-монтажних робіт у зимовий період;

─ якщо місцевості, де виконуються будівельно-монтажні роботи, зазнають впливу вітрів швидкістю понад 10м/с і зазначені роботи виконуються на робочих місцях, не захищених від вітру, до усереднених коефіцієнтів можна використовувати підвищуючи коефіцієнти в залежності від кількості вітряних днів у звітний зимовий період, які складають:

 

Кількість вітряних днів в звітному зимовому періоді, в процентах Коефіцієнти
понад 10 до 30 1,05
понад 30 1,08

 

Якщо в договірній ціні не передбачені кошти на додаткові витрати, пов'язані з виконанням будівельно-монтажних робіт в літній період, то при взаєморозрахунках за наявності зазначених умов вони відшкодовуються підряднику додатково в порядку, передбаченому контрактом.

При періодичній договірній ціні вартість виконаних підрядних робіт визначається за правилами як для твердої договірної ціни.

Незалежно від виду договірної ціни і способів взаєморозрахунків при виявленні у розрахунках за виконані роботи (форми № КБ-2в
„Акт приймання виконаних підрядних робіт” і № КБ-3 „Довідка про вартість виконаних підрядних робіт та витрати”, які були відповідно оформлені та оплачені за попередні періоди) безперечних помилок та порушень чинного порядку визначення вартості будівництва загальна вартість виконаних підрядних робіт підлягає уточненню з моменту виявлення зазначених помилок. При взаєморозрахунках за обсяги виконаних робіт зворотні суми від розбирання конструкцій, знесення будівель і споруд, внаслідок чого отримано матеріальні ресурси, придатні до подальшого використання на тій самій будові, визначаються на підставі їх номенклатури, кількості та обґрунтованих цін.

Якщо за домовленістю сторін підрядник виконує роботи з доведення отриманих від розбирання матеріальних ресурсів до придатного для використання стану та транспортування їх до місця тимчасового складування, вартість цих робіт враховується у вартості будівельно-монтажних робіт.

За підсумком договірної ціни в окремих випадках, обґрунтованих розрахунком, можуть враховуватися додаткові кошти на розвиток власної бази підрядних організацій, а також на поновлення їх парку будівельних машин і механізмів.

Рішення з приводу виділення підрядній організації коштів на зазначені цілі приймається інвестором на підставі розрахунку обґрунтованої потреби цих коштів з врахуванням строків будівництва, питомої ваги робіт, що виконуються для конкретного інвестора, в загальному обсязі робіт та інших факторів. Умови врахування цих коштів та їх витрачання обумовлюються контрактом.

Визначення прибутку для субпідрядних організацій можна здійснювати або на підставі загальної маси прибутку на будову (об’єкт) та питомої ваги обсягу будівельно-монтажних робіт, доручених їм для виконання, в загальному обсязі будівельно-монтажних робіт будови (об’єкту), або виходячи з нормативно-розрахункових трудовитрат на ці обсяги і усереднених показників, що надаються Держбудом по видам робіт, або іншим будь-яким способом, встановленим сторонами (генпідрядником і субпідрядником) і обумовленого контрактом.

Рекомендована література

1. ДБН Д.1.1-1-2002. „Правила визначення вартості будівництва”, з доповненнями та змінами внесеними наказами Держбуду України від 07.05.2002 № 80, від17.06.2003 № 85, від 13.06.2005 № 94; наказом Мінбуду України від 28.12.2005 № 28. // Ціноутворення у будівництві. – К.: НВФ „Інпроект”, 2006, № 1.

2. ДБН Д.1.1-2-99. Вказівки щодо застосування ресурсних елементних кошторисних норм на будівельні роботи. ─ К.: Держбуд, 2000.

3. ДБН Д.2.2-99. Ресурсні елементні кошторисні норми на будівельні роботи. ─ К.: Держбуд, 2000.

4. ДБН Д.2.3-99. Ресурсні елементні кошторисні норми на монтаж устаткування. ─ К.: Держбуд, 2000.

5. ДБН Д.2.7-2000. Ресурсні кошторисні норми експлуатації будівельних машин і механізмів. ─ К.: Держбуд, 2001.

6. ДБН Д.1.1.-7-2000. Правила визначення вартості проектно-вишукувальних робіт для будівництва, що здійснюється на території України, з доповненнями та змінами внесеними: наказами Держбуду України від 10.07.2002 № 7, від 17.06.2003 № 85; наказом Мінбуду України від 28.12.2005 № 27. // Ціноутворення у будівництві. – К.: НВФ „Інпроект”, 2006, № 1.

7. Порядок визначення вартості комплексної державної експертизи проектів будівництва, затверджений постановою Кабміну України від 5 квітня 2006р. № 427.

8. „Ціноутворення у будівництві” ─ Збірник офіційних документів та роз’яснень. ─ К.: НВФ „ Інпроект” Мінбуду (Держбуду) України, 2002-20013.

9. Приклад (макет) складання інвесторської кошторисної документації, договірної ціни на будівництво, первинних звітних документів з обліку в будівництві (типові форми № КБ-2в, № КБ-3). // Ціноутворення у будівництві. – К.: НВФ „Інпроект”, 2002, № 7.

10. Інструктивні вказівки для роботи з програмним комплексом „Тендер-Контракт ─ Інтелектуальні Будівельні Кошториси” ─ „ТК-ІБК”.

11. Зміна № 6 до „Правил визначення вартості будівництва” ДБН Д.1.1-1-2000, Затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 19.03.2009 №114 та введено в дію з квітня 2009 року.

12.   Кадол Л.В., Ковальчук В.А. Проектно - кошторисна справа Навчальний посібник , КНУ, 2012рік, 320с.

 

 


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 358; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!